Начало » Дипломати в сянка: Почетните консули като заплаха от измамна дипломация

Дипломати в сянка: Почетните консули като заплаха от измамна дипломация

През далечната 1994 г. в САЩ ФБР арестува за наркотрафик престъпна група, в чийто състав влизат полицай, доктор, двама равини и Лъчезар “Лъки” Христов – почетен генерален консул на България в Лос Анджелис. Според разследващите групата е изпрала поне 100 милиона долара през швейцарски сметки, пише в медийните публикации отвъд океана /виж тук, тук и тук/. 

За такъв подбор на заговорниците може да завиди дори сценаристът на “Бандата на Оушън”.  Но благодарение на времето този принос на българската почетна дипломация за тежката трансгранична престъпност е напълно забравен. 

Все пак през годините институтът на почетните консули у нас даде много материал за медийната “стена на славата” на Външно министерство. 

Особено богати на събития бяха последните две години, през които пред прожекторите на общественото внимание дефилираха секс-символът Виолета Сечкова /почетен консул на Корея в Пловдив/, кандидат-премиерът Петър Илиев от София /повтарям, от София/, доказан плагиат и консул на Барбадос, и вуду-консулката ни в Конго Теодора Игнатова, която се оказа собственик на българска фирма за “ясновидство и астро психоанализа”, а освен това не е стъпвала в Конго от години.

Назначенията на почетни консули не са само анекдотични. Те могат да предизвикват трусове в междудържавните отношения, Пример за това е скандалът с македонския милионер Орце Камчев, предложен за почетен консул на България в Охрид от последното правителство на Борисов. През 2018 г. Камчев беше арестуван по обвинения за корупция и рекет. Той излезе от ареста срещу гаранция от 11 млн. евро в началото на тази година. 

Спорните почетни консули не са само български специалитет, разкрива глобалното разследване “Дипломати в сянка” на Международния консорциум на разследващите журналисти ICIJ и ProPublica, в което се включиха 160 журналисти от 56 медии в 49 държави.

Разследването Shadow Diplomats – Дипломати в сянка мобилизира 160 журналисти от 46 държави.

Разследването хвърля светлина върху една от най-малко проучваните роли в международната дипломация, тази на почетния консул. Тези дипломати доброволци работят от родните си страни за да насърчават интересите на чужди правителства, обикновено на места без посолство или консулство. И обратното – представляват своята държава зад граница.

Това първо по рода си глобално разследване идентифицира най-малко 500 настоящи и бивши почетни консули, които са били замесени в скандали или криминални дела.

Някои са били осъдени за тежки престъпления или заловени да използват статуса си за лична изгода, други са разследвани за пране на пари свързани с корупция и тероризъм, трети са критикувани за подкрепа на авторитарни режими.

Тези числа почти сигурно са занижени, тъй като нито една международна агенция не проследява почетните консули и десетки правителства не оповестяват публично имената им.

Разследването установи, че системата на почетните консули е непрекъснато саботирана от непроверени назначени лица, които са злоупотребили със статута си за да се обогатят, да избегнат правоприлагането или да прокарват политически цели.

“Екселенц” от Хизбула

Пристигайки в столицата на Гана, международният оръжеен брокер, който нарече себе си “Екселенц”, посрещна своите купувачи в хотел “Златно Лале” и предложи тайна продажба: милиони долари в ракети и гранати за използване срещу американските сили.

“Екселенц” е традиционно обръщение към официален дипломат, но в случая става дума за друго.

Купувачите бяха информатори на DEA /Американската служба за борба с наркотиците/, представящи се за емисари на международно известна партизанска група и наркокартел в Колумбия, целящи да свалят правителството и да нанесат удар по американските сили, разположени в страната.

„Ние се борим срещу американците… те нахлуват в моята страна“, каза един информатор на Джабер, според транскрипция на разговора, получен от ProPublica и ICIJ. „Това, от което се нуждаем точно … е добър човек, който може да ни осигури оръжия.“

Илюстрация Мат Рота ICIJ

„Хизбула продава“, каза Джабер. „… Какъв вид оръжия?“

„Знаеш ли, M14, M16?“ каза информаторът, имайки предвид пушките. — Гранати, пистолети, пушки.

— Експлозиви — каза Джабер. „Динамит и прочие… пау, пау, пау, пау.“

„Кой друг знае, че съм с Хизбула?“ — попита ги Фаузи Джабер, когато нощта се спусна в четиризвездния хотел със скулптура на жираф в реален размер във фоайето.

Джабер, който представляваше висш агент на подкрепяната от Иран терористична организация, предложи да подслади сделката. Той ще помогне на купувачите да си осигурят желани позиции като специални дипломати – известни като почетни консули – които могат лесно да пътуват през летищата и да транспортират чантите си без контрол на правоприлагащите органи.

„Ще те направя консул във вашата страна“, каза Джабер. „Всички твои приятели ще бъдат консули, защото когато пътуваме…“

Сътрудникът му отсече: „Ще имате дипломатически пропуск.“

На втора среща с купувачи три месеца по-късно Джабер каза: „Отиваме във всяка страна в Африка. Ние ви правим консул на Екваториална Гвинея [или] Гвинея-Бисау. … Плащате 200 000 долара. Вие сте консул на страната. И имате друг паспорт.

Джабер, който обещава да достави ракети земя-въздух, автомати и гранати, да премести и съхранява кокаин в Западна Африка и да изпере приходите чрез банкови сметки в Ню Йорк, в крайна сметка е задържан в Прага и екстрадиран в Съединените щати. Той се признава за виновен през 2017 г. в заговор за подкрепа на колумбийската терористична група и е осъден на затвор.

Тайното предложение на Джабер през есента на 2012 г., записано и транскрибирано от федерални следователи на САЩ, обещава защита чрез малко известна международна програма, която дава на големи и малки държави възможността да набират граждани да служат като доброволци дипломати по целия свят.

Този случай е илюстрация за това как системата на почетните консули, предназначена да използва щедростта на почтените граждани, се превръща в опасна форма на измамна дипломация, която застрашава върховенството на закона в много държави.

Девет почетни консули, идентифицирани от ProPublica и ICIJ, са свързани с терористични групи. Повечето са свързани с Хизбула, политическа партия и войнствена група в Ливан, определена от Съединените щати и други страни като терористична организация.

Многобройни са и случаите на корумпирани, жестоки и опасни служители, включително такива, обвинени в подпомагане на терористични режими.

ProPublica и ICIJ установиха, че осъдени наркотрафиканти, търговци на оръжие, убийци, сексуални престъпници и измамници са служили като почетни консули. Както и помощниците на някои от най-корумпираните правителства в света, включително в Северна Корея, Сирия и Южен Судан.

Що е то почетен консул

Създадена преди хилядолетия, системата на почетните консули е възможност за дипломатическо представителство за страни, които не могат да си позволят разходите за чуждестранни посолства, като възлагат представителство на частни лица. 

Почетните консули датират най-малко от падането на Западната Римска империя, когато Гърция, Китай, Индия и страните от Близкия изток назначават доброволци за чуждестранни връзки за разширяване на търговията. Впоследствие този модел се е разпространил като опора на международните отношения, възприета от повечето правителства по света.

За разлика от посланиците и официалните консули, почетните консули работят в чужбина  или в родната си страна, ползвайки връзки и влияние, за да насърчават интересите на чуждите правителства, които ги назначават, или на родната си страна в чужбина. В замяна консулите получават достъп до възвишения свят на дипломацията и получават част от същите защити и предимства, предоставени на кариерните дипломати.

Съгласно международния договор техните архиви и кореспонденция не могат да бъдат конфискувани. Техните консулски багажи — чанти, кутии и транспортни контейнери с всякакво тегло и размер — са защитени от обиски. Титлата и името, включително специални паспорти и регистрационни номера за коли, могат да отворят врати в индустрията и политиката.

Правителството на САЩ обаче спря да назначава свои собствени почетни консули в чужбина през 1924 г., като избра да разчита изключително на кариерни дипломати. Това беше далновиден ход: Три години по-късно международен панел предупреди, че предоставянето на специални предимства на частни лица им позволява да се конкурират на „нечестна основа“ с бизнес съперници.

Панелът каза, че почетните консули „вече не трябва да съществуват“, добавяйки, че повечето „са много по-заети с личните си дела, отколкото с тези на страната, която им е присъдила титлата“.

Притесненията относно експлоатацията на този статут, изпълват стотици страници бележки и документи от архивите на ООН. През 1960 г. експерт по въпроса, назначен от ООН, предупреди, че почетните консули не подлежат на дисциплинарен контрол по същия начин, както кариерните дипломати.

И все пак, когато десетки правителства се събраха няколко години по-късно във Виена, те закрепиха в международното право ценен набор от предимства, които включват няколко протокола за надзор.

Съгласно Виенската конвенция за консулските отношения на почетните консули е гарантирана „свободата на движение и пътуване“ в страните, в които са служили. Те могат  да общуват без ограничения, документите и кореспонденцията им в консулството са  защитени от претърсвания, а офисите им са защитени от „всякакво проникване … или накърняване на … достойнството“.

Консулите получиха правен имунитет по въпроси, свързани с тяхната работа. Въпреки че имунитетът не е разширен за несвързани престъпления, договорът постановява, че почетните консули ще имат право на наказателно производство „с минимално забавяне“ и „дължимото уважение … поради официалната си позиция“.

Някои страни, обезпокоени отчасти от правилата за секретност на консулските пратки,   които могат да се пренасят със самолет, влак, кола, кораб или куриер, настояха, че няма да ги защитават. Други страни са се отказали напълно от почетните консули, отказвайки да назначават или приемат такива.

Престъпления и скандали

Тридесет почетни консули са били санкционирани от Съединените щати и други правителства, включително 17, които са били санкционирани, докато са заемали постовете си. Някои са членове на вътрешния кръг на президента Владимир Путин, включени в черните списъци, след като Русия нахлу в Украйна.

Бивши служители на САЩ, които са разследвали финансовата мрежа на Хизбула, казаха, че използването на статута на почетен консул от терористичната група е умишлено, добре организирано и за съжаление не е добре проучено. През март Министерството на финансите наложи санкции на виден бизнесмен в Гвинея, като го обвини, че е насочвал пари към Хизбула и е използвал статута си на почетен консул, за да влиза и излиза от страната без да привлича внимание.

В Северна Македония служители на разузнаването откриха, че двама консули са позволили офисите им да бъдат използвани като база за руска пропагандна операция, насочена към ограничаване на разширяването на Организацията на Северноатлантическия пакт. 

Съобщава се, че в Мианмар консул, санкциониран от САЩ и други правителства, е използвал връзките си, за да помогне за доставката на оръжия на бруталната военна хунта по време на геноцидната й кампания срещу етническите малцинства.

Консулите се позовават на дипломатически акредитиви, за да избегнат претърсвания и арести. Понякога се позовават на имунитета си дори за да избегнат данъци или глоби за паркиране. Някои са обвинени в укриване на пари и контрабанда в офисите и багажите си.

Един бивш консул в Египет беше осъден за опит за незаконно изнасяне на повече от 21 000 антики от страната в дипломатически контейнер, включително маски на мумии и дървен саркофаг.

Веднъж обвинени, някои консули са се опитвали и понякога успешно са избягвали наказателни разследвания чрез фалшиви твърдения за широк правен имунитет, които са обърквали или възпрепятствали полицията и прокуратурата.

Беззаконието и твърденията за безнаказаност до голяма степен са посрещнати с мълчание: Малко правителства публично са призовавали да се въведат предпазни мерки, въпреки предупрежденията на правоприлагащите органи.

„Консулите действат напълно автономно и не се контролират от държавата, която представляват. … Испанското правителство няма шанс да се намеси в техните дела“, пишат следователи в Испания в поверителен доклад от 2019 г. за трима почетни консули, обвинени в пране на пари за заподозрян трафикант на наркотици.

Почетните консули в България и на България

Статутът на почетните консули, регламентиран във Виенската конвенция, е транспониран в България в Закона за дипломатическата служба и Наредбата за почетните консули. 

За почетен консул няма конкурс. Почетен консул на чужда държава у нас може да стане лице, което е предложено от съответната държава и одобрено с решение на Министерски съвет. Преди решението има и проверка от различни институции като ДАНС и Министерството на правосъдието.

При положително решение от Министерството на външните работи издават на новия почетен консул така наречената екзекватура – документ за встъпване в длъжност.

Обратното се случва по същата процедура, като българското МВнР предлага, а чуждата държава одобрява почетния консул и му издава екзекватура.

“Спомням си, че през 2000 г., когато станах почетен консул на Малта, бях проверен от много институции. Проверката продължи година и половина” – разказа пред БРРД председателят на Асоциацията на почетните консули Борислав Боянов.

По информация на БРРД проверката на почетните консули минава през ДАНС и Министерството на правосъдието.

Освен, че сам трябва да финансира дейността си в съответната страна, статутът на почетен консул влече и други разходи, както обяснява в интервю за в. Банкер почетния консул на Сейшелските острови в България  Максим Бехар. Той разказва, че платил образованието в България на първия сейшелски гражданин Маркус Бонте.

BIRD изпрати запитване по реда на ЗДОИ до МВнР, за да получи актуалните списъци на почетните консули на България в чужбина и на тези на чужди държави у нас.

В резултат получихме документ с насипна информация, в който имената на почетните консули често са непълни и няма систематично изписване на латиница. Вижте списъците тук.

В списъците има известни бизнесмени, адвокати и публични фигури, чиято репутация не е еднозначна.

Цветелина Бориславова и Бойко Борисов.

Така например бившата жена до Бойко Борисов Цветелина Бориславова е почетен консул на Исландия у нас. За нея в американските дипломатически доклади се твърди, че е помагала за изпирането на пари от престъпна дейност на Борисов през своята банка.

13. (S/NF) Обвинения в миналото свързват Борисов със скандали с източване на гориво, с нелегални сделки в комбинация с Лукойл и със сериозна контрабанда на метаамфетамини. Информацията от SIMO е в потвърждение на тези обвинения. Смята се, че Борисов е използвал поста си, като глава на българските правоохранителни органи, за да прикрие криминалните си деяния, а жената, с която съжителства, Цветелина Бориславова, управлява голяма банка, която е била обвинявана в пране на пари за престъпни организации, както и в участие в незаконните транзакции на самия Борисов. Говори се, че Борисов има сериозни връзки с някои фигури от мафията, включително с Младен Михалев (наричан още Маджо), и с неговия бивш партньор от организираната престъпност Румен Николов (наричан още „Пашата”). – пише в секретен доклад на посланик Байърли от София, изпратен във Вашингтон на 9 май 2006 г. и публикуван от Wikileaks и Биволъ.

Друг почетен консул, известен от доклади на службите, но вече българските, е Георги Боянов Крумов, консул на Чили у нас. Той се появява в разработка на бившия шеф на ГДБОП Ваньо Танов срещу ОПГ за контрабанда на горива и акцизни стоки, в която редом с него са споменати „Големия и Малкия Маргини”, Пламен Галев, Георги Самуилов, както и , собствениците на винзавода в “Пещера” Атанас Петров и Антон Щерев. Висш полицейски шеф е засечен със СРС да уговаря с тях подкуп – ловна пушка и лаптоп Мак.

Георги Гергов и Елеонора Митрофанова. Снимка: Пловдив 24

Откроява се и почетния консул на Русия в Пловдив Георги Гергов, който започва кариерата си в бизнеса като притежател на свинекомплекс, след което израства до влиятелен бизнесмен, замесен в афери със силен корупционен мирис като “дупката във Варна” или казуси с търговия на влияние като “Цумгейт”. В разгара на руската агресия срещу Украйна той се отличи като покани в Пловдив руския посланик Елеонора Митрофанова за честванията на 9-и май.

Оръжейният търговец Петър Манджуков също е почетен консул. Той представлява в България средноазиатската република Узбекистан. Близкият до БСП Манджуков беше главно действащо лице в скандала “Петролгейт”. Негова фирма участва в трафик на петролни ваучери на режима на Саддам Хюсеин, чрез който е била финансирана БСП. За да разследва “Петролгейт” беше създадена дори специална парламентарна комисия. В по-ново време Петър Манджуков лъсна с офшорки в разследването “Панамските документи”. Той е бил сътрудник на Държавна сигурност с псевдоним “Пампоров”.

Други известни почетни консули с агентурни имена са Максим Бехар – агент “Димо” и покойният вече Борислав Дионисиев, бивш почетен консул на Малдивите, с псевдоним “Христов”.

Освен вече споменатият Лъчезар Христов – Лъки, арестуван за наркотрафик в САЩ, сред почетните ни консули отвъд океана се откроява името на Адам Портной, почетен консул в Бостън. Според разследване на Pro Publica той е един от богатите американци, които са се обогатили още повече от данъчните закони на бившия президент Тръмп. Портной, който е шеф на голяма компания за търговия с недвижими имоти е спестил 14 млн. долара данъци след реформата на Тръмп.

Консули на Шрьодингер

В началото на 2021 г. общественото внимание привлече правителственото решение да одобри секс-символа Виолета Сечкова за почетен консул на Корея в Пловдив. Сечкова е известна като съпруга на бизнесмена Александър Сталийски, приближен на бившия премиер Бойко Борисов.

Почетният консул на Р. Корея у нас Виолета Сечкова на корицата на списание Максим.

След краха на КТБ се оказа, че Сталийски има в банката сметка с 20 милиона лева, а Сечкова с 10 милиона лева, към чийто произход не е проявил интерес нито един правоприлагащ орган.

Както Сталийски, така и Сечкова спасиха влоговете си с цесии. От записите Яневагейт стана ясно, че премиерският приятел е взел завода за стъкла “Рубин”, който беше в патримониума на КТБ. 

Бившата телевизионна водеща и топлес модел за мъжки списания Виолета Сечкова пък прояви завиден нюх за инвестиции в имоти, както се вижда от многобройните фирми, в които тя има участие.

Проблемът с нейното консулство е, че то не присъства в официалния списък получен по ЗДОИ от МВнР. Името й липсва и на страницата на МВнР за Република Корея, където се виждат имената само на почетните консули на далекоизточната държава във Варна и в Бургас.

На сайта на Министерски съвет не се открива решение на правителството, с което Сечкова е одобрена за почетен консул, докато решението за другите двама почетни консули на Корея е достъпно.

От друга страна самата Виолета Сечкова е регистрирала домейн и е направила сайт на почетното консулство в Пловдив, в който са посочени адрес и телефон за комуникация. Линкът “За нас” обаче води към страница на външното министерство на Корея, на която не се споменава за някакво почетно консулство в България.

БРРД зададе въпроси на МВнР дали Сечкова реално е станала почетен консул и с кое точно решение на МС. До редакционното приключване на статията отговор не се получи.

Адв. Борислав Боянов обаче потвърди, че тя е член на Асоциацията на почетните консули и е представила валиден комплект документи, сред които и екзекватура.

Не е ясно как Министерството на външните работи е издало екзекватура при положение, че не е налично решение на Министерски съвет.

Друг такъв “консул на Шрьодингер”, който така и не стана почетен консул, е най-богатият македонец Орце Камчев.

Той беше арестуван за рекет и корупция през 2018 и тогава стана ясно, че притежава и български паспорт, както и че е бил предложен от България за почетен консул в Охрид.

Тогавашният министър Красимир Каракачанов обясни номинацията случая с Камчев така: „Миналата година Камчев беше номиниран за български почетен консул с аргумента, че това е човек, който е икономически много състоятелен, има своя авторитет в Македония. Но, когато македонското правителство не подкрепи тази идея, както виждате България не е поставяла този въпрос, защото става дума за гражданин на Република Македония. Иначе България го номинира, но когато Македония каза, че не е приемлив, няма проблем, съобразяваме се с вашето мнение“.

