Зад завесите на системата за прокремълска, конспиративна и алтернативна дясна дезинформация в Централна и Източна Европа. Кой дирижира и тръби антизападната симфония?
Проектът Firehose of Falsehood*, обединил 13 редакторски екипа от Централна и Източна Европа, търси отговорите на тези въпроси.
В отговор на руската инвазия в Украйна Европейският съюз предприе стъпки за блокиране на официални прокремълски пропагандни канали като Russia Today и Sputnik News. На 16 декември т.г. бяха обявени нови санкции срещу канали като NTV/NTV Mir, Rossiya 1 и REN TV, „за да се отговори на системната, международна кампания на Руската федерация за дезинформация и манипулиране на информация, предназначена да дестабилизира съседните й страни, ЕС и неговите държави-членки.“
Информационната война е термин, формулиран още през 2008 г. Според Службата на ООН по наркотиците и престъпността, нейната цел е разпространението, модифицирането, прекъсването и деградацията на информация, за да се спечели известно предимство пред противник, който, според фокуса на Проект Firehose of Falsehood са почти всички европейски граждани. Основните тактики на информационната война са дезинформацията и конспирациите.
Тринадесет редакторски екипа от Централна и Източна Европа се събраха в проекта Firehose of Falsehood, за да проучат задълбочено дезинформационната екосистема, организирана от руския държавен апарат и отекнала в Европа. Проектът, базиран на използването на задълбочен анализ на данни и метаданни с местни открития, разкрива нови връзки и връзки между уебсайтове, работещи в страни от Централна и Източна Европа, и дава по-добра представа за това как е изградена инфраструктурата за дезинформация.
Но отвъд официалните канали има огромна екосистема от проруски и алтернативно-десни уебсайтове за дезинформация, работещи в Централна и Източна Европа. Анализирахме как те взаимно корелират и как разпространяват руската пропаганда и теориите на конспирацията. Нашето разследване разкри мрежа от уебсайтове, които се свързват директно с руски пропагандни източници и такива, които проповядват източници като Global Research и Zerohedge. Разгледахме и сайтове, които принадлежат към алтернативната дясна сцена, като Breitbart, и техните проксита и приятели. Нашите открития дават представа за мащаба и обхвата на проруските и антизападните мрежи за дезинформация, действащи в Централна и Източна Европа.
Официалните руски канали, ръководени от Кремъл, са само върхът на айсберга на проруската дезинформационна екосистема. Наред с това има много руски уебсайтове, които според няколко анализа са пряко свързани с руските тайни служби ГРУ, СВР и/или ФСБ. Някои от тях публикуват текстовете си на руски език, а някои имат многоезични версии, например News Front, който проучихме в предишната ни публикация.
Освен News Front, в списъка на най-известните се включват SouthFront, Katehon, Geopolitica.ru, The Strategic Culture Foundation и New Eastern Outlook. Но списъкът на руските пропагандни сайтове далеч не е изчерпателен и когато става въпрос за настоящата информационна война, сайтове като Ruskaya Vesna и много други играят особено определяща роля. Важна позиция принадлежи на сайта Global Research. Той от години служи като портал за руско дезинформационно съдържание с фокус към САЩ. Днес той се счита за един от ключовите прокси-сървъри в Русия. Създава съдържанието си от смесица от дезинформация и теории на конспирацията. Като използвахме инструменти с отворен код като SimilarWeb и Ahrefs, идентифицирахме други сайтове, популярни за този тренд. Това са предимно сайтове от американската алтернативна дясна сцена като Breitbart.
Но Global Research е само един от множеството подобни сървъри от този тип по света. Както показва разследването на Firehose of Falsehood, десетки местни уебсайтове, работещи в Централна и Източна Европа, са част от дезинформационна екосистема, която разпространява или подкрепя прокремълски наративи.
Съдържанието им често е измислено или манипулирано, някои уебсайтове представят популярни конспиративни теории или специфични за дадена държава конспирации, а някои добавят националистически или алтернативни разкази. Най-често обаче те комбинират тези видове съдържание. Те се свързват помежду си и образуват огромна екосистема от тръби и ехо на руската пропаганда в отделните страни.
Проверихме прокремълските, дезинформационните, конспиративните и алтернативните десни уебсайтове в 13 държави (Чехия, Словакия, Словения, Полша, Унгария, Латвия, Литва, Естония, България, Румъния, Хърватия, Сърбия и Германия) и мрежата от разпространители на проруска дезинформация и конспирации, както и нейни подставени лица. С анализ на данни и инструменти с отворен код проучихме как те са технически взаимосвързани и как работят в Централна и Източна Европа.
Установихме, че някои от уебсайтовете се свързват директно с руски пропагандни източници. Друга подгрупа се състои от домейни, които тези проруски домейни сами прокламират като свои източници и приятели, например Global Research или Zerohedge. Освен това анализирахме сайтовете, които принадлежат към алтернативната дясна сцена, като Breitbart, и техните проксита и приятели.
Картата по-долу показва връзки между уебсайтове, представящи дезинформационната, конспиративната и алтернативната дясна сцена в 13 страни от Централна и Източна Европа, и техните връзки с проруски и алтернативни десни уебсайтове по света. (Вижте обяснението на методологията и категоризацията в края на статията за подробности).
Визуализацията на това как анализираните уебсайтове се свързват един с друг по различни начини ясно показва централното място на прокремълските сайтове за дезинформация и американските алтернативни десни сайтове за цяла Централна и Източна Европа.
Сайтове като Breitbart, Zerohedge и Global Research се споделят в почти всички държави директно или чрез други местни уебсайтове. Визуализацията показва още, че руските сайтове за дезинформация са по-разпространени в България или балтийските страни. От друга страна, Словения или Хърватия са по-близо до алтернативната дясна сцена. Страни от Централна Европа като Германия, Чехия или Словакия се отличават с комбинация от прокремълска пропаганда и алтернативна дясна пропаганда.
След като Русия нахлу в Украйна, държави като Полша, Естония, Литва, Латвия, Чехия, Словакия и Румъния бяха сред членките на ЕС, които блокираха достъпа до руски новинарски сайтове и канали – акт, предназначен да ограничи прякото разпространение на руска пропаганда в страните.
Това действие обаче беше само с частичен ефект. Активисти в Румъния, Полша и Словакия изразиха правни опасения, предупреждавайки, че правителствата може да злоупотребят с мерките за свои политически цели.
Въпреки блокадата от полската Агенция за вътрешна сигурност, някои от уебсайтовете, разпространяващи руската пропаганда, отново работят в Полша. Някои са достъпни само чрез VPN, докато други свалиха уебсайтовете си и остават активни само като социални мрежи и канали в Telegram. Съдържанието е в множество формати: видео, статии и публикации в блогове. Организация за разпространение на дезинформация, която се позиционира като „център за правни услуги“, използва собствено мобилно приложение.
Около седмица след руската атака срещу Украйна, словашките власти започнаха да блокират уебсайтове, разпространяващи фалшива прокремълска пропаганда съгласно ново, но временно законодателство. В резултат на това 4 уебсайта, класифицирани от правителството като дезинформационни, бяха забранени до края на юни (сред тях най-популярните – Hlavné správy, Infovojna, Hlavný denník). Трафикът на тези сайтове обаче се възстанови след изтичането на временното законодателство. Междувременно някои от играчите също успяха да изградят значително присъствие в Telegram.
Докато дезинформационната сцена в Словакия остава фрагментирана и като цяло не е в състояние да създаде нови теми в социалния и медиен дискурс, „алтернативните медийни субекти“ са успели да спечелят подкрепата и интереса на сравнително голяма група читатели, гласи последният годишен доклад на словашките тайни служби. Трафикът на някои от тези сайтове може да достигне няколко милиона на месец, равен на някои от най-известните словашки онлайн мейнстрийм медии. Тези числа се подкрепят и от силната връзка между чешката и словашката дезинформационна сцена. Взаимната свързаност е толкова силна, че двата клъстера могат да се считат за единна дезинформационна екосистема.
Последният ръст на сайтове за дезинформация в Чешката република е свързан с руската инвазия в Украйна. Някои от отдавна съществуващите сайтове възприеха прокремълския разказ за легитимността на тази инвазия и затвърдиха създадения от руската държава образ на Украйна. Първият официален отговор на това съдържание беше премахването на 8 дезинформационни уебсайта от DNS записите, съхранявани от националния регистратор CZ.NIC. Впоследствие чешкото военно разузнаване поиска от доставчиците на интернет услуги да блокират достъпа до още други сайтове.
Въпреки че блокирането на тези уебсайтове първоначално доведе до спад в трафика, в крайна сметка това увеличи посещенията на най-големите сайтове, тъй като те преминаха към нови URL адреси, които правителството и доставчиците на интернет достъп не можаха да блокират повторно.
Въпреки блокирането на руски новинарски сайтове и канали в Естония, най-малко два сайта, Baltnews и Baltija EU, все още работят и разпространяват прокремълския наратив към балтийските държави и обратно.
В Латвия повечето медии, разпространяващи прокремълска дезинформация, не са местни, те произхождат от Русия. Те бяха свободно достъпни преди войната в Украйна. Оттогава латвийският регулатор на електронните медии забрани ретранслирането им и цензурира над 100 уебсайта от съображения за национална сигурност. Повечето от блокираните домейни са „… .ru“, но някои са локални. Блокирането им не ги прави недостъпни. Хората продължават да гледат руски пропагандни канали чрез нелегални приемници за сателитна телевизия или имат достъп чрез VPN.
Въпреки че ЕС наложи санкции върху излъчванията на RT в началото на февруари 2022 г. „докато Руската федерация и свързаните с нея медии престанат да извършват действия за дезинформация и манипулиране на информация срещу ЕС и неговите държави-членки“, RT Германия все още е активна. Докато интернет доставчиците оттогава зачеркнаха някои уебсайтове на RT Германия, бяха създадени нови и продължиха да разпространяват дезинформацията на RT. Приблизително 50 уебсайта на RT Германия, идентифицирани от проекта Firehose, са били активни в определен момент след санкциите.
В Сърбия Russia Today откри своята редакция в Белград и стартира уебсайта на сръбски език през ноември 2022 г., с планове за стартиране на телевизионен канал до 2024 г.
Вижте по-подробни описания на ситуацията в отделните страни в докладите на участващите центрове за разследване. Ясно е, че всяка държава има своите особености и ниво на уязвимост.
Българската специфика
България беше и вероятно все още е най-уязвимата страна от НАТО и ЕС за руска дезинформация и пропаганда. Проучванията показват, че почти половината от населението симпатизира на режима на Путин преди войната. Този дял е намалял след 24 февруари 2022 г.: от 45% през 2021 г. на 30% през март 2022 г., според проучване на GLOBSEC. Руската пропаганда вече беше силно присъстваща в традиционните медии и в социалните мрежи преди войната и рязко се увеличи онлайн след 24 февруари 2022 г., както се вижда в подробен доклад на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Пропагандата и дезинформацията се разпространяват чрез известни онлайн издания, които застанаха на руската страна в конфликта, и чрез нови домейни със замъглена информация за собственост и контакт. Последните не привличат директно голяма посещаемост, но съдържанието им се разпространява масово във Facebook, най-използваната социална мрежа в България. Проучванията показват, че повече от 60% от българите разчитат на Facebook като основен канал за информация. Предишното българско правителство предприе смела стъпка, като забрани 40 000 IP адреса и домейни, за които се смята, че са свързани с руски DDOS атаки. Българските власти също изразиха опасенията си пред Мета (собственик на Facebook), че руската дезинформация и пропаганда се разпространяват в мрежата.
В момента, в условията на политическа криза, България се управлява от временно правителство, назначено от проруския президент Румен Радев. Междувременно парламентарното мнозинство е прозападно настроено. Две проруски парламентарни партии се противопоставят на решенията за подкрепа на Украйна с оръжия и боеприпаси.
През октомври 2022 г. един и същ текст, в който се казва, че Путин действа стриктно в рамките на международното право, е публикуван от двама различни автори в две различни медии: в. Труд с автор Явор Дачков, журналист и собственик на сайта Glasove.com и в сайта topnovini.bg с автор Кеворк Кеворкян, бивш агент на комунистическата Държавна сигурност, филиал на КГБ. Вторият текст по-късно беше премахнат, но уловен от FactCheck.bg, който анализира разпространението на това невярно твърдение в традиционните и социални медии. По общественото радио БНР редовно се разпространява руска пропаганда, озвучена от водещия радиожурналист Петър Волгин. Шефът на БНР оправдава това с аргумента за свободата на словото.
Както показва докладът на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания, наративите, насочени към България, не са внимателно напаснати спрямо чувствителността на местната общественост. Доминиращите ключови думи следват общия модел на руската пропаганда: Западът е злото, Русия е пазителят на традиционните ценности и т.н. Скромните местни подправки препращат към добре закотвения разказ, че Русия освобождава България два пъти в миналото: от турски господство /донякъде вярно/ и от нацистите/невярно/, че руснаци и българи са обединени в православието и т.н.
Въпреки че таргетирането на съдържанието не е внимателно проектирано за България, наблюдава се специфична тактика за заглушаване на чуваеми антируски гласове в социалната мрежа Facebook. Известни журналисти, карикатуристи и активисти са заглушени и блокирани чрез координирано докладване от тролове. Освен това, както съобщават експерти, подобни тактики са подкрепени от пристрастна човешка модерация от местен подизпълнител на Meta, наречен Telus International Bulgaria. Пример са публикации във Facebook, призоваващи за унищожаване на украинците. Те не бяха премахнати от Meta след докладване, докато обикновено публикуване на решението на Европейския парламент да обяви Русия за държава, финансираща тероризма, беше наказано от Facebook с 30 дни бан за журналиста, който го е публикувал, и публикацията беше изтрита.
Методология: Как създадохме списъка с уебсайтове
Изборът на уебсайтове, включени в проекта FoF, произтича от списък със сайтове, обозначени като стълбовете на дезинформацията и пропагандата на Русия, събрани от Държавния департамент на САЩ.
Списъкът е допълнително разширен. Първото допълнение към списъка са други руски уебсайтове, които често споделят съдържание от такива, изброени от Държавния департамент или други конспиративни или прокремълски сюжети. Събрахме тези данни с помощта на уеб-услугата Ahrefs. Освен това проучихме споделянията от читателска аудитория, като използвахме данни от онлайн инструмента Similarweb – в резултат на това включихме уебсайтове, посетени от хора, които четат такива от оригиналния списък на DoS. След което заключаваме, че уебсайтовете разпространяват дезинформация, ако често са били отбелязвани като такива от базата данни EUvsDisinfo.
След това включихме списък с уебсайтове от отделните държави от нашето разследване, които са пряко замесени в споделянето на съдържание от прокремълските, конспиративните или алтернативните десни кръгове. (Като алтернатива са включени сайтове от съответните държави, които участват в разпространението на такова съдържание или наративи, без да се свързват директно с източниците).
И накрая, включихме и уебсайтове, често споменавани от такива като Breitbart, ZeroHedge и други.
За визуализация изтеглихме чрез Ahrefs.com всички обратни връзки от уебсайтовете и ги свързахме заедно.
Методика за мрежова визуализация
Графиката показва уебсайтовете от нашия списък (вижте методологичната бележка: Как създадохме списъка с уебсайтове) и как те са взаимосвързани. Точките са отделните страници. Линиите между тях показват, че единият сочи другия или и двата сочат един към друг.
Щракването върху всяка точка показва списък с домейни, към които водят най-малко 5 връзки от един домейн, и списък с домейни, от които поне 5 връзки водят към същия домейн. Данните са от Ahrefs.com. Размерът на възела съответства на това как една страна функционира като информационен мост между различни групи и уебсайтове. И се изчислява математически като междинен център. Цветът на възлите съответства на отделните държави, с изключение на сайтовете, принадлежащи към алтернативната десница, крайната десница и конспирацията в САЩ и Канада, които ние наричаме радикални.
Категоризация на уебсайтове:
При категоризирането на уебсайтове като прокремълски, дезинформационни, конспиративни и алтернативни десни, ние се базираме на предишни изследвания, проведени в тази област (например „Дезинформация в действие“ от Harvard Kennedy School). Особено разчитахме на базата данни EU vs Disinfo, която събира и анализира фалшива информация/примери за дезинформация и категоризира издания и уебсайтове, разпространяващи дезинформация и манипулирано съдържание. Позовахме се и на анализите на съдържанието на местните експерти и организации за проверка на фактите.
Проектът е ръководен от Йозеф Шлерка, Investigace.cz
Статията е написана в рамките на проекта Russian Information Warfare, подкрепен от German Marshall Fund. Медийният партньор WDR в Германия не е финансиран от GMF. Благодарим на изследователя по сигурността Владимир Смитка от lynt.cz за неговите технически и OSINT съвети. Благодарим и на Карел Минарик, автор на визуализацията на мрежата, и на Якуб Кубс от Debunk.org за подкрепа при анализа на данни.
Списък на журналистите, участващи в проекта:
Йозеф Шлерка, Investigace.cz, Чехия
Анастасия Морозова, Юлия Дауксза, Анна Гиелевска, FRONTSTORY.PL, Полша
Карин Ковари Солимос, ICJK, Словакия
Богларка Редл, Мартон Саркади Наги, Átlátszó, Унгария
Каили Малтс, Delfi Естония
Инесе Лиепина, Re:Baltica, Латвия
Шарунас Черняускас, Siena.lt, Викторас Дауксас, DebunkEU.org, Литва
Палина Милинг, Петра Блум, Westdeutscher Rundfunk (WDR), Германия
Катарина Булатович, Ostro, Словения
Аня Владисавлевич, Ostro, Хърватия
Юлия Станою, Context.ro, Румъния
Атанас Чобанов, BIRD.BG, България
Мария Вучич, КРИК, Сърбия
*Пожарният маркуч на лъжата е термин, измислен от RAND Corporation, за да обозначи пропагандна техника, при която голям брой съобщения се излъчват бързо, повтарящо се и непрекъснато по множество канали (като новини и социални медии) без оглед за истина или последователност.
Основният текст е превод от статията във VSQUARE/Проект Firehose of Falsehood
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от журналистическо чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
Чекирайте се и Вие!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
БРРД Ежемесечно / BIRD Monthly
БРРД Eднократно 2023 / BIRD One time 2023
Bank wire
Account owner: Assoc. DRJI
Owner address: 16 bvd. Saint Germain, 75005 Paris
IBAN: FR76 1820 6002 0665 0617 8570 619
BIC: AGRIFRPP882
Revolut
Crypto
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
You must be logged in to post a comment.