След приемането на Закона за управление на средствата от ЕС (ЗУСЕСИФ[1]) от края на 2015 г. административните органи, управляващи европейски средства, започнаха да издават индивидуални административни актове. Това доведе рязко нарастване на административните дела, заведени срещу МОСВ, МРРБ, МИ, ДФЗ и още ред други административни органи. Администрацията се “справя” като наема адвокатски кантори за много пари от джоба на европейския данъкоплатец. И без обществени поръчки.
Европейското законодателство говори за „управляващи органи“ на отделните програми, което предполага, че те са самостоятелни административни единици. На практика обаче, у нас на национално ниво е възприет подход управляващите органи да са част от администрацията на съответното ресорно министерство. За всяка оперативна програма е предвиден фонд „Техническа помощ“. Той по отношение на ОП „Региони в растеж“ в МРРБ е на стойност 52,3 млн. евро. Средствата са предназначени за повишаване на ефективността на Управляващия орган на ОПРР и на бенефициентите на програмата, както и към повишаване на обществената информираност относно ОПРР 2014-2020. Казано на разбираем език, това са средства, предназначени за обучения, възнаграждения, командировки и техническо обезпечаване на ангажираните по програмата експерти. В публичните регистри обаче съществуват доказателства, които обосновават хипотезата, че средствата са обект на системни злоупотреби.
Оперативната програма, през целия период на управление на ГЕРБ, се ръководи от Деница Николова (на водещата снимка от сайта на МРРБ). Последно тя е депутат от ГЕРБ в 45 НС. Николова придобива известност сред администрацията с практиката да съкращава служители. Според запознати тя често обжалва болнични на служителите от нейната администрация и ограничава възможностите им за използване на платен годишен отпуск. Тези практики, както и кадровите реформи, довели до освобождаването на десетки експерти, водят до липсата на административен капацитет.
Но липсата на експерти не означава, че администрацията няма представителство в съдилищата. Справка в ИСУН показва, че Деница Николова е възложила договори за над 5 милиона лева за процесуално представителство на различни адвокатски кантори. Това се случва без обществена поръчка, тъй-като член 13 от Закона за обществените поръчки гласи, че нормативния акт не се прилага за правни услуги, „свързани с представителство на клиент от адвокатско дружество или от адвокат в арбитражна или помирителна процедура в държава членка, трета страна или пред международна арбитражна или помирителна инстанция, или в производство пред съд, юрисдикция или публичен орган на държава членка, или трета страна, или пред международен съд, юрисдикция или институци“.
Вероятно със същия успех съдебните процедури биха могли да се изпълнят от отдел „Правен“ на МРРБ, което (министерството) се явява страна по делата. Но законът „развързва“ ръцете на Николова и тя ангажира адвокатски кантори за услуги, които струват на бюджета над 4 600 000 лева[2].
Наши, читави адвокати
Видно от списъка със сключените договори е, че там присъства Адвокатско дружество “Пешковски и Карамелски[3]” с реално изплатени му средства в размер на 567 599.98 лв. Любопитна подробност е, че кантората е позиционирана в гр. Враца. Оттам е и бившият министър на регионалното развитие Петя Аврамова. Възходът на Адвокатско дружество във ведомството съвпада с встъпването на Аврамова в длъжност в МРРБ.
Златка Карамелска, съпруга на адвокатът Цветизар Борисов Карамелски, има политическа кариера на регионално ниво във Враца. В медийните публикации дамата е описана, като банкер, началник клон на “Общинска банка“ и областен председател на свързваната с Христо Ковачки ПП[4] Лидер. Тя е част от общинския съвет във Враца[5]. Любопитен факт е, че много от регионалните медии във Враца и Дупница отделят сериозно внимание на сватбата на Теодора Карамелска – дъщеря на Цветизар и Златка с Методий Кожухаров[6], който е син на обвинител от Районната прокуратура в града[7]. Кантората “Пешковски и Карамелски“ се оказва и предпочитан правен консултант от община Криводол[8].
Сред ангажираните адвокатски дружества срещаме “Топалов и Балинова” с изплатени 443 993.44 лв. и “Табаков, Табакова и съдружници” с впечатляващите 1 117 487.78 лв. Последните две дружества са сред трите, поканени от АПИ да предложат оферти да консултират агенцията. Капитал съобщава, че зад “Топалов и Балинова” стоят бившият председател на Софийски градски съд (СГС) Калоян Топалов и неговата заместничка Биляна Балинова. Те подадоха оставки през септември 2017 г. след перманентен натиск от страна на медиите, защитаващи интересите на ГЕРБ и депутата от ДПС Делян Пеевски[9]. Дружеството „Плочева, Вълчев и съдружници”, в което съдружник е декана на юридическия факултет на СУ и бивш образователен министър проф. Даниел Вълчев пък реализира хонорари в размер на 294 485.97 лв.
Сред избраниците на Деница Николова изпъква адвокатско дружество “Менко Менков и съдружници” с изплатени 491 938.46 лв. В биографията на Менков присъства факта, че той беше адвокат на Цветан Цветанов, а делото завърши с оправдателна присъда. Безспорно Менков и колегите му са приоритетно пеналисти[10], които се занимават с наказателни дела. Самият Менков е продукт на МВР академията „Симеоново“. За сметка на това казусите, които се възлагат от ОПРР са предимно административни. Публичното и административното право заемат много сериозно място в портфолиото на останалите контрагенти на ОПРР. Този факт трудно кореспондира с изплатените около половин милион хонорари на “Менко Менков и съдружници”.
До екипа ни достигна сигнал, че преписките свързани с делата продължават да се извършват от юристите останали на работа в дирекцията. Всекидневно експертите обработвали преписките по делата заведени срещу управителния орган на ОПРР. С техните материали адвокатските дружества се явявали в съда. Така да се каже – наготово. Екипът ни обаче няма как да провери дали това е така.
Според данните от АОП, Деница Николова „аутсорсва“ различни дейности, присъщи за администрацията на управителния орган на ОПРР. Такива са проверките на място по проектите на възлагани по програмата., както верификация на разходите[11] по програмата. По това разходно перо са налични десетки договори[12] на стойност над стойност на договорите е 8 500 000 лв. Те ще бъдат по-обстойно анализирани в следащ материал.
Неясно защо УО на ОПРР има и договор за наем на сграда с “Тао Билдинг” [13]. МРРБ определено не страда от дефицит на работно пространство. Договорът на стойност от 3 367 032.96 лв. е сключен на 01. 12. 2015 г. и е с продължителност до 31. 12. 2023 г. Компанията “Тао Билдинг” [14] е собственост на Акционерно дружество “Финанс консултинг” [15].
И наши, читави медии
Освен за адвокати, Оперативната програмата „Региони в растеж“ харчи щедро и за медии. Тя е контрагент [16] с Нова ТВ, бТВ, Европа и Дарик, които са щедро финансирани. Най-скромната сума е изплатена на общественото радио – 11 520 лв. За сметка на това националните телевизии НОВА и бТВ са получили съответно 109 440 и 205 769 лв. Близката до властта кабеларка „Европа“ пък е финансирана с 48 000 лв. Може би това обяснява липсата на медиен интерес към нередностите в дейността на Управителния орган.
[1] https://www.lex.bg/bg/laws/ldoc/2136715858
[2] http://2020.eufunds.bg/bg/0/0/Project/PrintProject?contractId=9zpaC8%2FTrMg%3D&isHistoric=False
[4] https://kmeta.bg/bankerka-vodi-listata-na-lider-vuv-vraca/
[5] https://bnr.bg/vidin/post/100594106
[6] https://viaranews.com/6346346787323452352532/
[7] http://62.176.124.194/images/declaracii/2020/MarijanaMetodievaKozhuharova190520201146.pdf
[8] https://www.krivodol.com/bg/resheniya-na-obshtinski-savet-krivodol-ot-26022010-g/
[9]https://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2018/10/14/3326590_putnata_agenciia_pokani_juristi_da_ia_konsultirat_za/
[10] http://www.novatarealnost.bg/?p=1531
[11] https://www.mrrb.bg/bg/profil-na-kupuvacha/24-19-072/
[12] https://www.mrrb.bg/bg/profil-na-kupuvacha/05-15-140/
[13]http://2020.eufunds.bg/bg/0/0/Company?uin=Jr5y2NX2enEBh8g5JAgo9w%3D%3D&uinType=Eik&isHistoric=False&type=Contractor
[14] https://bird.bg/tr/?v=view&guid=130578406
[15] https://bird.bg/tr/?v=view&guid=103765841
[16] http://2020.eufunds.bg/bg/0/0/Project/Participants?contractId=92BJcN1q5Ek%3D&isHistoric=False
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
До момента имаме 453 активни редовни дарители, които осигуряват 6296.7 € месечно. Нашата цел е те да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е.
1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели
Или се включи в някой отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
This post is also available in:
English (Английски)
You must be logged in to post a comment.