Начало » Цацаров крие несъответствията в декларациите на властта за 2019

Цацаров крие несъответствията в декларациите на властта за 2019

Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ), оглавявана от Сотир Цацаров, от месеци крие за кои лица, подали декларации за имущество и интереси през 2020 (за 2019) година, проверките са приключили с доклад за несъответствие. Не е публикувана информацията и кои лица не са подали коригираща декларация.

Тази информация е от изключително значение към днешна дата, тъй като може да осветли някои от лицата, заемащи висши публични длъжности, недекларирали по съответния ред притежавани лично от тях или чрез свързани или подставени лица имоти и банкови сметки в чужбина. Информацията усърдно се крие от прокуратурата още от времето, когато е оглавявана от Сотир Цацаров и продължава да се укрива и до днес от главният прокурор Иван Гешев. 

В лаконично съобщение на 23 юли 2021 г. прокуратурата само потвърди вече известна от публични изявления на вътрешния министър Бойко Рашков информация. Било “установено, че по отношение на 11 лица – представители на органи на законодателната и изпълнителната власт (2-ма  народни представители, 2-ма зам. министри, 2-ма председатели на общински съвети, 1 кмет,  4-ма зам.кмета) и за 27 магистрати (17 съдии, 5-ма прокурори и 5-ма следователи) съществува съмнение за недеклариране по съответния ред на притежавани от тях банкови сметки и/или недвижими имоти в чужбина”.

Три седмици по-рано такова потвърждение първо направи НАП в публикувано решение за информация по ЗДОИ, от което става ясно, че същите 38 лица са вече проверени от НАП и са съставени съответните протоколи.

Крият ли се несъответствията за 2019?

КПКОНПИ е изготвилa доклад за дейността за 2020 година, в който има информация за брой установени несъответствия в декларациите за имущество и интереси, подадени през 2020 (за 2019), но информацията за лицата, при които е установено несъответствие и декларациите не са публикувани. Освен това, до сега вече трябваше да са публикувани и декларациите подадени през 2021 (за 2020) година.

Информация от доклада на КПКОНПИ за 2020

През март 2020 г. докладът на КПКОНПИ за 2019 година включва информация за проверката на декларациите за имущество и интереси, подадени през 2019 година и съдържа информация за проверките приключили с доклад за несъответствие, а информацията е публикувана на интернет страницата https://register.caciaf.bg на регистъра на лица, заемащи висши публични длъжности. През 2019 г. с доклада за 2018 не е по-различно и информацията за несъответствия е публикувана.

Кога се публикуват декларациите? Кога се обявяват установените несъответствия?

Законът е пределно ясен, според чл. 38 от ЗПКОНПИ, декларация за имущество и интереси се подава: в едномесечен срок от заемането на висшата публична длъжност или ежегодно до 15 май – за предходната календарна година. Според чл. 40 (2) в двумесечен срок (до 15 юли) Комисията публикува на интернет страницата си декларациите на лицата, заемащи висши публични длъжности, и списък на лицата, които не са подали декларации в срок. Според чл. 43 (1) в срок до 6 месеца прави проверка на декларациите и (чл. 46, ал. 1) при установено несъответствие Комисията уведомява съответното лице и му дава 14-дневен срок за отстраняване на непълнотите и грешките в декларираните обстоятелства. А според (чл. 46, ал. 2) Комисията публикува на интернет страницата си заключенията за лицата, при които е установено несъответствие в декларациите. Това означава до края на годината в която се подават декларациите или началото на следващата, както показва досегашната практика.

Освен това, КПКОНПИ закъснява с публикуването и на встъпителните декларации за имущество и интереси на народните представители от 45-тото Народно събрание, което беше свикано на 15 април 2021 г., а публикуването на декларациите е трябвало да стане до 15 юни 2021 г. (чл. 40, ал. 2, в двумесечен срок). Сега обаче със съобщение на сайта си КПКОНПИ напомня на новоизбраните народни представители от 46-тото НС, че до 23 август 2021 г. включително, трябва да подадат декларации.

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 457 на брой и осигуряват 6538.46 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

This post is also available in: English (Английски)

About the author

Bureau for Investigative Reporting and Data

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП