Стотици конспиративни квартири в миналото са били зачислени на КГБ. Там са били укривани свидетели и са се провеждали тайни срещи. Наричали ги „кукушки“ – като кукувичи гнезда. Официално по документи те са били оформени на несъществуващи хора или на държавни предприятия. След премахването на КГБ по-голямата част от „кукушките“ е била прехвърлена на ФСБ (Федералната служба за сигурност) и ФСО (Федерална служба за охрана), останалите получава СВР (Служба за външно разузнаване).
В конспиративните квартири на СВР са живели дъщерите на Путин Мария и Екатерина. В няколко други са се укривали изгонени от САЩ руски шпиони, а останалите са били обитавани от слушатели на академията на СВР, подготвяни за нелегална дейност зад граница. Това се посочва в поредното разследване на The Insider.
Щерките на Путин и не само
В съветско време в една от квартирите на Новински булевард бл. 25, ап. 10 (бившата улица „Чайковски“) се е помещавал наблюдателен пункт на КГБ, който е следил посолството на САЩ. Там денонощно дежурили оперативни служители със специална фото-апаратура и само някой от американските дипломати да седне на волана, незабавно потегляла проследяваща кола на КГБ. По време на „сухия режим“ на Горбачов в тази квартира офицерите тайно се черпели за празници и юбилеи.
От 1993 г. спира заснемането на „филми“ за американските дипломати, а конспиративната жилищна площ преминала към външното разузнаване. Като собственик бил записан някой си В.А.Степанов, който нямал дата на раждане, паспорт и роднини. Апартаментът получил №151 при положение, че в блока жилищата са общо 51. В тази „кукушка“ са се провеждали тайни срещи на офицери от СВР и завербувани дипломати от страните в Африка, Латинска Америка и Близкия Изток.
През 2010 г. на входа на двора е поставена бариера, а на жилището е направен луксозен ремонт. И скоро се появили обитатели – голямата дъщеря на Путин Мария Воронцова и нейният холандски съпруг Йоррит Фаассен. Двойката си общувала на английски и е била денонощно охранявана от служители на Службата за сигурност на президента.

Факт е, че на Новинския булевард Мария и съпругът й рядко се появявали, тъй като повече пътешествали по света, а после се пренесли в Нидерландия. Съседи свидетелстват, че напоследък в апартамента понякога се настанява сивокос мъж с млада жена и веднъж в месеца идва необщителна чистачка.
В друга „кукушка“ на улица „Мосфилмовская“ 17/25 е живяла малката дъщеря на Путин Екатерина Тихонова. При необходимост конспиративната квартира се е използвала за срещи с вербувани преподаватели от РУДН (Руски университет на дружбата на народите), МГИМО (Московски държавен университет по международни отношения) и МГУ (Московски държавен университет). След прехвърлянето на апартамента на СВР, той е записан на И.Н.Ларионов, който, разбира се, не притежава лични данни, документи и биография.
Катя Тихонова е живяла не особено дълго на този адрес, скоро тя се пренесла в имение недалеч от резиденцията на Путин. Мотиви за преместването се оказали съседи-наркомани и серия кражби в блока.

За още една „кукушка“ – на „Бережковская набережная“ 8 имало слухове, че ФСБ са укривали дезертьора от Агенцията за национална сигурност Едуард Сноудън, който обаче отрича това.
The Insider уточнява, че конспиративната квартира се намира на 9-ия етаж, използвана от КГБ от 1960 г. За нея си спомня бившият оперативен работник от КГБ в Латвия Борис Карпичков, впоследствие избягал в Англия:
„Тази същата „кукушка“ в самия център на Москва представляваше тристайно жилище, напълно обзаведено, макар и с не съвсем нови, но хубави мебели и оборудвано с всички необходими домашни вещи, в това число и чисто спално бельо, но фактически никой не живееше там постоянно“.
Карпичков твърди, че още една конспиративна квартира, отдадена на управление на външното разузнаване СВР, се намира в блок №2 в Проточний переулок. Сред обитателите на големия блок се оказва, че е имало 7 души без никакви данни – на кого от тях е записана „кукушката“ остава загадка.
Анна Чапман и Герой на Съветския съюз
През 2010 г. ФБР разобличава руски нелегални имигранти, издадени от избягалия в САЩ полковник от външното разузнаване Александър Потеев. Те са обменени срещу полковника от ГРУ Сергей Скрипал, , полковника от СВР Александър Запорожский, учения Игор Сутягин и бившия сътрудник на ФСБ Генадий Василенко, излежаващи присъди в затвор за шпионаж. Така върнатите бивши шпиони са настанени веднага в „кукушките“.
На Лялин переулок в блок 8, ап. 2 се заселва, с извинение, най-известната от цялата компания – Анна Чапман (Кушченко). Доходоносният блок на московския търговец Такке е построен през 1910 г. След болшевишкия преврат в него са живели видни партийци, а след техния арест за „шпионска дейност и създаване на троцкистска организация“ жилищата са предадени на НКВД (Народен комисариат на вътрешните работи). Общата площ на конспиративната квартира на Чапман е 46 кв. м., негова стопанка е измислената Е.Т.Фьодорова.

Заедно с Чапман от САЩ са изгонени полковникът от КГБ-СВР Михаил Васенков, наричащ се с името Хуан Жозе Лазаро Фуентес и перуанската му съпруга Вирджиния Пелаез Окампо. Шпионската си кариера Васенков започва още през 1975 г., когато под прикритието на испански бизнесмен е изпратен в Перу. През 1983 г. той се жени за перуанската журналистка Вирджиния Пелаез, а по-късно семейството се премества в Ню Йорк. Там Васенков оглавява нелегалната резидентура на Първо главно управление на КГБ, в която влизат журналисти, бизнесмени и членове на левичарски младежки организации. През 1990 г. със секретен указ на Върховния съвет на СССР Васенков е удостоен със званието Герой на Съветския съюз. До края той не признава работата си за руското разузнаване, докато в килията му не се появява дезертьорът Потеев и представя прихванатото от Москва негово лично дело.

В Москва екс-шпионите са заселени в бившия блока на кавалерийския генерал Александър фон Баумгартен на адрес ул. „Плюшчиха“, блок 53/25, корпус 1. До 1968 г. апартаментът е приютявал 4 семейства, а след разселването комуналката е прехвърлена на КГБ. До 1995 г. тази „кукушка“ е записана на името на бившия майор от КГБ Андрей Подвойников, след това, според оперативния отчет на СВР конспиративната квартира минава като „Пощенска кутия Плюшчиха 53/25“.
Разузнавачи от „Норникел“, „Роснефт“ и „Транснефт“
Още един разузнавач – Андрей Безруков е живял в САЩ с документи на името на Доналд Хауърд Хетфийлд, а съпругата му Елена Вавилова – на Трейси Лий Ан Фоли. Двамата са работили по линия на научно-техническото разузнаване към СВР и за 20 години шпионска дейност са успели да се обзаведат с многобройни връзки в САЩ и Канада. След размяната им става ясно, че съпрузите нямат собствено жилище в Москва, поради което са настанени в „кукушка“ на Можайски вал. Като стопанин на жилището се води някой си Р.Д.Алидулин. Съседи обаче съобщават на The Insider, че никакъв Алидулин не се е мяркал и не са го виждали. После един през друг разказват как през 2010 г. в отсрещния апартамент е починал заслужилият доктор на РСФСР Владимир Рогайлин на 73 години, а тялото му половин година е лежало в кухнята.
По нареждане на Путин Безруков е назначен за съветник в „Роснефт“, а съпругата му Вавилова в „Норникел“. И двамата са написали автобиографични книги, често се изявяват по телевизията и разказват на младежта за любовта към родината. Заедно с двамата м конспиративната квартира живели родените в Канада синове Тим и Алекс. Те взели фамилията на майка си, получават руски паспорти и Тим става Тимофей Вавилов, а Алекс – Александър.

Междувременно порасналите синове започват да искат връщане на канадското им гражданство. Съдът в Канада уважава иска на братята и след като получават паспортите си, според някои сведения, те веднага напускат Русия. Впрочем, по-големият брат Тим получава фамилията Флеминг – като писателя Ян Флеминг, създал героя Джеймс Бонд.
Полковникът от СВР Михаил Куцик пристига в САЩ през 2001 г. под името Майкъл Зотоли, а след две години с канадското име Патриша Майлс към него се присъединява съпругата му Наталия Переверзева-Куцик. В Америка съпрузите служат като предаватели на шифровани съобщения за Москва, а също създават многобройни тайници с пари. Те са арестувани в собствения им дом в Арлингтън и веднага признават за тайната си дейност на територията на САЩ. Провалените нелегални имигранти са трудоустроени в „Транснефт“ при близкия приятел на Путин Николай Токарев. Куцик е назначен за директор на департамента по организация и провеждане на търгове, а жена му става пиар-директор.
Главата на семейството е настанен в „кукушката“ на улица „Кулаков“, а жената в бизнес-центъра на „Большая полянка“, където външното разузнаване има помещение за конспиративни срещи с агентурата. Ако Куцик се старае да не „светне“ особено, то съпругата му става лице на „Транснефт“ с участията си в презентации и семинари. Председателят на Императорското православно палестинско общество Сергей Степашин й връчва почетна грамота за „подкрепа на мероприятията“. Екс-шпионката се обзавежда с „Мерцедес“ и „Порше“ за 7, 5 милиона рубли.

В самата нефтена компания отношението към Переверзева-Куцик далеч не е еднозначно, заради очите й я наричат „симпатичната интригантка“. Когато екс-шпионката е свалена от длъжността пиар-директор и я преместват в департамента по комуникациите, някой от колегите й публикува в интернет-платформата ЖЖ (Живой журнал/LiveJournal) язвителен пост: „Повече няма да има салатни панделки за няколко милиона рубли и няма да копаят из парковете в столицата дупки за дървета на стойност сякаш са отлети от злато“.
The Insider успя да научи адресите на още 16 квартири в различните райони на Москва, които по всички признаци приличат на „кукушки“. Известно е, че една от тях на ул. „Академик Бочвар“, е била ограбена. Престъпниците са задигнали ноутбук, хард-диск, комплект отвертки и 5 000 рубли. Потърпевш се оказал сътрудникът на КГБ в Беларус Владимир Богославский, по-рано обучаван за таен агент в академията на СВР.
Сергей Канев, The Insider
Превод: BIRD.BG
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСBIRD
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Защо да мятам ли?
BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.
Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.
Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6614.88 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.
Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023.
Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.
You must be logged in to post a comment.