Начало » Бутилка „Путинка“. Или как Владимир Путин печели от пороците на нацията

Бутилка „Путинка“. Или как Владимир Путин печели от пороците на нацията

Незначителна компания от Кипър се оказа ключово звено в многопластовата схема за разбогатяването на Владимир Путин, неговите семейство и обкръжение. Президентът толкова много обича парите, че умело печели милиони през онези пороци на руснаците, с които като държавен глава е длъжен да се бори непримиримо.

Краят на 2003. Путин се готви за първото си преизбиране на президентския пост

В Чечня приключва активната фаза на бойните действия, а тъкмо Михаил Ходорковски е арестуван. В същите тези дни скромният адвокат Владислав Копилов се пренася в своя нов просторен апартамент в петроградската страна на Санкт Петербург.

Жилищният блок, където се намира жилището на Владислав Копилов

Изглежда, че животът е започнал да се усмихва на 50-годишния юрист – само три месеца преди да придобие новия си имот, Копилов става собственик и на кипърската компания Ermira Consultants. В началото фирмата няма никаква дейност и не разполага с особени средства. Обаче много скоро през тази компания ще потекат милиони долари, а нейният собственик ще стане богат и известен бизнесмен. Но това няма да стане. Проблемът е в това, че той е проформа собственик, прикриващ с името си реалния притежател на тези милиони – президентът на Русия Владимир Путин.

Това е началото на невероятната история за пари и пороци 

„Копилов е никой, просто скитник и в същността си, и на вид“, казва източник на изданието „Проект“. В миналото е бил важен мениджър в бизнес-империята на един от най-близките приятели на президента, имал е пряко отношение към управлението на тайна финансова мрежа, в състава на която е влизала кипърската компания Ermira. 

Фабрика за подставени лица

Той се съгласи за среща с журналисти от „Проект“ и заради мнението си за агресията на Русия в Украйна: „Руското ръководство съвсем прекрачи границите и изгуби посоката, тези хора трябва да бъдат спрени“. Разказът му и предоставените на изданието документи бяха проверени в редакцията и са заложени в основата на това разследване.

Владислав Копилов – вторият вляво. В мрежата има твърде малко негови снимки, но открихме тази от детски празник.

За да се разбере главното за Копилов е достатъчно да се прочете краткия му коментар пред изданието РБК от 2015 г. Когато журналист му звъни да го разпита за кипърския му бизнес, той съвсем искрено казва, че за пръв път чува за Ermira. Но историята за превръщането му в подставено лице е показателна.

Към 2003 г. Копилов е работил като адвокат близо 30 г., бил е разведен и не се е сдобил с особени успехи в своята област. Късметът му е проработил, когато се сближава с кръга на Путиновите приятели Андрей Фурсенко и Юрий Ковалчук, които през 90-те са ръководили научния клъстер на фабрика „Светлана“ в Петербург. От този клъстер ще произлезе цяла плеяда работещи за Путин и приятелите му подставени лица – като Олег Гордин и Александър Плехов, чиито имена ще попаднат в „Панамските досиета“.

Веднъж оказал се подставено лице, Копилов вече не може да се спре. Освен „собственик“ на Ermira, той става учредител на партньорство с нестопанска цел „Подкрепа за детския спорт“ и акционер в Балтийската медийна група. И в двата случая партньори на Копилов стават други, далеч по-знаменити подставени лица – Сергей Ролдугин и Олег Руднов. Ролдугин е приятел на Путин от детството, прославил се не само като виолончелист, но и като подставено лице, притежаващо офшорни компании в полза на президента. Вече покойният Руднов също е приятел на Путин. На негово име са оформяни важни за президента активи – от петербургските медии, заложили основите на Националната медийна група, до вилата край Виборг или бащиния дом на Путин в село Поминово в Тверска област.

Сергей Ролдугин, Олег Руднов

Копилов и сега е трудоустроен в партньорството за детския спорт, откъдето получава заплата малко над 100 000 рубли месечно. Това не са много пари за „собственика“ на кипърската компания, през която минават милиони долари, но напълно достатъчни за подставеното лице.

Впрочем, Копилов най-вероятно е получавал възнаграждения и в натура. Жилището в Петербург „собственикът“ на Ermira получава през 2003 г. от същия този приятел на Путин Андрей Фурсенко. Изглежда сякаш имотът е бил награда за някаква услуга, която неизвестният юрист е оказал на приятелите на Путин или пък на самия президент.

„Платете с Ермира“

„Действителният собственик на Ermira е президентът Путин“. Ние ползвахме паролата „Плащане с Ермира“, което означаваше да се използват парите на Путин за плащане по една или друга сделка, пак в негов интерес“, подчертава нашият източник с уточнението, че понякога парите са превеждани директно от сметката на кипърската компания или дъщерните й структури в Русия, или разплащанията са кеш. Например, хората на Аркадий Ротенберг използвали „Ермира в широкия смисъл на думата“, т.е. общ фонд с пари, които те акумулират по сметките и са предназначени за президента на Русия.

Разказът на събеседника ни звучи сензационно – нали до последния момент се е смятало, че компанията Ermira принадлежи на приятеля на Путин Аркадий Ротенберг. Но разследването на „Проект“ разкрива, че Ermira в действителност е свързана с Путин далеч по-дълбоко, отколкото с всеки друг.

Първо, в работата на Ermira изведнъж са задействани няколко не свързани един с друг в делови отношения хора от кръга на Путин. Парите на кипърската компания се съхраняват в Русия в две банки – основната сметка е открита в банка „Россия“, сред акционерите на която са приятелите на Путин от Ленинград и неговата любовница Светлана Кривоногих. А резервната сметка е в СМП Банк (Северен морски път) на Ротенберг. По данни от достъпните отчети, пари в Ermira превеждат поне кипърската компания на Ротенберг  Olpon Investments Ltd и бахамската офшорка Seasons Investment Management. Бахамите не издават собствениците на офшорките, но е известно, че фирмата Seasons Investment Management е управлявана от кипърската Waidelotte Directors. Други проекти на Waidelotte Directors са офшорките на близкия приятел на Путин Генадий Тимченко, тайната бизнес-империя на Дмитрий Медведев, записана на състудента му Иля Елисеев, както и компанията на друг петербургски бизнесмен от кръга на Путин Игор Антошин.

Второ, с прекия мениджмънт и юридическите дела на Ermira са ангажирани мениджъри, командировани от различни приятели на президента. Сред тях са били Дмитрий Лебедев, сега на поста шеф на борда на банка „Россия“, юристът Иван Сердитов, работил първо в кантората „Егоров, Пугинский, Афанасиев и партньори“, после преминал на работа в отдела за управленските дела на президента. Името на Сердитов вече е попадало в пресата – той е управлявал офшорката, на която се води дворецът на Путин в Геленджик.

Дмитрий Лебедев, Иван Сердитов

Всъщност, връзката на незначителната офшорка с Путин става съвсем очевидна, когато се проследи с какви проекти се е занимавала Ermira в Русия

Дъщерните компании на Ermira Consultants и нейните дялове в някои руски активи
Умалително ласкателна водка

„Путинка“ продава 40 милиона литра годишно

„Ние се откъсвахме от съветската безименна водка, която се появи в павилионите през 1983 г., струваше по-скъпо от другите водки и постепенно получи името „Андроповка“, спомня си маркетологът Станислав Кауфман. Когато през 2002 г. работи в компанията „Винексим“, той измисля добре известния сега бранд „Путинка“. Само след 3 години „Путинка“ става лидер в продажбите в Русия – годишно се продават 40 млн. литра. В това време в Русия е отбелязан пик в смъртността от причини, свързани с употребата на алкохол.

Кауфман признава, че е разчитал да се възползва от популярността на президента Путин сред руснаците, „намирайки умалително-ласкавата форма на неговата фамилия“. Прессекретарят на Путин Дмитрий Песков е казвал, ч Путин се отнася крайно негативно към опитите името му да се използва за комерсиални цели. Но за „Путинка“ това не беше никаква пречка, тя се продаваше и се продава. И за това си има основателни причини.

Компанията „Винексим“, сътворила новия бранд, е знаела към кого да се обърне. „Олег Плахута, съсобственик на „Винексим“, помолил Ротенберг да получи разрешението на Путин за използването на името му и с това преуспява“, казва събеседникът на „Проект“. А същата история разказва в редакцията и източник от руския алкохолен пазар. Впоследствие се е наложило Плахута да се прости с дялове в конструирания от него самия бизнес. Негови съдружници стават Путин и Ретенберг. Още от самото начало двамата контролират всички печалби на „Путинка“ – от правото на бранда до производството и търговията с кръстената на президента водка.

През март 2004 г. фирмата на Плахута отстъпва правата на стоковата марка на неизвестната компания „ПромИмпекс“. Към онзи момент тази фирма вече е силно влюбена в Путин – през юни 2003 г. подава заявка за регистрация на марката „Путинушка“. Като директори в „ПромИмпекс“ работят мениджъри, свързани със СМП Банк на Ротенберг. Левин е служител във фирмата „Юридическо обслужване на бизнеса“, която работи за структурите на Ротенберг.

През 2014 г. „ПромИмпекс“ отстъпва правата за „Путинка“ директно на руската „щерка“ на Ermira Consultants – „Реал Инвест“. Дотогава „Роял Инвест“ е получавала отчисления за ползването на бранда от алкохолния завод „Кристал“, който също е под контрола на хората на Ротенберг. През 2021 г. „Реал Инвест“ е ликвидирана, а правата за „Путинка“ отиват при ново юридическо лице с непрозрачна структура – „Байкал Инвест“. Ние не можем да твърдим, че новият собственик на водковия бранд също е свързан с Ermira и с Путин, но е известно с точност, че зад „Байкал Инвест“ стоят същите мениджъри на Ротенберг, които са свързани с други проекти на общия фонд на Путин.

Как са се сменяли собствениците на „Путинка“

В крайна сметка, търговията с „Путинка“ също е в ръцете на необходимите хора – а именно Източно-Европейската дистрибуторска компания, по документи принадлежаща на президента на федерацията по джудо, близък приятел и партньор на Ротенбергите Василий Анисимов. Източникът на „Проект“ познаващ двамата, е убеден, че Ротенберг неформално поделя този бизнес с Анисимов.

Василий Анисимов

Как с „Путинка“ упояват избирателите на Путин

През 2008 г., когато Путин стана министър-председател, компанията „ПромИмпекс“ регистрира марката „Путинка министерская“. През февруари 2012 г., две седмици преди поредните избори за президент, на които Путин се яви отново, най-голямата търговска верига в страната „Пятерочка“ обяви за началото на промоцията на водка „Путинка“, като намали цената на бутилка с 27%. Промоцията продължи до откриването на изборните секции на 4 март.

Потребление на алкохол на човек от населението на Русия (по данни на ООН, в литри)

През 2013 г. „Реал Инвест“ регистрира бранда „Путинка вездеход“. „Вездеход“ („Всъдеход“, бел. ред.) – защото е удобно да я вземеш със себе си навсякъде.  Водката се пълни в плоски стъклени бутилки-патрончета с обем 0,375 л. Според оценката на представители на алкохолния пазар, към малкото шише се ориентираха потребителите, които пият често на фона на намаляващата покупателна способност.

Разчетите на изданието „Проект“ показват, че от производството и продажбите на „Путинка“ през 2004-2019 г. печалбата е варирала между 400 млн. – 500 млн. долара.

