За съжаление корупцията в сектора на здравеопазването е широко разпространена в голяма част от Източна Европа. В Румъния последните разкрития подчертават ролята на здравните работници в отклоняването на средства от грижите за пациентите. В Полша държавата плати десетки милиони евро на търговец на оръжие за медицинско оборудване, което отчасти така и не беше доставено. Докато в Чешката република обществените търгове по време на пандемията бяха корупционно насочени към фирми, продаващи нелицензирани респиратори. Това е първата част от поредица от две части за корупцията в здравеопазването.
Organised Crime and Corruption Watch е серия от публикации, изготвени от седем разследващи издания, членове на The Organised Crime and Corruption Reporting Project /OCCRP/ Investigace.cz (Чехия), Bird.bg (България), Frontstory.pl (Полша), Rise Project (Румъния), Изследователски център Ян Кучиак (Словакия), Átlátszó (Унгария), Context Investigative Reporting Project (Румъния). Екипът ще проучва теми свързани с организираната престъпност или корупцията за всяка публикация и ще показва най-релевантните факти.
Масова корупция в румънската здравна система
През 2010 г. шест бебета загинаха при пожар в болница в Букурещ. Повече от десет години по-късно същата болница все още работи без разрешение за противопожарна безопасност. За съжаление това не е изолиран случай; това е само една от многото обществени румънски болници, застрашаващи живота на пациентите си, защото никога не са били модернизирани и им липсват подходящи системи за безопасност на пациентите им.
Тези недостатъци бяха разкрити по време на пандемията Covid-19, тъй като румънската медицинска инфраструктура беше силно натоварена. Само през 2020 г. и 2021 г. дузина болници пламнаха в Румъния и над 30 души загинаха.
В доклад на Световната здравна организация (СЗО) от 2021 г. се посочва, че Румъния е увеличила значително разходите си за здравеопазване, но остава страната в ЕС с вторите най-ниски разходи за здравеопазване както на глава от населението, така и като дял от брутния вътрешен продукт (БВП). Дори Министерството на здравеопазването каза, че инфраструктурата на общественото здравеопазване трябва да се подобри и че последните инвестиции все още не са достатъчни, за да се достигне до правилните стандарти за ефективност.
Корупцията обаче е голяма заплаха за развитието на румънската здравна система. Парите, изразходвани за подобряване на инфраструктурата, често попадат в джобовете на компании с политически връзки. Това възпрепятства подобряването на медицинската система, тъй като болничните нужди често се поставят на второ място.
През 2022 г. Националната служба за борба с корупцията /DNA/ обвини повече от 50 души, работещи в румънската здравна система. Сред тях са един управител, седем лекари и трима директори на болници.
Румънската преса също разследва неефективността и корупцията в разходите за здравеопазване. През 2016 г. Rise Project публикува история за хипербарна камера, оборудване, използвано за лечение на изгаряния, което струва повече от половин милион евро и се оказва неефективно и дори опасно за пациентите. Компанията, получила парите, е собственост на бизнес партньора на бивш кмет и румънски сенатор Сорин Опреску.
Корупцията във фармацевтичното лоби в Полша
Недостигът на болничните бюджети, проблемите с персонала в институциите и трудният достъп до специалисти са най-често срещаните източници на корупция в полското здравеопазване. Недофинансирането на системата се изразява и в ниски заплати, което от своя страна тласка лекарите към частната сфера или към работа в чужбина. Болниците са свидетели на дълги опашки за диагностика и лечение, според доклад на Европейската комисия за корупцията в здравеопазването.
Друг пример за корупция в полската здравна система е историята на Frontstory.pl от януари 2022 г., разкриваща трафик на фалшиви сертификати за ваксинация срещу Covid-19, с участието на корумпирани служители на медицински институции.
Полското общество в по-голямата си част вярва, че подкупът, даден на лекар, е корупция, но използването на мрежа от частни и професионални контакти, за да се заобиколи опашката за преглед при лекар, е обичайно. Резултатът? През юли 2022 г. в съда беше внесен обвинителен акт срещу бившия началник на отделението за палиативни грижи на болница в малкото градче Ходжеж. Лекарят уреждал приемането и удължаването на престоя на пациентите в отделението си срещу подкупи от семейства – от няколкостотин до няколко хиляди злоти. Той правел това, въпреки че пациентите не се нуждаели от продължителен престой.
Докладът на Комисията показва, че нередностите в обществените търгове също са проблем. Спецификациите на търга понякога се изготвят от лекари, които в някои случаи трябва да помолят представители на индустрията за помощ. И те могат да подготвят спецификациите толкова подробно, че само определена фирма да спечели търга. През декември 2022 г., малко след приемането на подкуп, директорът на амбулаторна клиника в малкия град Витков беше задържан, според Централното антикорупционно бюро; в замяна на подкуп той е бил обвинен, че е изработил търг за доставка на медицинско оборудване.
Податлива на корупция сфера на здравеопазването е връзката между държавата и фармацевтичното лоби. През януари 2023 г. бяха повдигнати 911 обвинения в корупция на 12 души, включително представител на фармацевтична компания, фармацевти и лекари от медицински заведения във и около Варшава. Твърди се, че продавачът на фармацевтични продукти се е уговорил с лекарите да издават рецепти за лекарствата, които рекламира, и ги е възнаградил с пари.
Но корупционните практики не се ограничават само до местните болници и лекари. Официален доклад от 2019 г. показва, че полското министерство на здравеопазването е „особено уязвимо“ към лобиране, неформален натиск и корупционни предложения, когато работи с външни участници, главно от фармацевтичната индустрия.
Милиони евро за респиратори, предоставени от търговец на оръжие
Докато светът се бореше с пандемията от COVID-19 през 2020 г., полското здравно министерство подписа серия от спорни договори за доставка на медицинско оборудване. Единият включва закупуване на безполезни защитни маски за 1,1 милиона евро от фирма на приятел на самия министър. Полската държава също закупи респиратори на стойност 44,5 милиона евро (някои от които не бяха доставени) от компанията на търговец на оръжие, който първо изчезна при мистериозни обстоятелства и по-късно беше открит мъртъв в Албания. Според последна информация никой не е обвинен в разследването на „аферата с маските“, а разследването за респираторите беше прекратено през 2021 г.
Според доклада на Централното бюро за изпълнение на правителствената програма за противодействие на корупцията за 2018-2020 г. здравеопазването е сред най-застрашените от корупция сфери. Какво е направено досега за намаляване на заплахата? За служители на министерството беше организиран електронен курс по етика, антикорупция и конфликт на интереси. Проведена е и „анонимна самооценка на културата на почтеност“ в министерството. Резултатите от самооценката предстои да бъдат оповестени.
Чехия: Човекът зад корумпираните обществени поръчки в здравеопазването
Има една видна фигура и бивш политик, който свързва два случая на корупция в чешкия сектор на здравеопазването – Марек Шнайдр. Един от случаите е известен като случаят Дозиметр, който стана известен след полицейски претърсвания в кметството на Прага, Общата здравноосигурителна компания (VZP) и повече от десет други места, които се проведоха миналия юни. Според разследващите служители са приемали подкупи, за да манипулират обществени поръчки. Марек Шнайдр, бивш чешки депутат и влиятелна фигура зад кулисите в сектора на здравеопазването, беше обвинен този април за подкуп. Той плати почти 8500 евро, за да осигури благоприятен изход по IT договор на стойност 4,3 милиона евро, възложен от VZP. Наетата IT компания не успя да осъществи доставката и трябваше да плати висока неустойка. Подкупът на Шнайдр към VZP имаше за цел да гарантира, че компанията няма да плати неустойката и само ще анулира договора без последствия. Марек Шнайдр отрича обвиненията, но наскоро е бил разпитван от полицията.
Марек Шнайдр също е обвинен по делото Буловка, където се твърди, че е манипулирал договори в болницата Буловка. Освен Шнайдр обвинителният акт обхваща и бившия директор на болницата в Буловка и други лица. Предполага се, че обвиняемият е манипулирал обществените поръчки, така че поръчките да паднат на предварително определени фирми. Същите участници са разследвани и по делото за корупция в друга болница – болница Na Františku, в която е обвинен нейният бивш директор. По делото бяха замесени цели две дузини обвиняеми. Целият случай започна през 2018 г., когато полицията нахлу в двете болници. Един от участниците в двата случая, бизнесменът Томаш Хорачек, започва да сътрудничи на полицията, което им позволява да разкрият мащаба на корупционните схеми. И трите дела все още продължават.
Схеми за измами с Covid в Чехия
Чешките общини харчат повече от 8,4 милиона евро за защитно оборудване, като една конкретна компания продава една маска за повече от 8 евро на бройка.
През пролетта на 2020 г. правителството не успя да достави защитни маски общините, въпреки че политиците по това време настояваха, че държат ситуацията под контрол. Така компании, които нямат никаква връзка със здравеопазването, но с добри контакти в Китай – започнаха да продават маски, включително производител на платнени пелени, продавач на пушки и фойерверки и строител на слънчева електроцентрала. Защо? Защото си заслужаваше, тъй като държавата с удоволствие плащаше милиони чешки крони за стоката. Компаниите, които всъщност произвеждат здравно оборудване, бяха малцинство в тези доставки.
Имаше обаче едно условие, при което маските бяха разрешени за продажба в Чешката република – те трябваше да имат одобрен от ЕС сертификат „CE“, което означава, че са безопасни за употреба. Но това не спря продажбата на маски с фалшиви или различни сертификати или никакви.
Една от компаниите, които решиха да използват тази възможност, беше маркетингова и PR компания, наречена Black Consulting. Компанията продаде маски за €8 бройката на държавата и получи над един милион евро. Техните маски имаха печат на фирма, която издава сертификати, но за различни продукти, не за маски. Документацията, която е била част от обществената поръчка, не съдържа нищо, което да подсказва, че Black Consulting има каквато и да е сертификация.
Дейвид Снашел, собственик на Black Consulting, даде интервю за Investigace.cz, в което каза, че веднъж получил обаждане от приятел, който му предложил тридесет хиляди маски за неговите служители. След телефонното обаждане Снашел разбрал, че маските биха били добър бизнес, тъй като областните управители се оплаквали от липсата им. Той написал предложение и го изпратил на общините. След час се обадил първият областен управител и работата потръгнала.
/Следва/
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от журналистическо чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
Чекирайте се и Вие!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
БРРД Ежемесечно / BIRD Monthly
БРРД Eднократно 2023 / BIRD One time 2023
Bank wire
Account owner: Assoc. DRJI
Owner address: 16 bvd. Saint Germain, 75005 Paris
IBAN: FR76 1820 6002 0665 0617 8570 619
BIC: AGRIFRPP882
Revolut
Crypto
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
You must be logged in to post a comment.