Изминаха вече над 2 години откакто гръмна скандалът „Осемте Джуджета“ след разследване на Антикорупционния Фонд. За това време се случиха немалко неща. Например, семейство Еврови бяха викани на разпит в ГДБОП – след което се разведоха. BIRD разкри необяснимото имотно богатство на Любена в България и в Гърция, което след делбата с Петьо странно отиде при Емил Хърсев. Икономистът, както е известно, не се смущава от такива “токсични” клиенти, съдейки по това как обгрижва патримониума на издирваната криптокралица Ружа Игнатова и Александър Манолев със скандалната му “къща за тъща”.
Лъсна и прокурорският чадър над Еврови, опредметен в изказване на шефката на Специализираната Прокуратура Валентина Маджарова. Тя имаше наглостта да твърди, че основното в този скандал било семейните връзки между участниците – като скоро след това знаменито нейно откритие СП беше закрита (и заслужено, бихме добавили). Мистериозно изчезнаха видео записите от паркинга на СП точно от този ден, в който Франтишек и анонимният дежурен прокурор натовариха 35 кг. злато в семейният джип на Петьо и Любена Еврови. Наблюдаващият прокурор Юлиан Лефтеров за две години така и не сколаса (или по-скоро не пожела) да привлече нито един обвиняем за обсебването на 5 милиона лева в злато и кеш, благодарение на прокурорските постановления на корифеите Пейчинов и Деянов. Междувременно, ЕСПЧ пусна по най-бързата писта жалбата на Явор Златанов, който заведе дело срещу България не само заради това обсебване, но и заради факта, че чрез координараните действия на Еврови, Франтишек, Пейчинов и компания беше докаран до състояние на полуинвалидност.
Петьо Еврото срещу Илия Златанов – 0:1
В общи линии, поради тъпото но упорито мълчание по темата на Каскетурата най-общо и на лефтеровци в частност, скандалът се очертаваше тихичко да премине в забвение и забрава, подобно на много други преди него. Най-силната – и за съжаление най-успешна – прокурорска страгетия по такива теми е именно тази: мълчание, мълчание, мълчание. За щастие обаче, в ход са и други вектори на действие, които Каскетурата не може (а и няма как) да заглуши и смачка. Например много сериозен такъв вектор е съдопроизводството в ЕСПЧ, което споменахме по-горе. Но и не само това. Наскоро родните съдилища се произнесоха по изключително ключов казус, по който страни са именно Любена Еврова (т.е. след развода вече Любена Павлова) и Илия Златанов – а именно, централните участници в този уникален прокурорско-корупционен сюжет. С решение от 28.09.2022 по дело 6994/2020 на СГС, съдия Елена Андреева показа и доказа, че в съдебната система съдът е все още мястото, където преобладават интегритет, достойнство и обективност. За разлика от Каскетурата, където царуват мракобесие, мръсни поръчки и най-долнопробно и най-елементарно кражбашество.
По това дело ищцата Любена иска от съда да признае за установено, че Илия Златанов и неговите фирми и дължат 2.8 милиона лева по запис-на-заповед, издаден безусловно и без право на протест на 15.07.2019. Припомняме, че именно този запис беше цената, която Златанов злополучно се съгласи да плати на Еврото за неговите безценни услуги като „уреждач“ в системата на мръсните прокурорски поръчки. На базата на този запис и до ден-днешен над почти всички фирми с бранда „Изамет“ тегнат наложени от Любена запори. Но тези запори се оспорват по съдебен ред и не е ясно колко още време ще издържат. А госпожата (пардон, вече госпожицата) си иска парите в брой. Всичките (близо) 3 милиона лева. И завежда дело – което обаче, за чест на българския съд, губи. Забележителни са мотивите на съдия Андреева, с които сега ще ви запознаем.
Едно гражданско дело – и един достоен съдия
Като за начало, съдът изчерпателно посочва фактологията – част от нея е вече известна, но други части са нови. Така например в съдебното решение виждаме, че две от основните действащи (адвокатски) лица все пак са наказани. Адв. Магдалена Мончовска, бившата секретарка на Еврото от столичното следствие, е лишена от права за три месеца от Висшия Дисциплинарен Съд. Три месеца според нас е нищо, но интересното е друго – справка в адвокатския регистър разкрива, че и към момента в графата „Актуално състояние“ пише „Лишен от права“. Другата „героиня“, адв. Цветелина Цветкова, сама е поискала спиране на правата си да практикува за срок от една година – поради, според източници на Капитал – преживян нервен срив. Към днешна дата в адв. регистър за нея пише „Практикуващ“, така че очевидно срива е вече преживян – или катарзисът се е случил, иначе казано (кой знае).
За най-големите гяволи, обаче, адвокатите Петьо Еврото и Десислава Коцева, наказания няма никакви. В първия случай видинската колегия изпира Еврото, като що е то „видинска колегия“ няма да си даваме труда въобще да коментираме. А във втория случай изпирането е от пазарджишката колегия, където е вписана Коцева. Както наскоро ви разказахме, тази колегия е силно неслучайна – като там не само е вписана печално известната Владимира Янева от нашето разследване „Влади и Жоро“, но и самата колегия се счита, че е под неформалния но здрав контрол на един успял (не)млад ДПС-депутат с наднормено тегло. И в двата случая няма данни Висшият Адвокатски Съд да е упражнил служебен контрол над решенията на тези „прилежни“ провинциални колегии. Хаир да е, както се казва. Друг нов момент във фактологията е, че самата госпожа Еврова е била разпитана от прокурор Лефтеров на 13.08.2020, но – внимавайте – в качеството си на свидетел! Браво, прокурор-ефенди, три пъти браво!! Свидетел, но не и обвиняем (сакън!).
Чест прави на съда, че по свой почин и инициатива провежда изчерпателни и задълбочени разпити по това гражданско дело – нещо, за което не всички съдии си дават зор – на госпожа Еврова, замесените адвокати, самия Златанов и други. Именно на базата на тези разпити – и съпоставяйки противоречията между показанията на Любена и обективните реалности – съдът достига до извод за симулативност на въпросния запис-на-заповед. Или за да бъдем по-точни, съдът анализира т.нар. „каузално правоотношение“. Съдът изследва и стига до извод за наличието на „друга каузална сделка“, която всъщност е основание за това Илия Златанов да се „самозадължи“ към Любена. Тази друга сделка е именно устната договорка на Златанов с Петьо Еврото последният да му „помогне“, като активира Специализираната прокуратура в негова полза. Именно с цел прикриване (но и формализиране) на тази устна договорка, разсъждава съдът, Златанов се самозадължава към Любена с този запис-на-заповед. Иначе казано, Еврото не желае неговото име да фигурира писмено никъде, поради което прикрива себе си и мръсната си сделка зад жена си. Много „мъжка“ постъпка, няма що (но това е отделна тема). Именно сведенията, дадени от Любена по време на разпита и пред прок. Лефтеров – и поискани и приобщени от съда – стават основна причина тя да загуби делото. Съдът изрично отбелязва, че тези сведения (както и приобщените от прокуратурата документи) противоречат на твърдяното от Любена пред съда. Автогол, госпожо Еврова, бихме заключили ние. Сега ви остава само да съдите прок. Лефтеров (или, да речем, Франтишек). В заключение, съдът изтъква следното: „налага (се) изводът, че вземането по записа на заповед не съществува, тъй като волята на ответника-издател не е била да се задължи към ищеца-поемател (бел. ред. Любена), а да гарантира вземане, произтичащо от каузално правоотношение между други правни субекти (бел. ред. Еврото и Златанов)“. По този начин, обективният и достоен български съд „осветява“ опита на Еврото да се скрие зад жена си, както и осветява каква точно е била целта на поемането на задължение за тези почти 3 милиона лева.
