Белгийското МВнР отказа да разкрие пред журналисти актуалния списък на руските дипломати в страната. През 2022 г. заради шпионаж от страната бяха експулсирани 48 служители в руското посолство. По данни на Център „Досие“ повечето от тях действително са били разузнавачи под прикритие.
В състава на руската мисия при ЕС все още остават професионални шпиони – Център „Досие“ установи техните имена. Заедно с De Tjid (Белгия), Der Spiegel (Германия), Paper Trail Media, Expressen (Швеция), Delfi (Естония), Vsquare и Frontstory.pl (Полша), и ICJK (Словакия) разказваме кои са тези хора, с какво се занимават в Европа и защо властите не бързат да се отърват от тях.
Белгия е една от страните основателки на Европейския съюз. В нейната столица Брюксел се намират щаб-квартирите на ЕС и НАТО. Освен това, Брюксел е смятан за „център на руския шпионаж“. До началото на пълномащабната война в Украйна в Брюксел са установени над 200 служители на СВР, ГРУ и Пети отдел на ФСБ.
През 2022 г. активността на руското разузнаване рязко нараства. Същата година от Белгия са експулсирани 48 руснаци. Сред тях са служители на руското посолство в Брюксел и представителствата на Русия в НАТО и ЕС. В повечето случаи Център „Досие“ успя да установи преки връзки между изгонените персони и руските специални служби.
Принадлежността на дипломатите към разузнаването ние определяме по тяхното образование, кариера и регистрации. Най-често е са регистрирани в сгради, принадлежащи на специалните служби. Експулсираните дипломати са събирали предимно военни и търговски данни, лобирали са и за руския бизнес. Но европейските власти, както е видно, нямат намерение напълно да се избавят от шпионите – руското представителство в ЕС продължава да работи.

То се намира в светлата 3-етажна сграда в самия център на Брюксел. Преди там е бил хотел „Бругман“, докато през 1946 г. Съветският съюз закупува сградата за свое търговско представителство. От 1998 г. там работи постоянното съветско представителство в Европа. В пряко съседство са Брюкселският кралски дворец, резиденцията на министър-председателя на Белгия, местният и Европейският парламенти.
След началото на войната в Украйна руската дипломатическа мисия се оказа със значително орязани права. Сега представителството има право да контактува със западните институции единствено по технически въпроси. Като минимум това означава, че руските дипломати продължават да си общуват с европейски чиновници. Освен това, останалите в страната руски разузнавачи продължават да си сътрудничат с беларуския КГБ, твърдят белгийски журналисти.
През май 2023 г. колеги от De Tijd се заинтересуваха кой работи в руската делегация и се сблъскаха с глуха стена. Те изпратиха официално запитване до външното министерство в Белгия с искането да получат актуалния списък на руските дипломати в страната – правото на изискване на подобна информация е предвидено със закона за отвореното правителство.
За учудване на журналистите те не получиха списъка – властите се позоваха на защитата на личните данни. Това за белгийците е новина – по-рано властите спокойно съобщаваха тези имена и длъжностите на служителите в дипломатическото представителство. Сега белгийското Външно отказа да разкрие дори броя на хората в руската дипломатическа мисия. Съдейки по всичко, властите проявяват деликатност, за да не скъсат последните дипломатически връзки с Кремъл. След експулсирането на 19 руснаци от представителството в ЕС е пострадала и европейската дипломатическа мисия – 18 представители на Евросъюза бяха принудени да напуснат Москва. Вероятно европейските власти се опасяват от пълен разрив на дипломатическите отношения.
Не помогна и заключението на комисията за достъп до административните документи, която поясни, че белгийското Външно няма съществени причини да крие от журналистите имената. При второ запитване МВнР отговори, че важността на достъпа на журналистите до тази информация „няма да надделее над защитата на федералните международни отношения на Белгия“.
Отговорът на МВнР: „Очевидно такова съобщение без съгласието на изпращащата го държава ще навреди на отношенията между двете държави и може да има последствия за белгийския дипломатически персонал зад граница (и в частност в Русия на базата на принципа за взаимност).
Преди нахлуването в Украйна руското представителство в Брюксел без проблем разкриваше информация за своите служители. Последният от достъпните в уеб-архива Wayback Machine моментни снимки на страници със списъци е от 4 февруари 2022 г. Тогава в него фигурират 61 души. С изключение на бившия ръководител на мисията Владимир Чижов и имената на 19 експулсирани дипломати, ние получихме 40 имена. Сред тях Център „Досие“ откри няколко дипломати, които най-вероятон са свързани с руските специални служби.
Например, съветникът по административните въпроси Дмитрий Вишняков е посочил в профилите си в социалните мрежи, че е учил в академията на ФСБ от 1998 до 2003 г. Вторият секретар Дмитрий Головенкин заедно с баща си и брат си е бил регистриран в Московската щаб-квартира на ГРУ на Хорошевското шосе. Баща му е завършил Рибинското авиационно училище и, според данните в социалните мрежи, е работил във Финансовата инспекция при министерството на отбраната на Руската федерация.


Съветникът на посланика по въпросите на сътрудничеството в борбата с наркотиците Алексей Степанов, според публикуваната от него биография, е учил в популярния сред служителите на СВР Краснознаменски военен институт. После кариерата му говори по-скоро за работа за ГРУ. Заемал е различни длъжности – офицер от командния пункт на специалния радиотехнически полк, старши преводач в учебния център на зенитно-ракетните войски ПВО, както и в Пето управление на международното военно сътрудничество при министерството на отбраната.
И другите дипломати от списъка също са свързани с руските специални служби, но по-далечни. В секретен документ, изготвен от службата за държавна сигурност на Белгия за правителството през март миналата година се посочват още трима свързани със СВР изгонени дипломати, а и потвърждава изводите на Център „Досие“ и EU Observer в предишна публикация по темата.
Център „Досие“ още миналата година написа, че действащият в момента изпълняващ функциите на ръководител на мисията Кирил Логвинов е офицер от СВР. По данни на EU Observer тогава Логвинов е трябвало да бъде включен в числото на персоните нон-грата, но това му се е разминало, а през тази година той е повишен до ръководител на делегацията. Сега подозренията от страна на белгийските специални служби за съпричастността на Логвинов към разузнаването потвърдиха няколко източници на нашите задгранични колеги. Представител на службата за държавна сигурност на Белгия отказа коментар на резултатите от нашето разследване.

Експулсирането на действащи разузнавачи от Белгия може да бъде възпрепятствано от липсата на политическа воля в Европейската служба за външна дейност (EEAS). Белгийското Външно обясни на европейски журналисти, че тази служба акредитира дипломати в ЕС. Но пък заместник-председателят на Европейския парламент Мартин Хойсик изрази силно безпокойство за статута на Логвинов.
„Шокиран съм, че той до момента не е експулсиран. Ако белгийските специални служби са изискали това, за мен е много интересно да науча защо EEAS бездейства“, заяви Хойсик.
Общото ниво на противодействие срещу разузнаването на Кремъл той определя като ниско: „Мерките за IT-сигурността се ограничават до оборудването на ЕП и, освен предложението да се изолира TikTok от личните устройства, нямаше никакви конкретни инструкции за това как да бъде защитена, например личната регистрация, или какво да правят, ако потенциални служители на чуждо разузнаване се свържат с тях“.
Независимо от съществените ограничения за руската мисия в Брюксел, Логвинов продължава да работи активно. През 2022 г. той успя да организира множество приеми за делегации на приятелски на Кремъл страни – Китай, Северна Корея, Беларус, Сирия, Ливан, Таджикистан, Египет, Азербайджан, Киргизстан, Куба, Иран, Никарагуа и Венецуела. За някои от тях той осигури прожекция на пропагандни филми. Например „Резервоари за бъбреци“ – псевдо-документален филм на RT за търговия с органи в Украйна с участието на местни силови структури.
До 2022 г. акредитацията на постоянни представители при Евросъюза позволяваше на руските дипломати да се движат свободно в сградите на ЕС – макар, че в защитените зони на Съвета и Европейската комисия те трябва да бъдат придружавани от чиновници на ЕС. Обаче и дори сега десетки европейски депутати открито подкрепят Кремъл.
Под дипломатическото си прикритие шпионите събират разузнавателни данни и общуват с чуждестранни агенти. В миналото сред такива агенти намираха роднини на министри, аристократи, бивши дипломати, военни с допуск в НАТО, чиновници и други високо поставени личности.
Дори експулсирането на разузнавачите от страната не решава проблема напълно – те са заменяни с нови шпиони, които получават контакти от експулсираните дипломати. Обикновено заминаващият си руски дипломат прави тайна „прощална среща“ със своите агенти, посочи пред VSquare бившият високопоставен служител на унгарското контраразузнаване Ференц Картрейн. На такава среща на агента лично му представят пристигналия руски дипломат. „Понякога с цел безопасност такива срещи се провеждат в трети страни“, допълва разузнавачът.
Автори: Център “Досие” съвместно с De Tjid (Белгия), Der Spiegel (Германия), Paper Trail Media, Expressen (Швеция), Delfi (Естония), Vsquare и Frontstory.pl (Полша), и ICJK (Словакия)
Превод: BIRD.BG
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
До момента имаме 415 активни редовни дарители, които осигуряват 5729.03 € месечно. Нашата цел е те да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е.
1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели
Или се включи в някой отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
You must be logged in to post a comment.