Сергей Ежов, The Insider
На Пети отдел на руската Федерална служба за сигурност (ФСБ) приписват главната вина за провала на нахлуването в Украйна – именно това подразделение се занимаваше с подготовката на украинската „пета колона“, която в решаващ момент трябваше да поддържа „специалната военна операция“. Същият този Пети отдел предоставяше на Путин анализите за политическата ситуация в страната. На практика се оказа, че Украйна е готова за съпротива, че никой не засвидетелства каквато и да е подкрепа за руското нахлуване, а огромните средства, предназначени за „петата колона“, се стопиха безследно.
Ръководител на Пети отдел на ФСБ е генерал Сергей Беседа и каква е съдбата му сега, не е ясно. Според слуховете, той изпадна в немилост и дори е герой в наказателно дело. Но формално все още се води като шеф на отдела. Обаче пък е известно, че той печели повече от онова, което може да се докаже с легалните му доходи.
The Insider установи, че семейството на Беседа е „засекретило“ недвижими имоти на стойност стотици милиони рубли, каквито не би могло да си позволи с официалните работни заплати.
Нито самият Сергей Беседа, нито членовете на семейството му (той има двама сина), никога не са блестели в бизнеса. Но пък както The Insider проследи, всички те са подсигурени със скъпи апартаменти. The Insider откри архивни данни, според които въпросният генерал притежава жилище от 173 кв.метра в Большой Сергиевский переулок. Пазарната стойност на този имот е доста над 100 милиона рубли. Но данните за него са заличени от руския регистър.
По-малкият син – 40-годишният Алексей, е запален по музиката и пуска плочи в московските клубове. Той е известен като „Алексей Бес“ а.к.а. Rankin Cat. В анонса към една от изявите му го представят така: „Колекционер на винилите и прецизен разбирач. Увлича се по регето и културата на Ямайка от ранните си години. Когато за пръв път чул миксовете на King Tubby разбрал, че тази музика носи мощно културно послание и правилното настроение“.

Иначе, синът на генерала опита да се заеме с бизнес, той беше сред създателите на фирмата „Вендингова инициатива“, ориентирана към инсталирането на автомати за кафе и закуски. Фирмата обаче е закрита още през 2018 г., оставила след себе си дългове за глоби и няколко изгубени дела за неплатени доставки. Преди това Алексей Беседа е работил в „Автовазагрегат“ АД в Толиати, но през 2016 г. предприятието е обявено във фалит, след което той се завръща в родната Москва. Скандалът около дружеството е бил грандиозен – синът на Беседа е бил член на борда, съден за дългове за работни заплати и укриване на данъци.
Цялата предишна кариера на Алексей е също така не особено блестяща – преди 2014 г. той ръководи компанията „Ай Ти Инвест“ (сега действаща като ITI Capital). През 2015 г. той регистрира консултантската компания „Фотон-ИК“, но много приходи така и не е получила – през 2020 г. приходите са едва 1,5 милиона рубли, а миналата година вече дружеството е ликвидирано. Заплатата си обаче Алексей Беседа е получавал паралелно в дружеството с ограничена отговорност „Новая Инвестиционная Группа“, около 300 000 рубли месечно.
От изтеклите данни става ясно, че генералският син си поръчва храна до домашния си адрес на №23 на Большой Предтеченский переулок. Но в Единния държавен регистър на недвижимите имоти данните за това жилище са изтрити заедно с кадастралния номер. Пазарната стойност на апартамента от 87 кв. метра е около 30 милиона рубли. Съпругата на Алексей – Анастасия Гулина, няма никакви официални доходи. Семейството на Алексей притежава и 4, 3 хектара земя в елитното селище Акулинино, където екипът на Алексей Навални откри двореца на Владимир Якунин с прословутия „склад за кожени палта“. Дори без двата разкошни имота, парцелът на генералския син струва около 100 милиона рубли.
Трябва да припомним, че Алексей Беседа стои зад офшорната компания, притежавала руското предприятие „Фотоелектронни прибори, ангажирано да произведе матрици за термовизионни камери, прилагани от бронетанковите войски и военната авиация. Заводът получил стотици милиони рубли от бюджета, но проектът се провалил. В директорския борд е бил Роман Рогозин – племенник на бившия зам.-премиер Дмитрий Рогозин, ръководил Военно-промишления комплекс и лобирал за интересите на офшорния бизнес на Беседа.
Големият син на Беседа Александър също е свързан с Рогозин, той е работил в Рособоронэкспорт, в правителствения апарат като заместник-шеф на секретариата на вицепремиера Дмитрий Рогозин. После последвал Рогозин в „Роскосмос“ и става ръководител на апарата. В „Роскосмос“ той работи до 2020 г. Общият доход на генералския син за 4 години работа в правителството (2016-2017 г.) и в „Роскосмос“ (2018-2019 г.) му донася 36 милиона рубли. Съпругата му Татяна работи в лизингова компания с годишна заплата по-малко от 3 милиона рубли. Но и неговите жилища, според изтеклите данни, са доста по-скъпи от общите доходи от официалните му заплати – на улица Часовая 10 милиона рубли, на Василиевская – 25 милиона рубли, на Профсъюзная – 60 милиона рубли. А данните за всички апартаменти са заличени в държавния регистър.
Така излиза, че пазарната стойност на свързаните със семейството на генерала жилища, данните за които са ликвидирани от държавния регистър, е не по-малко от 350 милиона рубли. Съпругата на Беседа е на 69 години и е вече в пенсия.
Доходите на самия генерал са неразкриваеми, но е известно, че шефовете във ФСБ, дори на нивото на заместник-директор, заработват около 6 милиона рубли годишно.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6390.2 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
You must be logged in to post a comment.