На 24 февруари 2022 г. журналистката Юлия Ейдел излиза на терасата на 5-етажния блок в Днепър и чува взривове – руската армия обстрелва местното летище. В жилището на Юлия спят три деца на 5, 7 и 17 години.
Ейдел си спомня, че първоначално е била в шок и не знаела какво да направи, но после събрала децата и заминала на село при приятели с мисълта, че там ще бъде спокойно. Тогава още е била популярна идеята, че „цялата тази идиотия може да бъде спряна с усилията на някакъв брой не луди хора, които сега се намират в Русия“. Ейдел е завършила факултета по журналистика в Московския държавен университет и решава да търси такива хора в телеграм-чата на своите състуденти.
Вече в селото, два дни след началото на войната, тя пише в чата съобщение: „Хора, вие навярно не знаете, а може би не помните, че аз съм родена в Украйна, всичко това сега се случва с мен“ и прилага линкове към новините от украинските медии.
Според нея, смисълът е бил в това да каже: „Ето това съм аз, вие добре ме познавате, ето това се случва, хайде да помислим какво можем да направим заедно, но защо всички мълчите, по дяволите?!?“.
В отговор я засипват многобройни съчувствени съобщения, но „четирима написаха, че не всичко е така еднозначно“, а една помолила „да не създавам военна общност в чата“. След това в чата се появил състудентът й Владимир Табак с две думи“ „Добра вечер“. А някой отвърнал с коментар: „Аха, сега ще започне“. Ейдел предусетила, че „в детския спектакъл се появи Сивият вълк“.
„Аз ужасно се изумих и попитах в лично съобщение една моя състудентка от курса: „А защо всички така реагират на Табак?“. Тя ми отговори: „Та той мониторира общности и медии, и пише доноси – кой да бъде закрит, кой да бъде подкрепян“.
„Трябва да се намери някой голям човек и да се вкопчим в него“
Сегашният водач на пропагандистката организация „Диалог, дипломираният журналист Владимир Табак, получава известност през 2010 г. след излизането на календара с фотографиите на бивши и настоящи студентки във факултета по журналистика по долно бельо, приветстващи тогавашния премиер на Русия Владимир Путин с 58-годишнината му.
Малко преди това в Русия пламнаха горски пожари, а самият Путин се готвеше за трети президентски мандат. Поради това снимките на студентските бяха допълнени с двусмислени текстове като „Владимир Владимирович, потушихте пожарите, а аз все още изгарям в пламъци!“ или „Владимир Владимирович, как сте с третия път?“.
След публикуването на календара една от моделките, Алиса Харчевая получава апартамент в елитния московски вилен комплекс. Снимката й с бялото боди е придружена с надписа „Владимир Владимирович, вие сте най-добрият!“. Апартамента си тя получава от Григорий Баевский – бизнес-партньор на приятеля на Путин Аркадий Ротенберг.

Публикуването на календара анонсира в блога си пропагандистката Кристина Потупчик – към онзи момент прессекретар на прокремълското движение „Нашите“. Представителят на Кремъл Дмитрий Песков определя календара като „инициатива на тази дама“, обаче бързо става ясно, че той е продуциран от добрия познат на Потупчик Владимир Табак – по онова време ръководител на някаква си „креативна група за създаване на интернет-проекти при администрацията на президента“.
В работата по календара помощник на Табак е най-добрият му приятел, продуцентът Максим Перлин – двамата притежават рекламната агенция BlackLight Creative Communications, стартират издателството Facultet (там се издават книги на студентките от факултета по журналистика) и интернет-канала Russia.ru (с предавания за светския живот на студентите по журналистика в Московския държавен университет). Според описанието на съученик на Табак, този канал трябва да демонстрира, че в журналистическия факултет процъфтява гламур и никой не иска да отиде на работа в „Новая газета“ по стъпките на Анна Политковская. Максим Перлин отказа коментар на авторите на тази разследваща публикация.
Състудентите на Табак от неговия курс при отзивите си най-често го описват като „любимец“ и „развратник“. Като „хлъзгав тип“ го определя съкурсницата му, журналистка и феминистки активист Настя Красилникова:
„Аз постъпих през 2003 г. и през всичките 5 години, когато учихме с Табак във факултета по журналистика, той беше особено забележителен – имаше ярка външност, винаги наперено облечен, но не се включваше твърде в никакви факултетски активности. Още помня отвращението, което изпитах, когато излезе календарът със студентките. Видя ми се много странно, че толкова момичета са се съгласили да участват в това, а ето това, което именно Табак направи, не предизвика изненада – после в живота си срещах много такива хора. За тях най-подходящо е определението „хлъзгави типове“.
Типично „момче от добро еврейско семейство“, в студентските си години Табак се увлича по нощните клубове, разказват състудентите му от курса. „Студентките, които той снима в календара, са момичета от неговото обкръжение. Той е по тази част – автомобили, коктейли, вечери в известния московски клуб Pacha до сутринта, и това е всичко“, спомня си още един познат на Табак от студентските години.
Табак се е хвалил пред него как идеята за календара е „продал“ на Владислав Сурков, идеолог на движението „Нашите“, а към онзи момент първи заместник на ръководителя на администрацията на президента. Трима от познатите на Табак казват, че Потупчик го е запознала със Сурков.
„Вова много убедено оформи поръчката от администраторката, на него факултетът по журналистика му беше през оная работа, той разбираше, че за нищо няма да му трябва. Излезе календарът, деканът на факултета Елена Вартанова е в ужас, но не може да направи нищо, тя е с вързани ръце. Преди това Вова снима във факултета сериала „Журфак“ („Журналистически факултет“) за говноканала Russia.ru, за да покаже какви са гламурни всички при нас. Всички търчаха при Вартанова, тя обещава нещо, но на практика нищо не прави“, спомня си един от състудентите на Табак.
В сериала „Журфак“ авторите обещават да покажат пътя на „бъдещите акули на перото с всички детайли“, включително „лов на мацки“. В него се снимат студенти и студентки от факултета по журналистика от различни курсове. Например, приятелката на Табак Елен Манасир е дъщеря на милиардера и основателя на компанията „Стройгазконсалтинг“ Зияд Манасир.
При завършването на университета, Табак започва да търси работодатели на принципа, формулиран от него така: трябва да намеря някакъв голям човек и да се вкопча в него, тогава ще имам отлична кариера. Сега той се е вкопчил в първия заместник на шефа на администрацията на президента на РФ Сергей Кириенко. А след дипломирането си – за Сурков, разказва човек, работил с Табак. „Вова е човек на Сурков, по наследство му бе предаден Кириенко и при него той направи кариерата си“, подчертава познатият на Табак.
„С Божията помощ в Конституцията се завръща Бог!“
Табак стартира кариерата си при Кириенко през 2019 г. в битността си на заместник на генералния директор на „Диалог“ Алексей Гореславский. Преди това въпросният работи в президентската администрация като зам.-шеф на отдела за обществени проекти и контрол на интернет. След 2 години Гореславский оглавява Института за развитие на интернет, а длъжността му в „Диалог“ получава Табак.
Автономната нестопанска организация (АНО) „Диалог“ е създадена в края на 2019 г. от московските власти за подобряване на „обратната връзка“ с жителите на града. Но неднага нейните задачи се оказват по-големи – след няколко месеца започва пандемията и организацията се заема с информиране за ситуацията с ковида, а новият сайт на „Диалог“ – стопкоронавирус.рф започва да публикува оперативни данни всеки ден. Едновременно с това в Русия се въвежда закон за наказателна отговорност за разпространяване на фейкове за коронавируса – и „Диалог“ се заема с издирването на такива фейкове.
Тогавашният шеф на бизнес-групата на търсачката „Яндекс“ Андрей Стискин предлага на ръководителя на социалните проекти на компанията Тоня Самсонова да направи раздел, който на главната страница на „Яндекс“ да отразява статистиката за разпространението на ковида в Русия. Информацията за този раздел Самсонова получава включително и от информационния щаб за борба с коронавирусната инфекция, ръководен от Табак.
„Вкопчиш ли се в големия човек, имаш отлична кариера“
Двама наши събеседници, бивши служители в „Яндекс“ разказват, че ръководството на компанията е планирало в един момент да изпраща сътрудниците си на дежурство в щаба. „Предполагаше се, че нашият служител ще комуникира с чиновниците чрез щаба и ще актуализира информацията за коронавируса, която ще се публикува на главната страница“, казва единият от тях. Следва отказване от идеята, включително и заради това, че в щаба започнали да изискват като първоизточник на всяка информация за ковида, публикувана на главната страница на „Яндекс“, да се посочва само сайтът „Стопкоронавирус“ – и никой друг.
„Диалог“ не само мониторира ситуацията с пандемията в Русия, но създава и съответно съдържание – комикси, мемове, видеа в тикток. „Имаше различни тематични направления – герои-лекари, или „Стойте вкъщи!“, разказва служител в организацията.
Когато в разгара на пандемията обаче властите решават да проведат гласуване на поправките в Конституцията, които нулират ограниченията за президентските мандати на Путин, „Диалог“ започва да призовава народа не се страхува от ковида и да отиде в избирателните секции. „Обработката на Конституцията включва няколко наратива. В тома число, че гласуването е безопасно. Гласуване за 7 дни, за да няма струпване на хора. Наблягат, че това е патриотизъм, насочен към консолидация на обществото и други подобни“, спомня си служител в „Диалог“.
Източник от редакцията на големия новинарски телеграм-канал посочва как преди началото на гласуването към него се е обърнал служителят в „Диалог“ Павел Поперешниченко с предложението за платформа, в която да се публикуват видеа, пропагандиращи поправките в Конституцията като „необходима мярка“ за победата над коронавируса. Сега той е началник на управлението за информационните проекти. Източникът ни отказва това предложение, но бързо се натъква на подобни видеа в YouTube, в регионалните групи във „ВКонтакте“ и в някои телеграм-канали (за наличието на такива видеа писа „Медиазона“).
Агиацията се разпространява и с помощта на таргетирани реклами, сочи работният документ на „Диалог“, с който разполагат авторите на разследването. Например, за аудиторията, „съмняваща се в легитимността на гласуването“, са предназначени постове за това как за работата на избирателните комисии следят наблюдатели. Притежателите на домашни животни и зоозащитниците са привличани със съобщения, че в секциите може да се отиде и с кучетата. За православните избиратели е публикуван пост със заглавие „С Божията помощ в Конституцията се завръща Бог!“. В него се казва, че за поправките вече са гласували монахините от Алексеево-Акатовския манастир.

На 1 юли гласуването приключва. По официални данни, над 78% от гласувалите при активност 65% за подкрепили внесените изменения в Конституцията – за вдигане на ограниченията от президентските мандати на Путин. За отбелязването на успешната кампания на „Деалог“ пристига лично Сергей Кириенко, твърди служител в организацията.
Обратна връзка. „Когато човек живее в говна, той изпитва раздразнение към властта“
Роден в Москва, „Диалог“ започва да популира из страната. През 2020 г. Путин поръчва да се създадат аналогични центрове за управление на регионите (ЦУР) в други субекти на федерацията, за да може онлайн да се получава „обратна връзка“ с руснаците. И „Диалог“ учредява дъщерна структура „Диалог региони“ – тя отговаря за създаването на ЦУР. Дъщерята надминава майката – през 2022 г. първата получава от бюджета 6,5 млрд. рубли, а втората – едва 1,8 млрд. До 2024 г. на „Диалог региони“ са обещани 24 млрд. рубли от бюджета, в края на 2022 г. там работят нас 2 500 души, а ЦУР-овете съществуват в 93 региона и федерални окръзи в Русия. По-нататък ще стане дума за тази организация и ние ще я наречем просто „Диалог“.
„Те забраняват на губернатора публично да праща хората на майната им и разказват как да бъдем модерни и от класа. Част от губернаторите, назначени по времето на Кириенко, те са като копи-пейст – и външно, и по поведение в социалните мрежи. Точно с това се занимава „Диалог“, обяснява същността на работата събеседник, сътрудничещ с „Диалог“.
„Диалог“ администрира групите на властовите органи и държавните учреждения – страниците на губернаторите, градските администрации, регионалните министерства, училищата, детските градини и т.н. „Диалоговци“ учат регионалните държавни служители и политици да формират акаунти, да набират последователи и да отговарят на коментарите, като също им казват какво съдържание трябва да публикуват. В края на 2022 г., когато поддържането на такива групи става задължително, в Русия те вече са около 130 000. Табак твърди, че тези страници са четени общо от 50% от руските потребители на социалните мрежи.
„Сътрудниците на ЦУР следят всички социални мрежи и дебнат на какво се възмущават хората – оградата не е боядисана, дърво засенчва прозореца, улиците не са ремонтирани, проблеми с медицината и т.н. Разглеждат дали може да се направи нещо конкретно или не, разпращат по съответинте министерства въпроси, установяват заедно с властите сроковете, в които би могло да се реши въпрос, или да се предостави отговор, когато той бъде решен“, обяснява зам.-губернатор на един от руските региони.
Жалбите на граждани в социалните мрежи се проследяват с помощта на програмата „Инцидент-мениджмънт“ на компанията „Медиалогия“, която издирва постове по ключови думи.
„Аз смятам, че това е огромна находка, крайно ефективна, браво на тях, че са създали тази програма. Такива неща увеличават доверието към властите най-малко с 30%. Когато човек живее в говна и нищо не се случва, а всички плюят на това, то той изпитва определено раздразнение по отношение на властта. Ако започне да се отговаря на въпросите му, нещо да се прави и нещо да се решава, то човекът започва да се отнася по-добре към властта“, така зам.-губернаторът сипе похвали за ЦУР.

С тях е съгласен и нашият събеседник от мощна руска компания, който работи с „Диалог“: „В някакъв момент в администрацията на президента проумяха, че трябва нормално да се работи в регионите, а те всичко изсмукват. И те направиха доста важно нещо – чрез ЦУР можеш да се обърнеш към губернатора за нещо, което са направили в твоя вход. ЦУР пили нервите на губернатора, ако той нищо не направи с това говно. За стабилното удовлетворение на хората в регионите и високите рейтинги на властта всичко това е много важно. Ето виж, имаме го Собянин, ти можеш да го ненавиждаш, но че Москва е станала по-хубава, това е факт. И концепцията, че говното трябва да бъде прибрано и жителите да се почувстват от класа, а те за това няма да искат всякакви щуротии като свобода и демокрация, тя работи и Кириенко прекрасно разбира това“.
Както твърди наш източник, самият Кириенко на закрити срещи се хвали с това, че преди за отговор на жалващ се във всеки ЦУР са били потребни два часа, а сега – 17 минути.
По данните на „Диалог“ е вярно, че за обработката на жалбите са нужни средно 3 часа. Има и други оценки за това как работи „обратната връзка“. „Табак разказва на всички колко прекрасно нещо е този ЦУЛ, който с помощта на системата „Инцидент-мениджмънт“ хваща всички жалби в социалните мрежи. Идеята е добра, но никой не контролира изпълнението, а да влезе и да види резултата може всеки. И ето, ако провери, то отговорите, ако ги преразказваме близко до същността им, са например такива: „Вървете на х*й, всички сме ви шибали в устата“. Например, някаква жена пише: „В нашето село има ветеран от Великата Отечествена война, той живее в блок с много апартаменти, там падна подът, ветеранът ходи по мостчета, а той е и сляп“. Отговорът е приблизително такъв: „Поддържането на състоянието на вътре-жилищното имущество е задължение на собственика, капитален ремонт е възможен, условно казано, през 2037 г.“ И отговорът е даден в навечерието на Деня на Победата“, разказва познат на Табак.
Пропаганда. „Разпространяват нужните теми“
„Аз съм рускиня и това е страхотно! Знаете ли, аз вече се уморих от тази прогресираща русофобия. Да се срамувам от своята националност, според мен, това е все едно да отричам сама себе си и целия си род, историята на цялото си семейство. Вероятно си струва да изтупаме прахта от гадостта, която лети към нас на бучки. Нито аз, нито обкръжението ми сме виновни в нещо! Нашият народ е мъдър и толерантен, красив и добър, талантлив и многостранен… Дайте да покажем на целия свят, че се гордеем със страната си и с президента ни“. Такъв патриотичен пост се появява на страницата във „ВКонтакте“ на директора на белгородското средно училище №42 месец след нахлуването в Украйна. Автор е Лилия Каширина.
Какво може да е предизвикало Лилия Ивановна да напише това емоционално съобщение? Вероятно указание от „Диалог“.

Страниците на държавните органи и учреждения са отлична база за разпространяване на пропагандата. „Нужно е, примерно, да разгърнем пиара на образа на героя, който воюва в Специалната военна операция – намерете своите герои, разкажете техните истории“, това е препоръка в ЦУР“, обяснява бивш служител в „Диалог“.
Вземаме, например, училищата. Ние се запознахме с методическите препоръки на „Диалог“ за администриране на училищните групи. В тях се казва, че „основа на съдържанието трябва да бъдат значими и актуални за целевата аудитория последни новости за работата на училището… но не бива да се забравя и федералният дневен ред“. Така съгласно методиката, в училищната група трябва да се публикуват новините за решенията на президента и правителството, дейноста на местния губернатор, реализацията на националните проекти, успехите на Русия в науката и спорта (тази точка бе илюстрирана с фотографиите на вече опозорената гимнастичка Елена Исинбаева) и „патриотичните събития“.

През 2021 г. Каширина участва в първия Форум на класните ръководители, воден съвместно от „Диалог“ и Министерството на образованието. Целта на организирания по разпореждане на Путин форум е „създаване на професионално сдружение на класните ръководители в страната, насочено към възпитаването у подрастващото поколение на традиционни ценности като хуманизъм, нравственост и справедливост, исторически присъщи на руския народ“.
За участие се набират хиляди учители от цялата страна. През тази година те трябва да преминат тестове по преподаване на „Разговори за важното“ и да запишат видео-визитки. Задължително условие е участниците да имат отворени социални мрежи (страница във „ВКонтакте“ или в телеграм-канал). Участниците във форума са обучавани да администрират страница, да я пълнят със съдържание и да реагират на коментарите.

„Чрез тези учители върви отработването на темите. Необходимо е да се поддържа гласуване – спуска се задача на учителите: подкрепете гласуването. Там е необходимо, не знам, да се подчертае „Единая Россия“, обяснява бивш служител в „Диалог“.
„Разпространяват се нужните теми – някакви инициативи на губернатора, негови изказвания“, уточнява дейността на ЦУР източник, близък до администрацията на президента. „Или широк пиар на изявлението на Кириенко при откриването на паметника на жена“, допълва събеседник, близък до ръководството на един от руските региони.
Двамата разкриват още една задача на ЦУР – създаване в регионите на информационни мрежи за разпространяване на провластовата информация. Затова ЦУР създават нови или купуват други, вече разгърнати телеграм-канали, посочват двамата, а бивш служител на „Диалог“ потвърждава това. Нужните наративи „Диалог“ разпространява и чрез регионалните медии.
Появяват се провластови постове и на неочаквани платформи. Ние успяхме да открием такива в красноярската група „Съвети за вас“ в „Съученици“. В тази група има 50 000 участници и се публикуват главно различни съвети за дома – как да се съчетаят цветовете в интериора или да се правят успешни покупки в магазините от мрежата Fixprice. А там са налични постове за дейностите на Кириенко. Авторите на разследването преброиха 51 подобни поста за последните година и половина – например, как Кириенко лично проверява цените на храните в окупираните Херсонска и Запорожска области и изпълнява желанията на деца по време на новогодишната акция „Елха на желанията“.

„Съвети за вас“ е налична в списъка на групите, участвали в разпространението на „новините“ на „Диалог“ за използваните от Украйна забранени видове оръжия. Тези съобщения, както е видно, трябва да подкрепят съответните обвинения на руското министерство на отбраната спрямо Украйна, отправени буквално по същото време. Ние се запознахме с този списък 0 там са налице близо 400 общности от групи във „ВКонтакте“, „Съученици“ и телеграм, например „Мой Ямал“, „Новини от Бийск“, „Сочи Онлайн“, „Нашият горещ бутон“ и др.
Според един от служителите в „Диалог“, друга задача на ЦУР е да „извеждат някакви важни информационни поводи“ в топа на „Яндекс Новини“. „В ЦУР постъпваше от върха информация да се разпространи една или друга тема. Те пишеха на партньорските си медии, че ето, имаме едни тезиси, направете от тях новина. И в името на масовостта, тъй като медиите с такива еднакви новини бяха много, те политаха към върха, към топа на прочетените. Това активно се използваше включително и в рамките на избори – тогава в регионите можеше да се получават много често голям брой задачи за извеждането на новини в топа на „Яндекс“ – примерно, „Единая Россия“ води в класирането“, разказва служител в „Диалог“.
Където е наличен ресурс, възниква и личният интерес. „Това е огромно поле за лична печалба – те имат проекти навсякъде, от Владивосток до глухите региони. Искате 150 тагвания на губернатора? Платете пари. Не искате да плащате – ами ще има само 5“, разкрива тайните в отношенията на „Диалог“ с регионалната власт познат на Табак.
Фейкове. „Мастурбатори на животни“ във входовете на Москва
„Изпратиха абонати от Харков. В различни райони на града има обяви от местния ЖЕК (жилищно-експлоатационна кантора, предприятие към жилищно-комуналното стопанство, наследено в РФ от Съветския съюз, бел. ред.). Искането е апартаментите да стоят отворени, за да може в случай на необходимост бойците от териториалната отбрана да оборудват в тях огневи позиции“. Такъв пост се появява през лятото на 2022 г. в телеграм-канала на руския военен кореспондент Александър Коц.

Аналогични съобщения излизат и в други популярни телеграм-канали като „Военкор Котенок“ и „Оперативные сводки“.
Тези постове като примери за сполучливо разпространен в интернет фейк попадат в един от докладите, които „Диалог“ редовно изпраща до администрацията на президента. Ние успяхме да се запознаем с няколко такива доклади.
„На практика това бяха врати към московските входове“, признава изпълнител, сътрудничил с „Диалог“. В организацията отбелязват този случай като „сполучлива работа“ – властите в Харков излиза с опровержение, което значи, че е стигнал до украинската аудитория.
На територията на бизнес-центъра „Красная роза“ в Москва, където се намира офисът на „Диалог“, е изработен и друг фейк: уж по стените на блоковете в Германия са се появили листовки от името на местните мюсюлмани, призоваващи украинските бежанци да напуснат страната. Тази „новина“ е разпространена чрез телеграм-канала „Украина.ру“ с над 300 000 абонати. Източникът на новината е посочен като „пишат ни“.
Това направление за работа – създаване и разпространение на фейк-новини за Украйна и украинците се появява в „Диалог“ няколко месеца след началото на войната.
„Поставиха ни задачата да започнем да реагираме на информационни поводи. И всички започнаха нещо да нахвърлят, да предлагат, да провеждат мозъчни атаки… И се появи такава идея – да се създават фейкове“, спомня си събеседник на авторите на публикацията, присъствал на такива съвещания.
Според докладите на „Диалог“, организацията е отговорна за разпространението, например, на такива фейкове:
- За това как военнослужещите във Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) са започнали да продават в Ebay своите награди;
- За това как високо поставени представители на украинските власти са се оказали собственици на скъпи имоти в Швейцария;
- За това как в Полша на украинските бежанци се предлагат „унизителни работни места – като „мастурбатори на животни“;
- За това, че в Украйна е започнала мобилизация на жени;
- За това, че на украинските бойци се дават таблетки, повишаващи агресията.
Със създаването на фалшиви новини в „Диалог“ се занимават много служители – не по-малко от 60. Аргументът беше следният – нали украинската страна също е добра в информационната война, а защо ние да не сме длъжни да отговаряме в информационната война? Аз не знам дали това е оправдание или не, трудно ми е да кажа“, посочва бивш служител на организацията.
Алгоритъмът на работата
Вечерта се съставя подборка на важните новини, на които следва да бъде отреагирано. Лично Табак одобрява подборката. След това тя се разпраща по отделите на „Диалог“ и приятелските телеграм-канали. На следващата сутрин служителите и партньорите на „Диалог“ предлагат своите идеи. Впоследствие се решава „какъв вид креативност влиза в работа“, спомня си бивш служител в „Диалог“. После е трябвало фейкът да се пусне, като основна площадка за разпространението му е „Телеграм“.
На съвещанията за разпространението на информацията в офиса на „Диалог“ ходят представители на прокремълския телеграм-канал „Ридовка“. След нахлуването на Русия в Украйна този канал подкрепя войната, казва бивш служител в „Диалог“, а бивш служител в „Ридовка“ потвърждава това. Според последния, понякога на тези съвещания идват и представители на Mash – един от мощните новинарски телеграм-канали. (Главният редактор на „Ридовка“ Алексей Костильов и главният редактор на Mash Максим Иксанов отказаха да отговорят на въпросите ни.)
Служители в два телеграм-канала с над 300 000 абонати посочват като изпълнители на „Диалог“ Colonelcassad на военния кореспондент Борис Рожин и „Неофициальный Безсонов“ на военния кореспондент Даниил Безсонов, както и „Соловьев“ на Владимир Соловьов. На съвещанията в „Диалог“ е присъствала и блогърката Катруся, отговорна за телеграм-канала „Сигнал“ в качеството на представител на мрежата на пропагандистката Кристина Потупчик, приятелката на Табак.
„Когато и да отидеш в офиса на Потупчик на Арменски переулок – там седят Потупчик, нейното куче и Вова Табак. Пред него тя раздаваше пликове с пари на служителите. Доколкото разбирам, те си имаха дори обща счетоводителка. Потупчик разполагаше с 40 пишещи човека, те пишат постове в мрежата, включително по моделите, давани от Табак“, разказва бивш служител на пропагандистката. (Тя също отказа отговори на въпросите ни).
През 2022 г. „Диалог“ прехвърля над 50 млн. рубли на компанията „Рокк медиа“, сочат данните за договорите на организацията. Установихме, че „Рокк“ принадлежи на Елена Бердова, роднина на бившия съпруг на Потупчик Антон Бердов. По-рано Baza откри, че Бердов и Потупчик притежават къща в Испания на стойност около 500 000 евро.

Фалшивите новини се разпространяват в „Телеграм“ и по друга схема, която не изисква разходи. Както си спомня служител в „Диалог“, темите просто са хвърляни „от очевидци“ от името на фалшиви акаунти: „Никой не казваше, че това сме ние, служителите в „Диалог“, вижте, моля. Това се пращаше на някакви известни военни блогъри от типа „Подоляки“, Военный осведомитель“. И много често те публикуваха дори без да проверят информацията. Но не всички се подвеждаха по това, имаше и такива, които не постнаха нито един фейк“.
„В първите месеци на войната, доколкото разбирам, именно по предложението с нас работеше само украинската страна. И чак към лятото на 2022 г. от руските структури изпратиха креативи. Опитите за прокарване на новините бяха максимално дебилни – уж пише „жителка на Москва“, че брат й в Германия съобщава как там ужасно се били уморили от украинските бежанци, с позоваване на скрийншотове от кореспонденции или някакви обяви по стените. Всякакви „жители на Херсон“, които се жалвали от преследванията на СБУ (Службата за безопасност на Украйна) – в крайна сметка удряш човека, там акаунтът е създаден вчера, снимките са взети от чужди социални мрежи. Понякога ние ги изпращахме, когато ставаше очевидно, че става дума за фейк“. Това казва Сергей Титов, главен редактор на „Осторожно, новости“ – канал на холдинга на Ксения Собчак.
Към края на миналата година, спомня си Титов, такива съобщения практически спрели: „Ние нищо не публикувахме, мисля, че нас просто са ни зачеркнали в списъка на тези, на които може да се пращат“.
„Форматът спря да работи. И каналите започнаха по-рядко да ползват фейковете. Защото усетиха, че идва голямата вълна, а какво е, кой пуска това беше неясно“, обяснява бивш служител в „Диалог“.
Тогава в „Диалог“ започват да обмислят нови формати. Някои от тях за открити в „чуждото медийно пространство“ (така е посочено в презентацията на „Диалог“).. Така в Украйна продавали знакови вещи по акукционите, например: знаменитото шушляково яке на Зеленски, което той носеше в началото на войната – закупено на Christie’s за 100 000 долара, или ризата с бродерии на украинския президент – тя е била продадена за същата цена. В „Диалог“ решават да проведат търг, на който свои вещи биха могли да продават руските „лидери на обществено мнение, подкрепящи специалната операция“, например актьорите Дмитрий Дюжев, Владимир Машков или Сергей Безруков. Печалбата трябва да бъде отправена за подкрепа на руските военни или „мирните жители на освободените територии на Украйна“. Изглежда, че идеята не се е състояла.

И изобщо „Диалог“ подражава на най-добрите враждебни образци.
Например, той си има сайт и телеграм-канал „Трибунал“ (с около 70 000 последователи). Това е руският аналог на украинския „Миротворец“ – там са събрани досиетата на украинските „военни престъпници“, публикувани са статии за „престъпленията на нацистите от „Азов“.
Или уж сайтове за проверка на фактите „Война с фейковете“ и „Лапша медия“. „Вова Табак се оплакваше, че в първите дни на руското нахлуване в Украйна Министерството на отбраната подавало информацията не навреме и не талантливо. И само след няколко седмици се постига договореност с информационната политика на министерството да се заеме и администрацията на президента. Но и сега, разбира се, всичко е под техен контрол“, казва близък на шефа на „Диалог“.
Един от заместниците в „Диалог“, медийният мениджър Тихон Макаров е човекът, който се занимава с взаимодействието с Министерството на отбраната, посочва един от бившите служители в организацията: „Ние се присмивахме на това, е, всички разбираха, че министерството говори глупости. А той беше винаги искрено беше на страната на министерството, защото там били страхотни и т.н.“.
„Война с фейковете“ има над 600 000 последователи. Каналът се представя като изобличител на фалшивите навони, но на практика сам той ги произвежда. Така в един от постовете ракетният удар по пицарията в Краматорск, жертва на който станаха 12 мирни граждани, включително и деца, е определен като удар „по мястото на дислокация на чуждестранни наемници“. Ракетният удар по жилищен блок в Днепър тази зима, при който загинаха 46 души, „Война с фейковете“ нарече взрив на газ, случил се заради паднала украинска ракета.
Ние разполагаме с инструкцията на „Диалог“ за това как може да бъде „разобличен“ фалшификат, ако няма никакви факти за опровержение. Трябва да се дискредитира източникът: да се позовеш на това, че авторът „не е приложил снимка и видео в потвърждение на думите си“ или „се позовава на анонимни източници“. Или може да се посочи на кого е изгодно разпространението на фейка: „Украйна иска да деморализира руските граждани“.
И въобще, в „Диалог“ цари творческа атмосфера. „Това са псевдохипстъри, Табак е същият. Портретът на типичния началник на Център за управление на регионите (ЦУР) изглежда така – брада, вейп, бели маратонки. Безделници“, възмущава се източник, близък до администрацията на президента.
На съвещанията при Кириенко Табак ходи обут в шорти. „През лятото, когато е горещо, изобщо не се стесняваше, един вид защо да се потя в костюм. А всички бяха в костюми. Но Кириенко сякаш не забелязваше това“, спомня си един от участниците в съвещанията.
Акулите на перото
Някогашната жителка на Днепър днес живее с децата си в Европа и повече не пише нищо в чата на състудентите си от журналистическия факултет. Чата напусна и Настя Красилникова, състудентка на Табак, журналист и феминистки активист.
Тя много добре помни деня, когато това се случва – 15 април 2022 г. Тогава Министерството на правосъдието публикува нов списък на чуждестранните агенти, в който попада още един неин съкурсник – Юрий Дудь. Красилникова си спомня как същата вечер някой тагва Табак в чата и го пита какво трябва да се направи, за да „бъде спрян бесният шредер и да измъкне Юрка“. Красилникова разказва, че след това съобщение се е почувствала „прецакана на няколко нива“, в частност „просто заради това, че Вова Табак и сега е наличен в този чат“. И духнала оттам.
Но животът в чата продължава – и през юни миналата година абсолвентите на факултета по журналистика в Московския държавен университет за пореден път обсъждат срещата на курса. В чата са постнати снимки на бившите студенти, събрали се пред паметника на Ломоносов до входа на сградата на факултета на улица Мохова. През 2018 г. в този чат са публикувани фотографии, на които Табак стои на опашката към касата на супермаркет с количка, пълна с бира. Самият Дудь, спомнят си от неговия курс, тогава съжалил, че не може „качествено да се напорка“ с него и добавил, че има много въпроси към Табак. (Дудь също игнорира нашите въпроси). Според съобщения в медиите, след началото на войната журналистът е напуснал Русия и не може да отиде в дома на улица Мохова, накъдето се е отправил пропагандистът Табак.
Разследване на „Важни истории“, „Медуза“ и The Bell
Автори: Мария Жолобова, Светлана Рейтер (Медуза), Ирина Панкратова (The Bell), Андрей Перцев (Медуза)
Превод: BIRD.BG
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6410.74 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.
Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023.
Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.
You must be logged in to post a comment.