Начало » Как Унгария изкупува компании в Албания и кой стои зад странните телеком сделки

Как Унгария изкупува компании в Албания и кой стои зад странните телеком сделки

Унгарските компании са удвоили присъствието си в албанската икономика. Не само, за да правят пари, но и за да създават мрежи за политическо влияние.

Австрийското издание “Дер Щандарт” (Der Standard) публикува материал за продажбата на “Телеком Албания” на български инвеститори и препродажбата му с голяма печалба на унгарски телеком. Инвеститори, които никак не са случайни. BIRD и “Дер Щандарт” работиха съвместно за разплитането на схемата.

Унгария има големи планове за 2024 година. Страната поема председателството на Съвета на ЕС през втората половина на 2024 година. Страната членка на ЕС ще се стреми преди всичко към бързото присъединяване на шестте държави от Югоизточна Европа. През последните години Унгария не само спечели политическо влияние, особено в Сърбия и сред сръбските националисти в Босна и Херцеговина, но също така унгарски представители също заемат централни позиции в областта на сигурността. От 2024 г. те поемат командването на ЕУФОР (EUFOR) – европейските мироопазващи сили в Босна и Херцеговина. Освен това, Унгария става и все по-важен икономически фактор в региона.

Пример за това са инвестициите в телекомуникационния сектор в Албания. Според проучване на “Дер Щандарт”заедно с българският разследващ сайт BIRD.BG, през март 2022 г. унгарската компания 4iG придобива малко над 80 процента от акциите на ALBtelecom и купи ONE Telecommunications. През януари 2023 г. 4iG обедини двете компании. Също така, 4iG прехвърля своите акции под формата на увеличение на капитала на дружеството с държавно участие Antenna Hungaria. Така унгарската държава придобива албанските телекомуникации.

Малко са компаниите в Унгария, които са получили толкова голяма държавна подкрепа и внимание от унгарския премиер Виктор Орбан през последните години, колкото 4iG. През 2021 година те вече придобиват и в Черна гора. Компанията 4iG има дялове също така и в германската Rheinmetall – работеща в отбранителна индустрия, както и в израелската компания за сателити Spacecom. Сега, след като сключиха договор с Telecom Egypt за доставка на високопроизводителен подводен кабел, те искат да изградят и център за данни в Албания.

Като цяло унгарските компании са удвоили присъствието си в албанската икономика през последните четири години. По същият начин унгарската OTP Bank придобива дялове в банки в Албания от френската Société Générale и гръцката Alpha Bank. Според албанското бизнес списание “Монитор” размерът на унгарските инвестиции се е увеличил почти 37 пъти в сравнение с 2018 г.

Ключов играч в Централна Европа

Марио Холцнер от Виенския институт за международни икономически изследвания (WIIW) казва, че Унгария е ангажирана предимно в онези сфери, в които няма нужда от голям технологичен принос. “Целта е да стане регионален шампион, това е геоикономически план“, казва Холцнер. Орбан иска да превърне Унгария в централен играч в Централна Европа. Той вижда Западните Балкани като идеален съюзник, защото в региона има авторитарни политици, които не се интересуват от върховенството на закона и нямат нищо против създаването на нелиберален блок в Европа.

В този контекст инвестициите служат не само за правене на пари, но и за създаване на политически мрежи. Във всеки случай, чрез закупуването на телекомуникационните компании, албанският пазар де факто се превърна в дуопол между 4iG и Vodafone. 

Албанският орган за защита на конкуренцията очевидно нямаше нищо против. Обаче при по-внимателен преглед, целият процес на продажба изглежда странен.

Според проучване на Der Standard и разследващите журналисти от BIRD.BG, през 2019 г. OTE, част от Deutsche Telekom, продава “One Telecommunications” – втората по големина на албанския телекомуникационен пазар само за 50 милиона евро на български инвеститори в “Албания Телеком Инвест” АД (ATI). През 2022 г. обаче е препродадена на 4iG за над 120 милиона евро. Един от българските инвеститори Елвин Гури, който е с албански произход, казва, че покритието и качеството на мрежата са изключително подобрени. Освен Гури сред българските инвеститори е и Атанас Добрев, тогавашен изпълнителен директор на българската телекомуникационна компания Виваком.

Комбина: Шефове на “А1 България” и “Виваком” инвестирали заедно в “Телеком Албания”

Обща кауза

Мариана Николова Димитрова, съпругата на главния изпълнителен директор на А1 България Александър Димтров е също замесена, въпреки че Виваком и А1 България са конкуренти. Но Димитрови и Добреви се познават много добре. Така “Who is Who” (Кой кой е) в българските телекомуникационни компании правят обща сделка в Албания, въпреки конкурентното им положение.

През февруари 2022 г. Добрев учредява “Малвекс Инвест” ЕООД, а дрни по късно прехвърля 100% от дяловете на съпругата на Димитров – Мариана Николова Димитрова. Прехвърлянето е вписано в българския Търговски регистър с около девет месеца закъснение. Според Кипърския търговски регистър на 9 март 2022 г. “Малвекс Инвест” става акционер в “Албания Телеком Инвест” (ATI) с единствен инвеститор Добрев, въпреки че фирмата е вече собственост на г-жа Димитрова. Ден по-късно, на 10 март 2022 г., Албанският орган за защита на конкуренцията одобрява продажбата на ONE Telecommunication на 4iG.

Изгодна сделка

Г-н Добрев и семейство Димитрови явно са улучили момента, защото сделката с унгарците е изключително изгодна. Българската комисия за регулиране на далекосъобщенията заяви, че няма информация за евентуално участие на семейство Димитрови в инвестицията в Албания.

В централата на А1 във Виена се гледа спокойно на ангажимента на Димитров. Според прессекретаря на А1 Михаел Хьофлер, става дума за частна инвестиция. Освен това обвиненията са били проверени от външен одитор. “Няма нарушение на политиките на A1, тъй като A1 не прави бизнес в Албания. Одитът, извършен от външни одитори, не разкри никакво нарушение на приложимите правни и вътрешни стандарти за съответствие при оценката на описаната ситуация“, каза Хьофлер.

Само ако би имало на конкуренция, Димитров би бил длъжен да декларира инвестицията. Освен това А1 България е едно от “подразделенията на А1 с най-добро представяне”. Все още остава неясно защо инвестицията е направена чрез г-жа Димитрова – интериорен дизайнер, а не чрез самия г-н Димитров. Ако се погледне по-назад, става ясно, че самата А1 България има интересна фирмена история.

Придобиването на бившата Mobitel в България от Telekom Austria предизвика “специално криминалистично разследване”. Преди всичко беше поразително, че Telekom Austria при българската компания на много по-висока цена, отколкото преди това тя беше придобита от няколко инвеститора. Проверяващите обаче тогава не откриват “нередности”.

Изведнъж струва много повече

Преди това българският телеком е бил собственост на руския олигарх Михаил Чорни. През 2002 г. той прави сделка с австрийския предприемач Мартин Шлаф за 800 милиона евро, която BAWAG финансира. След това “междинно решение”, което очевидно е било подходящо за ликвидиране на спорния дял на Чорни, Telekom Austria придобива българската компания през 2005 г. за 1,6 млрд. евро. Само за три години компанията е поскъпнала с 800 милиона. Това напомня внезапното увеличение на стойността на One Telecommunications.

Между другото, аферите около Telekom A1 наскоро отново станаха тема, тъй като вече починалият началник на отдел в Министерството на правосъдието Кристиан Пилначек (Christian Pilnacek) споменава тогавашните опити за намеса на австрийската народна партия (ÖVP) в записан и наскоро публикуван разговор в бар в центъра на Виена. Тогавашният министър на правосъдието Беатрикс Карл (Beatrix Karl) е притиснат през 2011 г. да спре разследванията срещу ÖVP по случая, казва Пилначек.

Автор: Adelheid Wölfl / Der Standard
Превод: BIRD.BG

Водеща снимка: Виктор Орбан (вляво) и Еди Рама | Снимка: AP

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 418 на брой и осигуряват 6075.04 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

About the author

Bureau for Investigative Reporting and Data

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП