В ерата на Путин Русия назначи десетки почетни консули. Мнозина разпространяват прокремълски нагласи по света. Това разкрива ново разследване на ICIJ и ProPublica, част от проекта Shadow Diplomats, в който BIRD.BG е българския партньор.
Будва, Черна гора
Близо до оживен градски площад до крайбрежието на Адриатическо море, където древни градски стени обграждат руините на отминали империи, магазини и църкви се издигат над морето. Сред тази красота на малката балканска държава свой консулски офис откри новоназначеният представител на Русия.
Боро Джукич е първият почетен консул, назначен от Москва в Черна гора, трябваше да използва престижния си пост, за да защитава културните връзки и интересите на местните руски бизнесмени и туристи като един добронамерен мост между двете страни.
Вместо това обаче бившият бюрократ на средна възраст пое агресивна роля в политиката на Черна гора, подкрепяйки движение, поставило си за цел да осигури възможности на съюзниците на Кремъл и работи за подкопаване на крехкото правителство на държава, считана за ценен партньор на САЩ в този турбулентен регион.

Докато беше почетен консул в периода 2014 – 2018 г., Джукич помогна за основаването на твърдолинейна, подкрепяна от Кремъл политическа партия, която се опитваше да наложи оттеглянето на страната от НАТО. Когато партията се нуждаеше от централа, той направи решителна крачка напред и предложи семейния си дом в луксозен квартал в Подгорица, столицата на Черна гора.
На табелата до входната врата пишеше „Резиденция на почетния консул на Руската федерация.
Джукич беше част от вярна мрежа от почетни консули, внедрени от руското правителство по целия свят. Това са хора, които подкрепят президента Владимир Путин в контекста на най-оспорваните му военни и политически кампании, в това число февруарската инвазия в Украйна, в която са избивани или ранени хиляди цивилни, се твърди в доклад на Международния консорциум на разследващите журналисти и ProPublica.
В ръцете на Путин Русия се превърна в ентусиазиран поддръжник на до голяма степен нерегулираната система на международната дипломация, която векове наред е давала правомощия на частни лица да служат като връзка с чужди нации в родните си страни.
Според експерти, Русия използва почетни консули като част от стратегия за насочване на общественото мнение в полза на Кремъл и с течение на времето целта е да отслаби прозападните правителства, особено в европейските страни, уязвими на влияние.
В един случай, добил шумна известност, служители на разузнаването обвързаха двама консули в Северна Македония с предполагаема руска пропагандна кампания за дестабилизиране на част от Югоизточна Европа.
Любомир Филипович, политолог и бивш зам.-кмет на Будва, каза, че Джукич е помогнал за създаването на хаос и дестабилизация в страна, която се бори да установи идентичност, след като стана суверенна нация през 2006 г.
„Той отиде отвъд това, което един почетен консул би могъл да направи. Той отиде и по-далеч от това, което един официален дипломат би направил. Целта беше да навреди на социалната тъкан на Черна гора и той направи това“, посочи Филипович, който е проследил дейността на Джукич.
Някога почетните консули са били изпращани предимно от по-малки държави, които не са можели да си позволят да пратят дипломати от кариерата на критични чуждестранни постове. Практиката се прилага от повечето правителства по света като начин за прокарване на техните интереси в региони, където посолствата са особено далеч или твърде скъпи за поддръжка.
Съгласно международен договор, почетните консули получават някои от същите привилегии и защити, предоставяни на дипломатите от кариерата, включително възможността да пренасят консулски багаж през границите без проверка и да поддържат архиви и кореспонденция, които не могат да бъдат претърсвани.
От консулите обаче се очаква да бъдат ненатрапчиви защитници, доброволци с фокус върху културните и икономическите връзки, без да прокламират политическите възгледи на правителствата, които представляват. Според одобрените от международната асоциация на консулите насоки, те трябва да бъдат „аполитични в думите и делата си“.
Много консули изпълняват тази си роля достойно – насърчават индустрията, изкуствата и академичните среди от името на своите страни, подпомагат блокирани или болни пътуващи хора, оказват помощ при кандидатстване за визи.
Глобално разследване, ръководено от ICIJ и ProPublica, идентифицира най-малко 500 настоящи и бивши почетни консули, които са били обвинени в престъпления или са се забъркали в противоречиви прояви, включително такива, които са използвали статута си за печалба, за насърчаване на престъпни дейности или за избягване на правораздаването.
Мащабът на злоупотребите стана ясен при прегледа на хиляди страници съдебни документи, правителствени доклади и медийни отчети от десетки държави.
Русия, която десетилетия наред не назначаваше свои почетни консули, все повече използва тази система в услуга на собствения си дневен ред. Няколко от най-близките сътрудници на Путин сформираха група за застъпничество, наречена Лига на почетните консули.
Правителството назначи почетни консули в 6 континента, като увеличи броя им 4 пъти до над 80 през първото десетилетие от встъпването на Путин в длъжност.
Консулите, назначени от Кремъл, осъдиха санкциите на Запада и критикуват НАТО. Американка, който е работила като почетен консул на Русия в Денвър, отиде в Крим няколко години, след като Москва нахлу в Украйна и завзе полуострова. Тя посети музей и позира за снимки в момента, когато Държавният департамент на САЩ съобщи, че изтезанията, произволните арести, етническото насилие и корупцията са широко разпространени там под руското управление.
Тази година, когато руските ракети падат върху Киев и другите украински градове, поне двама почетни консули, представляващи Русия, отново се изявиха.
„Съжалявам, че не го направи по-рано“, заяви в подкрепа на Путин Константин ван Влотен в Нидерландия.
Консул в Испания се появи по руската държавна телевизия, за да осъди насилието, което той приписа на „украинската терористична държава“. Преди да получи назначението си за консул, Педро Муриньо Узал отиде в Крим като независим наблюдател и гарантира за „абсолютната нормалност и спокойствие“ на референдума от 2014 г., широко осъден като нелегитимен, за присъединяването на региона към Русия.
Пред ICIJ и ProPublica Узал заяви, че критиките към гласуването тогава са неоснователни и че Украйна се е „присъединила към редиците на терористичните организации, които атакуват гражданска инфраструктура и отнема живота на цивилни“. Ван Влотен каза в свое изявление, че няма лични отношения с Путин и че му се иска военната операция да е започнала по-рано, „за да може по-бързо да приключи гражданската война“.
Няколко от руските почетни консули напуснаха в знак на протест срещу инвазията. Други обаче останаха по местата си, въпреки, че страните в Европа изгониха руските дипломати от кариерата.
Въпреки, че Русия не публикува списъци на своите почетни консули, ICIJ и ProPublica успяха да идентифицират персони, назначени от Русия, които са служили в поне 45 държави.
Според доклад на военното разузнаване, един от тях е собственик на хотел и нощен клуб в Мексико, чийто личен бодигард е обвинен от местните власти, че в имотите на шефа си се е срещал с лидери на организирана престъпна група, известна като Руснаците.
Друг е бизнесмен в Екваториална Гвинея, назначен от Русия за почетен консул през 2011 г., след като лежа в затвора за продажба на крилати ракети, способни да носят ядрени бойни глави, на Иран и Китай. По време на разследването ни той вече не е консул и не бе открит за коментар. Консулът в Мексико не отговори на искането за коментар.
В Черна гора Джукич остава на поста около 4 години. През 2018 г. правителството го лишава от титлата му след координиран отговор от други правителства, според които е свързан с отравянето на бивш офицер от руското военно разузнаване, впоследствие станал британски шпионин. Руски агенти бяха обвинени в извършването на тази атака, а Москва отрече всякакво участие.
Джукич отказа коментар, но отрече да е действал неправилно като консул. „Аз не съм руски гражданин, но като човек, който обича Русия, я представях по –най-добрия възможен начин“, казва той пред местните медии, след като Черна гора прекрати дипломатическия му статут.
Тази година, само ден след нахлуването в Украйна, Джукич заклейми НАТО и похвали Путин в социалните мрежи. Между емотикони сърчица той написа: „Путин спря американското господство над целия свят“.
Кръгът на Путин
Почетните консули се номинират от чуждестранни правителства, но служат по преценката и условията на родните им страни. Има хиляди консули, но никой не може да даде точния им брой, тъй като десетки правителства не оповестяват публично имената на своите назначени лица.
Съгласно Виенската конвенция за консулските отношения от 1963 г., тези хора имат право на желана серия от предимства, които могат да включват специални лични карти, паспорти и регистрационни номера. Те не могат да бъдат преследвани за престъпления, извършени по служба и техните офиси, както и кореспонденцията им и консулската поща са защитени от обиски.
Някога Съветският съюз в продължение на десетилетия отказва да назначава консули в чужбина или да одобрява искания от чужди правителства за консули на съветска земя. Съветските лидери гледаха на почетните консули единствено като на „буржоазни шпиони“, пише ученият Джеф Беридж в своята широко цитирана книга за дипломатическото право и практика.
Скоро след като Путин стана президент през 2000 г. обаче Русия напълно възприе системата на почетните консули. Титлата осигурява защита и дипломатически акредитиви на новата класа от добре свързани елити.
ICIJ и ProPublica откриха кой кой е в списък на руски властни брокери и олигарси – в минното дело, стоманата, газ, петрол и банките, които са имали статут на почетен консул.
През 2002 г. четирима от сътрудниците на Путин основават Лигата на почетните консули. Малко е онова, което публично се знае за групата, но документи на руското правителство показват, че лигата харчи дарения за „защита и подкрепа“ на консулите.
Организацията е базирана в родния град на Путин Санкт Петербург, където той самият беше водеща връзка с чуждестранни дипломати до времето на издигането му на върха на властта.
Учредителите си осигуряват свои собствени назначения на консули – един от Бразилия, друг от Бангладеш, трети от Сейшелите. Има данни, че самият Путин е препоръчал на правителството на Тайланд да назначи за консул четвъртия от основателите – Юрий Ковалчук, олигарх, когото в САЩ наричат „личен банкер“ на Владимир Владимирович и на други висши държавни служители.
През 2019 г. руският външен министър Сергей Лавров даде да се разбере, че Кремъл подкрепя системата на почетните консули. На среща в Ню Йорк с лидерите на някои от най-малките държави в Тихоокеанския регион Лавров обяви: „Ние активно използваме институцията на почетните консули. … Мисля, че трябва да разширим тази практика“.
ICIJ и ProPublica установиха, че най-малко 9 настоящи и бивши консули в Русия са били санкционирани заради техните докладвани връзки с Путин или за подкрепа на войната на Москва в Украйна. Това включва Ковалчук, когото властите на САЩ поставиха в черния списък през 2014 г. след руската инвазия в Крим и отново през март т.г. след поредната атака срещу Украйна. Ковалчук не отговори на искането за коментар.
При Путин Русия също номинира кадри за свои консули по света. Някои са руски емигранти, други – влиятелни местни магнати от индустрията и културата.
Руските разпоредби за почетните консули в края на 90-те години гласят, че дипломатите доброволци ще насърчават „приятелските отношения … разширяването на икономическите, търговските, научните, културните и други връзки“.
В Черна гора Джукич отиде много по-далеч.
„Той е навсякъде“
Роден в Подгорица през 1970 г., Джукич израства с кнедлите и борша на майка си. Баща му работи известно време като директор на тютюнева фабрика и по-късно се премества в Съветския съюз.
През 1989 г., когато съветският блок се разпада, Джукич отива в Москва. Тогава на 19 години и със слаб руски език, той се е борил да намери пътя си.
Пред рускоезичен вестник в Черна гора той казва: „Бях като хвърлен в миналото от машината на времето… Озовах се в полугладна Москва с мръсни, разбити улици, празни гишета, магазини без витрини. Хората караха стари коли“.
Там работи за австрийска компания, но през 1997 г. се завръща в Черна гора и си намира работа като съветник в Министерството на външните работи. През 2013 г. Украйна го назначава за почетен консул в страната му.
По онова време в интервю той казва, че иска да върне рутинните задължения на почетните консули, като помага на украински туристи с визови проблеми и семейства със спешни случаи по време на ваканция. “Време е да давате от себе си, да правите полезни неща“, споделя той.
Ангажиментите му на консул на Украйна приключват, а Джукич заявява само, че решението е свързано с промени в ръководството, след като Русия анексира Крим в началото на 2014 г.
Скоро след това Русия го назначава за консул, а напрежението в Черна продължава да нараства.
Страната с 620 000 жители някога бе част от Югославия, а по-късно очаст от по-малка федерация със съседна Сърбия. По времето, когато Джукич става консул, установявайки офиса си близо до градски площад в Будва, през 2014 г. Черна гора е независима нация, която иска да стане член на НАТО.

Този стремеж превърна Черна гора с дългогодишните й връзки с Москва и приток на руски туристи и инвестиции в бойно поле на високи залози между Русия и Запада.
През 2016 г. властите там прекъснаха опит за преврат в деня на изборите – от служители на руското военно разузнаване и други участници в заговор за сваляне правителството на Черна гора и за убийството на нейния прозападен премиер.
Черна гора се присъедини към НАТО на следващата година – ход, който се отбелязва от политически лидери и дипломати като гаранция срещу чужда намеса.
„Никога повече няма да се случи някой друг да решава вместо нас и държавата ни зад гърба ни, както беше в миналото“, каза тогавашният министър-председател на страната Душко Маркович на церемония във Вашингтон.
Няколко седмици по-късно в Сената сенатор Джон Маккейн от Аризона похвали лидерите на Черна гора и предупреди за „дългосрочната кампания на Путин … да подкопае всяка съпротива срещу неговия мрачен и опасен възглед за света“. „Всеки американец трябва да бъде обезпокоен“, каза Маккейн.

Четири месеца по-късно през октомври 2017 г. Джукич предприема дръзка публична стъпка. В качеството си на почетен консул той помага за организирането на пътуване до Москва на Марко Милачич, един от най-известните анти-натовски популистки лидери в Черна гора. Милачич вече е бил осъден за това, което местните медии описват като неразрешен протест. Изпратен в затвора с 20-дневна присъда, той спира отвън, за да изгори синьо-белия флаг на НАТО.
В Москва, както Милачич пише после в социалните мрежи, той се е срещнал със Сергей Железняк, главен съюзник на Путин, ударен от санкциите на САЩ за участието си в анексирането на Крим.
Записите, с които ICIJ и ProPublica разполагат, както и репортажи в местни медии, сочат как два месеца след пътуването Джукич подписва учредителните документи за Истинска Черна гора – дясна политическа партия, подкрепяна от Кремъл, с лидер Милачич. По-късно Джукич ще признае, че партията е установила централата си в семейния му дом в Подгорица сред луксозни къщи и чужди посолства.

През 2018 г., малко след като правителството на Черна гора отстрани Джукич от поста консул, той застана до Милачич на пресконференция, подкрепи партия Истинска Черна гора и защити собственото си участие в политиката. “Ако имах няколко милиона евро или долара, законно бих ги предложил на г-н Милачич. Защо? Защото харесвам идеята му“, каза Джукич пред репортери.
Във Фейсбук той коментира, че е бил „преследван“ от НАТО. В интервю за руска медия той защити хората зад опита за преврата от 2016 г., като нарече един от заговорниците „другарю, приятелю“ и каза, че заговор няма. „Ако имаше нещо подобно, щях със сигурност да знам. Това е в същата категория като всичко останало, което беше направено срещу Русия през последните години. Нямаше държавен преврат. Най-много някой в пиянски разговор да е казал хайде да убием някого“, заявява той пред водещия.
Според Милан Йованович, анализатор на демократична група в Черна гора, която проследява дезинформацията, Джукич е влиятелна сила. „Той премина от черногореца-патриот към… възможно най-близкото сътрудничество с Русия“, посочи Йованович.
Политологът и зам.-кмет на Будва Филипович, чийто апартамент е пълен с книги за философия и религия, наблюдава появата на бившия руски консул на пресконференцията на Истинска Черна гора. В социалните мрежи той репоства коментари, медийни репортажи и снимки, публикувани от Джукич във Фейсбук.
Една снимка показва екс-консула в черна тениска с надпис „Руснак“, прегърнал с една ръка Александър Залдостанов, лидер на прокремълската мотоциклетна банда, известна като Нощните вълци. Министерството на финансите на САЩ санкционира Залдостанов (с прякор Хирурга), като го обвини в ръководене на организация, която е набирала бойци и извършвала престъпления по време на руската инвазия в Крим през 2014 г. Той не беше открит за коментар.
На друга снимка Джукич размахва картечница пред стена с пушки, ракети и други военни принадлежности.

„Той е навсякъде. Това е остра сила, която се маскира като мека сила. Това не е силата на привличането. Това е силата на принудата“, казва Филипович в интервю.
Обхватът на Русия в Денвър
Последният останал почетен консул на Русия в САЩ загуби поста си през март, когато руските сили нахлуха в Украйна.
„Колорадо прекъсва дипломатическите си връзки с Русия. Ако в един момент режимът в Русия се промени и започне да зачита световния ред, Колорадо ще преразгледа решението си“, пише губернаторът Джаред Полис, демократ, в писмо до руското посолство във Вашингтон, с искане за отнемане на удостоверението на почетния консул Дебора Палмиери.
Впоследствие Държавният департамент оттегли признаването на консулския статут на Палмиери, съобщиха от кабинета на губернатора. Държавният департамент не отговори на въпросите си за Палмиери, нито за искането на губернатора.
Русия номинира редица американски граждани за почетни консули на територията на САЩ. Сред тях са основателят на музей на руското изкуство в Минесота, президентът на руска търговска фирма в Пуерто Рико и бившият президент на колежа Санкт Петербург във Флорида, който през 2007 г. написа антрефиле във вестник със заглавието „Путин и аз“.
„Тяхното определение за демокрация е различно от нашето, пише Карл Кутлър-младши, като нарича Путин „проницателен“, „ориентиран към детайлите“ и „мускулест мъж“ с „удивителен интелект“.
Когато вече не е почетен консул, Кутлър казва, че работата му е включвала търговия, образование и подпомагане на американци с осиновявания, и че никога не е бил помолен „да участва в нещо друго, освен в най-етичните начинания“.
През 2016 г. Държавният департамент отменя статута на всички, с изключение на един от назначените от Русия консули в САЩ, след съобщения, че служители на руското разузнаване са тормозили американски дипломати в Москва. Остава единствена Палмиери.
Преди да бъде назначена за консул през 2007 г., тя публично подкрепя Путин в публикация за Руско-американската търговска камара, в която посочва, че той постига демокрация „със свое собствено темпо“.
Като консул тя работеше в сграда в центъра на Денвър, а трапезарията бе окичена със снимки на Кремъл и Червения площад, и популяризира руския институт „Деб Палмиери“, доставчик на обучения за фирми, които искат да навлязат в руския пазар. Нейният уебсайт, който вече не е активен, отбеляза, че тя е работила със стотици американски и руски компании, в това число руската държавна компания Аерофлот.
След като Русия изпрати войски в Крим през 2014 г., адвокатът от Колорадо Олена Рут, родена в Киев, организира митинг в подкрепа на Украйна и тръгна с десетки други към консулството.
Неотдавна в интервю Рут каза: „Тя пренебрегваше украинския въпрос. Никой не искаше нейното присъствие тук“.
Три години по-късно Палмиери беше сред група американци, които обиколиха анексирания Крим, посетиха местен университет и музей, и позираха за снимки. В сайта си Палмиери описва пътуването като „посещение за установяване на факти“.
Когато репортери разказаха за това посещение, Ръсти Бътлър, пенсиониран администратор на колеж и бивш почетен консул на Русия в Юта, бе озадачен: „Тя беше участник в пътуването? Не мога и да помисля да се видя в тази роля“.

Палмиери, публикувала в сайта си снимката без дата, на която поздравява Путин, не се е изявявала, откакто загуби консулския пост и не отговаря на имейли и обаждания за коментар.
Сид Брукс е пенсиониран федерален съдия по банкрути в Колорадо, а някога е помагал в обучението на руски съдии за независими съдебни системи. Той заяви, че познава Палмиери от събитията в консулството. Той се е оттеглил от собствената си работата в Русия заради политиката на Путин през последните години.
„Не знам какво предизвика отстраняването на Деб Палмиери от поста й на почетен консул, но според мен това е добре. Винаги съм смятал, че е малко любопитно, че като консул тя сякаш продължава усилията си за насърчаване на обмена“, коментира той.
„Разузнавателни бази“
В Северна Македония, другата крехка балканска демокрация, почетният консул Сергей Самсоненко стана един от най-видимите пропагандатори на Кремъл.
Роденият в Русия предприемач направи милиони като основател на международна компания за спортни залагания. Той построи 4-звезден хотел в столицата „Русия“ и помогна с финансиране на забележителна руска православна църква, която според местните медии е описана като „част от руската душа на македонска земя“.
През 2016 г. Самсоненко е назначен за почетен консул на Русия. Той създава консулската служба в Битоля, древен търговски център близо до гръцката граница, който е служил като културно и политическо кръстовище по време на Османската империя, и си е спечелил прозвището „Градът на консулите“.
През 2017 г. доклад на разузнаването на Северна Македония установи, че консулските служби в Битоля и в Охрид представляват „разузнавателни бази“, използвани от Русия като част от предполагаема пропагандна кампания, насочена към създаване на конфликт на Балканите и изолиране на страни като Северна Македония от Запада.
„Практикуването на разузнавателни дейности от дипломатическите консулски мисии е широко използван метод от Руската федерация… чрез който те събират, обработват, анализират и разпространяват информация“, се подчертава в доклада, получен за пръв път от Проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията.
Докладът описва и финансирането на Руската църква от Самсоненко, като посочва, че „религиозното влияние на Руската федерация е важен сегмент от руската стратегия“.
Северна Македония се присъедини към НАТО през 2020 г. Миналото лято правителството оттегли одобрението си за позицията на почетен консул на Самсоненко. Самият той отказа да коментира пред ProPublica и ICIJ, но отхвърли докладите за него като „лъжи и клевета“. Преди това той отрече да е използвал дипломатическия си статут, за да подкрепя операции на руското разузнаване.
„Аз не съм политическо лице, аз съм почетен консул на Русия и трябва да подкрепям политиката на моята родина. От всичко, което се пише за мен … една от многото лъжи е, че има шпионски център в Битоля, в моето консулство“, казва Самсоненко пред македонското списание „Фокус“ през 2019 г.
Говорител на руското външно министерство по-рано определи уволнението на Самсоненко „още един политически натоварен жест“.
Продължителни раздели
В началото на есента, 4 години след като Джукич загуби поста си на почетен консул в Черна гора, червени и бели предизборни плакати, рекламиращи политическата партия Истинска Черна гора, на която той е съучредител, бяха наредени по оживения планински проход, свързващ столицата с Будва.

Бившият зам.-кмет на Будва Филипович заяви, че се страхува, че проруските интереси ще върнат родината му обратно в Кремъл. През септември властите експулсираха 6-има руски дипломати в Черна гора, заподозрени в шпионаж.
Той посочи, че обвинява Джукич и други за това, че са помогнали за разпалването на вълненията, които разтърсиха страната. „Позицията на почетен консул му придаваше величие. Това му даде позиция в обществото, той беше агент на руското влияние“, каза Филипович.
Джукич редовно публикува в социалните медии, споделя снимки и коментари за любовта си към Путин, руската религиозна ортодоксия и бившата си позиция на почетен консул. През юли той повторно публикува проруско видео, разпространявано в социалните мрежи. „Красиви жени. Без да са изгубили културата. Икономика, която може да издържи на хиляди санкции. Време е да се преместя в Русия“, обявява авторът. Няколко дни по-късно Джукич пак публикува червено-бяло изображение на Кремъл и надписа над него на руски език „Първи почетен консул на Руската федерация в Черна гора“.
В този пост той включи три пъти една дума: „РАДОСТ. РАДОСТ. РАДОСТ.“
По разследването работиха:
Деби Сензипър – ProPublica
Ева Херсковиц, Хана Фойер, Майкъл Корш – Изследователска лаборатория Medill при северозападния университет
Сътрудници:
Делфин Ройтер, Йелена Йосич, Саска Цветковска, Деян Милович, Дмитрий Великовски, Лео Систи, Емили Андерсън Стърн, Джордан Андерсън, Мишел Лиу, Грейс Ву, Линус Хьолер, Дивия Шридар, Куин Кларк, Хенри Роуч
Превод: BIRD.BG
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
До момента имаме 411 активни редовни дарители, които осигуряват 5697.34 € месечно. Нашата цел е те да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е.
1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели
Или се включи в някой отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
You must be logged in to post a comment.