MeritServus е корпоративен доставчик на услуги в Кипър. Това е фирмата, благодарение на която попадналият под санкции (заради подкрепата му за поддържаните от Русия сепаратистки бунтовници в Източна Украйна) руски олигарх Константин Малофеев е прехвърлял дългове на стойност десетки милиони долари дори след като вече е попаднал в черния списък.
Ключови факти от разследването
-
През 2005 г. MeritServus регистрира за Малофеев в Кипър компанията Tinello Investments Limited, притежава я на базата на съгласие за доверено управление до 2017 г. На практика компанията е принадлежала на Малофеев, но в името му не фигурира в документите.
-
През 2014 г. САЩ и ЕС налагат санкции върху Малофеев, но до 2017 г. MeritServus оформя документи, като така помага на кипърската фирма на олигарха и други негови компании да взаимно да си прехвърлят кредити.
-
Малофеев притежава телевизионния канал „Царьград ТВ“, който разпространява кремълската пропаганда за конфликта в Украйна. Олигархът попада под санкционните удари заради това, че финансира подкрепяните от Русия сепаратисти в Източна Украйна.
-
Според експерти, кредитните сделки вероятно означават, че и MeritServus, и кипърската компания на Малофеев са нарушавали условията по санкциите.
Изтеклите документи показват, че руският инвеститор и пропагандист Константин Малофеев е осъществявал между своите компании сделки в размер на десетки милиони долари, независимо от санкциите на ЕС и САЩ именно чрез корпоративния доставчик на услуги.
Малофеев е подкрепял сепаратистите в Източна Украйна и попада в черния списък още през 2014 г. Поради това компании от ЕС не са имали правото на партньорство с него. Обаче кипърската фирма MeritServus, която някога е била част от международния консултантски счетоводен гигант Deloitte, тайно продължава още почти 3 години да обслужва регистрираната в Кипър фиктивна компания на Малофеев и не се отказва от клиента си.
От изтеклите вътрешни файлове на компанията стават ясни и отношенията на MeritServus с Малофеев и с други свързани с Владимир Путин руски олигарси, попаднали под санкциите. Документите са публикувани от групата Distributed Denial of Secrets, която работи за прозрачност на обществено-значимите данни. На 12 април Великобритания въведе санкции срещу MeritServus и нейния шеф, тъй като фирмата е обслужвала интересите и на Роман Абрамович. За връзката на фирмата с Абрамович OCCRP писа през януари.
Малофеев е наричан „православен олигарх“, тъй като е ентусиазиран привърженик на външната политика на Путин за Украйна, както и на Руската православна църква, която е тясно свързана с Кремъл. В началото на 2000-а на фона на икономическия бум в Русия той основава инвестиционната група Marshall Capital и натрупва състояние.

По-късно Малофеев добива известност в целия свят – включват го в черните списъци, тъй като през 2014 г. е финансирал участниците във въоръжения конфликт в Донбас. Освен това, Малофеев основава телевизионния канал „Царьград“, който разпространява прокремълската пропаганда за войната в Украйна.
В отговор на въпрос от The Guardian от MeritServus казват, че до 2017 г. не са знаели за санкциите по отношение на Малофеев. Но все пак ЕС налага първите ограничения за олигарха още през 2014 г.
„Веднага, след като клиентът ни разбра за тази грешка, той информира своя регулатор… и докладва всички транзакции“, заявиха адвокатите на фирмата с уточнението, че MeritServus е спряла да работи с Малофеев през март 2017 г.
„През цялото време нашият клиент беше напълно прозрачен и позицията бе решена както с ICPAC (Институт на сертифицираните експерт-счетоводители в Кипър), така и с MOKAS (Кипърско звено за борба с прането на пари)“, подчертаха адвокатите.
Пред OCCRP генералният директор на ICPAC Кириакос Иордану заяви, че регулаторът е „привикал MeritServus в офиса си“ през май 2017 г., когато научава, че компанията е работила с Малофеев. В MOKAS отказаха коментар за ситуацията.
Том Кийтинг, директор на Центъра за финансови престъпления и изследвания на сигурността към базирания в Обединеното кралство мозъчен тръст Royal United Services Institute допуска, че разликата от 3 години между международните санкции, наложени на Малофеев и MeritServus, са „в най-добрия случай системно неспазване… в най-лошия случай е имало някаква форма на съучастническа небрежност“.
Той допълва, че „този вид нарушение (независимо дали е системно, небрежно или съучастничество) със сигурност трябва да доведе до някаква форма на санкция или глоба“.
Малофеев не пожела да отговори на поканите за коментари.
Тайният бенефициент
MeritServus е семейна компания, която оказва корпоративни услуги. През 80-те години тя е основана в рамките на глобалната консултантска мрежа Deloitte и до неотдавна на сайта й пишеше, че тя е „предпочитан доставчик на услуги“. (В Deloitte обаче отричат това и твърдят, че MeritServus „не е част и не е свързана“ с Deloitte от 2005 г.) Офисът на компанията се намира в средиземноморския град Лимасол, често наричан „Лимасолград“, защото много руснаци изнасят активите си там.

MeritServus създава и администрира корпоративни структури за своите клиенти, като се рекламира за „перфектната врата към Европейския съюз“ пред клиенти в страни като Иран и Китай. Но въпреки това нейният бизнес съществува благодарение на руските клиенти.
„Отношенията между Русия и Кипър са въпрос не само на данъци и търговия. Връзката между двете страни е с културен и социален характер“, се посочва в рекламното съобщение на сайта.
През 2005 г. тогава 30-годишният предприемач Малофеев чрез MeritServus основава компанията Tinello Investments Limited. Освен това, той подписва споразумение с FinServus, дъщерна фирма на MeritServus, която да управлява Tinello от негово име.
Това споразумение, известно като „доверителен акт“, означава, че акциите на Tinello са регистрирани на името на FinServus, въпреки, че Малофеев е заинтересован и има права върху тях, т.е., че той е фактически техен собственик и бенефициент.
Както сочат изтеклите документи, FinServus е била длъжна да плаща на Малофеев дивиденти и да изпълнява винаги волята му, а също и да прехвърли акциите на негово име веднага, щом получи инструкции за това.
Вследствие на този договор Малофеев е държал пълен контрол над компанията, докато неговото име не е фигурирало в документите.

„Ако вие създадете анонимна компания и я предоставите на доверено управление, а подробностите й са неизвестни на обществото и власите, то да свържат активи и компания обратно с вас би било много трудно“, коментира Майра Мартини, експерт по корупционни финансови потоци в Transparency International.
По-късно, пак през 2005 г., Малофеев основава частната инвестиционна компания Marshall Capital, която прави вложения в големи руски предприятия, сред които и „Ростелеком“.
Споразумението за доверено управление с FinServus скрива всички връзки с Малофеев, но данните от изтеклите документи показват, че Tinello скоро започва да провежда финансови операции с други негови компании. През 2006 г. фирмата започва да дава кредити на други предприятия на Малофеев, сред които и принадлежащите на Marshall Capital.
Финансиране на бунтовници
След нахлуването на Русия в Крим и в Източна Украйна ЕС и САЩ наложиха санкции срещу Малофеев заради финансирането на сепаратистите. Украинското правителство също започна наказателно преследване за предполагаемата подкрепа на Малофеев за бунтовниците.
Бивши служители от компаниите на Малофеев заеха високи постове в Източна Украйна. Например, Александър Бородай бе назначен за ръководител на правителството на т.нар. Донецка Народна република, а Игор Гиркин стана командващ въоръжените сили на ДНР. По-късно Нидерлания Гиркин (в миналото работил в руското разузнаване) е задочно осъден като един от виновниците за сваления малайзийски самолет през 2014 г., когато загинаха 298 души.

Малофеев отрича, че е финансирал сепаратистите в Украйна, но неговият телевизионен канал „Царьград“ вече много години активно подкрепя действията на въоръжените сили на Русия. През 2022 г. на сайта на канала се появи страница „Нашите герои“, посветена на руските военни, загинали в Украйна. Снимките на млади хора във военна униформа се появяват под многозначителен текст: „Те отидоха в ада не за пари. А за да живеем ние в Руския свят. На мирна земя“.
В предаванията по тв канала „почитат Путин, все едно е втория Христос“, казва Айрин Кениън, бивш старши офицер от разузнаването на финансовото министерство на САЩ, която сега работи като директор на консултантската компания за анализ на риска FiveBy.
Тя помни добре как е проследявала финансите на Малофеев още през 2014 г.
„Ние разполагахме с данни за това, че той изпращаше оръжия и пари на сепаратистите в Източна Украйна. Ако той има достъп до глобалната финансова система … за да прехвърля пари за сепаратистите, значи той финансира бунтовническо движение“, коментира тя.
Съгласно законите за санкции на ЕС и САЩ банките са длъжни да замразят активи, ако те са повече от 50% собственост на санкционирано лице, или ако може да се докаже, че това лице има пряк или косвен контрол върху активите. На компаниите в ЕС и САЩ до голяма степен е забранено да работят със санкционирани лица или организации.
През 2014 г. ЕС въведе санкции срещу Малофеев, но в продължение на две и повече години олигархът извършваше финансови операции благодарение на споразумението за доверено управление с MeritServus. По същото време той подписваше нови кредитни споразумения и преразпределяше съществуващи кредити между десетките си компании и дъщерните им фирми. Някои от тях бяха регистрирани в офшорни зони като Панама и Сейшелските острови.
Въртележката с кредитите
През MeritServus Малофеев подписва верига от кредитни споразумения между своите офшорни компании в първата половина на 2015 г., когато спрямо него най-малко от 9 месеца са в сила санкциите на ЕС. През 2016 г. MeritServus подписва споразумение за конвертиране на доларов дълг в рубли.
-
На 19 март 2015 г. представител на MeritServus подписва споразумение, позволяващо на регистрираната в Панама Porthos Management Inc., част от корпоративната група на Малофеев, да прехвърли правата върху съществуващ заем от 2,5 млн. евро (2,71 млн. долара) на Tinello.
-
След почти две седмици Tinello прехвърля правата за кредит в размер на 17 млн. долара, първоначално отпуснат на Isma LLC от групата „Царьград“, на сейшелската компания Aguilas Trading Limited, която преди е принадлежала на Малофеев.
-
Същия ден Tinello предава на Aguilas Trading правата за кредит в размер на 3,6 млн. долара, първоначално отпуснат на Tureya LLC, друга руска компания от групата „Царьград“, която до момента е ръководена от брата на Малофеев.
-
На 3 юни 2015 г. Tinello сключва договор за заем в размер на 7,5 млн. долара с Marcap Investments Group Limited, кипърската дъщерна фирма на Marshall Capital. Съгласно условията по договора изплащанията е трябвало да минават през банки в САЩ и Швейцария, макар в тези юрисдикции вече да са въведени санкциите срещу Малофеев.
-
През юли 2016 г. MeritServus подписва договор за конвертиране в рубли на кредит в размер на 14,1 млн. долара, който по-рано Tinello е отпуснала на SNM LLC, още една дъщерна компания от групата „Царьград“, ръководена от брата на Малофеев.
През март 2017 г. MeritServus най-после се сеща да обърне внимание на олигарха. Във „вътрешния отчет за подозренията“ е посочено, че Малофеев е отказал да предостави ново копие на паспорта и за 10 години нито веднъж не е пратил финансов отчет.
В „индикатора за клиентския риск“ без дата MeritServus отбелязва санкциите на ЕС, наложени спрямо Малофеев, както и редица други рискови фактори, сред които „прекомерно ниво на секретност от страна на клиента“, липса на „финансова/търговска обосновка“ за поне една сделка, както и факта, че произходът и източникът на неговото богатство не могат да бъдат идентифицирани.
През май 2017 г. акциите на Tinello най-накрая са прехвърлени на името на Малофеев и за пръв път дяловете на предприемача в кипърската фирма за вписани в официалния регистър на юридическите лица.
Експерти смятат, че MeritServus е нарушила санкциите на ЕС, като е работила с Малофеев във въпросния период.
„Всеки субект в ЕС, замесен в тази схема, е виновен за съдействие в заобикалянето на санкциите“, твърди Кийтинг от RUSI (Royal United Services Institute).
Според Кениън, доларовият кредит, който Tinello е получила от Marcap Investments Group Limited на Малофеев, както и други кредитни сделки, са нарушаване на санкциите, наложени от САЩ.
„Целта на поставянето на някого в списъка (за санкции) е да го отреже от щатския долар така, че ако (са отпускани заеми) на Малофеев като санкционирано лице, използващо щатски долари, тогава бих оценила това като нарушение“, заяви тя.
Според нея „онези, които помагат на физически и юридически лица, попаднали под санкции, да трансферират пари, отварят вратата на тези злонамерени играчи, които искат да получат достъп до глобалната финансова система и да я корумпират“.
В отговор на въпроси на The Guardian юристите на MeritServus са посочили, че компанията е научила за санкциите през март 2017 г. – почти 3 години след въвеждането им. След това компанията е преустановила отношенията си с Малофеев и е информирала регулатора ICPAC за всички транзакции.
Ръководителят на ICPAC Кириакос Иордану е казал, че през 2017 г. регулаторът е изискал от MeritServus „да представи пълен отчет по това дело“. А доставчикът на корпоративните услуги не е бил наказан тогава. Доколкото сега Великобритания е въвела санкции спрямо компанията, „ICPAC ще оцени ситуацията и ще реши необходимо ли е да се предприемат някакви мерки“.
В отговор на въпрос дали санкциите на Великобритания срещу MeritServus говорят за пропуски от страна на кипърския регулатор, представител на правителството на Кипър защитава механизмите на прилагане и мониторинга на санкциите в страната. Той твърди, че компетентните органи в Кипър са информирани за лицата и компаниите, спрямо които преди седмица Великобритания е наложила санкции.
Дупки в надзора
Допреди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през 2022 г. ЕС не пристъпи към стандартизиране на наказанията при заобикалянето на санкции в целия блок. Така докато няма прието решение по този въпрос, всяка държава в ЕС може да определя свои собствени стандарти за правоприлагане.
През 2016 г. в Кипър приеха закон, който предвижда лишаване от свобода и глоби до 300 000 евро за нарушаване на санкциите на ЕС и ООН. Но правоприлагането в тази страна не се отличава с особена строгост и поради това избухват скандали за международно изпиране на пари и други финансови престъпления.
„Известно е, че в Кипър почти няма борба с прането на пари. И ето защо на руснаците там така им харесва“, коментира Кениън пред OCCRP.
Предположенията, че страната нарушава санкции заради слабото правоприлагане бяха определени от представител на кипърското правителство като „просто смехотворни“.
В САЩ партньорите на Малофеев се сблъскаха с неприятности поради факта, че са помагали на олигарха да заобикаля санкциите. През юни 2015 г. Малофеев се договори с американски прокурор да предостави документи със задна дата, които биха доказали, че е прехвърлил акциите в банка в Тексас на гръцки партньор, преди санкциите да влязат в сила. Това е посочено в обвинителния акт на министерството на правосъдието на САЩ.
Бившият продуцент на Fox News Джон Ханик, който помогна на Малофеев да създаде „Царьград ТВ“, беше обвинен в нарушаване на санкциите и е изправен пред максимална присъда от 25 години затвор. Малофеев го грози още по-строга присъда, но е малко вероятно да бъде екстрадиран, въпреки, че американски съдия нареди през февруари конфискуването на 5,4 млн. долара от активите му.

Крис Тук, специалист по политически риск в световната консулантска фирма J.S. Held, заяви, че в подобни случаи съдебните искове срещу посредниците могат да предотвратят нарушения на санкциите в бъдеще.
„Въпреки репутационните рискове, някои хора все още ще го правят с мисълта, че може да им се размине. Но ако видят в пресата убедителни примери за правоприлагане, някои от тях могат и да се разубедят“, посочи Тук пред OCCRP.
Според него, преди руското нахлуване в Украйна много компании в ЕС са били готови да рискуват, като обслужват попаднали под санкции клиенти – при условие, няма да ги хванат.
„Ако правоприлагането е неефективно, ако фирмите са готови да рискуват, като обслужват тези хора, тогава целият санкционен режим просто не работи“, коментира той.
Том Стокс (OCCRP)
Превод: BIRD.BG
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
Отговорът е: Финансира се от журналистическо чекмедже, в което читателите оставят по нещо, ако им е харесало съдържанието.
Чекирайте се и Вие!
При възможност, станете наш редовен спомоществовател с опцията Чекирай Редовно. Това ни помага да предвиждаме бъдещи разходи и да планираме дейността си за месеци напред.
БРРД Eднократно 2023 / BIRD One time 2023
БРРД Ежемесечно / BIRD Monthly
Account owner: Assoc. DRJI
Owner address: 16 bvd. Saint Germain, 75005 Paris
IBAN: FR76 1820 6002 0665 0617 8570 619
BIC: AGRIFRPP882
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Tsonko Georgiev
Николай Живков
Rumen Kulev
Все така
Anonymous
Яне Кателиев
Радина Георгиева
Anonymous
Svetoslav Gramenov
Atanas Petrov
Благодаря ви за трудната работа която върщите.
You must be logged in to post a comment.