Русия сътвори нов начин за разпространение на дезинформация за нахлуването си в Украйна. Той предвижда използване на цифрови трикове, благодарение на които пропагандните видеа могат да заобикалят ограниченията, налагани от правителствата и технологичните компании.
Акаунти, свързани с контролирани от руската държава медии, използват новия метод за разпространението на десетки видео-материали на 18 различни езика, без оставят какъвто и да е указател към източника. Това се посочва в доклада на американската разузнавателна фирма Nisos, проследяваща дезинформацията и други кибер-заплахи.
Тези видеа прокарват кремълската линия, според която за жертвите сред мирните граждани виновна е Украйна, а жителите на областите, насилствено анексирани от Русия, са приветствали своите окупатори.
Англоезичните версии на руските пропагандни клипове циркулират в Twitter и в по-малко известни платформи, популярни сред американските консерватори, в това число и създадените от бившия президент Доналд Тръмп Gab и Truth Social, което предоставя на Русия пряк канал за връзка с милиони хора.
За амбициите на Кремъл и широкия обхват на неговите дезинформационни операции свидетелства фактът, че видеоклиповете са пуснати и на испански, италиански, немски и над десет други езици.
„Гениалността на този подход е в това, че видеото може да бъде шернато направо от Telegram и това изтрива следата, по която се опитват да вървят изследователите. Те са креативни и адаптивни, и те анализират своята аудитория“, казва старши аналитикът от Nisos Патриша Бейли пред Associated Press.
Европейският съюз наложи забрана на излъчването на две водещи държавни медии RT и Sputnik след руското нахлуване в Украйна в края на февруари. Технологични компании като YouTube, Facebook и Instagram също забраниха съдържанието на тези две медии на територията на 27 страни от ЕС, като така подкопаха възможностите на Русия да разпространява своята пропаганда.
Руските опити да се заобиколят новите правила започнаха почти веднага след това. Появиха се нови сайтове, които публикуват видеа, разобличаващи твърденията за войната. Част от работата поеха руски дипломати.
Новите методи, разкрити от Nisos, включват зареждането на пропагандните видеа в Telegram – слабо модерирана платформа, популярна в Източна Европа, която обаче е използвана и от много консерватори в САЩ.
В някои случаи от видеоклиповете се премахват водните знаци, показващи, че те принадлежат на RT, за да се замаскира така източникът. След публикуването им в Telegram тези материали се зареждат и репостват в други платформи, в това число Twitter, без никакви маркировки или други указания за това, че са произведени от руски държавни медии.
По данни на аналитиците от Nisos, стотици акаунти, които по-късно публикуват или репостват тези видеа, са свързани с руските военни, посолствата или държавните средства за масова информация.
Репортерът под обстрел и троловете

Дмитрий Полянский е първи заместник на постоянния представител на Русия в ООН, който вярва на интернет-троловете и се е присъединил към тях в Twitter, установи Polygraph преди дни. В компания с тях той опитва да оспори репортажите на Би Би Си от предната фронтова линия в Украйна.
Неотдавна много потребители на социалните мрежи видяха скрийншот от репортажа на журналиста от Би Би Си Джеръми Боуен по време на битката за Ирпен през март. На изображението той лежи на едната си страна на земята и държи микрофон в укритие на речния бряг. В далечината се вижда жена с чанта, вървяща към него.
Десетки хора, туитнали този скрийншот десетки хиляди пъти, са пробвали да представят случая, все едно Боуен „се преструва, че изобщо присъства на войната в Украйна“. „Джеръми Боуен от Би Би Си прави репортаж от опасно място на фронтовата линия в Украйна, а добре облечена жена, връщаща се от магазина, го гледа озадачено“, пише някой си Джони.
Още един туит от Марк Джеймсън е получил 16 600 ретуита и 74 900 лайка: „Джеръми Боуен от Би Би Си се преструва, че се намира на предната линия, докато жена го гледа озадачена“.
Друг проруски акаунт Citizen Journalists, който се представя като част от „изследователи на информация от отворени източници“, пише: „Този Джеръми Боуен вероятно се намира под обстрел, но, струва ми се, никой не е съобщил на жената с покупките от магазина, че около нея падат бомби, а тя в недоумение го гледа. Хайде да напишем титри „Искаш ли чаша чай, синко?“. Въпросният автор е ретуитнал изображения на Боуен, минали през фотошоп, за да осмеят още повече репортера. Което означава, че тези „изследователи на информация от открити източници“ очевидно не са търсили първоизточник.
„Джеръми Боуен се преструва, че се намира на първата фронтова линия в украинската война. Би Би Си, това е корпорация, излъчваща лъжи“, коментира Абденнур Мохаммед Ахмед, бивш заместник на шефа на администрацията на президента на Сомалия.
Дипломатът-трол
И тук към компанията на интернет-троловете се присъединява въпросният Дмитрий Полянский, първи заместник на постоянния представител на Русия в ООН.
„Илюстрация за качеството на „професионалната журналистика“ на @BBCWorld. Западните медии се сражават в прокси-войната на НАО с Русия в Украйна като бойци от невидимия фронт, вместо да предоставят на читателите си обективната информация!“, туитнал дипломатът.
И дори ретуитнал думите на Ванеса Бил, проруски конспиролог, която написала: „Човекът от #BBC на земята @BowenBBC опозорява „журналистиката“.
Десетки вариации по тази тема определят репортажите на Боуен като „фейк новини“, отричат, че той работи от предната фронтова линия, осмиват го за това, че той лежи в укритието в момента, когато жената върви “по свои дела“. Всички те, по един или друг начин, опитват да подкопаят доверието към Би Би Си и традиционните средства за масова информация, като разпространяват подобни мнения в социалните мрежи. А на практика те самите правят онова, в което обвиняват Джеръми Боуен – вадят изображение или съдържание от контекста, за да изкривят реалността.
А 62-годишният Боуен е опитен журналист, отразявал конфликтите в Босна, Косово и Сирия. През 2013 г. е ранен с куршум в главата по време на репортаж от протестните акции в Египет. Така отричаният от троловете репортаж от Ирпен може да се види в YouTube.
Фактите за тази лъжлива, манипулативна кампания за дезинформация на световната общественост, подкрепяна от руските дипломати и инициирана от интернет-троловете в социалните мрежи, се разкриват в поредния разследващ материал на проекта „Полиграф“, създаден от Voice of America, с цел възпрепятстване на разпространението на лъжи и пропаганда в световните медии и социалните мрежи (Polygraph.info).
Associated Press/ Голос Америки/ Polygraph
Превод BIRD.BG
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Мятай всеки месец / BIRD Monthly
Метни веднъж 2023 / BIRD One time 2023
Включи се в отбор или създай свой отбор
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD.
You must be logged in to post a comment.