Офшорни фирми на бившия собственик на лондонския футболен клуб Челси – Роман Абрамович са правили тайни плащания на стойност десетки милиони долари на футболни агенти, клубове, скаути и директори. Това разкриват изтекли документи от глобалното разследване “Поверително от Кипър” (Cyprus Confidential).
- Плащания за бизнес, свързан с футбола, не са осчетоводявани от Челси и може да са нарушили правилата на УЕФА за финансов феърплей, ограничаващи разходите на клуба. Експертите твърдят, че това може да е дало несправедливо предимство на Челси пред съперниците му.
- Спортен адвокат и футболен скаут потвърждават, че са получили плащания от офшорни фирми на Абрамович. Хонорарите им са за работа, свързана с Челси. “Очаквах плащането да бъде направено от сметка на Челси“, казва единият.
- Фирма от Британските Вирджински острови, собственост на Абрамович, също финансира тайно съдебно оспорване срещу финансовия феърплей.
- Офшорни фирми на Абрамович са предоставяли десетки милиони долари заемо на компания, крайна собственост на Вадим Гинер, син на президента на ЦСКА Москва Евгений Гинер. ЦСКА Москва е бил противников футболен отбор, който играе в същия шампионат на УЕФА като Челси. Това повдига въпроси относно влиянието на Абрамович върху собствениците на отбора и възможен конфликт на интереси.
Новината, че Антонио Конте, мениджърът на клуба, е подписал нов двугодишен договор, който слага край на седмици спекулации относно неговото бъдеще, идва през юли 2017 г. Точно тогава футболният отбор на ФК Челси е спечелил шампионата и тръгва на предсезонно турне в Китай и Сингапур. Феновете ликуват. „Конте е най-добрият мениджър в света и извън него“, пише един от тях в отговор на съобщението на Челси в социалните медии. Треньорската сделка се счита за най-доходоносната в историята на Челси. Италианецът Конте, чиито пищни празненства край терена печелят сърцата на привържениците на клуба, ще получава 9,6 милиона британски лири (около 12,5 милиона долара) годишно, затвърждавайки мястото си сред най-добре платените мениджъри в света.
Но руският милиардер и собственик на Челси Роман Абрамович, не сключва само сделката с Конте в този ден.
Същияа вторник през лятото на 2017 г. фирма от Британските Вирджински острови, собственост на Абрамович, се съгласява да плати 10 милиона паунда (около 13 милиона долара) на Федерико Пасторело, италиански футболен агент, който казва пред британския вестник The Telegraph, че е бил „много замесен, когато [Конте] беше мениджър на Челси.”
За разлика от публичното подписване на договора с Конте, тази сделка с Пасторело се случва зад завесата на офшорната тайна и никога досега не е била разкривана.
Абрамович се съгласява да плати на Пасторело, за да придобие мажоритарен дял в неизвестна негова фирма, регистрирана в американския щат Делауеър, наречена Excellence Investment Fund – EIF, LLC. Фирмата не е имала публичен профил и не е ясно какви активи е притежавала, с които би могла да се оправдае цената от няколко милиона паунда. Компанията на Абрамович Conibair Holdings Limited, която прави придобиването, няма официална връзка с Челси. Единствената ѝ известна бизнес дейност е, че е служила като холдингова компания за частния самолет на Абрамович.
Запитан дали плащането е свързано с подписването на нова сделка на Конте, Пасторело отказа да коментира, но казва: „Конте не е наш клиент“. Пасторело казва пред The Telegraph през 2021 г., че не е бил агент на Конте, но признава, че му е помагал през 2017 г. при несъстоял се трансфер на играч. Конте не отговори на запитване за коментар. (Няма предположения за неправомерни действия на Конте.)

Споразумението е една от над дузина сделки, свързани с футбола, проверени от OCCRP, които включват плащания, направени от офшорни фирми на Абрамович.
Документите идват от кипърския доставчик на корпоративни услуги Merit Servus. Изтеклите документи бяха получени от групата за разобличаване Distributed Denial of Secrets /DDOS/ и първоначално споделени с OCCRP и Guardian. Това разследване е част от “Поверително от Кипър” (Cyprus Confidential), глобално сътрудничество водено от Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ) и Paper Trail Media.
Други сделки за няколко милиона евро свързват бившия собственик на Челси с Джон Бико, някогашен гент на звездата на Челси и Белгия Еден Азар, и руския милиардер Сюлейман Керимов, по това време собственик на руския клуб Анжи Махачкала, който трансферира звездите Самуел Ето’о и Уилиан към Челси.
Разкритията повдигат въпроси за това как Абрамович финансира успеха на Челси на терена. Според експерти транзакциите може да са нарушили правилата за финансов феърплей (FFP), които Съюзът на европейските футболни асоциации (УЕФА) въведе през 2011 г., за да ограничи разходите на клубовете и да защити почтеността и финансовата стабилност в европейския футбол. Плащания през фирми собственост на Абрамович може изкуствено да са намалили разходите, които би трябвало да се отчитат към лимитите за разходи на Челси съгласно правилата на FFP. Това реално е позволило на клуба да харчи повече, отколкото му е разрешено, и му е дало несправедливо предимство пред съперниците му.
„Ако даден клуб крие разходи като заплати или амортизация на трансфери, като ги заплаща чрез други субекти, е възможно да нарушава правилата на FFP“, заявява след преглед на изтеклите документи Самюел Кътбърт – адвокат по спортно право в базираната в Лондон Outer Temple Чеймбърс. „На практика, бихте заобиколили регулаторните изисквания за ограничаване на възможните разходи, и вместо това харчите чрез офшорна компания.“
Двама души, които са получили плащания от офшорни фирми на Абрамович, потвърдиха, че парите са били за дейности, свързани с Челси.
Франк Арнесен, бивш спортен директор на Челси, е получил 250 000 британски лири (около 387 000 долара) от Ovington Worldwide Limited на Абрамович за „футболни консултантски услуги“ по споразумение, открито в изтеклите документи. Запитан за договора, Арнесен каза пред репортери: „Очаквах плащането да бъде извършено през сметките на Челси, но го получих чрез друга фирма. Възприех това като резултата от споразумение на фирмата, като трета страна и Челси.”
Отделно, адвокатът, който оспорва правилата на феърплей FFP от името на Челси, заявява, че част от хонорарите му са били платени от фирма на Абрамович на Британските Вирджински острови. Правилата на FFP имат за цел да гарантират, че разходите на клуба остават в съответствие с приходите, ограничавайки степента, до която супер богат благодетел като Абрамович може да финансира неговия си отбор. Но правилата представляват заплаха за амбициите на Абрамович за Челси. Когато придобива клуба през 2000-те години, олигархът милиардер харчи стотици милиони лири за играчи, което носи на Челси дълго търсения успех. Дори след като бяха въведени правилата на FFP, Челси продължава да прави забележителни трансфери. Под ръководството на Абрамович отборът печели пет титли от Висшата лига и два трофея от Шампионската лига на УЕФА.
Санкциите за нарушаване на правилата на FFP могат да включват глоби, отнемане на точки, изключване от състезания, ограничения върху заплатите на играчите и отнемане на награди. Кийрън Магуайър, автор на книгата “Цената на футбола”, казва, че плащанията чрез фирми на Абрамович са били от полза за Челси. Огромните разходи на клуба означават, че той е бил близо до надхвърлянето на ограниченията за финансови загуби. „Ако има доказателства, че клубът е използвал за транзакции трети страни, за да заобиколи правилата за финансов феърплей, тогава санкциите ще бъдат или финансови, или отнемане на точки“, казва той пред Guardian, партньор на OCCRP.
Според адвокатът по спортно право Кътбърт, заобикалянето на правилата на FFP може да даде на клуба несправедливо предимство пред неговите съперници. „Правилата на FFP са създадени за да осигуряват стабилността, да предотвратят това, което често се нарича в тези кръгове като финансов допинг. Неспазването на ограниченията на разходите може да направи клуб, който не ги спазва, по-конкурентоспособен на трансферните пазари.“
Изтеклите документи разкриват и как фирми на Абрамович са давали десетки милиони долари заеми на компания, която е крайна собственост на сина на президента на руския клуб ЦСКА Москва. Фирмата осигурява милиони долари на руския отбор, който тогава се състезава срещу Челси в Шампионската лига.
Абрамович не отговори на въпроси по имейла относно изтеклите споразумения.
Челси, който смени собственика си миналата година, заяви: „Тези обвинения датират отпреди сегашната собственост на клуба … и не се отнасят до никое лице от клуба в момента.“ Клубът добавя: „По време на задълбочен процес на надлежна проверка преди завършване на покупката, групата на собствениците разбра за потенциално непълни финансови отчети относно предишни транзакции по време на предишната собственост на Клуба … Клубът проактивно докладва тези въпроси на съответните футболни регулатори. ”
УЕФА глоби Челси с 10 милиона евро (11 милиона долара) през юли за нарушаване на правилата на FFP по времето, когато Абрамович беше собственик, но заяви, че не може да коментира конкретни транзакции. Клубът също е разследван от английската Висша лига за потенциални нарушения на FFP. Футболната асоциация, ръководният орган на английския футбол, заяви: „Разследваме“. Не е ясно за кои сделки се отнасят глобата и разследванията.
Йенс Сейер Андерсен, международен директор на Play the Game, инициатива, управлявана от Датския институт за спортни изследвания, която има за цел да подобри етичните стандарти и да насърчи доброто управление в спорта, заяви, че правилата на FFP са се оказали неефективни. „Това наистина има известно въздействие, но също така е твърде лесно за заобикаляне. Това е в ущърб на футбола главно защото разрушава конкурентния баланс и подкопава доверието в авторитета на ръководните органи.”
Задкулисна борба за “феърплей”
Когато Роман Абрамович купи Челси през 2003 г., изглеждаше, че парите не са проблем. Той похарчи десетки милиони лири, за да привлече топ играчи от цял свят. Инвестицията се изплати: Две години по-късно отборът вдигна първия си трофей от Висшата лига.
Безпрецедентните разходи поставиха началото на нова ера на големи пари в европейския футбол.
Друг английски отбор Манчестър Сити, без голям трофей от 1976 г., спечели седем титли във Висшата лига, след като Абу Даби Юнайтед Груп на емирския шейх Мансур бин Зайед Ал Нахаян придоби клуба през 2008 г. и купи няколко от най-добрите играчи в света. Във Франция Qatar Sports Investment, собственост на суверенния фонд на Катар, купи Пари Сен Жермен, който след това спечели девет от следващите 11 титли в Лига 1 благодарение на топ играчи като Неймар и Килиан Мбапе.
Но критиците възразиха срещу това, че личното богатство на собствениците играе огромна роля при определянето на успеха на терена, оплаквайки се, че то подкопава конкурентния интегритет. Арсен Венгер, бивш мениджър на футболния клуб Арсенал, основен съперник на Челси, го нарече “финансов допинг”. Призивите за регулиране завършиха с приемането на правилата на УЕФА за FFP, които ограничават разходите до процент от приходите на клуба.

Тези правила подкопаха бизнес модела на Абрамович в Челси, което подтикна милиардера да действа.
Изтеклите файлове на Merit Servus показват, че на 17 февруари 2014 г. неговата компания от Британските Вирджински острови Leiston Holdings Limited се е съгласила да покрие 100 000 паунда (около $168 000) юридически такси, направени от JLD Activities Sarl, компания от Люксембург, собственост на спортния адвокат Жан-Луи Дюпон, известен с осигуряването на „решението на Босман“ от 1995 г. в Съда на ЕС, което предоставя на играчи, базирани в ЕС, по-голяма договорна свобода да преминават в други клубове.
Този път Дюпон оглавява съдебно оспорване срещу FFP в Европейската комисия и съд в Белгия, първоначално заведено от футболния агент Даниел Стриани. Дюпон каза, че той и клиентите му вярват, че FFP е „грешно“ и антиконкурентно. Доклади по онова време свързват правната работа на Дюпон с фен групи от клубове като Манчестър Сити и Пари Сен Жермен – и двата критикувани за екстравагантни разходи – но не и Челси.
И все пак Leiston Holdings на Абрамович има „бизнес интерес“ в изхода на производството, според споразумение в изтеклите файлове. Договорът изисква от Дюпон да предоставя ежемесечни актуализации относно правното оспорване и да се консултира с Leiston Holdings относно „всяко важно стратегическо решение, свързано с процедурите“.
Но Дюпон не успя да отмени правилата: на следващата година Съдът на ЕС отхвърли искане на Първоинстанционния съд на Брюксел за произнасяне.
Даниел Стриани, клиентът на Dupont, който пръв заведе съдебното оспорване, каза пред репортери, че не е знаел за споразумението между фирмата на Дюпон и Leiston Holdings на Абрамович. „Платих таксите на Дюпон сам и не бих приел клуб или някой друг да ги плати от мое име.“
Дюпон потвърди пред репортери, че Челси е подкрепил съдебния иск, като каза, че клубът е искал да се бори с „това, което смята за сериозно незаконно според законодателството на Европейския съюз“. Въпреки това, той, клубът, не искаше да бъде публично свързван със съдебния процес и се страхуваше от отмъщение от страна на УЕФА, ако възражението му стане известно.
„Предполагам, че от прекомерна предпазливост (към УЕФА, която има достъп до клубните сметки…) Челси сметна за уместно плащането да не се извършва директно от клуба“, каза Дюпон в писмен отговор на репортерски въпроси.
Той добави, че предоставянето на „дискретна“ подкрепа за дадено дело е законно в европейските съдилища и че не е знаел, че Абрамович е собственик на Leiston Holdings.
Плащания в заседателната зала
Един от най-влиятелните хора в Челси по време на ерата на Абрамович беше руско-канадският член на борда на директорите Марина Грановская. Като директор Грановская участва в много аспекти на успеха на Челси на терена и извън него, включително трансфери на играчи и преговори по договори. Съобщава се, че тя е поела допълнителни отговорности, след като главният изпълнителен директор Рон Гурлей подаде оставка от позицията през октомври 2014 г.

Две седмици след оставката на Гурлей, регистрираната на Британските Вирджински острови фирма Ovington Worldwide се споразумява да отпусне три заема на Грановская на обща стойност 12,5 милиона паунда (20 милиона долара), разкриват документи в изтеклата информация. Според договорите за кредит заемите са били за финансиране на закупуване на имот и в един случай „за всякакви цели“.
Най-малко 7,5 милиона паунда (10,94 милиона долара) от този дълг отпадат съгласно последващи актове за опрощаване на дълга. Копия от актовете в теча на информация са подписани от компанията на Абрамович, но не и от Грановская. Ако бъдат доподписани, споразуменията биха означавали, че Грановская на практика е получила милиони лири безплатно.
В допълнение към заемите, между 2010 г. и 2019 г. Ovington Worldwide се съгласи да ѝ плати най-малко 1,63 милиона паунда (около 2,36 милиона долара) по споразумение за консултантски услуги за „финансова, данъчна и юридическа надлежна проверка“.
Грановская има дискретен публичен профил и репортерите не успяха да получат личните ѝ данни за контакт или тези на неин представител. Въпроси относно споразуменията бяха изпратени до базирана в Обединеното кралство компания, собственост и ръководена от Грановская, но не беше получен отговор. Репортерите също помолиха Челси да препрати въпроси към Грановская. Попитан дали споразуменията са форма на възнаграждение за работата ѝ в Челси, от клуба отказаха коментар.
Нийл Ууд, гостуващ сътрудник по спортни и футболни финанси в университета Лафбъроу, каза, че всякакви недекларирани плащания за услуги, свързани с Челси, включително заплати на изпълнителен директор, биха нарушили правилата на FFP.
„Ако той или тя е бил единствено директор във футболния клуб и няма друга работа, и получава плащания, които на практика са извън счетоводството… това би било нарушение.“
Агенти, скаути и академии
През 2010 г. фирмите на Абрамович подписаха няколко сделки с агенти на играчи или скаути, които участваха в трансферите на големи играчи в Челси през годините. Репортерите не откриха доказателства, които да предполагат, че плащанията са свързани с конкретни трансфери на играчи.
Бенефициентите включват френския агент Джон Бико-Пенаке, най-известен с това, че представляваше белгийския нападател Еден Азар, когато той се премести в Челси през юни 2012 г. Азар се превърна в една от суперзвездите на ерата на Абрамович, като спечели два шампионата на Английската Висша лига и отбеляза гол гол за спечелване на ФА Къп на Англия.

По-късно Бико стана генерален мениджър на белгийския клуб Royal White Star Bruxelles, който сключи „споразумение за партньорство“ с Челси през 2015 г. Royal White Star беше разпуснат през 2017 г., след като изпадна във финансови затруднения.
През март 2013 г. Leiston Holdings на Абрамович се съгласи да плати 7 милиона евро (8,97 милиона долара) на Gulf Value FZE, регистрирана в Обединените арабски емирства компания, собственост на Бико, за „услуги, свързани със спортни изследвания и консултации“. Споразумението трябваше да продължи пет години, но беше прекратено предсрочно през юли 2016 г. Исканията за коментар, изпратени до телефонни номера, за които е известно, че са били използвани от Бико, останаха без отговор.
Друг бенефициент изглежда е бил влиятелният сръбски агент Владица „Владо“ Лемич, който е описан като приятел на Абрамович в множество статии в пресата в края на 2000-те и началото на 2010-те. Съобщава се, че Лемич е участвал в трансферите на Бранислав Иванович и Неманя Матич, две сръбски звезди, които се присъединиха към Челси през 2008 и 2009 г.
Между 2013 г. и 2016 г. компании, собственост на Абрамович, подписват няколко консултантски споразумения с вече несъществуващата Top Pro Sport Investments SA, базирана в Люксембург, която тогава е ръководена от Лемич, въпреки че крайната ѝ собственост беше неизвестна, и регистрираната в Босна и Херцеговина Top Sports Consulting LLC, която е била собственост на брата на Лемич. Общо споразуменията за проучване на талантливи млади футболисти са били на стойност 7,25 милиона евро (9,05 милиона долара) и 1 милион паунда (1,53 милиона долара).
В споразуменията няма указания консултантската работа да е свързана с Челси. Искане за коментар, изпратено до Top Sports Consulting, остана без отговор.
Leiston Holdings на Абрамович също е подписала скаутски споразумения на стойност 144 000 евро ($186 000) с Питер де Висер, известен холандски скаут, за когото се твърди, че привлякъл вниманието на Абрамович към легендите на Челси Ариен Робен и Петър Чех.
В споразуменията не се споменава бизнес с Челси. Де Висер каза: „Наистина не знам нищо за тези плащания за скаутски услуги към моята лична банкова сметка.“
През ноември 2013 г. Leiston Holdings на Абрамович подписва сделка за 1 милион паунда (1,62 милиона долара), която дава на компанията приоритетни права за придобиване на всеки играч, произведен от Association des Jeunes Espoirs de Bobo, футболна академия в западноафриканската държава Буркина Фасо, за следващите 10 години.
Споразумението е подписано от Дейвид Траоре, генерален секретар на академията по това време. Три седмици по-рано неговият брат, 18-годишната изгряваща звезда Бертран Траоре, се съгласява на 4,5-годишен договор с Челси и официално се присъединява към клуба три месеца по-късно, когато трансферният прозорец на Висшата лига се отваря през януари 2014 г.
Челси по-късно каза, че преди да се присъедини през януари, Траоре е бил страна по споразумение за опция, „което позволи на клуба да придобие неговата регистрация през януари 2014 г.“ Не е ясно дали опционното споразумение, цитирано от Челси в изявлението си, е същото като споразумението, прегледано от OCCRP.
Исканията за коментар от Бертран и Дейвид Траоре, изпратени чрез настоящия клуб на Бертран Траоре ФК Астън Вила, останаха без отговор.
Офшорни сделки и привличане на суперзвезди
През лятото на 2013 г. Челси привлече две подписвания с големи звезди: бразилския национал Уилиан и легендарния камерунски нападател Самуел Ето’о, като и двамата се присъединиха към клуба от руския ФК Анжи Махачкала, известен като ФК Анжи. Уилиан се превърна в движеща сила за успеха на Челси, като игра в клуба до 2020 г. и спечели Висшата лига два пъти през първите си три сезона.
Два месеца преди двамата да подпишат, компанията на Абрамович Leiston Holdings подписа споразумения за „проучване и други свързани с футбола съвети“ на обща стойност 24 милиона евро (31,8 милиона долара) с две неясни компании от Британските Вирджински острови, създадени от швейцарска фирма, която изглежда действа като параван за собственика на ФК Анжи, руския бизнесмен Сюлейман Керимов, и семейството му.
Проследяване на сделките до Керимов
Собствеността на двете фирми от Британските Вирджински острови, подписали сделки с компанията на Абрамович, е скрита зад правилата за офшорна тайна, но доказателства от изтекли файлове и санкции на Министерството на финансите на САЩ помогнаха на репортерите да ги свържат с Керимов и семейството му.
„Главният клиент“ на двете офшорни фирми е Swiru Holding AG – швейцарска фирма (оттогава преименувана на Alstone Investment AG), чийто главен финансов директор беше Нариман Гаджиев, племенникът на Керимов, разкриват два отделни набора от изтекла кореспонденция.
Действайки от името на Swiru Holding, Гаджиев е посочен като лице за контакт на фирма от Бермудските острови, част от собственост на Керимов, според изтекли файлове от офшорна адвокатска кантора Appleby.
Миналата година Министерството на финансите на САЩ санкционира Керимов и Гаджиев, описвайки последния като „основен финансов посредник на Керимов“. Той също така санкционира Swiru Holding за това, че е собственост или се контролира от швейцарския гражданин Лаурин Кац, когото санкционира за това, че е действал от името на дъщерята на Керимов.
Разследване на BBC от 2022 г. съобщава за съдебни протоколи, свързани с френско разследване за укриване на данъци на Керимов, което идентифицира Керимов и семейството му като „ефективен и изключителен бенефициент“ на луксозна френска собственост, някога притежавана от Swiru Holding.
Керимов и Гаджиев не са коментирали публично медийните публикации и санкциите на САЩ.
Миналия месец лондонският The Times съобщи, че текущото разследване на Висшата лига на плащания, направени към офшорни компании по време на мандата на Абрамович в Челси, ще включва „проверка на финансовите транзакции около подписването на Уилиан и Самуел Ето’о“. Позовавайки се на неназовани източници, вестникът съобщи, че плащанията може да са направени отделно от официалните трансферни такси, платени за двамата играчи. От Висшата лига отказаха коментар.
Не е ясно дали плащанията към фирмите, свързани с Керимов, са част от разследването на Висшата лига.
В последващи споразумения, подписани през следващата година, се казва, че двете фирми са предоставили услугите на компанията на Абрамович, но не се дават повече подробности.
Докато разходите на Абрамович в Челси са важни за клуба, за няколко години през 2010-те изглеждаше, че Керимов е решен да го надмине. Той наля огромни суми във ФК Анжи, след като купи клуба през 2011 г.
Керимов, който е родом от Дагестан, бе убедил Ето’о да замени елитния европейски футбол в Милано за да заживее в столицата на руската република Махачкала, огнище на насилие, подхранвано от престъпност, етнически съперничества и религиозни бунтове, с оповестена заплата от 423 000 евро (около $610 000) на седмичен договор, световен рекорд по онова време. Не че Ето’о прекара много време в Махачкала – той и колегите му бяха базирани в Москва, летейки до Дагестан само за мачове поради широко разпространеното насилие в региона.

Подписването на Ето’о беше последвано от това на легендарния бразилски защитник Роберто Карлос, на когото според сведенията Керимов подарил Bugatti за милиони долари. Освен подписването с играчи от високо ниво, Керимов финансира изграждането на нов клубен стадион.
Но ФК Анжи не постигна същия успех като Челси в Англия. Само след два сезона и с малки признаци на подобрение Керимов намали бюджета на клуба с цели 70 милиона долара, каза пред медиите неговият тогавашен председател Константин Ремчуков.
Адвокатите на Керимов не отговориха на въпроси за сделките с Абрамович. Миналата година ФК Анжи загуби лиценза си да се състезава професионално в Русия, след като изпадна във финансови затруднения.
Конфликт на интереси
В една октомврийска вечер в Лондон през 2004 г. играчите на Челси се строиха за първия мач на клуба от Шампионската лига на УЕФА срещу ЦСКА Москва. Капитанът Джон Тери откри резултата за първата от двете победи над руския отбор тази есен.
Гледайки от стадиона на Челси Стамфорд Бридж тази вечер, доволният Роман Абрамович имаше още една причина да празнува.
Предишния месец разследване на УЕФА заключи, че милиардерът няма „контролиращ интерес“ в ЦСКА Москва, след като бяха повдигнати обвинения за некоректни връзки с руския шампион, когато петролната компания, която той притежаваше по това време, Сибнефт, направи 54 милиона долара, тригодишен спонсорски договор с клуба.
Правилата на УЕФА изискват „никое физическо или юридическо лице да няма контрол или влияние върху повече от един клуб, участващ в клубно състезание на УЕФА“, за да се избегнат конфликти на интереси и да се гарантира почтеността на състезанието. Тъй като мажоритарният собственик на Сибнефт беше Абрамович, спонсорството на ЦСКА Москва повдигна неудобни въпроси за УЕФА.
На кадри от мача на Челси с ЦСКА Москва през 2004 г. Абрамович се вижда изправен и усмихнат с президента на руския клуб Евгений Гинер. Оттогава двамата са описвани в съобщения в пресата като „близки приятели“. Но изтеклите документи показват, че близостта се е простирала до секретни финансови договорености, надхвърлящи сделката със Сибнефт, свързвайки Абрамович по-директно с президента на ЦСКА Москва, отколкото се съобщаваше преди.
Между 2010 г. и 2016 г. три компании от Британските Вирджински острови, собственост на Абрамович, се съгласиха да заемат общо 82,7 милиона долара плюс 9,5 милиона евро (12,46 милиона долара) на базираната на Британските Вирджински острови Spencerdale Limited, чиито дялове се държаха от друга компания от Британските Вирджински острови, собственост на сина на Гинер, Вадим.
Заемите са били обозначени за „общи корпоративни цели“ и за финансиране на „инвестиции в търговски недвижими имоти“, според споразуменията, видяни от OCCRP. В няколко случая Евгений Гинер лично гарантира заемите.
Заем за 50 милиона долара е предоставен през февруари 2012 г. По това време Челси и ЦСКА Москва се състезаваха в Шампионската лига и можеха да играят помежду си, ако ЦСКА Москва беше напреднал до финала на състезанието. Челси спечели надпреварата.
След като получи заеми от компаниите на Абрамович, Spencerdale отпусна милиони долари на ЦСКА Москва, според финансовите сметки на базираната в Обединеното кралство компания майка. Единият заем на стойност 12,5 милиона долара беше за финансиране на придобиването на бразилския нападател Виктор Винисиус Коелю дос Сантос, известен като Витиньо. Spencerdale също даде заем от 6,5 милиона долара на OJSC Oktyabr Training, Sports and Recreational Center, дъщерна компания на ЦСКА Москва в Русия. Според консолидираните финансови отчети на фирмата-майка на ЦСКА Москва до 2015 г. Spencerdale е отпуснал около 23,3 милиона долара на заем на групата.
Не е известно дали средствата, използвани за закупуването на Витиньо или тези, дадени под наем на Oktyabr, са от заеми на компаниите на Абрамович. Но най-малко едно споразумение предвижда преминаване на пари от фирмата на Абрамович към Spencerdale за бизнес, свързан с футбола.
През 2010 г. компанията на Абрамович, Ovington Worldwide, подписа консултантско споразумение на стойност 2,5 милиона евро (3,39 милиона долара) със Spencerdale, което ще „намира нови футболни таланти“ за Ovington Worldwide „и свързаните с него лица“.
Договореностите напомнят за обширните заеми на Абрамович към холандския клуб Витес Арнем, разкрити по-рано тази година от медийните партньори на OCCRP Гардиън и Бюрото за разследваща журналистика. Абрамович два пъти беше разследван от Холандската футболна асоциация за финансови връзки с Витес, но и двете проучвания заключиха, че Абрамович не е оказал влияние върху клуба. Въпреки това, публикуването на нови подробности, показващи как Абрамович е финансирал Витес с над 100 милиона евро заеми, предизвика ново разследване през май. (Холандската футболна асоциация заяви, че разследването все още продължава, но отказа да коментира повече.)
Има и други заеми, свързващи Абрамович и Гинер: през 2008 г. Гинер лично гарантира заеми на стойност 210 милиона долара, които фирмата на Абрамович Leiston Holdings отпуска на три кипърски компании, работещи в сферата на финансите.
ЦСКА Москва не отговори на молбите за коментар, отправени към Евгений и Вадим Гинер. Вадим Гинер не отговори на имейл, изпратен на личния му имейл адрес.
Променящи се съдби
След 19 години собственост Абрамович продаде Челси миналата година, след като беше санкциониран от правителството на Обединеното кралство след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна. Престоят му в клуба донесе безпрецедентен успех: Челси спечели 21 вътрешни и международни трофея, включително победа на финала на Шампионската лига над Манчестър Сити през 2021 г.
Оттогава съдбата на отбора се промени.
През миналия сезон Челси завърши на дванадесето място във Висшата лига – най-ниското си класиране от 1994 г. насам – и не успя да се класира за нито един от големите турнири на УЕФА, Шампионската лига и нейното състезание за младежи, Лига Европа.
А клубът среща проблеми и извън терена. Освен многомилионната глоба, която получи от УЕФА през юли, Челси може да понесе допълнителни санкции, ако текущото разследване на Висшата лига разкрие нарушения на FFP при Абрамович, каза Кътбърт, адвокат по спортното право, пред OCCRP.
Но ретроспективните наказания не могат да отменят резултатите от минали състезания и ако се установи, че Челси е спечелил несправедливо предимство, това може сериозно да навреди на репутацията на спорта, каза Кътбърт.
„Всяка възможност за получаване на несправедливо предимство изкривява конкуренцията в полза на определен клуб и подкопава почтеността на футбола. Пренебрегването на правилата подкопава почтеността“, каза той.
„Тук става дума за това, че клубовете играят честно и се вижда, че играят честно. И без двете неща доверието в играта намалява.“
Cyprus Confidential | OCCRP | Автори: Tom Stocks, Pete Jones
Водещ колаж: James O’Brien/OCCRP
Превод: BIRD.BG
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6410.74 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.
Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023.
Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.
You must be logged in to post a comment.