Министерството на външните работи е качило документация за обществена поръчка за поддръжка на визовата система, в която вече е посочен изпълнител – фирмата “Ай Би Ес България”. Така цялата процедура по ЗОП се оказва чиста проформа или пунта-мара, ако използваме лексиката на премиер-министъра.
Става дума за обществена поръчка с номер 00105-2020-0036 „Следгаранционна поддръжка на програмното и техническо осигуряване на Националната визова информационна система с две обособени позиции” за 589 992,00 лв. без ДДС. Поръчката е в областта на отбраната и сигурността и съдържа класифицирана информация поради което техническата спецификация е тайна.
Предварително предрешен подбор
Не е тайна обаче, кой трябва да спечели поръчката според МВнР. Това е фирмата “Ай Би Ес България” ЕООД с едноличен собственик Горан Ангелов. Нейните реквизити се виждат черно на бяло в пакета документи за предварителен подбор, публикуван на сайта на Агенцията за обществени поръчки за втората обособена позиция по поръчката. В точка 59 от Проект на договор / dogovor uslugi ОП 2 са вписани данните на изпълнителя, които съвпадат с адреса, собственика и контактната информация на фирмата “Ай Би Ес България ЕООД”.

Файлът с пакета документи се казва T74601-Експорт-20200904.zip и има следната контролна сума:
SHA256: d89fe01ffc30a510b0e7688e00cdfef08da7bcc115e49bc4599bc911c1cd8944
Преди публикацията се постарахме да нотаризираме присъствието именно на този файл в системата на Агенцията за обществени поръчки, като няколко читатели на сайта го свалиха и провериха контролната сума. С нея се идентифицира еднозначно всеки един дигитален обект. Наблюденията на читателите са публикувани като коментар към публикация във Facebook, с което се удостоверява времето на сваляне и съдържанието на файла.
Документите за “предварителния подбор”, който според МВнР очевидно вече е предрешен, са качени на 04 септември 2020 и кандидатите могат да се заявят до 01 октомври. Самият проектодоговор обаче е изготвен по-рано според наличните в него метаданни. Това е станало на 03 август 2020 и последната промяна е направена на 28 август, няколко дни преди да бъде качен в системата на АОП.

Фирмата “Ай Би Ес” има солидна история в обществените поръчки, като е спечелила договори за над 59 милиона лева самостоятелно, а ако се брои и участието ѝ в консорциуми, сумата набъбва на 73 милиона лева. Клиенти са големи държавни институции като Министерството на финансите, Министерство на здравеопазването, ДФЗ, ВАС, Агенция “Митници”, както и фирми като Български пощи и АЕЦ Козлодуй и т.н.
За компанията на Горан Ангелов работят над 70 души според справка в НОИ. “Ай Би Ес” е партньор, изпълнител или подизпълнител на 13 проекта от Оперативните програми за периода 2014-2020, показва нашата информационна система. Тя е също така бенефициар на два проекта по ОП за периода 2007-2013 на обща стойност 568401.00 лв. “Ай Би Ес” се труди и по проекта на Държавна агенция “Електронно управление” за прилагане на Единния модел за заявяване, заплащане и предоставяне на електронни административни услуги, финансиран с 6,9 милиона лева европейски средства.
МВнР е сключило вече няколко договора с тази фирма на обща стойност 1,3 милиона лева. Сред тях е и договор от 2018 г. със сходен предмет като въпросната обществена поръчка за “поддръжката на програмното осигуряване (софтуерни лицензи) на инфраструктурата, базирана на платформи на IBM, за нуждите на НВИС и на визовата дейност в консулските служби”.
Желанието на МВнР да запази същата фирма за поддръжката на визовата системата е разбираемо, но процедурата по ЗОП можеше да се спази поне формално. БРРД изпрати въпроси до пресслужбата на МВнР относно това нарушение и ще обнови публикацията след получаване на отговора.
МВнР – Станала е техническа грешка, но всичко е точно
Публикуваме без редакционна намеса отговора от пресслужбата на МВнР, получен на 9 декември 2020 г.
“Въпрос – В документацията за обществена поръчка „Следгаранционна поддръжка на програмното и техническо осигуряване на Националната визова информационна система с две обособени позиции”, за която още не е взето решение за определяне на изпълнител, присъства проектодоговор, в който за изпълнител е определен фирмата Ай Би Ес. Какво е обяснението за това грубо нарушение на ЗОП?
Отговор – По повод искането Ви за обяснение за нарушение на Закона за обществените поръчки във връзка с провеждане на обществена поръчка с предмет: „Следгаранционна поддръжка на програмното и техническо осигуряване на Националната визова информационна система с две обособени позиции: по Обособена позиция № 2 с наименование „Следгаранционна поддръжка на приложното програмно осигуряване на Националната визова информационна система (НВИС)“, Ви уведомяваме, че:
Посочените данни в чл. 59, ал. 2, т. 2 от проекта на договора за обособена позиция № 2 представляват допусната техническа грешка предвид, че при подготовка на документацията за образец е ползван предходен договор, който е бил сключен с „Ай Би Ес България“ ЕООД – договор № 42/ОП-Д/2020г. с предмет: “Следгаранционна поддръжка на приложното програмно осигуряване на Националната визова информационна система“ като информацията е публикувана в профила на купувача на адрес: https://www.mfa.bg/bg/zop/
Констатираната от Вас грешка е техническа и по-никакъв начин не може да води до избор на конкретен изпълнител или да определя изпълнителя на договора по процедурата, която е в ход към настоящият момент. Гражданинът, чиито данни са посочени в проекто –договора, е записан като лице за контакт и твърденията, че за изпълнител е предопределен „Ай Би Ес България“ ЕООД са неоснователни.
Обвиненията за нарушаване на ЗОП не са основателни, като не са конкретизирани кои разпоредби на закона не са спазени. Допуснатата техническа грешка не води до опорочаване на процедурата, тъй като тя е несъществена по смисъла на чл. 112, ал. 4, предложение второ от ЗОП, във връзка с чл. 116, ал. 1, т. 7 от ЗОП. При сключване на договор с избрания изпълнител техническата грешка би била отстранена с промяна на договора. Веднъж публикувани, в момента няма възможност документите да бъдат коригирани предвид спецификата на системата.
Важен факт, е че с Решение № 33-00-55/02.11.2020г. упълномощеният възложител е допуснал до вторият етап и двамата участници, подали заявления за участие, като и за двамата е констатирано, че отговарят на изискванията за лично състояние и поставените от възложителя критерии за подбор.
На следващия етап от процедурата оценяването от страна на комисията е въз основа на критерия за възлагане – най-ниска цена, и няма механизъм, по който възложителят да предреши избора на изпълнител, стига техническите предложения на участниците да отговарят на изискванията от документацията за обществена поръчка. Съгласно законовия начин на оценяване, избран от възложителя, за изпълнител следва да бъде избран участникът предложил най-ниска цена за изпълнение, като възможностите на електронната платформа ЦАИС са автоматично да класира участниците по обявеният критерий за възлагане „най- ниска цена“.
В документацията за обществената поръчка се съдържат изисквания и условия, които са недискриминационни, прозрачни и поставят в равнопоставено положение всеки от участниците, като чрез обявяване в Официален вестник, както и чрез избраният вид на провеждане на процедурата, възложителят е дал абсолютна прозрачност на всяко свое действие за възлагане на обществената поръчка.
Всеки гражданин, разполагащ с данни за нарушения на нормативни актове, в това число и ЗОП и ППЗОП, може да подаде сигнал за извършване на последващ външен контрол от компетентни контролни органи – Сметна палата и Агенция за държавна финансова инспекция по реда на Глава Тридесет и първа, Раздел II от ЗОП.”
***
За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:
Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.
От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже.
Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое…
Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва
#МятайСБЪРД
Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.
Те тайно премятат пари от твоя джоб в своя. Те размятат безнаказано лукса си пред очите на всички. Няма кой да ги накаже ако се надяваш на държавата.
Мятай, за да ги накажеш ти. Да дариш за разследващите журналисти е гаранция, че гадостите, с които силните на деня те замерят, ще им се върнат.
Можеш да метнеш веднъж, за да ти олекне!
Но по-добре е да мяташ редовно всеки месец и да се чувстваш трайно удовлетворен.
А най-добре е да доведеш приятели и да мятаме редовно заедно в екип. С мощен залп!
*За кръстник на новата ни фондонабираща кампания избрахме другарката Ваня. Благодарим й за вдъхновението!
Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.
До момента нашите активни редовни дарители осигуряват 6390.2 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000.
Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:
BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7
Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com
Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.
Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.
Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.
Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023.
Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.
This post is also available in:
English (Английски)
You must be logged in to post a comment.