Начало » Пътят на коприната: Руските военни доставки се пренасочват през Китай

The Insider:
Пътят на коприната: Руските военни доставки се пренасочват през Китай

The Insider вече писа за това колко чуждестранни електронни компоненти попадат в Русия въпреки санкциите и как ги намират в повредени въоръжения, което е предмет на проучване от украински и международни експерти. Групата на Ермак-Макфол състави списък на такива компоненти, а The Insider разследва базата за износ-внос и установи конкретни пътища, по които в Русия пристигат няколко десетки определени микросхеми от 9 вида оръжейна техника. На практика всички пътища започват от Китай. Независимо от всичките си миротворчески изявления, Пекин сякаш нищо не прави, за да попречи на руските военни покупки. Според западни експерти, без налагането на строг режим „познавай своя клиент“ потокът на доставките чрез Китай ще се окаже невъзможно да бъде спрян.

The Insider проучи около 100 наименования на вносни микросхеми, използвани от Русия във войната против Украйна. Част от тях са взети от отворени източници, а останалите – от списъка на електронните компоненти, установени от експертите в групата Ермак-Макфол (повечето са микросхеми, намерени в падналите в Украйна руски ракети или в повредена техника). В резултат на многомесечно разследване The Insider установи маршрутите, през които 98 микросхеми са попаднали в Русия, но не за всички от тях са известни доставчиците след началото на пълномащабното нахлуване – в митническите данни не винаги са посочени спецификациите на товарите, понякога се отбелязва само, че това са „интегрални микросхеми“.

Сред въпросните 98 микросхеми The Insider се концентрира върху онези, които се отнасят не към битовите или индустриалните, а към специалните за военни нужди. Границата между едните и другите е размита, но все пак тя може да бъде установена по съвкупността на параметрите: цена, сложност, разпространеност, стеснение или широта на функционалността, диапазон на работните температури. Например, гражданските микросхеми се отличават от аналогичните военни по диапазона на температурите, при които те могат да работят (при военните диапазонът е по-широк), устойчивост към грешки, пълнота на теста (военните микросхеми се тестват строго и стриктно). Това налага извода, че по принцип с „еднаквата изработка“ микросхемите получават различни категории и различни цени.

И ако за крайния получател доставчиците на битови микросхеми може и да не се досещат, то ето при доставката на специализирани микроелектронни компоненти доставчикът не може да не разбира как ще се използват те. Стана ясно, че на практика всички компании-износителки, за които ще стане дума по-долу, са китайски фирми-посредници. Трябва да се подчертае, че западните фирми-износителки не са положили никакви усилия, за да не попадне тяхната продукция в ръцете на руските оръжейници.

Джеймс Хъдсън, член на международната работна група по санкциите, заяви пред The Insider, че без въвеждане на по-строг контрол върху режима „познавай своя клиент“ борбата със заобикалянето на санкционните режими ще бъде почти невъзможна.

„Способността на Русия да поддържа и увеличава вноса на критични компоненти – това е признак за зле работеща пазарна икономика, но съвсем стандартна военна икономика, в която фокусът на интересите и стимулите се насочват от центъра. С изключение на заместването на вноса е справедливо да се каже, че способността на Русия за иновации пострада силно вследствие на войната, а засилването на централизирането на властта и нормативното регулиране на правителството (и повишаването на надзора върху всички сектори) вероятно ще направи руската икономика по-малко способна на дългосрочна стратегическа адаптация. Особено ако печалбите от продажбата на изкопаеми енергоносители бъдат намалени съответно от правителствата на съюзниците на Украйна.

Какво може да направи американското правителство? Режимите KYC („познавай своя клиент“) трябва да се наложат като достатъчно строги норми, а усилията на правоохранителите са длъжни да доведат до бързи и големи отрицателни стимули при извършени грешки в бъдеще. Компаниите, чиито продукти са идентифицирани и иззети от полето на бойните действия, трябва да се сблъскат с неприятни последствия. Това ще наложи далеч по-детайлен контрол на стандартната процедура. Американските компании и посредниците регистрираха бум на търсенето по различните сиви пазари. Те с удоволствие запълниха това взривно търсене със свои предложения и трябваше да са наясно, че това е признак на руското търсене, минало чрез трети страни (базова математика). Ограничаването на търсенето по тези пазари сериозно би свило възможността на Русия да се снабдява с критични компоненти“. 

Ето долу ключови примери за това по какви пътища чуждестранните микросхеми попадат в руското въоръжение след началото на пълномащабното нахлуване в Украйна.

Су-24 

В Су-24 в блок Обзор-РВБ-Т24 е намерен 8 бита микроконтролер ATMEGA8-16AU, производство на американската корпорация Microchip Technology. След началото на войната те са продавани от фирма в Китай със 100% руски капитал Shvabe Opto-Electronics (Shenzhen) Co., Ltd., а купувач е нейното дъщерно дружество АД ПО „Уралски оптико-механичен завод Е.С.Яламов“.

Този блок е предназначен за корекции и демонстрации на данни от бордовия радар „Орион“ и е част от комплекса за наблюдение и навигация на Су-24. Въпросната микросхема се прилага, ако е нужно да се коригират някакви параметри в зависимост от температурата. По принцип този контрол може да се реализира на ниво аналогови решения. Обаче с аналоговите решения може да се получат много несъответствия. В същото време с готовото решение на масовата микросхема грешките ще бъдат по-малко.

Освен това, в блока е налична универсална вентилна матрица Spartan II XC2S200 производство на Xilinx. Вентилната матрица е микросхема, която може да бъде настроена или програмирана да работи като всяка произволна схема. Поради това тя може да бъде използвана в конструкторски лаборатории, в нестандартни разработки и в несерийно производство. 

Сама по себе си тя е по-скъпа от серийно произведената масова микросхема със същите функции, но значително по-евтина, ако се пусне в серия за изделия на бройка. Тази микросхема също е с разширен температурен диапазон (индустриална). Затова битовото й използване е малко вероятно. Такива схеми през 2023 г. са внасяни в Русия от китайската фирма Shenzhen Bailiansheng Electronic Technology Co., Ltd, а получател е ООД „Тимком“ в Москва.

Ракета “Калибър”

В „Калибър“ е намерена електронна интегрална монолитна схема за аналогово-цифров преобразувател AD9218BSTZ-105 производство на Analog Devices. Това е достатъчно производителен преобразувател и поради това е скъп. Той може да бъде използван в оптически приемо-предавател. Използва се за предаване на данни за реализация на сигнални шини, например ethernet. Може да се използва за ултразвукови прибори, за осцилометри и други устройства, където е нужно аналогови сигнали да се преобразуват в цифрови. Такива схеми в края на 2022 г. в Русия доставя фирмата от Китай Win Key Limited, получател е ООД „Азимут“. Такива схеми до август 2019 г. получава и ООД „Елтех Компонент“ в качеството си на официален дистрибутор на Analog Devices.

Допълнение: През декември 2023 г. The Insider изпрати въпрос до фирма „Елтех Компонент“, откъдето потвърдиха, че е получен, но отговор така и нямаше. След публикуването на тази статия един от бившите собственици на компанията се свърза с редакцията и изпрати коментар, в който посочи: „Това е действително достатъчно производителен, но при това не високоточен аналогово-цифров преобразувател (АЦП) 10 бита с широко приложение, който може да се използва в много широк спектър оборудване, в това число медицинско, диагностично промишлено оборудване, системи за предаване на данни и т.н. Цената на такъв АЦП за краен клиент на дребно достига около 20 USD. Искам също да отбележа, че експортно-контролният код по класификатора на САЩ – EAR99 означава, че този АЦП не се отнася към приборите, попадащи под експорт-контролна регулация или, с други думи, не представлява изделие с двойно предназначение.

