Начало » Опоскването на ОПОС: Доклад разкрива съмнителни фирмени обръчи и натиск над чиновници

Опоскването на ОПОС: Доклад разкрива съмнителни фирмени обръчи и натиск над чиновници

Оперативна програма “Околна среда” е с най-слаба усвояемост на евросредства спрямо другите програми. Причините са “недобро планиране и прогнозиране”, но също така “конфликт на интереси и други обвързаности с определени изпълнители”,  “натиск” и “принуда” над служители на неофициални срещи с представители на фирми-изпълнители. За тези твърдения има и доказателства – аудио и видео материали. Информацията е от доклад на ГД ОПОС до бившия министър на околната среда и водите Емил Димитров с прякор “Ревизоро”, с който редакцията ни разполага.

На прицела на докладчика, и.д. главен изпълнителен директор на ОПОС Гергана Грозданова са няколко  големи концентрации на проекти в едни и същи фирми:

Така само в тези четири фирми са се събрали 130 милиона лева от проекти на обща стойност 335 милиона лева.

“Прави впечатление участието на едни и същи изпълнители, които изготвят и отговарят за стратегически документи, в резултат на които се реализират мерки по програмата и се усвоява значителен ресурс” – констатира се в доклада.

Проверка на БРРД в системата ИСУН установи, че в един и същ проект подизпълнители са едновременно “Балканика” и “БТ-Инженеринг” (и свързаната с нея “Алара 2000”) или “Балканика” и  “Екосол”. Такава е ситуацията с няколко еднотипни проекта за компостиращи инсталации в Ракитово, в Сандански, Петрич, Благоевград, Гоце Делчев.

Колкото до “Дикон Груп”, изглежда тя не е част от този обръч от фирми, а действа в други конфигурации, като усвоява пари и по проекти на ОП “Иновации и Конкурентоспособност”.

В доклада е споменато и Сдружението “Асоциация наука за природата” със 7 458 941 лв. по приоритетна ос “Биоразнообразие”, където се наблюдавало хаос при възлагането на обществените поръчки.

Конфликт на интереси и натиск над служители

Като пример за конфликт на интереси и натиск над чиновници е посочено лицето Денис Ботев Табаков. Той е син на собственика на “БТ-Инженеринг” Ботьо Табаков. Според доклада Денис Табаков взема активно участие в срещи с УО на ОПОС, а по информация на служители, отговарящи за проектите на общините Видин и Асеновград те са били “принуждавани да коментират проблеми и да дават варианти на решения на неофициални срещи при заместник главен директор в присъствието на гореспоменатото лице”. Към доклада са приложени доказателства, включително и записи на срещи, на които експерти в очевиден конфликт на интереси оказват натиск при търсене на решения пред изпълнители по договори.

Същият Денис има и договор с предмет “Оценка на проектни предложения” на обща стойност 29 190 лв. и е участвал в оценката на проектите на ВиК в Сливен, Силистра, Перник, Видин, Пловдив и Добрич. Но основната дейност на фирмата на баща му е по приоритетна ос “Отпадъци”.

БРРД изпрати запитване за коментар на тези твърдения до служебния имейл на “БТ-Инженеринг”, но не получи обратна връзка. Такава получихме след публикацията и в края на статията публикуваме становището изпратено от Денис Табаков.

От Министерството на околната среда и водите не отговориха на неколкократните ни запитвания дали новият служебен министър на екологията е запознат с доклада и дали констатациите в него са предоставени на ОЛАФ и Прокуратурата за разследване.

Сдружения-еднодневки усвояват десетки милиони

Както е отбелязано в доклада, най-голяма концентрация на проекти и съответно на евромилиони се наблюдава във фирми и сдружения свързани с Аглика Павлова Георгиева. Прави впечатление, че за проектите се използват едноименни сдружения, но с различни ЕИК. Така ДЗЗД “Балканика Биогаз” с ЕИК 177424272 изпълнява проект за Проектиране и изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци за регионална система за управление на отпадъците на Регион Благоевград за който е получила по договори 26 666 000,00 лв, а ДЗЗД Балканика Биогаз с ЕИК 177413332 изпълнява проекта за Изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци на територията на регион Бургас по който са договорирани 24 451 427,00 лв. Така само с две сдружения се усвояват 50 милиона лева. 

Този номер с едноименните сдружения не се прилага за пръв път. Проверка на БРРД засече четири сдружения с едно и също име “Балканика Арт ДЗЗД”, но с различни ЕИК номера: 176310892, 176506250 176361488 и 176608061. Две от тези сдружения успешно са се трудили по европроекти в предишния програмен период, но в съвсем друга област – проект “Исперих – Разград- Попово: Път на древни култури и традиции” и три проекта за маркетинг и реклама, създаване и промотиране на иновативни културни събития на туристически продукти в общините Стара Загора, Стамболийски и Ямбол.

Общото между всички тези “балканики” е, че в тях водещо е дружеството “Балканика Енерджи” АД (предишно име “Балканика Инженеринг” АД), в която основен акционер е Аглика Павлова Георгиева, а миноритарен е Димитър Виденов Георгиев. В управата на дружеството е и неговият син Виден Георгиев, който е съпруг на Аглика. Фирмата се специализира в изграждане на инсталации за биогаз и биомаса, но също и други ВЕИ решения.

В два от проектите за компостиращи инсталации в Благоевград и Сандански,  “Балканика Енерджи” е партньор в ДЗЗД с “Мега Хидрострой”, замесена в шумни скандали с усвояване на европари по ОП “Региони в растеж”. Според “Зов Нюз” фирмата реално се контролира от Доко Йорданов от голяма ромска фамилия в Червен бряг. Пред сайта Доко Йорданов е потвърдил, че е подкрепял вече бившия кмет на Червен бряг Данаил Вълов и се явява ръководител на дейностите във фирмата, която по документи е собственост на негов роднина.

Преди златният дъжд от евромилиони да се изсипе върху “Балканика”, Аглика с моминското име Кехайова е инвестирала в две фирми за бързи кредити в Перник – “Нова Кредит” и “Финанс Инвест – 88”, сочи справка в Търговския регистър. Освен с кредити, нейните съдружници Пламен Боянов и синът му Антон се занимават с хазартен бизнес.

Биогаз с мирис на далавера

Другият съдружник в “Балканика” Димитър Виденов Георгиев обаче е с много по-интересни бизнес връзки. Още през 1991 г. той създава “Вектор Интернешънъл” – ООД заедно с банкерите Александър Велев и Румен Нанов – шефове на първата банка фалирала по време на прехода „Агробизнесбанк”.

Румен Нанов стои и зад фирмата “Риджънт кепитал”, която се свързваше с опита за непрозрачно придобиване на пенсионния фонд “Доверие”. Останалите членове на ръководството на “Риджънт кепитал” са българи и австрийци, които са свързани и с United Capital PLC на бившия депутат от НДСВ Димитър Ламбовски. Връзка между Нанов и Ламбовски се открива и във фирмата “РЗ Метал”.  Там Нанов е бил управител заедно с австриеца Франц Ферингер, който се води и собственик на фирмата чрез “Индъстрис Консултинг”, а също така е бил директор в  United Capital PLC.

Тази индиректна връзка между успешната компания за инсталации на биогаз и Ламбовски е важна заради чутото в неотдавна изтекъл разговор между бившия банкер и бившия шеф на ББР Стоян Мавродиев. В него се обсъждат енергийни проекти за производство на ток от биомаса, които да се финансират с кредити от ББР и от тях да се отклонят пари чрез схема за префактуриране. 

М: Приятелю, аз съм отворен да работим заедно по всякакви теми. Ако аз се сетя нещо, което от мен да дойде като проект или идея, естествено, че ще проявя инициатива и ще ти се обадя да го действаме. Ако ти имаш някакви идеи и проекти също.

Л: И двете неща. Има които са много бързи. Примерно за биомасата

М: Ми дай да ги работим. Няма проблеми

Л: При тебе това е в твоите прерогативи, колко, мисля, че до три можеш

М: Дооо 2,5 милиона евра сме ние, можем да го вземеме решението

Л: Ама може два субекта

М: На управителен съвет

Л: Да, ама може да бъде на два субекта. Две и половина така

М: До 5 милиона лева на единичен кредит

Л: Само че имам един дето е за тебе. И то много грамотно, като говориме с вещи лица…

(не се разбира)

М: То е за тези енергийните

Л: Ма да, ама тва е единственото, което върви в момента

М: Тва може да направим две по пет

Л: Не, може британският производител този в един консорциум да го вкараме

(шепнат не се разбира)

Л: Мисълта ми е, това е абсолютно бърз пейбек, пейбекът ти е за 2 години. Даже да го запазиме, аз ти казах тогава, да го продадеме, пак има смисъл да върнеме обратно кредита.

М: Щом има пейбек за две години. Ми тва има смисъл.

Л: Има смисъл защото предварителния договор е на 460 лева с ДДС на мегаватчас, а в момента се изкупува на 70 лв. конвенционална. Само от биомасите заради замърсяването на околната среда лайната на тея животновъдите. Така че ние като договор… (не се разбира).

Или опционално подписваме договора, като се поднови това с ЧЕЗ, щото то е 20 годишен договор за изкупуване.

М: Да бе, да, то тва е важното.

Л: Малък и затова е интересен, щото може лесно да се финансира.

М: Аз това ти казвам, че ако има даже повече такива проекти с договор с ЧЕЗ може да направиме и два и три малки проекта. Ако ми намериш такива проекти.

Л: Ако ме пуснеш по терена и се разбереме, защото… само биомасата в момента е конвертируемо за финансиране. Само биомасата.  Вятър, солар забрави, вец-овете, конвенционалните

М: Правиме го, бе, човек. Аз като имам договора с ЧЕЗ на мен ми е обезпечение. Залагаме го в банката.

Л: Факт, като се въведе в експлоатация

М: И си действа

Л: Австрийците веднага са готови да дадат оборудването и там разликата фактурирането през британската фирма

М: Мхмм

Л: Значи австрийците на британската, британската тука. Всяко вещо лице това оборудване може да каже, че струва толкова. То зависи колко работни часове, нали, което нали се сещаш, че тия работни часове ще ги има колкото ти трябва.

М: Да

Л: В смисъл, за автомобилите могат нещо да ни направят, ама за това, не може.

М: Тука вече по-трудно. Тук няма броячи, а-ха-ха.

Л: Има, има има, как да няма (смеят се) Има обаче аз го купувам с това условие, щото австрийците си вземат разликата. Е тва са малки проекти, обаче малки проекти, тука щипнеш 4-500, там нали 2-300. Ся да докараме некой голям примерно дето за много пари обаче там ще трябва с Шиши да се видим лично да му разкажа. Аз не съм го виждал от 10 години сигурно.

* Подчертаванията са от редакцията.

В отговор на въпроси изпратени по имейл Аглика Павлова отрече да познава Димитър Ламбовски и твърди, че не ѝ е известно “г-н Ламбовски или негови подконтролни фирми в България или в чужбина да са партньор на фирми и сдружения с наше участие по проекти с национално или европейско финансиране”.

Междувременно стана ясно, че Европейската прокуратура разследва този случай и той е първият от България, с който тя се е захванала.

След публикацията с редакцията се свърза Денис Табаков и изпрати следното становище, което публикуваме без редакторска намеса:

  1. Към настоящия момент работя във фирмата на баща ми – БТ-Инженеринг ЕООД, която специализира в проекти в сферата на околната среда, където основно се занимаваме с проектиране на инфраструктура за управление на отпадъци, а в последните години и с техническа помощ при реализацията на проекти за управление на отпадъци. Имаме доста опит и експертен потенциал, фирмата тази година навършва 30 години. Баща ми е уважаван експерт в сферата на Околната среда, от дълги години е председател на комисията по околна среда към Минната камара. Имаме лиценз за строителен надзор, но като цяло този бизнес не върви в наша полза, защото подхода ни е стриктно изпълнение на задълженията и никакви нерегламентирани връзки с Строителите – което във годините ни е докарало не един и два проблема с мастити богопомазани фирми . Стриктното спазване освен конфликт с горните, струва и пари – поне по 3ма човека на терен със сериозни квалификации за строителен надзор, а конкуренцията се справят и с по 1 човек на непълен работен ден. В резултат, нашите цени са неконкурентни и губим болшинството от поръчките.
  2. Да, наистина съм оценител от страна на ОПОС за цитираните проекти в доклада. Съответно съм поканен официално от ОПОС за тази работа, подал съм СВ, сключил съм договори, свършил съм си работата коректно и затова ми е платено по банка. Заплащането не е 60 000лв на месец (ех), че дори не е и на година – в доклада пише 29 190, в моята банкова сметка сумата е 18328.43лв за оценката 11 проекта). Предвид обема от информация, които трябва да прегледаш за малко на брой дни го смятам за сравнително справедливо. В същото време Финансовите анализи на ВиК проектите са ми сантимент от годините на работата ми в ОПОС и ми беше изключително интересно да ги гледам и да се върна към младостта така да се каже, затова го правя всъщност. По тези проекти, бенефициери (или както се казват в ОПОС – бенефициенти) са основно ВиК асоциации, които от своя страна търгуват поръчките за СМР, надзори и т.н. Фирмата на баща ми или аз лично нямаме НИТО ЕДИН ДОГОВОР С НИТО ЕДИН ОТ ТЕЗИ БЕНЕФИЦИЕНТИ. Истина е тази част на доклада, в която е написано че проектите на БТ Инженеринг са в ОС: Отпадъци, където аз не съм оценявал нито един проект
  3. Цитат от доклада:“Не става ясен начинът на подбор на конкретния изпълнител”. За да стане ясно на автора, то тя следва да се запознае с процедурите за подбор на външни оценители. Това, че на нея не и е ясно, не означава, че има допусната нередност, корупция, конфликт на интереси или в каквото всъщност съм обвинен. В интерес на ОПОС е да избира оценители, които знаят какво означава оценката на проекти за ВиК инфраструктура, имат опит в това и могат да си свършват работата качествено и в срок съгласно действащите процедури. Имам си референциите, имам си СВ-то, опита, разбирането за функцията на оценяващия и прилагам това което имам в практиката, не виждам нищо нередно в това.
  4. Цитат от доклада:Същото лице (Денис Табаков) се явява от страна на изпълнител БТ-Инженеринг по 16 проекта по приоритетна ос 2 Отпадъци …… като подписаните договори с този изпълнител са в размер на 13 052 582 лв. Авторът на доклада е показал неразбирането си относно визуализацията на визуализацията на базите данни ИСУН системата и цитирала една цифра, която е просто смехотворна. Това трябваше да го проверите, базите данни мисля, че ги разбирате повече от добре и можете да направите разлика между стойност на Проект (сумиращ всички договори по ЗОП по този проект) и стойност на договор. Големите суми по проектите са в Строителството, не в техническата помощ/надзора/проектирането. Договорите на БТ-Инженеирнг с проекти финансира от ОПОС и възложени по ЗОП от конкретните бенфициенти са по 100-200-300к лева и въпреки че бих желал да имаме такъв оборот (при това само от ОПОС) той е една химера и може би цел за бъдещето, а може би просто една мечта. Тръгнах да ги смятам, да ви давам таблица, но се страхувам, че данните ще бъдат извадени извън контекст. Търговския регистър и EUfunds са публични, уверявам ви че оборотите ни са в пъти по-ниски. Да не говорим, че последните 2 години съкратихме повече от половината персонал и сме две години поред на загуба и това не е защото business is booming. Е, намазахме 10 000 лева от коронасубсидиите, но това са заплатите за под месец.
  5. Цитат от доклада– Денис Табаков взема активно участие в срещи на УО на ОПОС, надлежно документирано с паметни записки и аудио записи от срещите. Приложение …. паметни записки и записи от срещи на общините Видин, Асеновград. Фирмата на баща ми е изпълнител на 1. Строителен надзор на ПСОВ Видин (тъкмо привършваме) 2. Техническа помощ – осигуряване на експерти към екипа за управление на проекта за изграждане на компостираща инсталация на община Асеновград. Мисля че е повече от логично, даже необходимо, представител на фирмата изпълнител да се явява на срещи с финансиращия орган, заедно с представители на бенефициентите. Незнам в какво съм/сме обвинени в случая. Ако не се явявахме сигурно за това щяхме да сме виновни. А цитирания в доклада видео запис, най-вероятно е от среща на Община Асеновград с УО на ОПОС на 26ти Ноември 2020 (помня го, защото срещата в деня след рождения ми ден), в който тъкмо аз обяснявам на ОПОС, че когато са оценявали проекта на общината (нали от това разбирам) са заложили поръчки по ЗОП (описани в т.н. План за изпълнение) които не са законосъобразни. Информирахме ги, че ако общината направи така както ОПОС са предвидили (СМР + доставка на част технологична по един и същ инвестиционен проект – с едно разрешително за строеж ако трябва да влизаме в детайли) то община Асеновград ще наруши закона и същите ОПОС (само че друг отдел – Последващ контрол) ще ги изпраска с финансова корекция 10-25% и община Асеновград не бива да възлагат така както е договорено с/от ОПОС. Ако това се квалифицира като “принуждаване и коментиране на проблеми” то да, виновен съм – искаме да си вършим работата и да даваме смислени и законосъобразни съвети на клиентите ни по изпълнението на проектите.

Снимка: ОПОС. Министър Емил Димитров открива нова компостираща инсталация.

 

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 454 на брой и осигуряват 6397.64 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

This post is also available in: English (Английски)

About the author

Atanas Tchobanov

роден 26 юни 1968. Разследващ журналист. Гл. редактор на сайта Биволъ 2010-2020. Член на борда на OCCRP 2016-2018. Член на ICIJ от 2020. Atanas Tchobanov is born on 26 June 1968. Investigative journalist. Editor in chief of Bivol.bg 2010-2020. Member of the Board of OCCRP 2016-2018. Member of ICIJ from 2020.

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП