Изселниците от „Голямата екскурзия“ и техните гласове за България
В деня на балотажа за президентския вот в България екипът ни е в Истанбул. Странната тишина и рядко пристигащите избиратели контрастират с шумните картини от предходната неделя, когато близо 90 000 притежатели на български лични документи, известни като „двойни граждани“, поставиха под обсада изборните секции в мегаполиса.
Членове на комисии са заснели на видео-клипове невижданото стълпотворение от преди седмица и гледат с недоумение към празните училищни дворове и коридорите. Всички са запазили българския език и го говорят свободно, макар някои да са били по на 10-15 години в смутното време на бежанската вълна. Всички имат много приятели етнически българи в родните си краища, а общите им снимки са в телефоните заедно с тези на бащини къщи и роднини.
„ДПС е при нас, къде са другите?“
Преди избори в България ДПС провежда солидни кампании и сред изселниците ни в Турция. Този път обаче вотът 2 в 1 бе предшестван с особено мащабна агитация и сериозни инвестиции в реклама на кандидатите за депутати и за президент. На въпроса кое мотивира изселниците винаги да гласуват на избори, които се провеждат в България, отговорите са като продиктувани: „Защото имаме право, защото ние сме български граждани. И защото искаме нещата в България да вървят много по-добре, отколкото са в момента. Да няма протести и проблеми по границата, да няма протести пред турското посолство в София“.
А защо винаги за ДПС: „А къде са кампаниите на другите партии? Защо сред изселниците в Турция е известна само една партия? Защо една едничка Вилдан е била водач на листа на партия извън ДПС? “.
И още: “Къде са кандидатите на другите за народни представители? Защо не идват при нас, защо са ни отписали? Ние сме тук, но се чувстваме част от българския народ, кой се дразни от двойното ни гражданство? Най-младите няма как да знаят, но останалите помнят, че не сме в Турция по своя воля и мерак, 1989-а минахме през ада. Всички имаме семейства в България, плащаме данъци, купуваме имоти и винаги се прибираме там у дома”.
Не е известно колко от тях са виждали на живо лидера на ДПС Мустафа Карадайъ или кандидатите на партията за депутати. Повечето запитани отричат да са ги срещали, но са чували за тях. Не са наясно и с особеностите на българския национален лов на пари от еврофондовете, на правителствената закрила за имоти и имущества на формален и почетен председатели, и свързани с тях фирми и фигури. „Навсякъде се краде, тук също“, отсичат с опрощаващо безразличие.
Възторгнали се от факта, че за пръв път у нас човек с турско име е кандидат за президент на държавата и това отключило масирания вот на първия тур. (Забравили са, че първият кандидат за обединител на българската нация от турския етнос е Сали Шабан през 2011 г., а през 2016-а се явява Кемил Рамадан.) На 14-и ноември т.г. всички са били наясно, че Карадайъ няма да бъде избран, целта им била да стигне до балотажа, „защото е турчин“.
Атаката с въпроси без отговори се насочва отново към българските политици извън ДПС: „Защо партиите игнорират нашия етнос и не работят за интеграцията му в себе си? Те са си виновни. И после скачат срещу етническия вот, националистите ни блъскаха на границата и организират протести срещу нашето право на глас. Ами ще гласуваме за ДПС и както ДПС ни каже”.
Какво им каза ДПС за втория тур и изобщо каза ли им нещо, или изселническите организации, които са основният инструмент на тази партия в Турция, бяха ангажирани най-вече за първия, не става ясно. Безспорно, активността на 20 ноември беше анемична. И въпреки това, 92% от вота в южната съседка отиде за „ректора на ректорите“, категорично непознат за тези избиратели. Така и в родния му Кърджали непознатият за местните го подкрепиха мощно.
Защото ДПС им каза така. Онази върхушка на ДПС, която общува пряко с „народа“ само по избори, иначе вглъбена в личните си бизнес-активности и сенчести договорки със силните на деня. Но това последното е наше наблюдение, на авторите на текста. В Турция българските изселници не знаят нищо. Лекар, председател на секция в Истанбул, ни го обясни със синдрома на стадото, теория, сходна с тази на Гюстав Льобон в „Психология на тълпите“.
„Гласът на турчина – за турчина“
Пропагандата за българския политически процес в Турция доби смайващи размери. По време на кампанията любимият на изселниците канал Fox tv, известен там с опозиционния си тренд, в сутрешните си блокове призоваваше за мобилизация на двойните граждани да не пропускат да гласуват за Карадайъ и акцентираше на правилното число в двойната листа. Авторитетни всекидневници, притежавани от близки до президента Ердоган бизнесмени, публикуваха призиви да се гласува за кандидат-президента на „турската партия“ в България. Изселници всеки ден са получавали агитационни съобщения на личните си телефони, показаха ни.

Стара традиция на ДПС е да организира и автобуси с изборни туристи от Турция до етнически смесените райони у нас. Само в Кърджали една от транспортните компании е правила по 8 рейса в последните дни преди първия тур. Пътуването е безплатно за „туристите“, не всички автобуси спират по автогарите, в деня на вота са предпочитани места, за които репортерите не биха се досетили. Пред секциите се трупат на талази избиратели в невъзможност да се преборят с машинния вот, но ДПС мисли за всичко, има си асистенти, бдящи за клика върху правилното квадратче. Партийната изборна машина разполага и с „десетници“, които със списъци в ръка обикалят по кварталите и тропат по вратите на семейства етнически турци, за да им напомнят задължението да отидат до урните. Има чести оплаквания за това от възмутени граждани – и турци, и българи. Негодуванието си обаче те изразяват пред съседи и медии, не знаят къде да сигнализират.
За вота на 14 ноември в 19 района на южната ни съседка бяха открити общо 126 изборни секции и като по команда водачи на изселнически организации там получиха медийни трибуни за пропаганда. За втория тур броят на секциите, естествено, бе същият, но активността спадна рязко.
За „турския кандидат“ – пред държавната Анадолска агенция: „Зам.-председателят на Балканската конфедерация на румелийските турци Зюрфеттин Хаджиоглу настоя всички онези близо 250 000 български турци, живеещи в Турция, да упражнят законното си право на глас на изборите за президент и парламент в България. Искаме българските ни сънародници да дадат своя мощен глас за земята на предците ни в урните на майката-родина“.
Хаджиоглу уточнява за изселниците, пътуващи до България за изборите, че ако нямат сертификат за ваксинация, могат да си направят безплатни PCR тестове в държавните болници в Турция и така няма да имат проблем при преминаването през границата.
„Скъпи сънародници, вас ви прокудиха от родината на предците ви и ви пратиха насилствено в родината-майка. Не бъдете безучастни към живеещите там (в България) близо 1 милион български турци и мюсюлмани. Дайте един хубав знак от родината-майка към земята на предците ви. Гласовете ви тук ще бъдат подкрепа за вашите братя там. Ако отидете да гласувате в България обаче, тези гласове ще бъдат много по-ценни от гласовете тук. Защото там най-лесно можете да подкрепите предпочитания от вас турски кандидат. Непременно упражнете правото си на вот, на права и бъдеще“, казва Хаджиоглу пред кореспондента на Анадолската агенция.
Той отново повтаря призива си за подкрепа за „турските кандидати“ и пояснява, че „за разлика от предишни избори, този път има много турски кандидати, които ще се състезават от различни партии“. „Нашите сънародници и без друго познават тези кандидати от своите райони. Ние 30 години повтаряме едно и също, и ще продължим да го казваме. Гласът на турчина е за турчина“, заключава той“.
Има ли пръст Ердоган в българските избори
На място (в Истанбул) местните хора отхвърлят подозрението, че Реджеб Тайип Ердоган има общо с рекордната избирателна активност от първия тур на изборите през ноември т. г. По тяхната логика, щом изселниците не гласуват за неговата партия, те са извън периметъра на неговото влияние. А изселниците подкрепят друга партия, не президентската.
Сметката обаче не излиза без Ердоган. Факт е още, че пропагандата в полза на ДПС и Мустафа Карадайъ върви по FOX Turkey – любим за българските изселници телевизионен канал. В държава, в която гражданите не смеят да пишат критични статуси срещу президента в социалните мрежи, заради перманентния контрол и последващи репресии е практически невъзможно пропагандата по отношение на партии в съседни държави, каквато е ДПС, да се случи без санкцията на президентската администрация. А пропагандата и организацията дават резултат, и то в полза на Карадайъ и ДПС. По секциите из Истанбул, Бурса, Чорлу, Измир и т.н. гласуваха десетки хиляди хора.
Разказаха ни, че практически времето на изборния ден е било недостатъчно всички тези избиратели да упражнят правото си на глас, било то с машини или с хартия. Само в секция в изселническия квартал Авджълар в Истанбул 7 буса на общината са били на разположение, за да извозват феновете на Карадайъ до секции в други квартали на мегаполиса.
Защо обаче на балотажа всичко е спокойно и избирателната активност бе 4-5 пъти по-ниска от тази на първия тур и парламентарните избори? Местните твърдят, че е заради умората от изборите. И защото не разпознават никого от двамата кандидати като свой.
Защо обаче му е на Ердоган да подкрепя ДПС? ДПС на Доган, който е републиканец и кемалист? Може би заради Делян Пеевски, който е санкциониран по глобалния закон Магнитски, а Ердоган си има системни проблеми с онези, които го санкционираха. Може би подкрепата е за Пеевски, не за етническите турци в България. Българските изселници в Турция и без това не гласуват за него, в по-голямата си част те предпочитат Републиканската Народна партия. А Пеевски е прекрасен троянски кон за турския президент в ЕС.
„Комплексът на тракийските царе“ и нашенците в юга
От античността насам Балканите са много апетитна територия за империите и ново-появилите се народи. За обитателите на тези земи се е наложило мнението, доказано по емпиричен път, че са неспособни да се обединяват пред лицето на общата опасност. Това важи с най-голяма сила за древните траки. Този деструктивен поведенчески елемент се е проектирал в огромна степен в поведението на днешните българи и на… изселниците от времето на „Голямата екскурзия“ от 1989-а, които днес са успешно интегрирани граждани на Република Турция.
В южната ни съседка изобилства от различни етнически групи – кюрди, лази, бошнаци, арменци и всякакви субкултурни групи. Може би най-разединени и неподкрепящи „своите“ са изселниците от България. Представителите на отделните етноси може и да воюват често помежду си, но когато издигнат свой кандидат, всички го подкрепят. Дори и непримирими врагове се коалират в критични моменти, като при избора на кмета на Истанбул, който не е от партията на Ердоган.
Ако обаче изселник получи шанса за политическа реализация в Турция, земляците му там не са склонни да се консолидират в негова подкрепа, разказват ни го хора, които вече са изпитали това на гърба си. А тогава тотално липсва и подкрепата на ДПС. „Защото всеки сам си е цар“, казват нашите събеседници, а имената им запазваме нарочно от съображения за тяхната сигурност.
Как обаче ДПС успява да мобилизира тези хора да гласуват, понякога с почти военна организация по изборите?

Димитър Стоянов, Вилдан Байрямова
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6390.2 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.
Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023.
Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.
You must be logged in to post a comment.