Едва ли са много равнодушните за нападението на терористите от Хамас върху Израел от 7 октомври и последвалият отговор от ЦАХАЛ (израелските сили за отбрана). Поддръжници и противници на Израел описват картината на случващото се съвършено различно, често с безкритично възприемане на всяка информация, потвърждаваща тяхната гледна точка (което е прието да се нарича confirmation bias – потвърждение, пристрастие). Това е идеална ситуация за разпространение на фейкове, които мигновено запълниха информационното пространство, при това дезинформацията изплува активно от двете страни.
И ако в Русия този ефект нагледно изпъкна покрай войната с Украйна, то обществото по света се оказа неподготвено за този наплив на дезинформацията. The Insider разглежда най-ярките примери за фейк-новини, получили широко разпространие след началото на войната в Израел.
Обстрел на болница: двустранна дезинформация
На 17 октомври вечерта Хамас обвини израелската армия за удара по болницата в Ал-Ахли в Газа. На свой ред ЦАХАЛ заяви, че ракета на самите терористи е паднала върху болницата. Темата незабавно стана повод за информационна война, преминала в дезинформационна. Хамас и контролираното от него министерство на здравеопазването в Газа започнаха да публикуват някои „официални“ цифри на загиналите – те уж бяха около 500 души, а за ранени бяха обявени „хиляди хора“. Световните медии и новинарски агенции спешно огласиха тези цифри, понякога с позоваване на „чиновници“, а понякога и без позоваване, като изтъкваха следния факт:
Хамас опита да представи това като най-смъртоносната атака за всичкото време на арабско-израелското противостояние. И новините за толкова масови жертви сред гражданското население провокираха вълна от протести по целия свят – още на 19 октомври само в Лондон на протест излязоха няколко хиляди човека.
Ако медиите не бяха избързали да публикуват цифрите на Хамас, те биха имали време да помислят – как е било възможно 500 души да загинат от удара по паркинга до болница с 80 легла, при което сградата на болницата на практика остана невредима? Ето например как изглеждаха сградите в Багдад през 2016 г., когато взрив отне живота на 350 души:

А ето и снимка от мястото на експлозията на паркинга – много изгорели коли, но щетите по сградите са само счупени прозорци:
И ако болничната сграда изобщо не е пострадала, откъде изобщо през нощта се взеха многобройните жертви, нали те са в репортажите? Работата е там, че в съседство с паркинга, на площада с площ около 10 на 15 метра се е разположила група бежанци и така техният лагер се оказва съвсем близо до мястото на попадението на снаряда:
Не е известен броят на хората там, но в никакъв случай 500 души не биха се събрали на мястото. Австралийският специалист на OSINT (Open source intelligence – разузнаване с използването на открити източници) Натан Рузер твърди, че в обсега на поражението е попаднала площ примерно от 228 кв. метра, като значителна част от този периметър е била заета от автомобили. Да се вместят там 500 души може само, ако се премахнат всички коли, а хората ще стърчат рамо до рамо – като всички намиращи се там би следвало да бъдат убити.
Всичко това сочи, че реалният брой на жертвите и значително преувеличен от Хамас и това е можело да се разбере веднага, ако медиите бяха дочакали сутрешните кадри от мястото на инцидента.
Малко по-сложен въпрос се оказа ракетната атрибуция. В полза на Израел остана главният аргумент, че властите в Газа така и не предоставиха останки от снаряда. „Снарядът се разтвори като сол във вода. Изпари се, нищо не остана от него“, казва в отговор на въпрос пред The New York Times официалният представител на Хамас Гази Хамад.
Но и медиите захапаха твърде спешно и безкритично аргументите на Израел. Представител на ЦАХАЛ показа в ефира на CNN и BBC разпечатан скрийншот от видео на канала Al Jazeera, на който се вижда някакъв взривил се в небето снаряд – той твърдеше, че именно тази ракета е попаднала върху болницата. Същото заяви официалният акаунт на ЦАХАЛ в бившия Twitter.

Още в началото това видео породи въпроси – ако ракетата се е взривила във въздуха, как тя после отново е гръмнала на паркинга? Въпреки това, много медии и блогъри публикуваха видеото с тази ракета като еднозначно потвърждение на израелската позиция. На 25 октомври The New York Times публикува подробен разбор на видеото. По данните на този анализ, ракетата, запечатана във видеото, е изстреляна от израелския кибуц Нахал Оз, но е избухнала в небето примерно на 3,2 км от болницата Ал-Ахли и няма никакво отношение към взрива в болницата.
Инструктори от Русия и оръжия от Украйна
Интересното е, че информационната война, свързана с войната в Израел, се намеси в дневния ред на руско-украинската и роди своите фейкове.
Така на 12 октомври Al Jazeera публикува серия видеозаписи с нагръдни видеорегистратори на бойци от Хамас. Няколко известни общественици (сред тях съветникът на министъра на вътрешните работи на Украйна Антон Герашченко и създателят на Gulagu.net Владимир Осечкин) заявиха, че бойците от видеото говорят на руски. В записа те са чули ясно думата „прикривайте“. За Осечкин това е още едно потвърждение на версията му, че Хамас разполага с инструктори от Русия.
Всъщност, мъжете говорят на палестински диалект на арабския език по време на цялото видео. В началото един от бойците казва на другите „наклонете главите“. Думата, възприета в социалните мрежи като „прикривайте“, е доста трудно да бъде разбрана, но са възможни варианти – ауспух (كواتم), медицински персонал (كوادر), ругатня (قوادين), покрий (غطّي), или името Джавад (جواد).

Разбира се, руската пропаганда не остана длъжна. На 10 октомври в Телеграм-канала на блогъра Максим Шихалиев („Шейх Тамир“) беше публикувано фалшиво разследване, уж направено от Bellingcat и ВВС за това, че голямата част от оръжията на Хамас са били доставени от Украйна. „Не е ясно дали това е част от кампанията на правителството на Русия за дезинформация, или е нечия лична инициатива, но това е 100-процентов фейк“, коментира видеото основателят на Bellingcat Елиът Хигинс.
Във видеото са използвани архивни кадри, прекъсвани от твърденията, че терористичната атака в Израел е свързана с „неуспешното лятно контранастъпление на Украйна“. Видеото не представя никакви доказателства за доставките на оръжия в сектора Газа от Украйна.

Малко по-рано ултрадесният проруски блогър от украински произход Николай Дулский пусна в своя канал видео със стрелково оръжие, лежащо на пода в някакво помещение.
Гласът зад кадър говори на арабски с източно-европейски акцент: „Благодарим на украинските власти, че ни изпратиха това оръжие. Ние го използваме против врага, против Израел“. Дулский твърди, че „голяма част от РПГ, използвани от Хамас“, е доставена от Украйна. По-късно потребител на Х (Twitter), наричащ себе си „братовчед на артилерист от „Вагнер“, публикува същото видео със същото описание, след което и други потребители на социалната мрежа, уж живеещи в САЩ, взеха да го качват. Сред тях е Джоуи Маннарино, водещ на ултрадесен подкаст, който направи уговорката, че не знае дали това е истина или не.
Според The Insider, не по-малко от 10 милиона души са гледали видеото. Фрагменти от друго видео обаче са използвани във фейк-репортажа, уж създаден от BBC и Bellingcat.
По данни от тв канала France 24, във видеото е показана изстрелваща тръба на американския противотанков комплекс Javelin и американска картечница М240. Такова оръжие никога не е забелязвано в ръцете на бойците от Хамас. Още повече, че нито Хамас, нито ЦАХАЛ през официалните си канали не са заявявали, че някакво оръжие от Украйна е попадало в ръцете на палестинците. Робърт Сточ, генерален инспектор в Министерството на отбраната на САЩ, на предишни изслушвания в Конгреса казваше, че няма никакви доказателства за това, че доставените на Украйна оръжия са се оказвали някъде извън пределите на страната.
Социалните мрежи задават тона: деца в клетка и президентът на Нагорни Карабах в ролята на израелски генерал
Войната в Израел се отличава от много предишни конфликти с това, че от една страна, раздели цялото западно общество на два лагера (точно както по-рано руското общество беше разделено заради войната в Украйна), а от друга – случва се в епохата, когато кратки видеа в социалните мрежи за денонощие набират милиони гледания и така всеки микро-блогър внезапно може да се сдобие с аудитория, съпоставима с тази на медиите, щателно проверяващи информацията. Поради това понякога е достатъчен емоционален анонс за „беззащитните жени и деца“ и милионите, съчувстващи на този лагер, да репостват видеото, без особено да разбират какво точно се случва в кадрите.
Пример – буквално няколко часа след нахлуването на Хамас на територията на Израел малайзийският блогър Иън Майлз Чонг, популярен сред крайно десните американци, публикува видео, на което бойци на Хамас нападат израелско семейство в дома му. „Хамас ходи от дом на дом, заплашва с нож хората вътре, включително жени и деца, укриващи се в подземията. Представете си, че това става в съседство с вас, с вашите семейства“, написа той. През следващите 5 дни видеото бе гледано почти 13 милиона пъти само на този акаунт. Със същото послание го публикува и американският комик Терънс Уилиамс за своята близо 2-милионна аудитория, както и много други акаунти по целия свят.

В действителност във видеото се виждат израелски полицаи, които сутринта на 7 октомври участваха в операцията за освобождаването на заложници, взети от бойците на бригадата на Хамас „Изз ад-Дин ал-Кассам“ в град Офаким в Южен Израел. За това съобщи медийният холдинг Al Jazeera, а първо видеото беше публикувано в израелския Телеграм-канал Yediot News с надписа „Терористи стрелят по офицерите от службата за сигурност“. Снимки и видеа от този дом бяха публикувани след освобождението на заложниците.
На видеото се вижда, че въоръжените около дома са облечени в черни униформи на израелската полиция. Бойците от бригадата „Ал-Кассам“ по правило носят военни камуфлажи, а на главите характерни зелени превръзки.
Не по-малко са подобни фейкове от страна на анти-израелския лагер. Пакистанската TikTok-звезда Харим Шах, представяща се за журналистка от Лондон, беше и преди известна със съмнителните си публикации. Например, тя твърдеше, че пакистанският отбор по крикет е паднал от индийския заради „черна магия“, а за скандалното й видео с пакистански политици се наложи баща й да се извинява. След началото на войната между Израел и Хамас девойката започна редовно да публикува видеа от Близкия Изток. Немалка част се оказаха фейк – обаче именно те получиха най-голямата аудитория. Така на 7 октомври Харим написа пост: „Ужас! Израелските военно-въздушни сили бомбардират цели в сектора Газа“, придружен с клип от май 2023 г., публикуван тогава от Sky News.
На следващия ден Харим публикува пост с подобен текст с уточнението, че обстрелите са в северната част на сектора Газа. Обаче за илюстрация на думите си блогърката използва видео, снимано в Алжир и пуснато в TikTok седмица преди началото на войната. Видеото беше верифицирано от екип на Reuters, който успя да открие точката, откъдето е заснето. Предполага се, че видеото е запечатало празника за победата на футболния клуб „Белуиздад“ – феновете му отбелязват всяко знаменателно събитие със стотици червени светлини.
Харим информира, че бойци на Хамас са заловили израелски генерали – а всъщност използва задържането на президента на Нагорни Карабах Бако Саакян от азербайджански силоваци. Тя не се смути дори от нашивките с азербайджанското знаме на униформите им. Предложеното от нея априлско видео от обстрелите на Газа се превърна в „мощен взрив“ в израелския Сдерот. Публикуваното през септември видео от подпалването на израелските патрулни коли в село Бурка в северната част на Западния бряг Харим Шах представи на своята аудитория като пресни новини за инцидентите в съседство със сектора Газа. Атаки в Сирия от февруари 2020 г. бяха представени като обстрел на летището на Тел Авив. Фейковете, които Харим публикува в Х (бившия Twitter), събраха десетки хиляди коментари и милиони гледания.

Но вероятно най-популярния фейк постна Ашли Саймън – лидер на крайнодясната британска партия и групата за омраза Britain First. Тя има сравнително малко последователи в Х (Twitter) – около 55 000, но успя да пусне един от най-известните фейкове от началото на войната. На 8 октомври тя публикува видео от TikTok, в което се виждат деца, затворени в клетки за кокошки. Гласът зад кадър се смее и говори на арабски. Към него Ашли написа „Израелски деца са похитени от Хамас и са държани в клетки. Варварство, но какво повече да очакваме от диваци“. Само в нейния акаунт видеото беше гледано над 2 милиона пъти, но и други акаунти го разпространяваха с аналогичен надпис на различни езици десетки хиляди пъти във всички социални мрежи. Други акаунти пък твърдяха, че това са палестински деца, похитени и заключени в клетки от израелската полиция.
В действителност това видео е било публикувано 3 дни преди началото на войната. Аудиото на фона му е популярно в арабско-езичния TikTok – то се ползва за публикуване на хиляди комични клипове, т.е. предполагало се, че това е просто едно забавно видео. TikTok отстранява акаунта на автора – жител на Газа с никнейм „Угнетен в своята страна“. То е нападнато от вируси, но после той го възстановява. Сега в акаунта му е останал само отговор на видеото в коментар към оригинала. Читател пита „Вярно ли е, че това са деца на ционисти?“, а мъжът отговаря: „Тези деца са мои роднини. Те не са ционистки деца. Това видео е заснето 3 дни преди ескалацията“. Но копието на това видео е разпространявано в социалните мрежи, включително с указанието, че е заснето в Афганистан, Сирия или Йемен много години преди това.
Особено популярни сред анти-израелските блогъри стават видеа от Сирия. Когао Асад с подкрепата на Путин унищожаваше цели градове с масирани бомбардировки, социалните мрежи сякаш не забелязваха това Затова пък сега най-старите сирийски записи се оказаха много важни. Така например, Сулейман Ахмед, представящ се в Х (Twitter) като разследващ журналист, публикува снимка на трупове на сирийски деца, убити в Гута с химическо оръжие. Той обаче написа до снимката „Геноцид на деца в Палестина. 614 палестински деца са убити от израелските окупационни сили“. Фотосът е репостнат от почти 20 000 души, в това число членът на Конгреса на САЩ Илхан Омар и американският баскетболист Енес Кънтър Фридъм. Постът събира многомилионна аудитория, както и другите фейкове на Сулейман Ахмед.
Фейковете с използване на снимки от Сирия и лагерите на сирийските бежанци разпространяваха за милионните си аудитории лекарката от Дания Анастасия Мария Лупис, шоуменът предприемач Марио Науфал и вече спомената Харим Шах. Както и стотици други, по-малко популярни потребители на социалните мрежи, както и новинарски акаунти. Сирийският активист Карим Рифаи събра много примери на фотоси и видеа, които потребителите на социалните медии използваха като снимки от сектора Газа. Благодарение на сините отметки на верификациите и популярните хаштагове, дори на неголемите акаунти те се сдобиха с милионни аудитории.
В името на справедливостта обаче трябва да се отбележи, че официалните акаунти на Израел също не следят особено за достоверността на видеата си – на 15 октомври ВВС на Израел публикува въздушна фотография на експлозии на сгради с уточнението, че обстрелите са били на територията на сектора Газа. А след два дни същото видео официален акаунт постна като ответен обстрел на позиция на Хизболла в Южен Ливан. След като потребители забелязаха, че службата противоречи сама на себе си, вторият пост беше отстранен.
Сред руските блогъри също никак не са малко разпространителите на фейкове за войната в Израел. На 30 октомври Александър Невзоров публикува видео, уж показващо тела на загинали в Палестина – те са загърнати в чаршафи, на които са изписани имената и датата на смъртта. Обаче внезапно един човек започва да се движи.
Невзоров и други блогъри разпространяват това видео като доказателство за това, че новините за загиналите в Газа не съответстват на действителността. А всъщност, това видео е заснето в Египет през 2013 г. То е запечатало студентска демонстрация в университета „Ал-Азхар“ в Кайро. През 2018 г. същото видео е използвано за пропаганда от сирийските медии, лоялни на Башар Асад.
Видео от Дженин, което се намира в северната част на Палестинската автономия на Западния бряг на река Йордан, Невзоров представя като видео от Газа със забележката, че за записи хората имат електричество, а жалбите им за липса на свръзки не си струва вниманието.
Филма за киноиндустрията на Палестина от 2017 г. Невзоров представя като „фалшификация на страданията на палестинците“.
Лентата с 6-годишна давност, заснета вероятно в Сирия, той публикува през октомври 2023 г. с надпис „Съдбата на терориста“. През различни години това видео е представяно за „кадировци в Донбас“, за азербайджанската армия, а след войната н Израел и за снимки от сектора Газа.
Разбира се, тези същите и много други фейкове от канала „Невзоров“ са разпространявани и от други акаунти, в това число и на други езици. Каналът в Телеграм има над милион последователи и всеки подобен пост е гледан от няколко стотици души“.
Истинската Пинк срещу фалшивия Роналдо
И двете страни мечтаят да привлекат към своята кауза звездите от шоу-бизнеса, а доколкото те не горят от желание да се изказват за конфликта, на ход са фейковете. Певицата Пинк от лятото на 2023 г. пътува с концерта си Summer Carnival в Европа, САЩ и Канада. По време на един от хореографските моменти артистите размахват цветни ленти. Това е привлякло вниманието на официалния акаунт на Израел в Х (Twitter), койот на 15 октомври репоства видео от концерта на изпълнителката с думите „Благодаря, Пинк“, гарнирани със сърчице. Първоначално видеото е публикувано от Creative Community for Peace – американска произраелска организация, с твърдението, че на концерта са използвани знамената на Израел. Видеото е гледано един милион пъти.
Певицата реагира на това след няколко часа. Тя заяви, че е обект на заплахи заради това, че в шоуто й се развяват израелски флагове. „Това не е истината. От началото на турнето използвам флаговете – много далеч назад в годините такива е имал народът Маори в Нова Зеландия и тъй като аз ги намирам за прекрасни, ние ги използваме. Аз не развявам никакви знамена в своето шоу в подкрепа на нещо, само знамето с цветовете на дъгата“, написа в акаунта си тя. След което и официалният акаунт на Израел, и организацията Creative Community for Peace отстраниха тези постове.
Същите дни някои акаунти в Х и Facebook разпространиха видео, в което футболистът Кристиано Роналдо уж подкрепя децата на Палестина. Видеото е придружено от палестинска песен и да се разбере както казва Роналдо в началото никак не е лесно.
Истината е, че това видео е публикувано през 2016 г. В него Роналдо се обръща към децата на Сирия. „Целият свят е с вас. Ние мислим за вас. Аз съм с вас“, казва футб&олистът.
Туитър: борбата с фалшивата информация е само на думи
Само през първите 3 дни след атаката в Х (Twitter) са били публикувани над 50 милиона постове за конфликта. Социалната мрежа обяви, че отстранява новите регистрации на акаунти, свързани с Хамас и се старае да възпрепятства разпространението на „терористично съдържание“, а също отстранява антисемитски изказвания и стотици акаунти, пробващи да манипулират общественото мнение. Компанията Meta (притежаваща социалните мрежи Instagram и Facebook) съобщи, че съдържание, възхваляващо Хамас, е недопустимо на нейните платформи. Meta подчерта, че се бори с дезинформацията с помощта на независими фактчекъри и понижава рейтинга на публикации, засечени като недостоверни.
В руските социални мрежи – „ВКонтакте“, „Одноклассники“ и Telegram няма политики за борба с дезинформацията и те не са направили изявления по този повод. Но на 23 октомври Telegram блокира канали, свързани с Хамас, за ползвателите на версии на приложения от App Store и Play Store. Същевременно Telegram предложи на потребителите да свалят версия на приложението “без цензура” от официалния сайт.
Обещанията на Х (Twitter) да се бори с дезинформацията не работят. Само в малка част от съобщенията, идентифицирани от The Insider и други журналистически екипи, бяха налични „забележки на общността“ – допълнителна информация, която по правило разобличава лъжата или манипулацията. Но често дори в тези забележки The Insider открива недостоверна информация. Понякога забележките изпадаха от туитовете с фейк. Но именно тази платформа има най-голям принос в разпространението на дезинформацията, отбеляза пред The Insider изследователят на теориите на заговора Майк Ротшилд:
„Х, новото название на Twitter, позволява публикуването де факто на каквото ви е угодно, за да привлечете внимание. Той стимулира разпространението на лъжливи истории и теории на заговора заради рекламната печалба. Като цяло тази социална мрежа има огромен принос за разпространението на дезинформацията“.
Значителна част от фейковете, които наблюдава The Insider в Х, са публикувани от хора с „верифицирани“ акаунти. При това самият принцип на тази верификация след реформите на Мъск изгуби смисъл – ако преди синята отметка означаваше, че притежателят на акаунта е реална публична личност или компания, сега всеки желаещ може да си я купи. Още повече, че в препоръките се показват предимно такива акаунти и Х официално ги изтъква по-активно, отколкото безплатните.
С това, че такива акаунти вероятно разпространяват по-голямата част от лъжливата информация, е съгласен и Шайян Сардаризаде, водещ журналист в проекта BBC Verify. Според него, конфликтът между Израел и Палестина провокира небивала лавина от фейкове. „В първите два дни на конфликта обемите на дезинформация в Х бяха повече, отколкото някога съм виждал“, отбеляза той.
Анализаторът от International Crisis Group Алессандро Аккорси в разговор с The Insider подчерта, че ситуацията с разпространението на фейкове в Х е влошена. Според него, платформата остава основен източник на информация по време на ключови събития, поради което фалшивите и емоционално заредените изявления поляризират ползвателите:
„Промените в политиката на Х влошиха проблема в сравнение с миналото. Първо, за това допринесоха значителните съкращения в персонала и финансирането на подразделенията, работещи със сигурността и модерацията. Хората, модериращи съдържанието и инженерите, отговорни за усъвършенстването на алгоритмите, са заменени със системи, основани на машинно обучение и „забележки на общността“, които не успяват с публикуването на фейковете и са използвани като инструмент в информационната война“.
Аккорси отбеляза, че постовете на потребителите със синята отметка за верификация достигат до най-голямата аудитория. При това те публикуват „кръвожадни изображения“ и ги съпровождат с текстове, предизвикващи силни емоции у читателите, тъй като именно такова съдържание води до най-голямо въвличане, което обаче такива потребители осребряват.
Анализаторът отбеляза, че след нововъведенията на Илон Мъск разследващите изгубиха достъпа до автоматичното качване на съобщения от Х и дори е много трудно да се оцени мащабът на проблема с фейковете около актуалния конфликт. „Много е показателно, че всеки експерт потвърждава, че дезинформацията е огромна, но ние имаме твърде малко данни за това“, заключава той.
Как да разпознаем фейка – някои детайли
Разследващи от Bellingcat идентифицираха няколко основни прийома, които сега се използват за разпространение на фалшиви снимки и видеа:
- Използване на стари снимки от обстрели – като в Палестина, в това число в сектора Газа, както и в Сирия, Украйна и други места;
- Използване на стари материали, които не са заснемани в никакви конфликти – например, едно видео, което уж показва десант на бойци на Хамас на мястото на провеждащия се музикален фестивал, в действителност е било направено в Египет и е публикувано в TikTok през септември т.г. – а видеото с момичето, уж изгорено живо на фестивала, е заснето в Гватемала през 2015 г.;
- Разпространение на изцяло неверни съобщения – като онова, че била атакувана църквата „Св. Порфирий“ в Газа – в официален акаунт представители на църквата потвърдиха, че тя не е пострадала;
- Разпространение на фалшиви документи – като например, че САЩ са одобрили военна помощ за Израел за 8 млрд. долара.
По-голямата част от фейковете се разпространява с помощта на фотоси и видео. За да разберете дали реално предложеното ви изображение е заснето там, където посочва източникът (например, журналист, активист или блогър), можете да опитате да проверите публикувано ли е това по-рано. За това се използва технологията на обратното търсене по изображение. Най-полезните инструменти за това са:
- Yandex Изображения
- TinEye
- Google Lens за смартфони (или в браузър Chrome)
Обърнете внимание, че често на вас не ви е нужна точната дата на заснемането на изображението, но е достатъчно да разберете, че е снимано нито по-рано, нито по-късно от определен момент във времето. Например, ако ние дори не сме знаели, че видеото с децата в клетките е публикувано от техен роднина и това е комедийно видео, благодарение на тази технология в крайна сметка сме разбрали, че то е било публикувано по-рано, преди бойците на Хамас да нахлуят на територията на Израел.
Важно е да се отчете, че Yandex Изображения и Google Lens може първо да ви предложи не същото изображение, което търсите, а нещо подобно. Понякога може да доведе до зацикляне, както в случая с червените светлини в Алжир, представени ви за обстрели на сектора Газа. Но понякога може и да ви отклони от истината.
Същите инструменти са подходящи и за търсене на оригиналното видео. Трябва само да се изрежат няколко от характерните кадри и да се пуснат за обратно търсене.
Не винаги е успешно намирането на оригиналното видео или снимката, особено ако фейкът е публикуван много пъти, но пък много често това се получава. По-подробно ръководство за проверка на постовете в интернет за фейкове изработиха специалисти от Bellingcat.
Много голям брой фалшиви информации за войната в Израел не биха получили разпространение, ако потребителите на социалните мрежи и журналистите бяха положили поне минимално усилие да проверят, преди да тиражират. Най-често лъжливата информация се разпространява не защото е сложно тя да бъде проверена, а защото никой не се опитва да направи това.
Автор: Дада Линдел, The Insider
Превод: BIRD.BG
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6410.74 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.
Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023.
Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.
You must be logged in to post a comment.