Начало » Съдът отмени корекция за европроекта на Лиляна Деянова

Съдът отмени корекция за европроекта на Лиляна Деянова

Съдът отмени корекция за 1 млн. лв. за европроекта на Лиляна Деянова /Лилана/. След сгромолясването на наказателното дело срещу певицата това е поредното фиаско за бухалковото обвинение на Гешев.

В зенита на Спец-прокуратурата преди 3 години „изгря“ поредното звездно дело – това срещу Лиляна Деянова, брат и Александър и партньора ѝ Мартин Димитров. Неформалният грях на Лиляна беше, че била близка (каквото и да значи това) до Черепа, поне според ПИК-ливата агенция на Недялко. Така започва и всеки неин разпит в каскетурата: „познавате ли Божков, от кога и в каква връзка“. Формалният повод – т.е. обвинение – обаче беше злоупотреба с еврофондове. По странно съвпадение, обвиненията срещу нея и Мартин са повдигнати малко след като те внасят сигнал в гешефтурата (от 600 страници) относно злоупотреби и корупция за стотици милиони в Тол-системата. Какво стана с този сигнал никой не знае и до ден-днешен (освен Гешев) – вече 4 години по-късно. Както по толкова много други обществено важни казуси, целокупната прокуратура мълчи тъпо, но за сметка на това упорито.

Съдът събори корекция за 1 милион лева

В основата на обвиненията срещу „ОПГ Лиляна“ уж седяха наложени финансови корекции в стопроцентов размер. Дребна, но ключова подробност обаче е, че „органите“ се размърдаха и наложиха корекциите едва към края на 2020 – т.е. СЛЕД повдигането на обвиненията от гешефтурата. Дали пък прокуратурата не е „помолила“ това да бъде направено? По-надолу ще развием подробно тази хипотеза. Наскоро обаче – и тук вече става особено интересно – независимият български съд се произнесе по една от тези корекции в размер на 1 милион лева, като изцяло я отмени като незаконосъобразна. От подробните мотиви на съда разбираме как точно са „действали“ органите.

На първо място, съдът посочва, че по европроектите на фирма „Нованор“ ООД и преди са правени одити и проверки на място, които не са установили никакви нередности. Софтуерът, разработван от фирмата дори е предстояло да бъде внедрен и продаван на американския пазар, като до 2020 е функционирал и е бил интегрално свързан с платформата Civi. Припомняме, че платформата Civi – която в пика си имаше 250 хиляди потребители – даваше възможност на граждани да подават онлайн сигнали за всякакви нередности – от счупени пейки в парковете до паркирали върху тротоара мутро-джипове. Всичко това приключи в деня, в който Спец-гешефтурата забърса сървърите на Civi и те загърмяха в неизвестна посока. Ще цитираме директно съда: „До 25.04.2020 всички тези активи са били по местата, докато не се е случила проверката и изземването на активите от Специализираната прокуратура.“ Именно след това изземване – през юни 2020 – пристига внезапна проверка на място, която да установи очевидното: че активите липсват. Удобно, нали?! Да се чуди направо човек на „синхрона“ между каскетите и проверяващите чиновници от министерството.

Но това не е всичко. Съдът изрично посочва, че отпуснатите еврофондове са правилно осчетоводени от дружеството и са целесъобразно изразходвани – т.е. похарчени/инвестирани именно за това, за което са отпуснати. Фактът, че гешефтурата впоследствие физически е унищожила инвестицията не може да бъде използван като основание за налагане на корекция – в правото това се нарича „да се ползваш от плодовете на отровното дърво“, т.е. от ситуация, която ти самият (или близки до теб) сте създали. Нещо повече – съдът отказва да приобщи материали от досъдебното производство, с които да бъде оправдана наложената корекция. Не могат да бъдат ползвани доказателства, които не са събрани по реда на АПК, отсича съдията и по този начин порязва опитите на проверяващите да санират своите процесуални нарушения с прокурорски съчинения и лакърдии. Казано вкратце, мотивите за налагане на финансови корекции не могат да бъдат „ами щото прокуратурата така ни нареди“. За съжаление, през цялото време на съществуване на тази квази-престъпна структура, известна като Спец-прокуратура, нещата се случваха по точно този начин.