Каракачанов, известен и като Агент “Иван” на ДС, не можа да даде смислено обяснение кой именно е внесъл номинацията на Камчев, което затвърди усещането, че изборът на почетните консули е непрозрачен процес, вероятно свързан с монетизация.

Консул-плагиат на Барбадос…

Предложеният от партията “Има такъв народ” кандидат-премиер Петър Илиев е консул у нас на малката карибска държава Барбадос. 

Плагиатът Петър Илиев – почетен консул на Барбадос у нас.

Той беше уличен, а впоследствие признат официално за плагиат след разследване на Софийски университет за дипломната му работа.

За да замаскира гафа, Илиев дори преиздаде собствената си дипломна работа без уличаващите го в плагиатство страници и се опита да подмени оригиналното издание.

По случая беше образувано досъдебно производство след сигнал на ГД БОЕЦ до прокуратурата. Неговата съдба засега е неизвестна.

Междувременно Барбадос смени статута си и стана република, независима от Британската корона. 

…и вуду-консулка в Конго 

Ясновидката Теодора Игнатова, бивш почетен консул на България в ДР Конго

Друг случай, който привлече вниманието през последните месеци е този на Теодора Игнатова, почетен консул на България в Демократична Република Конго. Африканската държава е известна с огромната си територия и природни ресурси, а също и като прародина на вуду-магията.

Докато се е занимавала с проблемите на българските граждани в екваториална Африка, Теодора Игнатова е успяла да развие в България бизнес с ясновидство и астропсихоанализа, показа справка в Търговския регистър.

В хода на разследването ни попаднахме на дипломатически ноти, които правителството на Конго е пратило до българското Външно министерство през посолството ни в трета държава. С тях се иска закриването на почетното консулство в Лубумбаши. Причината е, че Игнатова от години не е стъпвала в Конго.

Игнатова сама се отказа от позицията си на почетен консул през юли т.г. Впоследствие  правителството прие решение да я освободи и да закрие консулството ни в африканската държава.

Случаят с Игнатова обаче е свързан и с паранормални явления. 

Ясновидските способности на бившият ни почетен консул в родината на вуду явно са сработили безотказно. Тя е поискала от МВнР да бъде освободена точно един ден преди нашата медия да изпрати до същото ведомство запитване за нейния статут, във връзка с дипломатическите ноти от Конго.

Тази свръхестествено навременна реакция на Игнатова има и рационални обяснения: съвпадение във времето на нейното волеизявление и нашето запитване за информация или фалшифициране на датата на нейната молба за освобождаване от служители на Външно министерство.

Изключително рядко някой консул се отказва от поста си или посрещащата страна отказва да го приеме. В такъв случай почетното консулство се закрива. Освен случаят с Игнатова, трябва да се отбележи и един съвсем пресен отказ да бъде приет наш почетен консул. На 20 октомври т.г. правителството закри почетното ни консулство в Йордания, тъй като йорданската страна отказа да издаде консулска екзекватура на назначения за почетен консул на България в страната инж. Уалид Мохамед Ал Кудах. Мотивите на Аман не са известни.

Изброените по-горе случаи са публично известни, но в списъка на българските почетни консули у нас и в чужбина се откриват много по-скандални лица, свързани с трафик на оръжия и пране на пари. За тях ще стане дума в следващи материали по темата “Дипломати в сянка”

Партньори на проекта “Дипломати в сянка” са Испейс ЕфЕм (Espace FM) в Гвинея, Дараж (Daraj) в Ливан, Остро (Ostro) в Словения и Хърватия, Лаборатория за разследващи репортажи (Investigative Reporting Lab) в Северна Македония, Просеко (Proceso) в Мексико, Ел Периодико (El Periodico) в Испания и Групо Репретел (Grupo Repretel) в Коста Рика. BIRD е българския партньор в този проект. Пълният списък на партньорите можете да намерите тук.

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 454 на брой и осигуряват 6397.64 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

This post is also available in: English (Английски)

About the author

Bureau for Investigative Reporting and Data

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП