Бившият министър-председател Бойко Борисов не е подал финална декларация за имущество и интереси към датата на освобождаването му от длъжност (12.05.2021), а само годишна декларация за предходната календарна година (01.01 – 31.12.2020). Това показва информацията в регистъра на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), оглавявана от Сотир Цацаров. Ако пък Борисов е подал финална декларация, това означава, че Цацаров я крие, също както крие несъответствията в декларациите на властта за 2019, за което БРРД информира в края на юли т.г.
Законът е ясен, според чл. 38 (1) т. 3 от ЗПКОНПИ, финална декларация за имущество и интереси се подава в едномесечен срок от освобождаване на длъжността. Това са направили всички вицепремиери от последното правителство на Борисов и освен годишна, са подали и финална декларация: Екатерина Захариева, Томислав Дончев, Марияна Николова, Красимир Каракачанов, както и всички министри. Финалната декларация на Бойко Борисов липсва:

Не е ясно и дали бившият депутат Делян Пеевски е подал ежегодна и финална декларации, тъй като комисията бави публикуването на декларациите на всички депутати и от 44-то, 45-то и 46-то Народни събрания.
Апокрифното съобщение на КПКОНПИ за това забавяне не е в раздела със съобщенията на страницата на комисията, а скрито в регистъра в раздела “народни представители”. Съобщението няма дата и не се споменава по чие нареждане е и означава нарушение на законовите срокове, в които комисията е длъжна да публикува декларациите. Оправданието на Цацаров за голям брой декларации на депутатите звучи несериозно, тъй като 240 депутати представляват около 2% от 11 461 лица подали декларации през 2020 г., според отчета на КПКОНПИ за 2020 година. А година по-рано комисията успява да обработи допълнително декларациите на повече от 6 300 лица заради проведените местни избори 2019 г., отново според отчета на КПКОНПИ за 2019 г. В сегашната ситуация, дори и да са за 3 парламента по две декларации на депутат (встъпителна и финална) не правят и една пета от декларациите от местните избори 2019.
Остава съмнението, че бавенето е умишлено и се укриват декларациите на бивши и настоящи депутати, като например декларациите на депутата от ГЕРБ доц. д-р Лъчезар Иванов, от които би могло да се разбере дали и кога е декларирал продажбата на акции за 1,6 милиона долара, заради което прокуратурата го разследва за пране на пари.
Наличните декларации за 2021 г. от сайта на КПКОНПИ са въведени в системата на БРРД и може да се търси с ключова дума 2021, име или институция.
Борисов не за първи път не декларира!
Финални декларации за имущество и интереси на Бойко Борисов липсват в регистъра и когато освобождава длъжността след първият кабинет Борисов през 2013 г., и след вторият кабинет Борисов през 2017 г. Липсва и встъпителна декларация за имущество и интереси когато става премиер за втори път през 2014 г., като тогава подава само уведомление, което е недостъпно в регистъра на КПКОНПИ. Няма също така и встъпителна декларация когато става премиер за трети път през 2017 г.
Една от възможните причини Бойко Борисов да не декларира или да укриват встъпителните и финалните му декларации през годините е една “поникнала” в имота му в Банкя недекларирана къща от 138 кв.м.
Според сателитните снимки в Google Earth и данни от Кадастъра, между 2008 и 2010 в имот, собственост на Бойко Методиев Борисов в Банкя, е поникнала къща с РЗП 138 кв.м., която също е собственост на Бойко Методиев Борисов. А в декларациите му пред Сметната палата като кмет и премиер не е поникнало нищо. Бойко Борисов притежава в Банкя три съседни терена с обща площ 1422 кв.м., а на тях са построени три къщи с обща разгъната застроена площ 745 кв.м. показва проверка в Имотния регистър и в системата на Кадастъра. Фамилната му къща е на 4 етажа с 492 кв.м. РЗП + съседна постройка 38 кв.м. Впоследствие той е придобил от роднини двата съседни терена и е построил върху тях две еднофамилни жилищни къщи. Самото строителство вероятно е станало факт след 2007 г., когато братовчед му Радослав му продава терен от 462 кв.м. за 3496,9 лв. В кадастъра постройките от 138 кв.м. и 77 кв.м. са вписани с една и съща заповед РД-18-13 от 17.01.2012 г.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от журналистическо чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
Чекирайте се и Вие!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
БРРД Eднократно 2023 / BIRD One time 2023
БРРД Ежемесечно / BIRD Monthly
Account owner: Assoc. DRJI
Owner address: 16 bvd. Saint Germain, 75005 Paris
IBAN: FR76 1820 6002 0665 0617 8570 619
BIC: AGRIFRPP882
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Anonymous
Яне Кателиев
Радина Георгиева
Anonymous
Svetoslav Gramenov
Atanas Petrov
Благодаря ви за трудната работа която върщите.
Anonymous
Anonymous
Aleksandar
Dimitar Iliev
Anonymous
Viktor
This post is also available in:
English (Английски)
You must be logged in to post a comment.