Каскетурата в това време „сладко спинка“
Сладкото спинкане на Каскетурата (казано на борисовски език) същевременно гарантира, че на Еврото и Любена няма да им се случи нищо. Въпреки че разследването е вече на етап досъдебно производство (а може би именно поради това), пр. пр. 10308/2020 е скрита от сайта на прокуратурата, така че никой да не може да разбере има ли въобще някакво движение по нея. Практиката на ПРБ да крие преписки от висок обществен интерес беше предмет на отделно наше разследване; нещо повече, оказва се, че тази практика в момента се оспорва по съдебен ред – като делото е провокирано именно от разследването ни. Така или иначе, казусът получи нов тласък по времето на Бойко Рашков като МВР-министър. Тогава семейство Еврови (и други) бяха привикани на разпит в ГДБОП, след което бяха засечени от нашия репортер Димитър Стоянов. И докато вездесъщото Евро избяга от въпроси и скорострелно се скри в джипката си, то Любена благоволи да отговори на няколко въпроса. Прилагаме линк към нейната единствена засега медийна „изява“ от 15 ноември 2021, за да можете да и се порадвате. Два са централните моменти, поне според акцентите на колегата Стоянов. Първо, Любена остана крайно неприятно изненадана от въпроса за тузарското кафене „Риц“ в Солун, което явно е било закупено със златото на Златанов – и което наскоро беше обявено от нея за продан (явно с цел замазване на следите). Второ – и много важно – в объркването и раздразнението си тя се изпусна, че „в момента НАП ми води много тежка ревизия“. И това, драги читатели, е ключово – защото оттук тръгва конец, с който можем да разплетем чорапа!
Златото на семейство Еврови и удобната НАП
Логиката е елементарна – както видяхме по-горе, Любена така и не си е получила 3-те милиона лева все още, а и съдът отхвърли претенцията ѝ. Същевременно, да си купиш кафене в Солун на централната крайбрежна улица е изключително скъпо начинание – а както се разбра от предишно наше разследване, това далеч не са единствените имоти на Любена в Гърция. Т.е. откъде пари за тези имоти?! Ами, от 35-те кг. злато в багажника на джипката, ето откъде. Иначе казано, тези имоти се явяват косвено доказателство за заграбеното злато.

И точно тук излиза на преден план проблемната „ревизия“ на НАП. Внимателен наш преглед на регистрите не разкри никакви последващи съдопроизводства с участието като страни на НАП и Любена – нито в лично качество, нито чрез фирмите и. Което е сериозен проблем. Защото това означава едно от две неща. Вариант 1 – ревизията още не е приключила, близо година-и-три месеца след започването си. Това е изключително малко вероятно, като вземем впредвид, че сложната и комплексна ревизия на Лукойл, например, приключи точно за 1 година. Вариант 2, далеч по-вероятен: ревизията е приключила и всичко е точно, Любена е изпрана и готова за повторна употреба. Този вариант е по-вероятен и поради още една причина – наскоро излезе наяве факта, въпреки упоритите опити на СГП да го скрие, че срещу Румен Спецов от известно време се води досъдебно производство за укрити данъци. При положение, че Еврото контролира прокуратурата, то е очевидно и ненуждаещо се от доказване, че най-надеждният начин да гарантираш желания изход от определена ревизия е като държиш на къса (досъдебна) каишка шефа на ревизиращите. Просто е, както казват в Банкя. Разбира се, преписката срещу Спецов също е скрита от сайта на ПРБ – и така кръгът се затваря. Удобно, нали?!
ЕСПЧ и как прокурорите докараха човек до инвалидност
По-горе споменахме как Европейският Съд по Правата на Човека пусна по най-бързата възможна писта жалбата на Явор Златанов срещу България. Преценете сами – жалбата е подадена на 27.10.2021, а на 29.03.2022 вече е комуникирана. Това действително е рекордна скорост! В определението на съда не само подробно се възпроизвежда фактологията, но се поставят и изключително неудобни въпроси. Поради техния обем няма да ги възпроизвеждаме тук, но можете сами да се запознаете с тях на посочения вече линк. Достатъчно е да кажем, че въпросите касаят насилието и принудата, упражнени върху Явор Златанов с цел да прехвърли дяловете си на когото трябва – вследствие на което той остава без един бъбрек, като вторият функционира на едва 20%. Въпросите касаят и отказа на Специализирания Съд да упражни съдебен контрол над прокурорските свинщини, като тук на първо място изпъква отказът на СНС да застави прокурор Пейчинов да върне иззетото злато. Ето защо, координираните действия на прокурорите Кирил Пейчинов, Дамян Деянов и съдия Вилислава Ангелова (станала известна с фразата “Организираната престъпност с радост ще ни приеме!“) по ЧНД 3095/21 всъщност правят възможно това, семейство Еврови да си напазаруват хубави имоти в Гърция, Бояна и другаде (например апартаменти недалеч от „Осемте Джуджета“). Както и много вероятно ще доведат до изключително унизително осъждане на България в рамките на следващите 12 месеца. Това, според нас, е самостоятелно и достатъчно основание Спец-органите да бъдат закрити – което слава богу и стана факт наскоро. Отделно от това, време е наистина да се преосмисли и персоналната имуществена отговорност на прокурорите, които участват в подобни схеми. Както е казала самата Любена „ами нали от това злато ние трябва да дадем и на Франтишек, и на човека с Каскета“. При това положение, нека Франтишек и човекът с Каскета да си върнат получените комисионни, предлагаме ние. Като за начало.
В мелето скача и КОНПИРатурата
Разбира се, винаги щом са намесени много пари, няма как да минем и без участието на КПКОНПИ. Само да не си помислите, че хората на Цацир и Балкони са се активирали срещу семейство Еврови! Оооо, не, опазил господ – това няма как да стане, докато Еврото и Цацаров (а и Гешев) продължават да са в такива прекрасни, симбиотични отношения. Не, драги читатели – конпирите се активират срещу Пролетина Златанова (сестрата на Явор) и нейното семейство. На 3 май 2022 комисията завежда конфискационно дело в Софийски Градски Съд, като на този етап все оща няма насрочено заседание. Същевременно продължава да е активен и запорът на СП върху ИЗАМЕТ 2000 ЕООД. Което е малко странно с оглед на факта, че Специализираната Прокуратура е вече „изтрита“ от правния мир – т.е. в чия точно полза е вписан запорът към днешна дата?! Все пак в Търговския Регистър липсват данни за подновяване на запора в полза на валидно юридическо лице – или иначе казано, редно би било запора да бъде заличен, дори и служебно. Това обаче не се случва… интересно защо ли?…
И тук е редно да споменем, че Любена вече е взела нужните мерки, за да се презастрахова срещу евентуални бъдещи конпирови действия по неин адрес. И това е така, понеже преди 6 месеца Любена и Еврото се разведоха, като същевременно прехвърлиха имоти за милиони на Емил Хърсев и неговата плетеница от фирми, които „специализират“ в точно такъв тип „услуги“. Припомняме, че подобна услуга Хърсев оказа и на санкционирания Александър Манолев във връзка с неговата къща-за-тъща край Сандански. Така че, дори ако в някакъв неясен бъдещ момент КПКОНПИ (крайно хипотетично) се задейства срещу Любена и Еврото, то те ще вземат… на босия цървулите. А ако България скоро бъде осъдена в Страсбург масрафа ще го платим пак ние, данъкоплатците. Дори и бюджета на прокуратурата като цяло няма да бъде афектиран – след като предложението на министър Янаки Стоилов от миналата година за законови промени в тази насока някак удобно потъна в забвение. Жокер за министър Зарков – стига да пожелае да го забележи.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от журналистическо чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
Чекирайте се и Вие!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
БРРД Eднократно 2023 / BIRD One time 2023
БРРД Ежемесечно / BIRD Monthly
Account owner: Assoc. DRJI
Owner address: 16 bvd. Saint Germain, 75005 Paris
IBAN: FR76 1820 6002 0665 0617 8570 619
BIC: AGRIFRPP882
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Anonymous
Viktor
Iliya Stanchev
Anonymous
BRAVO, smeli hora!
Anonymous
Милен Присадашки
Иван Атанасов
Anonymous
Anonymous
Бог да ви пази !
Anonymous
Anonymous
Simeon
Само така продължавайте
This post is also available in:
English (Английски)
You must be logged in to post a comment.