Начало » Руснаци са купили имоти за 6,3 милиарда долара в Дубай след нахлуването в Украйна през 2022 г.

#DubaiUnlocked:
Руснаци са купили имоти за 6,3 милиарда долара в Дубай след нахлуването в Украйна през 2022 г.

Изтекли данни разкриват, че обемът на руските имоти в Дубай се е увеличилповече от десет пъти”, казват икономисти. От нахлуването в Украйна през 2022 г. руски граждани са закупили съществуващи и новостроящи се имоти в Дубай на стойност 6,3 милиарда долара, изчислиха в неотдавнашен доклад група икономисти от Данъчната обсерватория на ЕС и Норвежкия център за данъчни изследвания.

Притокът на руски инвестиции в недвижими имоти в Дубай през последните няколко години е документиран и по-рано, но нови данни за имоти от 2022 г. сега предоставят моментна снимка на неговия обхват. Данните са част от разследването Отключеният Дубай, сътрудничество между ICIJ и повече от 70 медийни партньори, водени от норвежката медия E24 и OCCRP.

Шестмесечното разследване на процъфтяващия и таен пазар на имоти в ОАЕ показва как политици, предполагаеми престъпници и укриващи се санкционирани лица – от KриптокралицатаРужа Игнатова до обвинения наркобос Даниел Кинахан – са купили недвижими имоти в някои от най-ексклузивните квартали в Средния Изток.  Още за Отключеният Дубай” /Dubai Unlocked/ вижте тук.

Докладът на икономистите, изготвен съвместно от Annette Alstadsæter, Matthew Collin, Bluebery Planterose, Gabriel Zucman и Andreas Økland, представя актуализирани оценки на чуждестранни недвижими имоти за годините от 2020 до 2024 г., като се основава както на теча на данни, така и на допълнителни данни за транзакции.

“Изчисляваме, че количеството руски пари, вливащи се в недвижими имоти в Дубай, се е увеличило повече от десетократно след нахлуването в Украйна”, каза Матю Колин, старши изследовател в Данъчната обсерватория на ЕС. “Това илюстрира как градът се превръща в основна дестинация за елитни руснаци, които избягват санкциите или бягат от самата война.”

От закупените жилищни имоти на стойност 6,3 милиарда долара – “консервативна оценка” според доклада – 2,4 милиарда долара са съществуващи имоти, а имоти за 3,9 милиарда долара все още са в процес на строеж.

Руснаците в Дубай

Сред инвеститорите са ключови играчи в руската политика, държавни компании и бизнес – както и колоритни герои като шпионката Анна Чапман.

Публикация на Анна Чапман в Instagram, рекламираща инвестиции в недвижими имоти в Дубай. Източник: @anya.chapman

Чапман беше арестувана в Ню Йорк през 2010 г. за шпионаж и след това беше обект на размяна на затворници между САЩ и Русия. Документите за имотите сочат, че тя е закупила апартамент в Дубай в началото на 2022 г. за 566 000 долара, малко след като популяризира инвестициите в имоти в града пред своите руски последователи в Instagram, според E24.

Арестът на шпионката Анна Чапман попадна на първите страници

През март 2022 г., по-малко от месец след началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, един от най-богатите депутати от руската Държавна дума, Григорий Аникеев, купува пентхаус апартамент на стойност 13 милиона долара в ексклузивния Serenia Residences on the Palm, според изданието IStories, което е прегледало теча на данни и наличните записи на транзакции.

През април 2022 г. Ирина Купарева – някогашна партньорка на Аникеев и майка на един от синовете му – също става собственик на апартамент от 140 квадратни метра в същия комплекс Serenia Residences, съобщават IStories и The Times of Malta. По-рано тази година апартаментът е даден под наем за 84 хиляди долара на година. Олга Полякова, майката на друг от синовете на Аникеев, също е регистриран собственик на два имота в Дубай на обща стойност 3 милиона долара, съобщават двата издания.

Досиетата с имоти от 2022 г., получени от разследването Отключеният Дубай, включват 5000 руски граждани и компании като регистрирани собственици на 6600 жилищни имота в Дубай на стойност около 3,3 милиарда долара. Освен това репортерите установиха, че няколко руски граждани фигурират в данните с други националности и номера на паспорти; използването на множество гражданства може да помогне на санкционирани лица да избегнат контрола.

Екипът от икономисти изчисли, че общите руски инвестиции в жилищни имоти в Дубай са били 4,8 милиарда долара през 2022 г. – дори повече от разкритото в теча на данни, което прави руснаците седми сред чуждестранните собственици на жилищни имоти.

Рискове от пране на пари и укриване на данъци

Изследователите установиха, че през 2020 г. чуждестранни граждани са притежавали жилищни имоти в Дубай на стойност приблизително 98 милиарда долара – число, което е скочило до 121 милиарда долара през 2022 г. Това е 43% от общата стойност на всички жилищни имоти и е по-високо от всеки друг град в света с налични оценки. До 2022 г. чужденците също така притежават имоти в процес на строеж за 39 милиарда долара.

Самият размер и мащаб на чуждестранните инвестиции на пазара на недвижими имоти в Дубай представляват “уязвимост от пране на пари”, предупреждава докладът.

“Добре известно е, че недвижимите имоти са един от секторите, които са предразположени към пране на пари и изискват най-голямо внимание и дължими проверки”, каза пред E24 европарламентаристът Маркус Фербер, заместник-председател на парламентарната подкомисия по данъчните въпроси. “Изглежда Дубай е направил бизнес избора да си затваря очите.”

Мащабът на чуждестранните инвестиции в Дубай има значение не само за емирството, но и за други правителства, тъй като създава “основна сляпа зона за чуждестранните данъчни власти”, отбелязват изследователите. Например около 70% от имотите в Дубай, притежавани от норвежки данъкоплатци, не са били отчетени пред данъчните през 2019 г., според предишен доклад.

В изявление, изпратено по имейл до медийния партньор на ICIJ в Обединеното кралство, The Times, служител от британското посолство на ОАЕ каза, че “ОАЕ приема изключително сериозно своята роля в защитата на целостта на световната финансова система” и че страната “работи в тясно сътрудничество с международните партньори за прекъсване и възпиране на всички форми на незаконно финансиране.”

Докладът представя три политически препоръки за борба с потенциалния поток от подозрителни средства към недвижими имоти в Дубай.

“Увеличаването на международното сътрудничество и обмена на информация прави по-трудно укриването на пари в чуждестранни банки… Но недвижимите имоти остават сляпо петно.” – Анет Алстадстер, Данъчна обсерватория на ЕС

Първо се изисква включването на недвижимите имоти в споразумения за отчитане за автоматичен обмен на информация, като Общия стандарт за отчитане на ОИСР – който изисква юрисдикциите да събират и споделят информация от своите финансови институции една с друга.

Икономистите също така препоръчват създаването на глобален регистър на активите, който да помогне за проследяване на богатство, собственост и други активи и идентифициране на истинските им собственици, както и подновяване на международния натиск върху ОАЕ за прочистване на сектора на недвижимите имоти.

“Увеличаването на международното сътрудничество и обмена на информация прави по-трудно укриването на пари в чуждестранни банки”, каза Анет Алстадстер, професор по икономика и програмен директор в Данъчната обсерватория на ЕС. “Но недвижимите имоти остават сляпо място и средство за укриване на активи от властите.”

#DubaiUnlocked: Репортаж на Carmen Molina Acosta (ICIJ) и Eiliv Frich Flydal (ICIJ). 

Коментар от редакцията на BIRD:

BIRD.BG участва и в предишния международен журналистически проект, наречен “Разкритията Дубай”. От него стана ясно, че над 240 български граждани и пребиваващи у нас лица, притежават имоти за над 160 милиона долара в Дубай. По-известните сред тях са Ирена Кръстева – майката на депутата Делян Пеевски, строителният бос Велико Желев, сестрата на и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов, строителката на павилиона ни за “Експо 2020” в Дубай Ралица Иванова, сестрите Гергана Симова и Елица Прошенска, подземният бос Радостин БързановРадо Слънцето, авер на Таки и Васил Илиев и собствениците на Първа инвестиционна банка (ПИБ), Цеко Минев и Ивайло Мутафчиев.

Публикациите от серията “Разкритията Дубай” предизвикаха проверки на НАП, които приключиха с мижав резултат, ако не се брои фактът, че самият шеф на НАП Румен Спецов също се обзаведе с имот там за над 1 млн. лв.

В новите данни от разследването “Отключеният Дубай” се появяват нови имена на известни българи, за които ще информираме в отделни публикации в следващите дни и седмици.

Водеща снимка: ICIJ, Karim Sahib/AFP via Getty Images
Превод: BIRD.BG

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 415 на брой и осигуряват 6123.99 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

About the author

Bureau for Investigative Reporting and Data

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП