Трафикът на наркотици е бизнес, обхващащ целия свят. Кокаинът може да тръгне от плантация в Колумбия, преди да бъде преопакован в Мексико, обработен в Холандия и продаден на потребители чак в България. Пазарите процъфтяват в Азия, Африка и Австралия, генерирайки милиарди незаконни приходи, които се връщат обратно по света чрез банкови преводи, парични преводи и други транзакции.
Но вредите не се усещат еднакво. Развиващите се нации най-често са задушени от пипалата на търговията с наркотици. Тя поражда насилие, корупция, унищожаване на околната среда и икономическа нестабилност. Безграничният характер на тези престъпления — и бандите, и картелите зад тях — изисква трансгранично сътрудничество от страна на журналисти, които се опитват да ги разобличат.
NarcoFiles: Новият световен престъпен ред, най-големият разследващ проект от този вид, започнат от Латинска Америка, се появи с тази мисъл.
Проектът беше предизвикан от безпрецедентно изтичане на имейли от колумбийската прокуратура. OCCRP, Centro Latinoamericano de Investigación Periodística (CLIP), Vorágine и Cerosetenta / 070 получиха ранен достъп до данните, които след това споделиха с повече от 40 други медии. По разследването са работили журналисти от над 23 държави, главно в Латинска Америка, но също и в Европа и САЩ. BIRD е българският партньор в проекта.
Използвайки следи в изтеклите данни, репортерите създадоха десетки истории. Те разкрива как организираните престъпни групи се развиват, разрастват и експериментират в съвременния свят с изключителна изобретателност. И същевременно оставят нови жертви по пътя си.
Прочетете разкритията на OCCRP и нейните партньори.
Какво е “NarcoFiles: Новият световен престъпен ред”?
NarcoFiles: Новият световен престъпен ред е международно разследване за съвременната организирана престъпност и онези, които се борят с нея. Сътрудничество между повече от 40 медии произведе най-големият разследващ проект за организираната престъпност, започнат от Латинска Америка. Не е нужно да се напомня, че този регион е силно засегнат от трафика на наркотици, както и насилието, и корупцията, които го придружават.
Проектът започна след изтичане на имейли от колумбийската прокуратура, известна като Службата на главния прокурор. Течът беше споделен миналата година с OCCRP и няколко латиноамерикански издания, включително Cerosenta/070, Vorágine и Латинскоамериканския център за журналистически изследвания (CLIP).
OCCRP обработи данните и привлече медийни организации от 23 страни в Америка и Европа, за да анализират съдържанието. Публикуваните истории отварят рядък шанс да се разбере как престъпните групи си сътрудничат, комуникират и въвеждат иновации в един глобализиран свят.
Откъде идва този теч?
През 2022 г. група „хактивисти“, известни като Guacamaya, се сдобиха с имейлите, като проникнаха в Microsoft Exchange Server, платформа, използвана от колумбийската прокуратура. В прессъобщение, Guacamaya твърди, че те са атакували институции, които според тях улесняват корупцията и организираната престъпност.
Microsoft поиска от своите клиенти да направят актуализация на сигурността по-рано през годината, но много компании и институции в Латинска Америка изглежда не са успели да го направят. Guacamaya е успяла да използва тази уязвимост, за да хакне прокуратурата, както и няколко други военни и полицейски институции, регулаторни агенции и компании в Латинска Америка.
„Хактивистите“ споделиха данните с две организации: Distributed Denial of Secrets, общност, която разпространява и архивира изтекли данни от обществен интерес; и Enlace Hacktivista, уеб страница, която публикува информация за хакерски инструменти и новини. Тези две групи споделиха изтичането на информация с OCCRP и няколко латиноамерикански медии.
Колумбийската прокуратура започна наказателно разследване на хакерското проникване през октомври 2022 г. Службата също така каза, че проучва изпълнителя, отговарящ за нейната информационна инфраструктура. През януари тази година заместник-прокурорът Марта Мансера каза, че офисът предприема мерки за затягане на киберсигурността.
OCCRP и нейните партньори в Колумбия се свързаха с прокуратурата, за да поискат интервю и изпратиха набор от въпроси относно изтичането. До момента на публикуване от службата няма отговор.
Какво има в теча?
Над пет терабайта обем с повече от седем милиона имейла от колумбийската прокуратура, включително кореспонденция с посолства и други власти по света. Файловете, които също включват аудио клипове, PDF файлове, електронни таблици и календари, датират от 2001 г., въпреки че по-голямата част от информацията е концентрирана в периода между 2017 и 2022 г.
Документите в теча разкриват редки подробности за вътрешната работа на транснационалните престъпни групи и усилията на правоприлагащите органи да ги разбият. В своите истории репортерите изследваха шест основни теми:
- Престъпни империи разследва как организираните престъпни групи са се разпространили по целия свят, прониквайки в икономиките, корумпирайки властите и разширявайки обхвата си отвъд националните граници.
- Narcotics Inc. разглежда как престъпните банди обновяват и развиват своите бизнес модели в лицето на нови икономически стимули и възможности за експериментиране.
- Drowning in Drugs се гмурка в мрачния свят на търговски пристанища, превърнали се в огнище на престъпна дейност, от Антверпен и Ротердам до Джоя Тауро, Гуаякил, Санта Марта и Лимон.
- Dark Money разследва подземните потоци от незаконни печалби от наркотици и финансовите специалисти, които помагат за извършването на тези престъпления.
- Green Crimes разкрива въздействието върху околната среда на организираната престъпност и как техните дейности унищожават дивата природа, замърсяват реките и застрашават защитените територии.
- „Полиция и крадци“ разглежда ролята на правоприлагащите органи, които са на първа линия в борбата срещу организираната престъпност, но понякога стават част от проблема.
Как репортерите провериха информацията, открита при изтичането на информация?
За да потвърдят автентичността на изтичането на информация, репортерите направиха кръстосана проверка на идентифициращи данни, като номера на съдебни дела, с публично достъпна информация. Националните идентификационни номера бяха проверени в публични бази данни, а имената на компаниите и информацията за собственост бяха проверени в корпоративните регистри. Имената на прокурорите и агентите са проверени и на страниците на агенцията.
За да потвърдят допълнително данните, репортерите подадоха заявления за достъп до обществена информация, прегледаха стотици публични и частни документи и бази данни и интервюираха полицаи, осъдени престъпници, експерти и жертви на търговията с наркотици.
След като сортираха имейлите, репортерите идентифицираха следите, които бяха използвани като отправни точки за по-нататъшно разследване. В повечето случаи документите от изтичането в крайна сметка включват само малка част от източниците, използвани във всяка история. Бяха взети и мерки за защита на трети страни и за избягване на прекъсване на текущите разследвания.
Защо OCCRP и нейните партньори решиха да пишат за този теч?
Организираната престъпност подхранва корупцията, опустошава околната среда, сее неравенства и забавя икономическото развитие. Ето защо е от съществено значение за разследващата журналистика да разкрие хората, които стоят зад трафика на наркотици и други престъпни дейности, и да покаже как работят.
В Колумбия гражданите имат право на достъп до информация от обществен интерес, а медиите имат право да публикуват тази информация, независимо от източника. Един от най-висшите трибунали в страната, Конституционният съд, постанови, че никакви източници не са забранени за журналисти.
Джонатан Бок, директор на Фондацията за свобода на печата, колумбийска застъпническа организация, известна с испанския си акроним FLIP, каза пред OCCRP, че „правото на свобода на изразяване означава, че медиите имат право да разпространяват информация според собствените си редакционни критерии, стига те да са съответствие със закона и съгласно [принципите на] журналистическа отговорност.“
Колко медии участваха?
Журналисти от над 40 медии публикуваха разследвания в проекта NarcoFiles. Организациите включват: Agencia Ocote (Гватемала), Aristegui Noticias (Мексико), Armando.info (Венецуела), Berlingske (Дания), BIRD (България), Cerosetenta / 070 (Колумбия), Centro Latinoamericano de Investigación Periodística (Латинска Америка), CNN en Español (САЩ), Con Criterio (Гватемала), Contracorriente (Хондурас), Cuestión Pública (Колумбия), De Tijd (Белгия), Der Standard (Австрия), Die Dunkelkammer (Австрия), El Universal (Мексико), Expresso (Португалия), Frontstory.pl (Полша), Het Parool (Холандия), InfoLibre (Испания), InSight Crime (Латинска Америк), Investigace.cz (Чехия), IrpiMedia (Италия), Knack (Белгия), La Prensa (Панама), Mexicanos Contra la Corrupción y la Impunidad (Мексико), Miami Herald (United States), Mongabay Latam (Латинска Америка), Narcodiario (Испания), No Ficción (Гватемала), Ojoconmipisto (Гватемала), OjoPúblico (Перу), Paper Trail Media (Германия), piauí (Бразилия), PlanV (Еквадор), Plaza Pública (Гватемала), Profil (Австрия), Quinto Elemento Lab (Мексико), Siena (Литва), SVT (Швеция), Univisión (САЩ), UOL (Бразилия), Verdad Abierta (Colombia), Vorágine (Colombia), ZDF (Германия).
Водеща снимка/колаж: James O’Brien/OCCRP
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
До момента имаме 415 активни редовни дарители, които осигуряват 5729.03 € месечно. Нашата цел е те да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е.
1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели
Или се включи в някой отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com