През 2016 г. изплува наяве една от най-мащабните схеми за източване чрез европейско подпомагане – наред с финансирането отглеждането на домати и краставици се даваха субсидии и за производството на една от най-лесните за отглеждане земеделски култури като тиквите и то по 470 евро на хектар. В крайна сметка след получаването на финансирането зеленчукът беше изоставян да гние в полето.
Проверка на проекти, финансирани по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 г. (ОПИК), показа, че както гниещите тикви в полето, така и „иновациите“ след изплащането субсидията затъват в небитието. По закон задължително подробна информация за всички субсидирани от ЕС проекти се публикува в Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България или накратко ИСУН. BIRD.BG поддържа търсачка в този публичен електронен регистър и тя показа, че за нито един от проектите за разработването на „иновативен“ софтуер не може да се намери крайният продукт от инвестицията. Пазарната логика диктува, че всеки се стреми да рекламира по всякакъв възможен начин продукцията си, за да може тя да достигне до максимален брой потребители. При корупционните практики логиката е точно обратната – колкото се може по-малко информация да бъде достъпна в публичното пространство. Самият ИСУН не е някаква национална инициатива за изсветляването усвояването на европейските субсидии, а покриване на минималните изисквания на ЕС за публичност.
Публикуваната информация е толкова обща, че по никакъв начин не може да бъде определено, дали отпуснатото финансиране е реално или десетки, ако не и стотици пъти завишено. Пример за такъв проект може да се даде за изграждането на мобилна „платформа“. Едно мобилно приложение с регистрация и аутентикация на потребителите, с база данни и чат за две от най-разпространените операционни системи Android и iOS може да бъде направено буквално за една бира време, ако се използва шаблонен проект на React Native и вместо бек енд да се използва наготово платформа като Firebase – пише се един код за всички мобилни операционни системи и дори нищо не се пише като сървърна логика. Нещо, което може да се направи от един програмист с не особено голям опит. От друга страна за мобилно приложение със същата функционалност, ако се използват езиците за програмиране на отделните мобилни операционни системи – Java или Kotlin за Android и Swift за iOS (което предполага много по-високо качество на кода и по-стабилно функциониране на приложението) и създаването на сървър с отделна аутентикация и база данни с използването на технологии като graphQL може да изиска наемането на три екипа и работа за няколко месеца.
От формалните описания в ИСУН по никакъв начин не може да се разбере, кой от горепосочените два начина на разработка е използван, но между 200 000 и 1 000 000 милион лева за проект си заминават неизвестно за какво. За да се прикрие източването, по никакъв начин не се изисква от бенефициентите да публикуват мобилните приложения в Google Play или App Store. И докато за Android приложенията могат да се разпространяват и като отделни файлове, то заради високите изисквания за сигурност на iOS не могат да се инсталират никакви приложения, които не са минали през контрола на Apple, освен за тестови цели и то за вътрешен кръг от тестери. Даването на публичен достъп до приложенията би изпълнило едно от основните изисквания за всички европейски проекти, а именно използването на инвестицията по предназначение в продължение на поне 3 години от реализирането на инвестицията. Интерес буди и фактът, че в ИСУН не е достъпна информация и по отношение на точното място (офис и т.н.), на което бенефициентите упражняват дейността си. Пример за неизпълнението на това изискване по една друга програма е схемата с „къщите за тъщи“, при които къщи за гости се използваха като лични вили.
След като проектите получават публично финансиране – пари от обикновените данъкоплатци, следва разработчиците на „иновативният“ софтуер да бъде с отворен код и препратка към този код да бъде задължително посочена в ИСУН. Създателят на Tesla – Илон Мъск, например, е дал публичен достъп до софтуера на много милиардния си продукт в https://github.com/teslamotors. Виждайки програмния код и историята на разработването му, веднага може да покаже реалната работа по проекта, сложността му и дали не е просто копиран наготово отнякъде на 100%.
И тъй като „калинките“ на ГЕРБ са плъзнали като рак в организма на държавната администрация и проверките на различните министерства и агенции са доказано фиктивни, химиотерапията за борбата с тази напаст остава общественият контрол от страна на отделните граждани, разследващи медии и организации. Пример за предоставянето на подобен контрол може да се вземе от задължението протоколите на комисиите за провеждане на обществените поръчки да се публикуват на официалните интернет страници на възложителите (чл. 22б, ал. 2, т. 7 ЗОП, в сила от 01.10.2014 г., приет по времето на служебния кабинет на Георги Близнашки, което показва, че единствената обществено полезна законодателна инициатива става по времето на служебни правителства). Това вече налага на комисиите не само да пишат свързани изречения, но и да мотивират решенията си.
И като стана въпрос за земеделие изплува още една подробност за финансирането на „иновациите“. През 2016 г. Бивол публикува разследване, как Държавен фонд „Земеделие“ с помощта на външна оценителна комисия реже от финансирането на едни проекти и оставя завишените цени на други. Тогава в началото на следващия ден тогавашният изпълнителен директор Румен Порожанов в спешен порядък спира обществената поръчка за подновяването на договора на оценителната комисия минути преди ДАНС да нахлуе във фонда. Както преди във фонда, така и сега в Министерството на икономиката действат външни оценители. И докато предишната комисия само се произнасяше за размера на финансирането, сега външните оценители определят, кой проект представлява „световна иновация“ и съответно дали въобще да получи финансиране, тъй като за несветовно иновативните проекти пари няма. Всеки може сам да се увери чрез справка в ИСУН, каква световна иновация представляват вече финансираните проекти.
Вместо заключение. През лятото на 2020 г. в разгара на протестите срещу кабинета Борисов 3 тогавашният вицепремиер Томислав Дончев решава да събере всички иновации под крилото на една нова Държавна агенция за научни изследвания и иновации към Министерски съвет – ДАНИИ, тъй като иновации до момента се финансират по различни програми. Накратко, вместо иновациите де се правят в името подобряването на съответната сфера, била тя земеделие, медицина, изкуство, образование или друга област, иновациите стават самоцел или поредният инструмент за източване на милиарди евро, изоставяни да гният на бостана на европейските проекти след като финансирането бъде усвоено.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
До момента имаме 458 активни редовни дарители, които осигуряват 6338.54 € месечно. Нашата цел е те да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е.
1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели
Или се включи в някой отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
This post is also available in:
English (Английски)
You must be logged in to post a comment.