ООД „Елтех Компонент“ в продължение на много години е бил официален дистрибутор на Analog Devices Inс. и получател на над хиляда различни продукти от този производител. Последната доставка на AD9218BSTZ-105 е била пряко от производителя през август 2019 г. „Елтех Компонент“ никога не е правила сделка с фирмата Win Key Limited и нито веднъж не е получавала тази микросхема от каквито и да са източници след август 2019 г. Искам да обърна внимание, че в качеството си на официален дистрибутор на Analog Devices Inс. и на други световни производители, „Елтех Компонент“ всяка седмица в напълно автоматизиран режим предоставя на производителите отчет за продажбите (POS), който включва както количеството и цените на компонентите, така и пълната информация за последния поръчител“.

Във връзка с получения коментар, The Insider внесе това уточнение в текста на статията.

Ракета “Кинжал” 

В „Кинжал“ се използват не по-малко от 46 вносни радио-електронни компоненти. От тях 14 са оставили следи в базата данни на митническите декларации. Привеждаме долу най-пресните и най-интересни примери за доставки на компонентите.

Например, в ракета е намерена микросхема AD7450BRZ производство на Analog Devices. След началото на войната тя изнасяна от Китай от фирма Sinno Electronics Co.Limited, а руски получател е компанията Сатурн ЕК. Ролята на тази микросхема е аналого-цифров преобразувател.

В „Кинжал“ се използва и филтър за шум BNX022-0100L производство на японската корпорация Murata. Такива компоненти през 2023 г. доставя в Русия Jinmingsheng Technology (Hk) Co., Limited от Китай, а получател е компанията ООД „Онелек“.

В „Кинжал“ е намерена високопроизводителна препрограмируема енергонезависима памет EPM7256SRI208-10N производство на Altera. Тя е необходима за запис и съхранение на микрокодове. Това е достатъчно сериозна микросхема, която представлява малък компютър. Битово приложение не е типично за нея, тъй като е скъпо струваща, а ако се използва в битова техника, трябва да е само в hi-end устройства. В Русия такива микросхеми от Китай през 2023 г. внася Shenzhen Bailiansheng Electronic Technology Co., а вносител е ООД „1М“ от Санкт Петербург.

Дронът “Форпост” 

В разузнавателния дрон „Форпост“ се използва вграден навигационен приемник, предназначен за прием на сигнали от глобалните навигационни спътникови системи (ГНСС) NV08C-CSM на швейцарския производител NVS Technologies AG. Това е навигационен модул, който може да се използва за военни цели. Гражданското му приложение е нецелесъобразно заради цената. Цената е висока заради мултисистемността му – притежава Глонасс, GPS, Beidou. Освен това е с ниско енергопотребление и е изработен като отделен модул, което е удобно за използване при дроновете. През 2023 г. такива модули изнася от Китай New Idea (Guangzhou) Technology Co. Ltd., вносител е ООД „Смт-Айлогик“, фирма под санкциите на САЩ.

Микросистема Бордовая ЕВМ “Багет” 

В ЕВМ „Багет“, установена на ракетите „Искандер“, е намерена програмируема от ползвателя вентилна матрица XC4036XLA производство на Xilinx. От нея може да „се направят“ други микросхеми и в нея да се внедри практически всякакъв алгоритъм. С помощта на фърмуер тя ще може да работи като специализирана микросхема. Вентилните матрици се използват за програмиране на определени функции. Прилагат ги в несерийни или малки серии устройства, към които могат бъдат отнесени например системите за управление на дронове или ракети. През 2023 г. такива микросхеми изнася от Китай фирмата Shenzhen Bailiansheng Electronic Technology Co., Ltd, а вносител е ООД „Тимком“.

Примерите горе показват, че западната електроника след началото на пълно мащабното нахлуване в никакъв случай не е трябвало да влизат в Русия през Китай и после да се откриват в останки от ракети, дронове и изтребители на украинска територия. Списъкът с примерите на въоръжения със западни микросхеми е далеч по-голям, но често маршрутите на тези чипове след началото на войната не успяваме да установим – или пък тези микросхеми са с битово предназначение и поради това е сложно доставчиците да бъдат хванати.

Дроновете “Орлан” 

В „Орлан“ е открит американски чип ATXMEGA256A3-AU производство на Microchip Technology. Тях през 2023 г. продава от Китай Shenzhen Youxin Technology Co., Ltd, купувач в Русия е ООД „Елеком Логистик“. Също в „Орлан“ е намерена микросхема STM32F103VCT6 производство на STMicroelectronics, износител през 2023 г. от Китай е Oriental Fastassembly Ltd, а получател в Русия е ООД „Лифт-Комплект ДС“.

Като допълнение, в „Орлан“ е наличен радио-модул AD9361BBCZ. Това е конфигурируем радиочестотен приемо-предавател, т.е. чип за програмно-определяемо радио. Той представлява продукция с двойно предназначение , доста скъпо струващ ($300). Гражданското му приложение е възможно в клетъчни базови станции. В Русия такива микросхеми през 2023 г. изнася от Китай фирмата Ace Electronic (HK) Co., а вносител е ООД „Брелион“ от Краснодар.

Дроновете “Шахед-136”

В „Шахед-136“, както и в „Орлан“, е намерен радио- модул AD9361BBCZ, за който споменахме по-горе.

Освен това, в „Шахед-136“ се използва разпространената евтина микросхема MAX3232EUE. След началото на войната такива схеми изнася от Китай фирмата Fepood Electronics Co., Ltd, а вносител е ООД „Спецелсервиз“.

Дроновете “Куб” 

В дрона „Куб“ е намерен датчик за налягане MPXV5004DP производство на NXP Semiconductors. Такие датчици през 2023 г. от Китай изнася хонконгската фирма Jinmingsheng Technology (Hk) Co., Ltd, вносител е ООД „Онелек“. Тази микросхема е с битов характер, използва се например в пералните машини.

През 2023 г. в Русия от Китай фирми внасят микроконтролери LPC2368FBD100 произведени от NXP Semiconductors, те се използват при производството на „Куб“.

В отговор на въпрос на The Insider от компанията NXP Semiconductors съобщиха, че Jinmingsheng Technology не е била упълномощен техен дистрибутор, както и че те са привърженици на спазването на закона, и щателно работят за това техни продукти да не попадат незаконно в намиращи се под ембарго страни, в това число Русия, Иран и Беларус.

Станция за заглушаване Р-330БМВ 

В станцията за заглушаване З-330БМВ е намерена американска електронна интегрална монолитна схема на преобразователя AD6636CBCZ производство на Analog Devices. След началото на войната, в края на 2022 г., износител от Китай е фирмата S.S.P. Ltd от Хонконг (свързана с групите фирми на Максим Марченко, който е с обвинение за нарушаване на санкционния режим), а получател е ООД „Микротех“ в Русия. Генератори и конвертори, които са налични в масовите чипове като тези в телефоните и рутерите, са изградени на по-универсални микросхеми. В дадения случай това е конструкторски чип, който може да бъде сложен в нестандартно устройство, например в дрон. В битово разпространените системи такива схеми не се прилагат, вероятно защото са доста скъпи – AD6636CBCZ е с цена в порядъка на $100.

The Insider отправи запитвания до Analog Devices, NVS Technologies AG, Xilinx (AMD), Murata, Intel и Microchip Technology, както и до всички споменати в статията китайски и руски компании, контактите на които успяхме да открием в открития достъп. 

Мипаил Климарьов, Андрей Заякин – The Insider
Превод: BIRD.BG

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 418 на брой и осигуряват 6075.04 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

About the author

Bureau for Investigative Reporting and Data

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП