Управител на фирма на служебния министър на енергетиката Росен Христов до април т.г. е била дъщерята на Боян Чуков – щатен служител на ПГУ на ДС, завършил разузнавателна школа на КГБ в Москва и фен на Путин и Русия. Началникът на кабинета на министъра Любомира Ганчева, както вече съобщихме, също е фен на Русия. Ганчева учредява фондация заедно с приватизатора на „Ален Мак” Петър Терзиев – зет на последния комунистически премиер на България Георги Атанасов. Терзиев, Ганчева и майка ѝ са заемали ръководни длъжности в дружествата „Ален Мак” и „Ален Мак България”, натрупали над 2,8 милиона лв. задължения към НАП.
На министър Росен Христов му се наложи още в първите дни, след встъпване в длъжност, да се оправдава за блокирането на газовата връзка с Гърция. Енергийното министерство първоначално отрече да е подписван протокол за отмяна на избора на Надзорен съвет на фирмата, която оперира интерконектора. Скандалният протокол от 3 август, подписан от министъра, обаче съществува.
Ще проверява ли КПКОНПИ министъра?
Росен Иванов Христов е собственик и управител в 5 фирми към 2 август 2022 г., когато с указ на Президента Румен Радев е назначен за служебен министър енергетиката. Фирмите са: „Херкомерс” ООД – в ликвидация, „Вариант Еко” ООД (бивше име – Микс Медия Талънтс), „Алтернативни Строителни Технологии” ООД (бивше име – Микс Медия Клъстър), „Ари Интернешънъл” ЕООД и „Бест Пропърти Айдиас” ЕООД. Има участия и в други фирми.
Росен Христов продължава да бъде управител във фирмите и след заемането на поста министър. Към 11.08.2022 г. това обстоятелство все още не е променено в Търговски регистър. В подобни случаи КПКОНПИ образува проверки за конфликт на интереси. Последно такава беше обявена за зам.-министър на земеделието.
Законът предвижда 7-дневен срок, в който трябва да се подаде декларация за несъвместимост. Когато е декларирано наличие на такава, възниква задължение за отстраняване на несъвместимостта в едномесечен срок. Декларация на служебния министър Росен Христов все още не се открива на сайта на президентството.
Други членове на служебното правителство са подали декларации още в първите дни: Гълъб Донев, Атанас Пеканов, Христо Алексиев, Иван Демерджиев, Росица Велкова-Желева, Димитър Стоянов, Крум Зарков, Велислав Минеков и др.
Сянката на бившата Държавна сигурност
През 2017 г. Росен Христов регистрира „Ари Интернешънъл” ЕООД, в която е едноличен собственик и към днешна дата. Управител във фирмата на министъра от 08.02.2018 до 12.04.2022 г. е Полина Билоконна. Тя е доведена дъщеря на Боян Стефанов Чуков – щатен служител на Първо главно управление на бившата Държавна сигурност, завършил разузнавателна школа на КГБ в Москва. Чуков открито изразява подкрепата си към Владимир Путин и е член УС на сдружение „Федерация за приятелство на народите на Русия и ОНД”.

Боян Чуков е син на офицер от РУМНО (военното разузнаване). Той е работил в чужбина под дипломатическо прикритие и е бил вербовчик по „възродителния процес”. Бил е също така съветник по сигурността на премиерите Сергей Станишев и Пламен Орешарски, а през 2005 – 2006 е изпълнителен директор на свързаната с Алексей Петров „Лев корпорация” АД. Повече за досието на Боян Чуков на сайта desebg.com.
Организации и сдружения приятели на Русия
Любомира Ганчева – началник на кабинета на министъра на енергетиката, доскоро съветник по енергетика, индустрия и селско стопанство на президента Радев, е и член на новия Кризисен щаб. През март 2021 г., по време на управлението на Борисов, Ганчева е била сред допуснатите кандидати в конкурс за членове на съвета на директорите на Български Енергиен Холдинг.
Както съобщихме по-рано, тя също е фен на Русия и като зам.-председател на АБВ през 2018 г. се среща с Анатолий Потапов – председател на Всеруска обществена организация „Съюз за приятелство с България”. По информация на в-к „Капитал”, Ганчева няколко пъти посещава окупирания Крим.

Анатолий Потапов е бивш руски посланик в България, впоследствие получил български паспорт за заслуги с указ № 9 от 23.01.2009 г. по преписка номер 5971/2008. Потапов има общ бизнес за внос на руска водка с Пламен Тимев – Ганди, известен от борческите години бос на ВИС-2, разкри Биволъ през 2018 г.
Митичните „куфарчета с пари” и длъжници на НАП
Любомира Ганчева Ганчева е член на УС на „Ален Мак” АД по време на обявяването на дружеството в несъстоятелност (2011) и до заличаването му (16.06.2022). Това показват данните в Търговски регистър. Дружеството има 1 494 752,99 лв. задължения към НАП до 31.05.2022 г.
Майката на Любомира – Стефка Илиева Ганчева е била едноличен собственик на обявеното в несъстоятелност и също заличено (28.06.2022) „Ален Мак България” ЕАД. Дружеството има 1 329 325,70 лв. задължения към НАП до 31.05.2022 г.

В двете фирми участие е имал и Петър Кирилов Терзиев – приватизатор на „Ален Мак” и зет на последния комунистически премиер на България и член на Политбюро на ЦК на БКП Георги Атанасов. Съпругата на Терзиев е сред кредиторите на „Ален Мак”. Терзиев е съдружник с друг виден зет – Георг Цветански, а двамата са спрягани сред получателите на митичните „куфарчета с пари”.
Петър Терзиев участва и в управлението на сдружение „Форум България-Русия”.
Любомира Ганчева, Стефка Ганчева и Петър Терзиев през март 2019 г. учредяват фондация „Институт за духовност, демокрация и политически стратегии”. Председател на УС на фондацията е Любомира Ганчева – сегашният началник на кабинета на министъра на енергетиката. Годишни финансови отчети на фондацията липсват. Вместо годишен финансов отчет, фондацията е подала в Търговски регистър ГФО на дружеството „Сателитни технологии и всеобхватни охранителни системи” ООД, с участието на Терзиев и руски гражданин. Отчетът подаден със заявление № 20210930193456 все още се обработва и грешката не е отстранена.
Водеща снимка: Росен Христов – служебен министър енергетиката (най-вляво), снимка от представянето му на сайта на президентството.
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6390.2 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
Подготвя се
Подготвя се
Подготвя се
This post is also available in:
English (Английски)
You must be logged in to post a comment.