Европейската сметна палата е констатирала, че проверките на европроектите в България не се правят на случаен принцип. Това се излага в доклад от юли месец тази година, с който БРРД разполага. Съмненията са, че системно проектите се “джуркат” докато за проверка се паднат само такива, които са изрядни и в които няма корупционна схема.
Констатацията на Европейската сметна палата за слабости и пороци в работата на Одитния орган на РБ (ИАОСЕС) при прилагане на извадков принцип на проверки са свързани с Оперативна програма “Образование”. Тя обаче е приложима и валидна по отношение цялостната работа на агенцията.
Когато се заявят за сертифициране разходи пред ЕК, ангажимент на Одитния орган (чл. 127 от регламент 1303) е да гарантира законосъобразността на направените разходи. Тъй-като Одитния орган проверява всички програми, той няма капацитета да провери всички финансирани проекти, затова проверява на извадков принцип.
При одит от ноември 2021 г. от страна на Европейската сметна палата по отношение на ОП “Образование”, проверяващите констатират слабости и пороци при извадковия подход. На практика такъв подход няма.
Казано на прост език проверяващите не са намерили доказателства (одитна следа), че извадките са били направени на случаен принцип.
“Джуркане” докато се паднат “правилните” проекти
Представените факти и доказателства, в рамките на одита, не са успели да уверят проверяващите, че изборът на проекти за проверка е бил правен еднократно. Опасенията на одиторите са, че процедурите за случайно теглене не проекти за проверка са били манипулирани.
На практика Европейската сметна палата е изразила подозрение, че генерираните извадки са били „джуркани“ повече от веднъж, “джуркани” докато не бъдат „подбрани“ верните проекти.
На подобно съмнение навежда и факта, че например проекти за къщи за гости, които са финансирани с европейски средства и за които екипът ни откри крайно много нередности, не са попаднали в извадката за проверка. Макар тези проекти да се проверяват от друг орган, а не от ИАОСЕС, фактите навеждат на съмнението, че и там практиката е идентична.
Косвено доказателство за такива манипулации е проверката на ОЛАФ, която заключи, че на практика всички проекти за къщи за гости са с нередности. Тази проверка също се базира на извадка на случаен принцип, като са проверени 35 от над 300 проекта. Всички обекти от извадката на ОЛАФ са били с нарушения. И нито един от подобна извадка на ДФЗ, направена преди скандала с “къщите за тъщи”.
Въпреки че констатацията на Европейската сметна палата е по ОП “Образование”, тя се явява „хоризонтална“ и обхваща целия одитен процес в България за последните 15 години. Проверяващите констатират липса на специализиран софтуер, който да подбира на случаен принцип проекти за проверка. У нас подборът е правен с помощта на програма в интернет. Отделно от това има съмнения, че реда на проектите е бил променян в екселските таблици, така че програмите да функционират безпроблемно и да се не се констатират нередности.
В по-голямата част от визирания от Европейската сметна палата времеви период, Одитния орган е бил под ръководството на Людмила Рангелова и Добринка Михайлова. Рангелова беше сменена като изпълнителен директор през юли 2021 г. Михайлова пък оглавява агенцията от септември 2009 до октомври 2014 г., а от декември 2014 г. до ноември 2016 е съветник на вицепремиера по евро фондовете Томислав Дончев.
След това юли 2021 Михайлова е директор на дирекция „Одит на средствата по регионална политика“ в ИАОСЕС. Тази дирекция отговаря за най-големите ОП в България – “Региони в растеж”, “Транспорт”, “Околна среда” и “Иновации и конкурентноспобност”. Именно завръщането на уволнената от правителството на Кирил Петков Михайлова в държавната администрация стана повод “Продължаваме Промяната” да сезира европейската прокуратура. Тя е поставена начело на дирекция “Одити на средства по регионални политики” във финансовото министерство от служебното правителство на Румен Радев.
През 2020 г. Добринка Михайлова е избрана в надзорния съвет на ОЛАФ. Не е ясно как тя е независима като член на надзорния съвет на ОЛАФ, при условие че е политическа креатура на ГЕРБ. В този ред на мисли е отворен и въпроса от къде черпи предварителна информация ПП ГЕРБ за разследвания на ОЛАФ и дали всъщност източник не е Михайлова?
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСBIRD
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Защо да мятам ли?
BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.
Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.
Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6614.88 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.
Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023.
Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.
This post is also available in:
English (Английски)