До момента са образувани 61 досъдебни производства, водят се две съдебни дела и две дела са приключили със споразумения на прокуратурата със собственици на къщи за гости, финансирани с европейски пари. Това съобщи прокуратурата в отговор на въпроси по ЗДОИ. БРРД поиска да разбере на какъв етап са разследванията година след като главния прокурор Иван Гешев разпореди специален надзор над преписките за къщите за гости.
От прокуратурата отказаха да дадат информация за номерата на делата и пред кои съдилища те са заведени. Отказана беше също така информация за номерата на прокурорските преписки и прокуратурите, в които са образувани. Със същото заявление по ЗДОИ поискахме и информация за производствата водени от прокуратурата по т.нар. “заменки”. Стана ясно, че има само едно производство за безстопанственост, водено в СГП, което не е приключило.

Имената на обвинените и споразумялите се с прокуратурата остават тайна, но някои от тях са публично известни от откъслечните съобщение на държавното обвинение. Веднага след избухването на скандала през 2019 г. беше повдигнато обвинение на бившия зам.-министър Александър Манолев, от чиято луксозна вила тръгнаха разкритията на Биволъ и Благоевград Нюз. Впоследствие делото забуксува в съда в Благоевград след като няколко съдии си дадоха отвод. В изтеклите записи на премиера Борисов се чува, че той бил предупредил Манолев за предстоящото обвинение, което може да му е дало възможност да укрие доказателства и да повлияе на свидетелите.
Междувременно се разбра, че подставеното лице на Манолев – Ана Димитрова, която също е обвиняема, продължава да получава агросубсидии за гледане на крави, а също така и коронасубсидии със същата фирма, която е построила вилата на Манолев в Сандански с европари. За коронасубсидии са се вредили и други фирми на големци, бенефициери на къщи за гости.
До момента липсват данни имотът на Манолев да е запориран от КПКОНПИ. Разбра се, че чак през април 2020 г. запор върху имота е наложила НАП. Това е станало след като обвиняемата Ана Димитрова е ипотекирала вилата, предмет на обвинението, срещу голям кредит от финансиста Емил Хърсев.
През март 2020 г. се разбра, че прокуратурата е внесла обвинение срещу Миглена Янева от Батак. С фирмата си “Хрими Як” тя получила 371 520 лв. за къща за гости в Батак, която не била ползвана по предназначение. Янева е съпруга на Ясен Янев – дългогодишен директор на МБАЛ Хасково, бивш депутат от НДСВ и зам. министър на труда и социалната политика. Миглена Янева е съдружничка в друга фирма с д-р Лилия Консулова, общински съветник от ГЕРБ в Хасково и майка на зам.-кмета Евгени Консулов, ключова фигура в скандала “Кумгейт” – разкри разследване на Биволъ.
Преди месец прокуратурата се похвали и с един случай на споразумение одобрено от съда. Окръжна прокуратура – Монтана се е споразумяла за условна присъда от 10 месеца с Дениса Иванова, собственичка на фирмата “Берктур” по обвинение за неверни сведения за получаване на евросредства за къща за гости в Берковица.
Странно е, че менте-проектите в Батак и Берковица не фигурират в списъка с наложени финансови санкции, разпространен от ДФЗ през ноември 2019 г. Тогава Фондът поиска от 160 юридически лица да възстановят 100% от субсидията, а на още 95 фирми беше наложена частична санкция. Сумата на поисканите обратно от ДФЗ европари първоначално беше 46,4 милиона лева, но след обжалвания на засегнатите намаля до 19.77 милиона лева.
В момента се водят 210 административни дела между ДФЗ и собствениците на къщи за гости, които обжалват санкциите. Едно от делата е решено окончателно от ВАС на 8 февруари т.г. Борислав Илиев, собственик на къща в Симитли трябва да върне на ДФЗ 330 000 лв. или 100% от финансирането. Той е санкциониран заради неизпълнение на бизнес-плана. Бенефициерът е посочил при кандидатстването, че с изграждането на къща за гости ще се насърчи растежът и ще се създадат нови работни места, както и ще се развие селският туризъм, но това не се е случило.
Първоначално прокуратурата се закани да провери всичките 778 договорирани къщи за гости. По неофициална информация на БРРД поне 200 проверки са приключили с отказ да бъде образувано досъдебно производство, като сред тях има три къщи на приближени на ГЕРБ и още една на човек на ДПС. За петте къщи в Борино на роднини на председателя на ДПС Мустафа Карадайъ няма данни нито за финансови санкции, нито за образувана прокурорска проверка.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6390.2 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.
Размиг Чакърян - Ами е завел общо шест дела - по три срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов, заради статиите ни за Златния паркинг, Златната локва и Златната лаборатория на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв.
This post is also available in:
English (Английски)
You must be logged in to post a comment.