Малоимотният съдия Андрей Икономов осъди Върховния Административен Съд да му плати 112 хиляди лева
Една от най-скандалните и корупционно-емблематични фигури в съдебната власт наскоро осъди ВАС (солидарно с ВСС) да му плати обезщетение от 112 хиляди лева за „дискриминация“. Решението по дело 13446/2020 на СРС не е окончателно, но самият факт на неговото постановяване е една горчива ирония. Горчилката остава за сметка на бюджета, обаче. И е морална „черна точка“ на ревера на Жоро 2.0 – шефа на ВАС Георги Чолаков – който наскоро бе осветен от нас като основен и първи (но далеч не последен) герой в #БасейнГейт.
През 2010 съдиите във ВАС Андрей Икономов, Панайот Генков и Николай Урумов нашумяха в грандиозен имотен скандал, в който техни роднини придобиха апетитни крайморски парцели за без пари. Разследване на „Капитал“ разкри как 80-годишната Елка Икономова (майка на Андрей) получава през 2004 правото на строеж върху 430 кв. м. до Приморско срещу 1,677 лв. За жълти стотинки, дето се казва. Преди това тя декларира, че живее като крайно нуждаеща се. Пет години по-късно там е построена жилищна кооперация, която Елка апортира в търговско дружество, управлявано от брата на съдия Икономов. Разбира се, материалният интерес на апорта е вече многократно по-висок. Много напомня за реалната стойност на цацаровите овощни градини, нали? А за мушенгиите на Георги Колев (Жоро 1.0) направо да не говорим, че няма да ни стигне цял ден.
Нито за Икономов, нито за другите съдии имаше реални последствия. Макар че ВСС ги наказа (само!) с намаляване на заплатите, тези наказания впоследствие бяха отменени от… ВАС. Точно така – от същия съд, в който гнилите ябълки правораздават. Гарван гарвану око не вади, нали?!?
Така или иначе, в края на 2015 Икономов се пенсионира от ВАС и предявява искане за изплащане на брутно възнаграждение, какво се полага на всички магистрати. Изплащат му „само“ 4 брутни заплати. Икономов твърди пред съда, че шефът на ВАС към онова време (Георги Колев – Жоро 1.0) демонстрира некомпетентност (хаха, съгласни сме!) и непознаване на практиката по прилагане на ЗСВ по сходни случаи, по които са изплащани много по-големи обезщетения при пенсиониране. Много интересна е обаче защитната теза на ВАС. На първо място те твърдят, че Икономов трябвало да предяви исковете си по АПК, а не по ГПК – което би било много удобно за самия ВАС, разбира се! Защо ли – ами защото тогава делото ще се гледа пред АССГ и след това пред самия ВАС – а както добре знаем, съдебната практика не познава случай, в който ВАС да се самоосъди. Плах опит за подобен пробив наскоро направи едно забележително решение на Адм. Съд Стара Загора, който осъди ВАС да плати 150 хиляди лева на разорено юридическо лице. Разбира се, впоследствие ВАС отмени това решение – „Сакън колеги, да не станем за резил!“ (както би казал на съдебния състав Георги Чолаков – а е много вероятно и наистина да им го е казал). Крайният ефект от това „самоизпиране“ е, че преди броени дни фирмата подаде жалба до ЕСПЧ. А съдът в Страсбург вече поне два пъти имаше повод да обяви, че ВАС реализира отказ от правосъдие и нарушава ЕКПЧ – виж тук и тук. Втасахме я, както се казва.
Така или иначе, СРС отхвърля това възражение на ВАС, цитирайки практика на ВКС, според която именно районният съд е компетентен да разгледа делото. Съдът отхвърля и възражението за изтекла давност, доколкото при внимателен анализ на фактите става ясно, че исковата молба е подадена няколко дни преди изтичането на 3-годишния срок. По същество, съдия Хаджиева прави многобройни препратки към практиката на СЕС, ЕСПЧ и ВКС за да достигне до извод, че исковата претенция е доказана по основание и размер. Присъдени са 81 хиляди лева, като към тях следва да добавим и още 31 хиляди лева лихва, натрупани за последните 4 години. Разбира се, това дело трябва да мине през още 2 инстанции – и ако решението бъде потвърдено, това ще означава поне още толкова лихви, които в крайна сметка ВАС (и ВСС) ще трябва да платят. Хубаво е, не ли?!
Тук е наложително да припомним и друго – Андрей Икономов е известен и с това, че бе председател на съдебен състав на ВАС, който през 2007 излезе с решение за заличаване на природен парк Странджа, най-голямата защитена природа територия на Балканите. Делото бе заведено от фирма с апетити да строи в защитена зона на парка, а в пресата бяха посочени връзки на дружеството с фирми от орбитата на „Мултигруп”, близки до главния дюнерджия на републиката Ахмед Демир Доган. Скандалното съдебно решение на състава, оглавяван от Андрей Икономов, доведе до реакция на парламента, който прие промяна в Закона за защитените територии, непозволяваща заповедите за обявяване на защитени територии да подлежат на съдебен контрол. Така след силния обществен натиск природен парк „Странджа” бе спасен. Можем сериозно да предположим обаче, че въпреки това Икономов е прибрал дължимата му се лепта за това скандално решение – както и за това за „Камчийски пясъци“, където с подобни скодоумни аргументи той отмени статута на защитена територия.
В тази история няма добри герои. И от двете страни стоят доказано корумпирани магистрати и компрометирани институции. Решението на СРС изглежда правно издържано и добросъвестно, но това не променя крайния резултат – една от гнилите ябълки в съдебната система току-що се обогати още повече. За сметка на бюджета. И всичко е законно – както беше навремето и с хотела му (пардон, на брат му) в Приморско.
И накрая няколко думи и за другите две звезди в Приморско-гейт. След кратко „заточение“ в Бургас, Панайот Генков тихомълком се завърна във ВАС и към днешна дата отново правораздава там – по наши наблюдения, от около две години. А пък съдия Деница Урумова, „малоимотната“ дъщеря-с-хотел на Николай Урумов, всъщност беше и единствената уволнена. Разбира се, след това ВАС отмени и това наказание. Самата съдийка към днешна дата е титуляр в Софийски Районен Съд – но има време, сигурно тепърва я чакат повишения. А пететажният хотел на съдийката си седи и до днес – и процъфтява. И без съмнение генерира много повече доходи, отколкото скромната и (или всъщност не толкова скромна) съдийска заплата. Гарван-гарвану око не вади. Нито през 2004, нито през 2012, нито през 2022. На печелившите – честито.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
До момента имаме 391 активни месечни дарители и целим те да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е.
1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели
Или се включи в някой отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
This post is also available in:
English (Английски)
You must be logged in to post a comment.