И Путин се е постарал доста, за да спечели тези пари. В началото на 2015 г. минималната цена на дребно на водката, установена от държавата, първоначално не е била повишена, а намалена до 185 рубли. Експертите тогава недоумяваха – как това е съобразено с курса на борбата срещу пиянството? Но всичко това беше много просто – работата е в това, че главните бенефициенти на това решение бяха производителите на евтините водки, в това число и на „Путинка“. На среща тогава с Държавния съвет президентът заяви: „Нелегалната водка, всякакви сурогати, спиртни напитки от подобен вид се появяват заради определеното завишаване на цените на легалната продукция“. Нищо не каза Путин за личния интерес от евтината водка.

Бизнес за промиване на мозъците

Когато преди няколко години два информирани източника на „Проект“ почти дословно повториха фразата „Национална медийна група“ (НМГ) в действителност принадлежи на самия Путин“, това изглеждаше преувеличено. До скоро беше прието да смята, че НМГ, играеща огромна роля в „промиването на мозъците“ на руснаците, е под контрола на близкия приятел и съветник на Путин Юрий Ковалчук. Обаче пък, ако разследваме дейността на компанията Ermira става ясно, че и самият Путин се е ангажирал да печели от омагьосването на съгражданите.

Путин в резиденцията си в Ново Огарьово

Според пестеливите доклади на НМГ, през 2009 г. Ermira притежава 24 % от акциите на компанията, но по-късно делът й вероятно е намалял. НМГ носи на акционерите си пари – постъпленията от реклами правят медийния холдинг печеливш.

В докладите се вижда също, че кипърската компания на Путин благоденства и покрай въртележката на акциите в НМГ – например, през 2013 г. Ermira придобива 7,5% акции за 76 млн. евро, но се предполага, че след 3 месеца ги продава на структурите на Генадий Тимченко с 65,6 млн. евро по-скъпо.

Сред медийните активи на НМГ са „Първи канал“, в. „Известия“ и др. Всички те се отличават с изключително високото ниво на пропагандата, с подкрепата за Путин и безпощадната война с критиците му, често с поддръжката на спецслужбите.

Във всичко това и има и интимна страна. През 2008 г. заслужилата гимнастичка Алина Кабаева оглавява обществения съвет на НМГ, а през 2014 г., отказвайки се от креслото на депутата в Думата, заема поста ръководител на борда на директорите на компанията. Излиза, че Путин е трудоустроил Кабаева в компанията, в която сам той е съдружник. 

Пари за личните пороци на Путин

Дотук разказахме за проектите, с които тайната компания на Путин заработва пари. Но има няколко, за които тя е харчила и харчи огромни суми. Всички тези проекти са свързани с осигуряването на луксозния отдих на самия Путин и неговите близки.

След като Алексей Навални и екипът му през 2021 г. подробно разказаха за двореца на Путин на нос Идокопас до Геленджик, пред телевизионните камери се появи Аркадий Ротенберг и каза, че това е негова собственост: „Това сега вече не е тайна. Аз съм бенефициент. Това е находка. Мястото е шикарно“. Това беше най-правдоподобната от всички възможни уловки, заложени от Путин и обкръжението му – нали Ротенберг като човек с отношение към управлението на Ermira, действително е бил свързан с построяването на двореца на Путин.

Дворецът на Путин на нос Идокопас до Геленджик. Снимка – екипът на Алексей Навални

И ето какво се оказва. Ermira започва да превежда пари за двореца не по-късно от 2009 г. – през тази и следващите години тя отпуска заеми на руската компания „Рирус“ в размер на 100 млн. долара. „Рирус“ е компанията за строителния надзор на двореца. Нейни съсобственици са Николай Шамалов, бивш сват на Путин и акционер в банка „Россия“, и Дмитрий Горелов, още един съсобственик на банка „Россия“. За пръв път за тази компания през 2010 г. разказа бизнес-партньорът на Шамалов и Горелов Сергей Колесников. Колесников написа отворено писмо до тогавашния президент на Русия Дмитрий Медведев, в което разказа за строителството на дворец за Путин и за корупционните схеми, прилагани за това. „Имате силата, уважаеми господин Президент, да покажете на целия наш народ, че пред закона всички са равни, дори и министър-председателят“, написа Колесников. Откровенията му не станаха причина за наказателно дело, но в пресата скандалът беше твърде сериозен.

Наложи се Путин и обкръжението му спешно да променят схемата. Създадоха се нови юридически лица. Цялото имущество на двореца и договорите за аренда бяха преведени на компанията „Комплекс“. От нея 99% са били собственост на фирма „Идокопас“, записана на подставеното лице Иван Сердитов, същия онзи юрист. По-късно неговият дял е прехвърлен на офшорката Savoyan Investments, „дъщеря“ на Ermira Consultants. Впрочем, представител на Savoyan е същият Сердитов.

Savoyan, т.е. „Ермира в широкия смисъл на думата“, отпуска заеми на „Комплекс“ в размер на 10,3 млрд. рубли. Още 6,7 млрд. са получени от друга „щерка“ на Ermira Consultants – офшорката Cluelan Investments. Последната офшорка в периода 2011-2014 г. е превела на всички „подложки“, свързани с двореца, не по-малко от 11,5 млрд. рубли.

Източникът ни показа копия на вътрешни сметки, по които са се отчитали със строителите на „пансиона“, както по документи се води дворецът. Ротенберг лично е подписал сметките и решението за предоставяне на парите за строителството.

Подписите на Ротенберг под сметките (1) и достъпните в интернет (2 и 3)

Част от разплащанията са извършени по безкасов път, друга част по касов, получавани от Олег Кузнецов, отговорният шеф за изграждането на войскова част 1473 на Федералната служба за охрана.

Проучените от „Проект“ сметки дават представа за мащабите на разкоша, предвиден в двореца на Путин. Така само монтажът и подреждането на мебелите и предметите от интериора в главния корпус са глътнали 248 млн. рубли, завесите – 43 млн. рубли, декоративната живопис – 21 млн. рубли.

Данни от вътрешните сметки за строителството на двореца

След филма на Навални за двореца, на президента и обкръжението му отново им се наложи да се измъкват. На репортерите от държавните телевизии беше даден достъп на територията на обекта.  Особено успешен в „разобличаването“ на Навални беше кореспондентът на „Вести“ Александър Рогаткин. Обектът изобщо не прилича на царски дворец, уверяваше Рогаткин: „По принцип тук е мръсотия, кално, вървят строителни работи“. Обаче в сюжета на Рогаткин имаше един момент, който би било по-добре да остане скрит. Докато показва, че достъпът до двореца се охранява не от ФСО, а от служители на частна охранителна фирма, Рогаткин пусна кадри на мъже в униформите на частната фирма „Хоризонт“.

Кадър от сюжета на кореспондента на „Вести“ Александър Рогаткин

В Русия има една единствена компания с такова название и тя всеки месец получава плащания за охранителни услуги от фирма „Платинум“. А „Платинум“, както и Ermira, фактически принадлежи на Путин, собственика на двореца. И ето защо това е важно.

Вила в „Русь“

Формално „Платинум“ е руската „щерка“ на Ermira, учредена в далечната 2004 г., когато Путин тъкмо е започвал втория си президентски мандат. През 2009 г. „Платинум“ е записана на племенника на Путин Михаил Шеломов, известен отдавна като подставено лице на президента. Още с основаването си, „Платинум“ получава от „майката“ 2,5 млрд. рубли или 87,7 млн. долара. С каква цел Ermira превежда тези пари и за какво изобщо е нужна „Платинум“? 

Михаил Шеломов

Цялата дейност на „Платинум“ се свежда до три прости задачи. Първо, на нейно име е оформен голям пакет акции от държавната енергийна компания „Газпром“ – от този актив фирмата на Путин получава редовни и значителни дивиденти (например, през 2019 г. над половин милиард рубли).

Второ, „Платинум“ притежава пакет акции в банка „Россия“, същата, в която сред собствениците са всички участници от кръга на Путин – от приятеля му Ковалчук до любовницата Кривоногих.

И трето, от 2013 г. „Платинум“ притежава уникална вила на територията на санаториума за служителите от отдела за управленските дела на президента „Русь“ в Сочи. Този санаториум някога е бил отнет от компанията ЮКОС и предаден на Кремъл, но не изцяло – разкошните вили на територията му са отишли при приближените на Путин и, разбира се, при него самия. Вилата, която е записана на „Платинум“, е най-голямата от всички в състава на „Русь“ – 4 етажа, в това число подземен, с асансьор, с обща площ 2100 кв. метра, отделен вход и тотална охрана.

Вилата на територията на санаториума „Русь“ в Сочи. Снимка екипът на Алексей Навални

Стойността на вилата и останалите активи на „Платинум“ можем да си представим, изхождайки от балансовата стойност на компанията в размер на 14,3 млрд. рубли, или над 230 млн. долара по сегашния официален курс. Това е съпоставимо с годишния бюджет на неголям руски регион.

Грижовен съпруг, баща и тъст 

В дългогодишната дейност на компанията Ermira има един епизод, в който дори и да не фигурират огромни пари, той говори много за тайния собственик на този актив, президента Путин.

Людмила и Владимир Путини по време на преброяването на населението през 2010 г.

През есента на 2010 г. в Русия се прави преброяване на населението. Пред обективите на тв камерите преброителката е поканенав едно помещение, обзаведено със сиви мебели, където на дивана е седнало семейството – Владимир и Людмила Путина, облечени в тон с дивана. Цвят на тази унила картина придава само лабрадорката Кони. Преброителката започва със заучения въпрос: „Кажете, вие живеете в едно домакинство?“. Получава се неловка пауза, г-жа Путина поглежда мъжа си и едва след неговото кимване отговаря: „Да“. Съпрузите тогава не признават, че всеки вече си има свой живот. Обявяването на развода – в подобен унил телевизионен интериор, ще прозвучи едва след 3 години, през 2013 г. Но срещата с преброителката през 2010 г. за нас е много важна.

Въпросът е там, че тази публична сцена е предшествана от една тайна. В началото на 2010 г. Людмила Путина и нейният млад бойфренд Артур Очеретний, още неизвестен на широката публика, са се срещнали с мениджърите на компанията Ermira по чувствителен въпрос. Президентът е разпоредил „плащане с Ермира“ за покупката на апартамент за Очеретний. „Мероприятието беше странно. Те искаха жилище в района на Ленинградски проспект в Москва в обикновен жилищен комплекс. Не изглеждаше като Путина и мъжът да смятат да живеят там, но тази жилищна площ беше за нещо необходима на Очеретний“, посочва запознат с обстоятелствата по сделката източник на „Проект“.

Жилищният блок на Кочновски проезд в Москва, в който е апартаментът, купен за Очеретний

„Проект“ откри апартамента – тристаен 120 квадрата, записан на Очеретний от 2010 до 2013 г. След това е записан на офшорка на Британските Вирджински острови – не е толкова разпространена практика, когато става дума за обикновени жилища в спалните райони на столицата. Важно е да се знае, че тази офшорка Martinon Services е поредната дъщерна фирма на Ermira.

Удостоверение от Руския регистър за апартамента в Кочновски проезд в Москва

Излиза, че президентът Путин, собственик на несметни богатства и многобройни недвижими имоти, след време е отнел от семейството на бившата си съпруга веднъж вече подарения на нея тристаен апартамент.

Още 500 милиона за Очеретний

„Проект“ знае за още поне две сделки, които Очеретний е направил с хора, свързани с компанията Ermira. Така той е спечелил значителни суми.

В частност, през 2013 г., когато семейство Путини официално се развеждат, Очеретний е купил от юридическо лице нежилищно помещение в Троицк в Подмосковието. Веднага след това той го продава на друго юридическо лице, също свързано с Ротенберг. На 19 ноември 2013 г. Очеретний се сдобива с още една нетърговска сграда от 849 кв. метра в московския район Измайлово. А след 9 дни я продава на фирма, свързана с Ротенберг.

Артур Очеретний

Защо това е важно? Този имот едва ли представлява търговски интерес зя Очеретний или Ротенберг – изглежда така, сякаш семейството на бившата жена на Путин е трябвало да плати голяма сума и да я декларира като доход от сделка с недвижим имот.  За какви пари става дума става ясно от следващата история.

През май 2022 г. собственик на тези помещения става Мособлбанк, поредният актив на Ротенберг. Помещението в Троицк  банката го обявява за продажба за 360 млн. рубли. Подобна сума от 364 млн. рубли Очеретний е взел за продажбата на същото през 2013 г. Още 147 млн. рубли той получава и за сградата в Измайлово.

Сградата в Троицк

Месеци след сделките с фирмите на Ермира Очеретний купува луксозно жилище първо във френския Биариц, а по-късно и в швейцарския Давос. Сумата за двете покупки е съответна на получената от Очеретний при сделките с юридическите лица на Ермира.

Вилата на Артур Очеретний в Биариц. Снимка екипът на Навални

През 2010 г., т.е. в периода, когато Путини по-скоро вече са били разделени де факто. Очеретний става собственик на два парцела в село Писково в Подмосковиет, в елитния район Истрински. А през 2013-2014 г., след официалния развод на Путини, ги продава на компания, свързана със СМП Банк на Ротенберг. Сумата от тези сделки е неизвестна.

Ermira Consultants е имала и дъщерна структура, предназначена за президентската дъщеря Мария Воронцова, а по-точно за бившия й вече съпруг холандеца Йоррит Фаасен. Тази компания се нарича Berocci Investments. Според изследваните от „Проект“ документи, тази офшорка е учредена с важна мисия – на нея са записани покупката на 4 парцела и две къщи в супер-елитния район в Подмосковието, в селището „Усово Плюс“ в пряка близост до резиденцията на Путин „Ново Огарьово“. Този имот струва около 350 млн. рубли. Двете къщи са на съседни улици, едната е с площ над 800 кв. метра с бани и басейн, разположеана плътно до оградата на президентската резиденция.

Къщите в селището „Усово Плюс“, записани на Berocci Investments

Именно тук, край Усово на Рубльовското шосе, през есента на 2010 г. BMW-то на Фаасен се вряза в автомобила на банковия касиер Матвей Урин. Охраната му застигна холандеца и го преби с бейзболни бухалки. Същия ден Урин е задържан от служители на ФСО и лично от началника на московската полиция Владимир Колоколцев. В резултат банкерът отива в затвора за побоя, а после и за мошеничество.

Този епизод и щедрият подарък от парцели за Фаасен показват доколко чуждестранният зет е бил важен за Путин. Но именно „бил“. А пък за имота в Усово е важен още един детайл – както и с апартамента за Очеретний, Путин не е предоставил на зетя си собствеността на къщата. 

Извадка от Руския регистър за една от къщите в Усово

Сега всичкият този разкош е записан на затворения взаимен фонд с разпознаваемото название „Берочи“, а този фонд се управлява същата фирма „Фин-Партнер“, вече спомената като компания-подложка, осигуряваща прикритие за корупционните сделки с парите на общия фонд на Путин.

И така, незначителната кипърска компания Ermira Consultants, собственост на подставено лице, а управлявана от приятели на Путин, е въвлечена в многомилионни операции в полза на самия президент на Русия. Тя строи за него дворец, купува недвижими имоти за семейството му, печели от водката с неговото име и изкупува енергийни и медийни активи. Дали това са всички известни на нас факти за компанията Ermira? Не. Има поне още една история, която доказва връзката на тази фирма с Путин далеч повече, отколкото всички останали, взети заедно. За да започнем този разказ, трябва да се върнем в Сочи.

Михаил Маглов, Роман Баданин, Сергей Титов – „Проект

Редактор: Роман Баданин

Фактчекинг: Екатерина Резникова

Превод: BIRD.BG

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 454 на брой и осигуряват 6397.64 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

About the author

Bureau for Investigative Reporting and Data

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП