Начало » Отключеният Дубай: Как мръсните пари намират дом в недвижими имоти в Дубай

#DubaiUnlocked:
Отключеният Дубай: Как мръсните пари намират дом в недвижими имоти в Дубай

От 37-ия етаж на най-високия небостъргач в Дубай съпругата на предполагаем босненски член на престъпен картел публикува видео след видео в TikTok на елегантния апартамент под наем на двойката, често включващ сивата им котка.

Изображенията дадоха достатъчно улики за репортерите, за да идентифицират точното местоположение на апартамента в емблематичния небостъргач на града Бурж Халифа. Но също и да установят факта, че той принадлежи на друга мишена на правоприлагащите органи: Кандидо Нсуе Окомо, бившият ръководител на скандалната държавна петролна компания на Екваториална Гвинея, която е разследвана за пране на пари в Испания.. Окомо е също така зет на дългогодишния президент Теодоро Обианг Нгуема Мбасого, чието семейство е обвинено от френските прокурори в плячкосване на публичните ресурси на африканската държава, които са силно зависими от приходите от петрол.

Не е ясно дали наемателят Дженис Кадрич и неговият наемодател Окомо са знаели за предполагаемите злодеяния на другия. Но сближаването им в договор за наем е емблематично за съвременен Дубай, където секретността и продължилото с годините затваряне на очите на властите са населили имотите в града със собственици с лоша репутация.

Джеймс Хенри, сътрудник на правосъдието в Yale Global и експерт по данъчните убежища, оприличи Обединените арабски емирства – федерация от седем емирства, включително Дубай – на „сцената в бара от Междузвездни войни“.

„Влизате, виждате клептократите, отляво олигарсите, в средата перачите на пари и отзад мръсните руски търговци на суровини, които го използват като вратичка за санкции“, каза Хенри. „Всички те се обслужват от една и съща основна финансова тайна.“

В случая с многоетажния апартамент на Okomo, репортери от сръбския партньор на OCCRP KRIK първо използваха видеоклипове от TikTok, за да свържат имота с Кадрич, бивш полицай, който беше арестуван в Босна през февруари по подозрение за участие в организирана престъпност, контрабанда на наркотици и пране на пари. Той беше освободен през май, но продължава да бъде разследван.

След това специалистите по геолокация от разследващия център Bellingcat използваха видеоклиповете, за да идентифицират конкретния апартамент. Собствеността на Okomo беше потвърдена от договор за наем от 2023 г. и неговото вписване в част от изтекли данни за собственост.

Okomo не е единственият собственик, обвинен в престъпност, който репортерите откриха в изтеклите данни: след шестмесечно разследване, водено от OCCRP и норвежкия изход E24, репортерите разкриха десетки осъдени престъпници, бегълци, политически фигури, обвинени в корупция или техни сътрудници, и санкционирани лица, които са притежавали поне един недвижим имот в Дубай.

Например, недалеч от имота в Бурж Халифа, Окомо има апартамент в хотел Бурж Лейк, собственост на Шуан Мохамад Алмула /Shwan Mohammad Almulla/, британски гражданин, роден в Ирак, който беше обвинен в САЩ през 2021 г. за схема за подкупи за получаване на милиони в договори за възстановяване на Ирак .

Надолу по брега в Грандьор Резиденсис /Grandeur Residences/, сграда на изкуствения архипелаг с форма на палма в Дубай, има имот, принадлежащ на Джоузеф Йоханес Лайдекерс, 32-годишен, известен също като „Чъби Джос“, който е в списъка на най-търсените в Европейския съюз за предполагаем трафик на наркотици.

А в близкия Палм Тауър Дубай /Palm Tower Dubai/ се намира апартамент, собственост на Данило Вуняо Сантана Гувея, бразилски бизнесмен, обвинен в пране на пари и измама за предполагаемо управление на масивна биткойн пирамидална схема в родната си страна. След това той започва кариера на музикант в Дубай, което описва подробно в акаунт в Instagram заедно със снимки, на които позира пред различни места в града, включително небостъргача с форма на платно Бурж Ал Араб Джумейра /Burj Al Arab Jumeirah/.

Тези и много други собственици на имоти, проверени от OCCRP и неговите партньори, трябваше незабавно да са вдигнали червен флаг за властите при всяка елементарна оценка на риска. И все пак никой от тях очевидно не е бил възпрепятстван да закупи имоти на свое име. (Кадрич, Окомо, Алмула, Лейдекерс и Сантана Гувея не отговориха на искания за коментар.)

Изтеклите данни, които са предимно от 2022 г. и 2020 г., първоначално бяха получени от Центъра за напреднали изследвания в областта на отбраната (C4ADS), организация с нестопанска цел във Вашингтон, окръг Колумбия, която изследва международната престъпност и конфликти. След това лийкът беше споделен с норвежката финансова агенция E24 и OCCRP, които координираха Dubai Unlocked, глобален разследващ проект, включващ журналисти от повече от 70 медии.

Репортерите използваха данните като отправна точка, за да проучат пейзажа на чуждестранната собственост в Дубай. Те прекараха месеци в проверка на самоличността на хората, които се появяват в изтеклите данни, както и в потвърждаване на техния статут на собственост, използвайки официални записи, изследвания с отворен код и други изтекли набори от данни.

От австралийски трафиканти на кокаин до роднини на западноафрикански диктатори и кохорта от санкционирани финансисти на Хизбула, разкритията показват как градът е отворил обятията си за безскрупулни герои от цял свят.

„Корумпирани актьори и политически личности, които избягват публична отчетност, използват секретни юрисдикции като ОАЕ, за да скрият активите на видно място“, каза Мария Джудита Борсели, портфолио мениджър в C4ADS.

Служители на ОАЕ – включително в министерствата на вътрешните работи, икономиката и правосъдието — и полицията на Дубай не отговориха на подробни въпроси, но посолствата на страната в Обединеното кралство и Норвегия изпратиха кратък отговор на репортери, в който се казва, че страната „поема своята роля и защитава изключително сериозно целостта на световната финансова система.“

„В продължаващото преследване на глобални престъпници, ОАЕ работят в тясно сътрудничество с международни партньори, за да осуети и възпре всички форми на незаконно финансиране“, се добавя в изявлението. „ОАЕ се ангажира да продължи тези усилия и действия повече от всякога днес и в по-дългосрочен план.“

Защо Дубай? 

Преди четиридесет години Дубай беше невзрачен аванпост в Близкия изток, където пясъчна буря можеше да премине почти безпрепятствено от Арабската пустиня към Персийския залив.

Днес това е глобален финансов център, който се гордее с един от най-разпознаваемите хоризонти в света – футуристична стоманена джунгла, където бизнес лидери сключват сделки за милиарди долари, влиятелни лица водят луксозен живот, а най-високата сграда в света е сцена за блокбъстър с Том Круз.

Снимка: Ole Martin Wold
Foto: Ole Martin Wold

Градът в Персийския залив далеч не е единственото място, където престъпници и други лица успешно са скрили богатството си в луксозни имоти. Известно е също, че недвижимите имоти в Ню Йорк и Лондон привличат мръсни пари.

Но експертите казват, че Дубай има какво да предложи и не само по отношение на огромния си набор от небостъргачи и вили от висок клас. Един от притегателните фактори е непоследователният отговор на властите в емирството на искания от чужди власти за помощ при арестуването и екстрадирането на бегълци.

Доскоро ОАЕ нямаха договори за екстрадиция с много държави, което помогна Дубай да се превърне в магнит за бегълци от цял свят. Въпреки че властите на ОАЕ засилиха сътрудничеството с чуждестранните правоприлагащи органи през последните години, правителството все още е известно с непоследователните отговори на исканията за екстрадиция.

Родените в Индия братя Гупта, които са обвинени в ограбване на публичните фондове на Южна Африка чрез тесните си връзки с бившия президент на страната Джейкъб Зума, дават пресен пример.

Въпреки договора за екстрадиция между двете нации, миналата година ОАЕ тихомълком отхвърли искането на Южна Африка за екстрадиране на Атул и Раджеш Гупта, които са изправени пред обвинения в пране на пари и измама. Ходът шокира Южна Африка, където властите казаха, че ОАЕ не са предоставили „задоволителни отговори“ относно причините за отхвърлянето.

Служител на ОАЕ не отговори на конкретни въпроси относно Гупта, но каза, че „работи в тясно сътрудничество с международни партньори, за да разруши и възпре всички форми на незаконно финансиране“. Семейство Гупта и Зума не отговориха на искания за коментар.

Според Рада Стърлинг, адвокат и защитник на правата на човека, който ръководи организацията за правна помощ “Задържани в Дубай”, властите на ОАЕ използват високопоставени бегълци като „разменна монета“.

„Наличието на споразумения за екстрадиция между нациите не е непременно ключово за това дали хората ще бъдат екстрадирани или не“, каза тя. „Това, което има значение, е какво иска Дубай в замяна и дали тази нация има нещо, което иска достатъчно, за да обменя.“

На въпрос за рекорда на страната по отношение на екстрадициите, Сауод Абдулазиз Алмутава, ръководителят на центъра за финансови престъпления на дубайската полиция подчерта неотдавнашните арести на лица с червени бюлетини и каза, че исканията за екстрадиция, които трябва да преминат през местните съдилища, отнемат повече време за обработка и често са изправени пред предизвикателства от екипи за правна защита с дълбоки джобове.

„Увеличаваме капацитета си, увеличаваме и развиваме нашите ресурси… за да отговорим на очакванията на нашите чуждестранни колеги“, добави той в интервю за шведската телевизия (SVT) през март.

Излизане от “сивия списък”

Властите на Емирствата затегнаха разпоредбите за борба с изпирането на пари през последните години, особено след като Специалната група за финансови действия (FATF), междуправителствената организация за борба с изпирането на пари, добави ОАЕ към своя „сив списък“ през 2022 г. за неуспехи в ефективната борба с незаконни парични потоци. След като се съобщава, че са лобирали да бъдат премахнати от списъка, властите на Емирството бяха възнаградени с добри новини през февруари: FATF призна ОАЕ за „значителен напредък“ и го изчисти от допълнителното наблюдение.

Но някои експерти предупредиха, че този ход е бил преждевременен или мотивиран от геополитически опасения.

„Последните реформи в наказателния кодекс и съдебната система може би бяха достатъчни, за да извадят Дубай от сивия списък на FATF тази зима, но те не промениха съществено природата на пазара на недвижими имоти“, каза Колин Пауърс, старши сътрудник и главен редактор на програмата Noria MENA, независима изследователска организация с нестопанска цел.

Реформите не „променят това, което прави пазара на недвижими имоти толкова привлекателен за съхраняване на богатство“, каза той, цитирайки способността на купувачите да прикриват собствеността си зад тръстове, холдингови компании и фондации.

Консултация под прикритие с един продавач на имоти от водещата дубайска фирма за развитие на недвижими имоти Damac през март предполага, че все още има някои брокери, които си затварят очите, когато става въпрос за произхода на средствата на техните клиенти.

При обиколка на имот на Damac продавачът каза на репортери на Шведската телевизия (SVT), че могат да купят апартамента с „торби с пари“ или с криптовалута и да няма “никакви въпроси“ относно източника на средствата.

„За имотите няма да бъдете разпитван от нито един отдел… особено от самия предприемач“, каза продавачът. “Всеки, който иска да купи, може да купи.”

Той също така описа как покупките на недвижими имоти в брой са начин клиентите да избегнат въпроси от банките за източника на парите си.

„Ако продадете имота и след това преведете цялата сума по банковата сметка, тогава няма проблем, няма да бъдете разпитвани откъде носите парите, за да купите имота и след това да ги внесете в банката“, каза той. каза продавачът.

Потърсен за коментар по-късно, представител на Damac каза, че фирмата извършва проверки на миналото на своите клиенти и че не е политика на компанията да препоръчва на клиентите да купуват в брой.

„Ако вашият репортер под прикритие беше продължил по-нататък през процеса на продажба отвъд обикновената първа среща с продавач, те щяха да станат свидетели на проверката и засилените мерки, които прилагаме към транзакции, които вдигат червени флагове“, каза Damac, добавяйки, че изявленията на продавача биха били разследван.

Когато му беше разказан инцидента, офицерът от полицейското звено за борба с изпирането на пари на полицията в Дубай, Сауод Абдулазиз Алмутава, каза, че емирството има „нулева толерантност към риск от несъответствие“ и че се предприемат действия срещу онези, които си „затварят очите“ за закона.

„Дубай не е сигурно убежище за незаконни средства за незаконни участници. Дубай е сигурно убежище за легитимна търговия, за законни хора, които са трудолюбиви и са спечелили това, което иначе имат“, добави той.

Мелиса Секейра, мениджър обслужване на клиенти от Themis, базирана в Обединеното кралство и ОАЕ фирма, която помага на клиентите да управляват рисковете от финансови престъпления, похвали по-строгото правоприлагане в Дубай и увеличаването на проверките на брокери през последните години. Но тя отбеляза, че промяната на ниво земя все още е в процес на работа, особено сред по-малките фирми с ограничени ресурси, в сектор, където само преди няколко години „можехте да си купите имот само с паспорт“.

Целта е да се промени „тонът от висшите мениджъри, които са по-фокусирани върху печалбата, отколкото върху спирането на глобалните финансови негативни въздействия на престъпността“, каза Секейра.

Що се отнася до изваждането на ОАЕ от „сивия списък“ на FATF, Джоди Витори, професор в Джорджтаунския университет, който изучава корупцията и незаконното финансиране, предположи, че настоящата война в Близкия изток може да е фактор. Тъй като САЩ се надяват ОАЕ и други съюзници в Близкия изток да помогнат с трудната задача за възстановяване на Газа, насочването на финансиране през страна, маркирана от FATF, може да се разглежда като несъстоятелно.

„Улесняването на корупцията, прането на пари и организираната престъпност от страна на ОАЕ подкопава по-големите западни усилия за борба с всичко – от фентанил до трафик на хора до незаконни финансови потоци“, каза Витори. „Но за западните правителства ще бъде трудно да поискат от ОАЕ да възстановят Газа и в същото време да окажат натиск върху FATF да върне ОАЕ обратно в сивия си списък за пране на пари или да ги санкционира по друг начин.“

От OCCRP и E24. Водеща снимка/колаж: James O’Brien/OCCRP

В проекта “Отключеният Дубай” участваха журналисти от 75 медии. Заедно с OCCRP и E24 те са: Africa Uncensored, Age and Sydney Morning Herald, Al Jazeera, AZDA TV, Belarusian Investigative Center (BIC), BIRD.BG, Buro Media, Civilnet, Context Investigative Reporting Project Romania, Cyprus Investigative Reporting Network, DARAJ, Dawn, De Groene Amsterdammer, De Tijd, Delfi, Der Spiegel, Der Standard, Diario Rombe, Direkt36, E24, Economy Post, El Universal, Etilaat Roz, Expresso, Forbes, Frontier Myanmar, Frontstory.pl/Reporters Foundation, Government Accountability Project, InfoLibre, inside story, International Consortium of Investigative Journalists (ICIJ), Investico, investigace.cz, Investigative center of Jan Kuciak, Investigative Reporting Lab – IRL, Irish Times, IrpiMedia, iStories, Knack, Korea Center for Investigative Journalism (KCIJ) – Newstapa, KRIK, Le Monde, Le Soir, Lighthouse Reports, Malaysiakini, Malta Today, Mikroskop Media, NIRIJ, Organized Crime and Corruption Reporting Project, Oštro, paper trail media, Rappler, Reporter.lu, Schemes, RFE/RL’s Ukrainian service investigative project, Shomrim, Siena, SIRAJ, Slidstvo.Info, Straits Times, SVT, Tempo, The Age, The Confluence Media, The News International Pakistan, The Nikkei, The Sydney Morning Herald, The Times, Times of Malta, Twala, VG, Vlast, Yle, Zamaneh Media, ZDF

Коментар от редакцията на BIRD:

BIRD.BG участва и в предишния международен журналистически проект, наречен “Разкритията Дубай”. От него стана ясно, че над 240 български граждани и пребиваващи у нас лица, притежават имоти за над 160 милиона долара в Дубай. По-известните сред тях са Ирена Кръстева – майката на депутата Делян Пеевски, строителният бос Велико Желев, сестрата на зам.-главния прокурор Борислав Сарафов, строителката на павилиона ни за „Експо 2020“ в Дубай Ралица Иванова, сестрите Гергана Симова и Елица Прошенска, подземният бос Радостин Бързанов – Радо Слънцето, авер на Таки и Васил Илиев и собствениците на Първа инвестиционна банка (ПИБ), Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев.

Публикациите от серията “Разкритията Дубай” предизвикаха проверки на НАП, които приключиха с мижав резултат, ако не се брои фактът, че самият шеф на НАП Румен Спецов също се обзаведе с имот там за над 1 млн. лв.

В новите данни от разследването “Отключеният Дубай” се появяват нови имена на известни българи, за които ще информираме в отделни публикации в следващите дни и седмици.

#DubaiUnlocked – "Отключеният Дубай"

#DubaiUnlocked – "Отключеният Дубай"Блясъкът и луксът на Дубай привличат богатите от цял свят. Но съвременният градски пейзаж на града е повече от фон за партита. Неговите небостъргачи предлагат на осъдени престъпници, бегълци и санкционирани лица безопасно убежище за незаконните им пари.След "Разкритията Дубай" – "Отключеният Дубай"! Ново глобално разследване, с над 70 медийни партньори, разкрива кой какво притежава. Следете хаштага #DubaiUnlocked.

Posted by BIRD.BG on Tuesday, May 14, 2024

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 414 на брой и осигуряват 5119.63 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

About the author

Bureau for Investigative Reporting and Data

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП