Съдията от Върховния административен съд Добромир Андреев е сред магистратите с най-противоречива репутация, които бяха наскоро кадрувани там. Въпреки изобилието от смущаващи моменти в професионалната биография на Андреев, той е сочен за фаворит на председателя на ВАС Георги Чолаков, за овакантяващото се място на административен ръководител в Административен съд София – гард (АССГ) А фаворит на Чолаков означава и фаворит на статуквото. Всъщност съдия Андреев е докладчик по делото образувано след жалбата на председателя на ВКС Лозан Панов срещу наказателното постановление на Сметната палата за неподадената декларация за 2017[1] г. Мнозина мастити административисти считат, че жалбата на Панов е отхвърлена в явен разрез със закона и утвърдената съдебна практика. Решението на Андреев обаче дава категорична индикация, че той е част от „здравите сили“ на кръга около Пеевски.
От своя стана АССГ дава ясно да се разбере, че там не се правораздава в „коловоза“ на Чолаков и ВСС. Последното свидетелство за това е решението на АССГ, с което бе потвърдено отнемането на лиценза на “Делта Гард. През годините охранителната фирма се сдоби с репутация на „наказателна бригада“ на ГЕРБ и ДПС и „лична гвардия“ на Пеевски, но това не натежа в тяхна полза пред АССГ.

Вероятно не е случайно, че след 2018 г. Административен съд София – област се превърна в своеобразен „Централен административен съд“, който гледа дела срещу решенията регулаторите[2]. Логиката е тези дела да се гледат от АССГ, където изходът не е ясен, защото мнозина съдии там се произнасят според закона. АССО е натоварен с въпросните дела по предложение на председателя на ВАС Георги Чолаков[3]. Мотивът, който той изтъква е да не бъде натоварен допълнително и без това претовареният Административен съд София-град, а същевременно делата да останат в столицата. С неговата „благословия“ правната комисия гласува, АССО да поемре оспорванията на особените юрисдикции. Днес резултатите са видими.
„Инсталирането“ на Добромир Андреев в председателкия кабинет на АССГ определено би засилило влиянието на Чолаков в звеното. Той би могъл да бъде издигнат, като кандидат за председател от общото събрание на съда, което обаче крие своите рискове.
След конкурсите[4] от последните 2-3 години в АССГ бяха кадрувани „подходящите“ кандидати. С оглед на новия състав потенциалният избор на Добромир Андреев, като кандидат издигнат от общото събрание на съда изглежда предрешен. Особено ако гласуването е явно.
Към днешна дата 35 – 40 съдии от 72 в АССГ са с повече или по-малко изразени зависимости от председателя на ВАС или от доминираното от ДПС статукво във ВСС. Зорница Кръстева-Дойчинова, която зае едно от овакантените зам. председателски места след качването на Любка Петрова и Добромир Андреев във Върховния административен съд[5], от седмици лобирала за Андреев. Източници от АССГ разказват, че тя дори опитвала да събере подписи от магистратите, за да издигне кандидатурата на бившия зам. председател за председател на съда, но без да се минава през дискусия в общото събрание на съда. Зорница Кръстева-Дойчинова не е случаен кадър, тя е снаха на Марина Михайлова[6] – неуспелия кандидат за член на ВСС от провалилия се преди месеци избор.
Другият, който също явно лобирал за Андреев в Галин Несторов. Той е сред съдиите с най-лоша репутация в АССГ. Произнасянията му оставят впечатлението, че брани явно интересите на Пеевски и Гешев[7]. Разбира се има и хипотеза, че Несторов просто е държан на „къса каишка“, след тежък пътен инцидент. Тогава съдията отказа да даде кръвна проба или проба с дрегер, което засилва съмнението, че е бил под въздействието на алкохол и наркотици.
Сигурен за Андреев изглежда и гласът на Антоний Йорданов, който освен бивш прокурор е и син на Дима Йорданова. Тя е вече пенсиониран съдия от ВАС, сочена за близка до Колев. Лилия Йорданова – съпруга на Антоний Йорданов, която скоро също встъпи като съдя в АССГ едва ли ще се отклони от зададения от ръководството курс.
Съдия Даниела Гунева, която е бивш прокурор от Пловдив, вероятно също би подкрепила кандидата на Чолаков. В сходна ситуация е и съдия Вяра Русева – Иванова, която е дъщеря на пенсионирания съдия от ВАС Сребрина Хртистова. Съпругът й е Ивайло Емилов Иванов, който е бивш председател на АС Перник сега е съдия във ВАС. Ако тя не подкрепи избора на Чолаков, вероятно съпругът й би имал сериозни затруднения. Сигурни за Андреев изглеждат и гласовете на съдиите Георги Терзиев – бивш следовател, Геновева Йончева – екс съдебен помощник от ВАС, Мария Владимирова – екс съдебен помощник ВАС, Мария Шишкова – зам. главен прокурор при Цацаров и Маргарита Немска. Последната е бивш говорител на прокуратурата и живее на семейни начала с героя от Осемте джуджета – адвокат Емил Писков[8].
В калкулацията на подкрепата за Добромир Андреев влизат още съдия Мария Бойкинова – бивш представител на ГЕРБ в ЦИК, Цветанка Паунова – бивш персонален съдебен помощник на представляващия ВСС Боян Магдалинчев, Младен Семов – главен секретар на ВАС и сочен за много близък до Чолаков, Анастасия Хитова, чиято майка Дияна Хитова е единственият магистрат, който от външен конкурс става директно съдия във ВКС, Ивета Стефанова – дъщеря на Пенка Стефанова – прокурор от ВАП и спътница в живота на съдията от ВАС Мартин Аврамов[9], Мая Сукнарова – дъщеря на Божидар Сукнаров – бивш член на ВСС и пенсиониран съдия от ВКС. Съдия Снежанка Кьосева, съпруга на съдията от ВАС Емануил Митев също би била в „деликатна“ ситуация, ако не подкрепи Добромир Андреев. Много любопитен е случая на съдия Росица Цветкова – екс председател на АС Търговище. Тя встъпва на 15 март в длъжност в АСС, за да участва в общото събрание на съда.
Погледната извън контекста на връзката с Чолаков, кандидатурата на съдията Андреев за поста на административен ръководител в АССГ е странна. Не изглежда като да е мотивирана с желание за кариерно израстване. Само преди няколко месеца – през юли 2021 г. Андреев встъпва в длъжността на съдия във ВАС[10].
Шеметната кариера на Добромир Андреев не кореспондира с факта, че той е наказан от ВСС през 2009 г. във връзка със скандала „Красьо Черния[11]“. На магистрата му е наложена дисциплинарна санкция обръщане на внимание заради 33[12] входящи и изходящи разговори с Красимир Георгиев. През 2009 г. оповестяването на контактите между Красьо Черния и магистрати става повод за разследване[13] на нерегламентирано влияние на бизнесмена при кадруването в съдебната система. Всъщност скандалът не доведе до нищо, освен че ВСС се разправи с магистратите, които не бяха близки до управляващата тогава конюнктура, но бяха уличен във връзки с Георгиев. Другите „контакти“ на бизнесмена бяха „санкционирани“ с обръщане на внимание. Така компрометирания Андреев, който е съдия в РС Варна между 2009 и 2011 г., е командирован в Софийския градски съд, когато там председател е Владимира Янева. Преди да бъде командирован, Андреев има повече опит като следовател прокурор, но по някакви причини му се дава шанс за развитие. Той правораздава в най-големия съд у нас до 2014 г. След това е назначен от ВСС за съдия в АССГ, където между 2017 и 2021 г. е зам. председател. Към днешна дата вече на върха на кариерното развитие, в качеството си на съдия във ВАС.

Фактите обосновават хипотезата, че зад кариерното израстване на Андреев към 2012 г. стоят депутата от ГЕРБ (днес евродепутат) Емил Радев и тогавашния втори в ГЕРБ Цветан Цветанов. Според запознати той настоял пред Владимира Янева за командироването на Андреев от Варненския районен съд. Любопитен факт е, че докато е командирован в СГС Андреев се отвежда по делото срещу Цветан Цветанов[14] с мотив, че сестра му Мая Андреева е член на ЦИК от квотата на ГЕРБ. Това е пряко доказателство за връзките му със силните на деня.
Мая Андреева[15] работи в адвокатската кантора на Емил Радев. При управлението на ГЕРБ тя дълги години е член на борда на Летище София ЕАД[16]. Очевидци твърдят, че Андреева е пътувала заедно с Емил Радев[17] и Николайчо Гигов до Триполи, Либия, за да поиска 4,5 милиона хонорар, изглеждащи като рекет от представител на либийската държава за връщане на задържания в България либийски танкер „Бадр“. Случай, по който е наказан само и единствено един бивш служител на СПС към СДВР, заради участието му в пиратския набег[18].
Разбира се съществува и хипотезата, че Добромир Андреев ще се кандидатира за председател на АССГ, без да е издигнат от общото събрание. Ако кандидатурата му бъде обсъждана, то тогава ще и има значителен брой отрицателни становища, които ще изтъкнат горепосочените факти. Разбира се, ако Добромир Андреев не успее, Чолаков има и резервна опция. Много вероятно е това да бъде съдия Любка Петрова, на която кумува небезизвестния адвокат на Пеевски – Александър Ангелов.
Организацията около конкурса за председател на АССГ е само загрявка преди избора на новия състав на ВСС. Според източници на bird.bg, докато Народното събрание се мотае с промените в Закона за съдебната власт, кръговете около Гешев и Чолаков подготвят избора на бъдещи членове на съвета в съдебните райони на Варна, Бургас, Стара Загора, Хасково и Пловдив. Липсата на така очакваната законодателна активност вероятно ще доведе на укрепване в позициите на статуквото при новия състав на ВСС и съдебната реформа ще продължи да е само изпразнено от смисъл словосъчетание.
[1] https://www.svobodnaevropa.bg/a/29872775.html
[2] https://www.asso-bg.net/index.php?option=com_content&task=view&id=565&Itemid=114
[3]https://news.lex.bg/%D0%B0%D0%B4%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D1%81%D1%8A%D0%B4-%D1%81%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%8F-%D0%BE%D0%B1%D0%BB%D0%B0%D1%81%D1%82-%D0%BF%D0%BE%D0%B5/
[4] https://bird.bg/vss-nepotism/
[5] https://news.lex.bg/%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BD-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%BE%D0%B2-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%B0%D0%B3%D0%B0-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D0%BC-%D0%BF%D1%80%D0%B5/
[6] https://news.lex.bg/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D1%81-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B6%D0%B0%D0%BB%D0%B1%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%B3%D0%B0-%D0%B8-%D1%81/
[7] https://www.segabg.com/node/181276
[8] https://www.svobodnaevropa.bg/a/31302122.html
[9] http://www.sac.government.bg/news/bg/201721-4
[10] http://www.vss.justice.bg/page/view/106863
[11] https://www.mediapool.bg/krasyo-cherniya-e-amnistiran-ot-prokuraturata-sled-8-godini-razmotavane-news273266.html
[12] http://www.vss.justice.bg/root/f/upload/7/full_protokol-45-19_11_09.pdf
[13] https://www.24chasa.bg/Article/287312
[14] https://www.24chasa.bg/Article/3047651
[16] https://bird.bg/tr/?v=view&guid=121023551
[17] https://bivol.bg/emil-radev-gigov-badr.html
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Мятай всеки месец / BIRD Monthly
Метни веднъж 2023 / BIRD One time 2023
Включи се в отбор или създай свой отбор
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD.
This post is also available in:
English (Английски)
You must be logged in to post a comment.