Начало » #DubaiUncovered разкрива имоти свързани с Пеевски, Велико Желев и висш магистрат

#DubaiUncovered разкрива имоти свързани с Пеевски, Велико Желев и висш магистрат

Зрелищни небостъргачи, луксозен начин на живот и слънчеви плажове – с това привлича Дубай, близкоизточният финансов център, известен като площадка за глобалните богаташи. Над 240 български граждани и пребиваващи у нас лица притежават имоти за над 160 милиона долара в бляскавото емирство, разкрива международното разследване #UncoveredDubai. Сред тях са майката на депутата Делян Пеевски, строителният бос Велико Желев и сестрата на зам.-главния прокурор Борислав Сарафов, както и много други публично известни личности.

Освен гламурната си слава, Дубай има и по-тъмна репутация като данъчен рай, топ дестинация за незаконни пари в брой и предпочитан център за пране на пари, често чрез недвижими имоти. Нов теч на данни за имотите в Дубай разкрива колко много чужденци са наляли парите си в апартаменти и вили там.

Данните за над 800 000 записа от имотния регистър на Дубай датират от 2020 г. и са получени от Центъра за напреднали изследвания в областта на отбраната (C4ADS), организация с нестопанска цел, базирана във Вашингтон, която изследва международната престъпност и конфликти. Те бяха споделени с норвежкия финансов център E24, който координира разследването на недвижимите имоти заедно с 20 разследващи медии, сред които Le Monde, Süddeutsche Zeitung, датската телевизия TV2 и OCCRP. Като част от мрежата на OCCRP BIRD е българският партньор в проекта.

Този теч е първият подробен публичен преглед на лицата, които са закупили имоти в Дубай. В началната фаза на проекта репортерите се фокусираха върху европейските имена в списъка.

Много от тях са местни лица или законни инвеститори. Но репортерите идентифицираха множество собственици на недвижими имоти в Дубай, които са обвинени или осъдени за престъпления или са под международни санкции. Други са държавни служители или техни роднини, чиято собственост върху скъпи имоти е трудно съпоставима с известните им доходи.

В списъка са повече от 100 членове на руския политически елит, държавни служители или бизнесмени, близки до Кремъл, както и десетки европейци, замесени в пране на пари и корупция. Няколко европейски служители и депутати, които са обвинени в злоупотреба с публични средства, също са сред изброените собственици – и някои не са декларирали официално своите имоти в Дубай.

Пеевски, разбира се!

Информацията, че депутатът Делян Пеевски пребивава често в Дубай не е нова и беше огласена официално от бившия премиер Бойко Борисов още през 2016 г. В телевизията БТВ той заяви: „Пеевски си отиде, Пеевски напуска страната”. На практика обаче Пеевски не само не си отиде, но остана депутат в НС, където никога не се появяваше, но пък ползваше охрана от НСО.

На базата на информация за полетите на Пеевски разследващият сайт Биволъ установи, че депутатът прекарва повечето си работно време в Дубай. Това не пречеше депутатът да си получава заплатата от парламента, където ГЕРБ редовно извиняваха отсъствията му.

Твърди се, че Пеевски притежава голямо луксозно имение в квартала Emirate Hills, но в теча на данни не се открива нищо на негово име. Имот обаче притежава майка му Ирена Кръстева, която е собственик на вила в Emirate Hills с РЗП 242.57 кв.м. Имотът е оценен през 2020 г. на 570 000 долара. Съдейки по паспортните данни, Кръстева е придобила вилата след 2016 г.

Кръстева притежаваше шест от най-големите български вестника и телевизията ТВ7, придобити с кредити от КТБ. През 2015 г. тя прехвърли собствеността върху вестниците на сина си Делян Пеевски, който ги разпродаде през 2021 г.

Преди няколко месеца разследването Досиетата Пандора разкри, че Пеевски е собственик на няколко офшорки, които е регистрирал в качеството си на лице, постоянно пребиваващо в Дубай. Тогава той беше привикан в ДАНС, където обясни, че офшорките били собственост на друга фирма, която той бил декларирал. Майката на Пеевски Ирена Кръстева пък се оказа титуляр на швейцарски сметки чрез тайни офшорки.

Впоследствие ДАНС и НАП изпраха Пеевски, но финансовото министерство нареди нова данъчна проверка, резултатът от която не е известен. Няма движение и по българския закон “Магнитски”, обещан от новата коалиция на власт. С него трябваше да се имплементират санкциите, които САЩ въведоха срещу Пеевски през юни 2021 г., обвинявайки го в “значителна корупция”.

Делян Пеевски не е декларирал до момента притежание или ползване на имот в Дубай. Опитите ни да го открием за коментар през пресцентъра на ДПС и на официалната електронна поща на депутата не се увенчаха с успех.

“Велик и жилав” с 10 апартамента в Дубай

Строителният бос Велико Желев е закупил цели десет апартамента в Дубай, като девет от тях са в Liv Residence, в скъпия квартал Dubai Marina, а най-големият апартамент с 268.09 кв.м. е на Serenia Residence, на изкуствения остров под формата на палма Palm Jumeira за близо 800 000 $. Общата стойност на недвижимите имоти на Желев е над 4 милиона долара.

Serenia Residence, Palm Jumeira

Желев е бивш зам.-шеф на АПИ, който впоследствие се развива като строителен бизнесмен. Фирмата му “Хидрострой” беше сред серийните печеливши на обекти на инфраструктурно строителство по времето на ГЕРБ. Общо “Хидрострой” АД участва самостоятелно или в консорциуми в договори за близо 1,2 млрд. лв. обществени поръчки.

През 2016 г. Хидрострой придоби фирмата „Водстрой 98„, за която се твърдеше, че е контролирана от Делян Пеевски. „Водстрой 98“ беше с официален собственик Иван Мирински.

Министър на вътрешните работи Бойко Рашков обвини собственика на „Хидрострой“ /без да го посочи директно/, че източва пари от пътни строежи.

На 25 октомври 2021 г. Рашков участва в толкшоуто „Лице в лице” по телевизия bTV и каза, че неназован бизнесмен е изпратил 21 млн. лв. в OAE, свързвайки произхода на парите с многомилионна измама за пътно строителство, известна като „Хемус гейт”.

Попитан кой е бизнесменът, за когото говори Рашков, каза: „Мога да кажа, че този човек е „Велик“ и „Жилав“.

Наскоро стана ясно, че България ще загуби европейски пари заради опорочен търг за ремонт на софийската трамвайна линия за Княжево, спечелен от ВДХ АД, както е новото име на “Водстрой 98”.

До редакционното приключване на статията от „Хидрострой“ не отговориха на запитването ни за връзка с Велико Желев, изпратено на официалния имейл за контакт.

Сестра на висш магистрат с апартамент за един милион

Биляна Боби Стоянова, по баща Сарафова, е сестра на зам.-главния прокурор и шеф на Националната следствена служба Борислав Сарафов. Тя фигурира като собственик на апартамент 143.22 кв.м. в квартала Al Hebiah 3. Имотът е оценен на над 420 000 долара през 2020 г., но цената му оттогава е нараснала.

Сградата с апартамента на Сарафова.

Не е известно с какви средства Стоянова е придобила този имот, тъй като тя няма бизнес в България, но няма и бизнес в Дубай, където не е получила право на постоянно пребиваване. От паспортните данни може да се заключи, че имотът е придобит след 2015 г.

В разгара на скандала “Апартаментгейт” разследващият сайт Биволъ разкри, че младият син на Борислав Сарафов е придобил неизвестно как два скъпи апартамента в София. По случая беше образувана проверка, която “изпра” Сарафов.

Стоянова не отговори на многобройните ни обаждания на мобилния ѝ телефон. Потърсен по телефона Борислав Сарафов отговори, че не желае да коментира личните дела на неговата сестра.

След публикацията в редакцията се получи следното право на отговор от Стоянова:

“Във връзка с изнесена в медиите информация относно притежаван от мен имот в Дубай и спекулативните твърдения по темата – се възползвам от правото си на отговор.
Имотът е закупен и платен от мъж от арабски произход, с бизнеси на територията на ОАЕ, с когото съм живяла на семейни начала в продължение на повече от 5 години. Жилището той закупи с цел съвместното ни съжителство на територията на ОАЕ. Доказателствата за гореизложеното съм предоставила надлежно на компетентните органи.
Оттук насетне считам, че темата навлиза с ненужна острота в личния ми и интимен живот, който следва да е неприкосновен.”
Посочените тук примери за имоти в Дубай, свързани с известни българи, не са най-впечатляващите откъм размери, лукс и пазарна стойност. BIRD проучва над 240 имена на лица, свързани с България, някои от които притежават твърде скъпа собственост без да има данни да притежават бизнес у нас или по света. Данните за техните имоти и произхода на средствата ще бъдат обект на последващи публикации.

В разследването #DubaiUncovered участват следните медии: VG (Norway), Süddeutsche Zeitung (Germany), TV2 (Denmark), Knack (Belgium), iStories (Russia), SVT (Sweden), Le Monde (France), De Tijd (Belgium), Fundacja Reporterow (Poland), Atlatszo (Hungary), Investigace.cz (Czech Republic), Frontstory.pl (Poland), Direkt 36 (Hungary), MANS (Montenegro), BIRD.bg (Bulgaria), CIN (Bosnia and Herzegovina), Ostro (Slovenia), RISE Project (Romania), Eesti Päevaleht (Estonia), KRIK (Serbia), Investigative Reporting Project (Italy), Context Investigative Reporting Project (Romania), and Ostro (Croatia).

Водещи снимки: Ирен Кръстева /© Цветелина Белутова, Капитал/ Велико Желев /© Надежда Чипева, Капитал/, Борислав Сарафов / сайт на ПРБ/

 

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 452 на брой и осигуряват 6369.05 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

This post is also available in: English (Английски)

About the author

Atanas Tchobanov

роден 26 юни 1968. Разследващ журналист. Гл. редактор на сайта Биволъ 2010-2020. Член на борда на OCCRP 2016-2018. Член на ICIJ от 2020. Atanas Tchobanov is born on 26 June 1968. Investigative journalist. Editor in chief of Bivol.bg 2010-2020. Member of the Board of OCCRP 2016-2018. Member of ICIJ from 2020.

About the author

Dimitar Stoyanov

Роден на 12 септември 1980 г. Разследващ репортер. Работил е за Инфорадио, БНР, НОВА ТВ, бТВ и Биволъ. Dimitar Stoyanov is born on 12 Sept. 1989. Investigative reporter. Worked for Inforadio, BNR, Nova TV, bTV and Bivol.bg

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП