Регионално издание №2. за корупцията с еврофондове. Вижте издание №1 тук.
Репортери от мрежата на Проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията (OCCRP) разкриха през последното десетилетие десетки измами с еврофондове. В Чешката република Investigace.cz съобщава, че компании, свързани с бившия чешки премиер Андрей Бабиш, и други публични личности са получили пари от ЕС, които може да са били частично присвоени. В Полша Frontstory.pl вижда нарастващи примери за измами; в един случай политици са използвали публични средства от Европейския съюз, за да платят събития на политически партии. Унгарска компания, свързана с местни политици, получи пари от ЕС за безполезен проект. А българските политици създадоха собствена схема за строеж и реновиране на вилите си с европари. Това е втората част от регионален анализ за това как се източват еврофондовете.
Този съвместен бюлетин се основава на разследвания от седем членове на Проекта за докладване на организираната престъпност и корупцията: Investigace.cz (Чехия), Bird.bg (България), Frontstory.pl (Полша), Rise Project (Румъния), Разследващ център Ян Куциак – icjk.sk (Словакия), Átlátszó (Унгария), Context Investigative Reporting Project (Румъния), Vsquare (International)
Екипът ще изследва тема за организираната престъпност или корупцията за всяко издание и ще демонстрира най-подходящите факти.
Фермата и земеделските субсидии на чешкия бивш премиер Бабиш
Един важен потенциален случай на измама със субсидии от ЕС в Чешката република свързва бившия чешки министър-председател Андрей Бабиш с разследването на фермата за Щъркелово гнездо (Čapí hnízdo). Полицията започна да разследва Щъркелово гнездо поради подозрения, че компанията на Бабиш, Agrofert, е променила правилата за субсидиране в своя полза, като тайно лобира пред държавната администрация.

Фермата, управлявана от Agrofert, тегли над 2 милиона евро субсидии. Средствата са от правителствена програма за малки и средни предприятия. Тя обаче едва ли щеше да получи субсидията, защото беше част от голямата и печеливша Agrofert. Бабиш отрече всякаква връзка с Щъркелово гнездо. През януари 2023 г. Бабиш беше оправдан по обвиненията, но държавният прокурор обжалва решението.
През 2019 г. Държавният земеделски интервенционен фонд (SZIF) реши да не възстановява субсидии на Agrofert, холдинг, контролиран от бившия премиер Андрей Бабиш, и на предприятията на семейството на бившия министър на земеделието Мирослав Томан. SZIF взе решението въз основа на предварителен одитен доклад на Европейската комисия, който засяга конфликта на интереси на Томан по проекти на Agrotrade, която е 80% собственост на бащата на министъра Мирослав Томан старши. Agrotrade получи субсидия от 80 хиляди евро за своята дъщерно предприятие за птици. Томан отрече да има конфликт на интереси и каза, че в самия доклад се споменава, че въпросните проекти са одобрени преди той да встъпи в длъжност.
Измами със спортни субсидии в Чехия
През 2017 г. полицията повдигна обвинения на трима души и една фирма по дело за корупция, свързано с програмите на Министерството на образованието за субсидиране на спорта. Те арестуваха шефа на Чешкия футболен съюз Мирослав Пелта и шефа на Чешкия спортен съюз Мирослав Янста. Двамата бяха обвинени в незаконно разпределяне на субсидии в полза на Чешката футболна асоциация и други влиятелни лица. Първоначално съдът осъди Пелта на шест години затвор, петгодишна забрана за заемане на ръководни постове във фирми и глоба от пет милиона долара. Апелативният състав отмени присъдата, но миналата седмица съдът потвърди присъдата.
Измама със субсидия на Hopax
Европейската прокуратура (EPPO) в момента разследва възможна измама със субсидии от чешката компания Hopax на стойност почти 1,9 милиона евро. Според полицията се твърди, че компанията е завишила цената на машините, които е закупила със субсидии от ЕС.
Измами със субсидии на Vratislav Mynář
Неправителствената организация Transparency International (TI) подаде наказателна жалба срещу Вратислав Минар, ръководител на кабинета на бившия президент Милош Земан, за предполагаема измама спрямо Чешката република за над 250 000 евро субсидии през 2019 г. През 2021 г. той беше обвинен в престъпно нанасяне на щети на финансовите интереси на Европейския съюз и въпреки че е върнал субсидията, все още е преследван.
Мащабни измами с ДДС в Чехия
Европейската прокуратура (EPPO) започна 36 нови разследвания в Чехия, с което общият брой на всички активни разследвания достигна 54. В сравнение със Словакия, страна, която е наполовина по-голяма, Чешката република води по брой активни разследвания с девет случая. Общите изчислени щети са 275 милиона евро, от които активните разследвания за измами с ДДС съставляват повече от 75 % от щетите. Повечето от тези случаи попадат в измама с разходи, различни от обществени поръчки: вид измама, извършена под формата на фалшиви или непълни документи, водеща до неправомерно задържане на средства от бюджета на ЕС. Европейската прокуратура повдигна първото си обвинение в Чехия през 2022 г. срещу трима души и три юридически лица, обвинени в измами със субсидии, които са стрували на бюджета на Чехия и ЕС приблизително 5,5 милиона евро. Чехия също беше замесена в мащабна схема за измами с ДДС, включваща платинени монети в Германия чрез пране на пари, организирано в Чешката република.
Полската рецепта за измами с еврофондове
Според Европейската служба за борба с измамите (OLAF) присвояването на средства от ЕС в Полша нараства през последните години. Между 2006 г. и 2013 г. общият брой разследвания, за които OLAF е издала препоръки към Полша, е 17. Между 2015 г. и 2021 г. общият брой се е увеличил до 36.

През юни 2013 г. най-влиятелните политици от малката, дясна и по това време не особено значима партия Солидарна Полша се срещнаха в кино Kijów в Краков. Официално те се появиха на климатична конференция, организирана с пари на евродепутата. Всъщност конференцията за климата беше партийна конвенция, като партийните лидери Збигнев Зиобро и Яцек Курски присъстваха на видно място. Събитието – с присвоени средства от Европейския парламент – струва 40 000 евро. През 2015 г. Зиобро стана министър на правосъдието и главен прокурор в дясното правителство. Днес всички прокурори в Полша му докладват. Курски също имаше късмет – той стана шеф на TVP, държавната пропагандна телевизия.
Присвояването е наказуемо във всички страни от ЕС. Но полската прокуратура – подчинена на Зиобро – не откри никакви нередности в събитието от 2013 г. През 2019 г. тя прекрати разследването по въпроса. Тя няма да продължи разследване, в което главният прокурор Збигнев Зиобро ще стане главният заподозрян.
Фалшивите IT проекти
Както показва последният доклад на OLAF, измамниците в Полша напоследък намират нови начини за присвояване на средства от ЕС. Един от начините са фалшиви IT проекти, като уебсайтове или разработка на софтуер. OLAF изчислява, че този вид измама е струвала на бюджета до 11 милиона евро през 2021 г.
В Полша повечето важни държавни органи се управляват от един политически субект. Популистката коалиция Обединена десница, която е на власт от 2015 г., решава как да разпределя средствата от ЕС, като същевременно ръководи институциите, отговорни за преследването на корупцията. Централното антикорупционно бюро (ЦБА) е подчинено на министър Мариуш Камински, депутат от управляващата партия „Право и справедливост“. През 2015 г. Камински беше осъден за злоупотреба с власт по време на една от операциите на CBA. През ноември 2015 г., докато присъдата все още подлежеше на обжалване, избраният няколко месеца по-рано полски президент Анджей Дуда (също от партията „Право и справедливост“) използва правото на помилване в негова полза.
Полша е една от петте държави-членки (Дания, Ирландия, Швеция и Унгария), които не си сътрудничат с Европейската прокуратура (EPPO). В отворено писмо до Европейската комисия през февруари 2022 г. Европейската прокуратура подчертава, че винаги когато провежда трансгранично разследване, тя не е в състояние да събере доказателства, намиращи се в Полша, така че способността ѝ да се бори с престъпността, насочена към бюджета на Съюза, е „систематично възпрепятствана.”
Неуспешният велосипеден приключенски парк в Унгария
Унгарският разследващ център Atlatszo разкри случая на злоупотреба с европейски средства, свързан с приключенски парк, който беше разрушен след седем години и само петдесет и пет потребители. Велосипедният приключенски парк в Хатван (град в Северна Унгария) е учебникарски пример за злоупотреба с европейски фондове. Миналата есен градските управници решиха да премахнат останалия спомен, защото нямаше смисъл да продължава да работи.
Приключенският парк е построен на нетна стойност от 140 милиона форинта (около 370 000 евро) преди седем години. Оттогава само 55 души са го използвали, което означава, че всеки велосипедист струва на данъкоплатците в ЕС 2,5 милиона HUF (около 6500 евро). Периодът на поддръжка продължи до юли 2021 г., след което беше отворен за още една година, но през есента на 2022 г. беше окончателно спрян. Градът все още трябва да разчисти мястото, но вече се правят планове за нов байк парк.

Ниският брой потребители може да се дължи на факта, че някои части от приключенската пътека са доста опасни, дори за опитни колоездачи. Един колоездач беше тежко ранен през първата година. Има по-достъпни части от курса, които могат да се ползват от аматьори, но те също така са доста стръмни.
По средата има скок, а финалната отсечка водеше направо в реката – където беше изградена бетонна стена, за да задържи идващите с по-висока скорост. Официално съоръжението можеше да се ползва само на собствен риск от колоездачите след предварителна регистрация.
В искане за достъп до информация Atlatszo попита общината колко хора са използвали пътеката през целия ѝ живот. Отговорът показа, че приключенският парк има общо 55 посетители. През последните четири години, 2018-2022, само 1 (един) човек го е използвал.
Гола сеч с европари
Както откри Atlatszo, кметът на Nyírmártonfalva, Унгария, е спечелил бруто 64 милиона HUF (приблизително 166 хиляди EUR) финансиране от ЕС за проекта за изграждане на 50-метрова пътека с навес. За съжаление, гората беше изсечена по време на изграждането на алеята по върховете на дърветата, която сега стои в пустиня.

Михали Филемон, кмет от управляващата партия на селото, спечели субсидията като частно лице чрез Програмата за развитие на селските райони. Според регистъра на заявленията за безвъзмездни средства от ЕС той е кандидатствал през 2018 г. и е избран за безвъзмездна помощ през 2021 г. Михали Филемон е кмет на Nyírmártonfalva от 2019 г. Земята, върху която се намира финансираната от ЕС алея по върховете на дърветата, също принадлежи на него.
Репортерите на Atlatszo се опитаха да се свържат с Филемон, но той не пожела да говори. Няколко дни по-късно обаче кметът даде интервю за унгарската телевизия ATV. Там той заяви, че тъй като търгът е отнел четири години и междувременно цените на строителството са се увеличили, те са изсекли гората и са продали дървата, за да финансират разликата между планираните и реалните инвестиционни разходи.
Любопитният случай с къщите за гости в България
Разследващи репортери от BIRD, българският член на OCCRP, забелязват, че България показва минимални усилия да разследва източване на еврофондове, въпреки множеството журналистически разследвания, доказващи злоупотреби. Това е свързано с общото нежелание на българската прокуратура да преследва корупция, свързана с политици. BIRD твърди, че българските прокурори, делегирани от Европейската прокуратура, имат съмнителен опит и вероятно саботират усилията на Европейската прокуратура. Досега само един човек е обвинен и осъден за злоупотреба с европейски средства за изключително ниската сума от 2500 евро.

Докладът на Европейската прокуратура за 2021 г. отчете България с 98 текущи дела за измами във фаза на разследване, точно след Италия. Приблизителните щети възлизат на 427 милиона евро. Европейската прокуратура е получила от България 273 доклада, повечето от които от националните власти. Това е третият резултат след 1351 доклада от Люксембург и 336 доклада от Румъния.
Според BIRD това се обяснява с антикорупционната активност на бившето правителство на Кирил Петков, който беше отстранен от поста през юни миналата година. Петков и екипът му бяха в открит конфликт с главния прокурор Иван Гешев. Той дори отвори специално бюро в кабинета си, за да предава доклади на Европейската прокуратура по защитен начин, без знанието на Гешев и българските прокурори.
По Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСФ) за периода 2014-2020 г. България получи почти 11 млрд. евро и още 10 млрд. евро за 2021-2027 г.
Български разследващи репортери разкриха през годините мащабни измами. Скандалът с къщите за гости разкри как политици са злоупотребявали с парите на ЕС, предназначени за туристическа инфраструктура със селски къщи за гости. Вместо туристически къщи за гости, политиците построиха луксозни вили за лично ползване. Скандалът, разкрит от българските разследващи репортери, не приключи с нито едно отнемане на имущество, а малкото дела, доведени до съд, засега буксуват.
OLAF разследва къщите за гости и заключи, че всички 377 проекта имат нередности във финансирането. Но вместо парите да бъдат върнати от измамниците, на българските данъкоплатци се наложи да върнат 23 милиона евро в бюджета на ЕС за тези фалшиви къщи за гости. От ОЛАФ за 2021 г. съобщават и за измами при популяризиране на селскостопански продукти, измами с лозя и залесяване в три случая в България, но нито един случай за инфраструктурно строителство, където разследващи журналисти са съобщили за огромни злоупотреби.
Tamás Bodoky / Atlatszo Investigative Center – Hungary
Orsolya Fülöp / Atlatszo Investigative Center – Hungary
Atanas Tchobanov/ BIRD.BG – Bulgaria
Kamila Plzáková / investigace.cz – Czech Republic
Mariusz Sepioło, Frontstory.pl – Poland
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Мятай всеки месец / BIRD Monthly
Метни веднъж 2023 / BIRD One time 2023
Включи се в отбор или създай свой отбор
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD.
You must be logged in to post a comment.