По заповед на Кънев и Франтишек

Тук е моментът да ви разкажем по-подробно за това, как СП упражняваше неправомерен натиск върху други държавни институции, за да играят по прокурорската свирка. В тази връзка ще припомним как „звездата“ на Гешев, прок. Ангел Кънев, ходеше лично в НАП да дава устни указания как точно следва да се развият определени ревизионни производства. Ето, уверете се сами как Кънев излиза от Централата на НАП през 2020 и докладва по вътрешно-ведомствения чат на Франтишек какви ги е свършил.

Прокурор Кънев излиза от НАП.

Това поражда у нас ред въпроси, като например: какво налага Кънев да ходи лично в НАП? Нали институциите си общуват чрез писма, които оставят следа? Какво е трябвало да „укаже“ Кънев устно на НАП, така че следа да не остане? По кое точно ревизионно производство са били тези указания? По наша информация, Кънев си е позволил да крещи и нагрубява служители на НАП, които са се осмелили да му посочат, че не може да им дава заповеди. По закон ПРБ има право да възлага на НАП ревизии, но не и да „насочва“ как точно да протичат тези ревизии. Още по-малко пък устно!! ВСС така и не се сезира за тези къневи посещения в НАП – но при този състав и структура на ПК(П) на ВСС, никой не е и очаквал да се сезират. Би било интересно да се прегледат например записите от камерите в НАП. Подозираме, обаче, че от точно този ден записите мистериозно са изчезнали – точно както изчезнаха записите от паркинга на СП в деня, в който Франтишек натовари 35 кг. крадено злато в джипа на Петьо Еврото, каран от Любена.

В този ред на мисли припомняме, че с протоколно определение по дело по реда на ЗМВР, миналата година състав на АССГ глоби Ангел Кънев за неуважение към съда. Дали си е платил глобата? Кой знае. Или вместо това тихомълком е предприел наказателна акция срещу съдията? Също не знаем, но не го изключваме. Точно това предполага манталитетът на един нискоинтелигентен полицай от Елхово, катапултиран (т.е. командирован) до зам.-шеф на Спец-гешефтурата.

Наказателното дело се сгромоляса в съда

След като дълго и напоително стояха в ареста, делото срещу Лиляна, Мартин и другите от ОПГ-то влезе в съдебна фаза в края на 2021. И тук си пролича как и какво са работили прокурорите Кънев, Шостак и компания. С окончателно определение от февруари 2022, Апелативният спец-съд прекрати делото и го върна в гешефтурата за отстраняване на съществени нарушения, допуснати в досъдебното производство. Така например съдът констатира нарушения на „минимални(те) стандарти на изписване фактите очертаващи състава на престъплението в обстоятелствената част на обвинителния акт“. Иначе казано, мърлявщина с 200. Не е посочено и какви точно „длъжностни лица“ (и къде) са обвиняемите, като не следва съдът сам да се догажда и да „допълва“ липсващата информация в обв. акт. Нещо повече, самият обв. акт основно почива на „декларативни твърдения“ (вместо на факти), а и многократно преповтаря „тежките диспозитиви на обвиненията“ – което освен безсмислено и тавтологично, е явно и дразнещо за съдебния състав. Доколкото съдебният акт е с дължина 15 страници, можем да продължим да вадим от него „бисери“ – но не е нужно. Можем простичко да обобщим: мърлявщина, тъпота, арогантност. Толкоз за работата на Спеца.

Към днешна дата, поради изтичане на максималния законов срок, са отпаднали и всякакви мерки за процесуална принуда спрямо членовете на „ОПГ Лиляна“. Същевременно прокуратурата престана да дава каквато и да било информация за хода на разследването. По закон, след затриването, пардон закриването (извинявай, Иване!!) на СП разследването следваше да отиде в СГП. В мотивите на определението на АСНС, обаче е изрично записано, че преписката вероятно трябва да замине към европейската прокуратура. Дали това се е случило – не знаем. Дали преписката тихомълком е прекратена и обвиненията свалени – също не знаем. Това което знаем със сигурност е, че конпиратурата (разбирай, цацаратурата) е завела конфискационни дела срещу брат-и-сестра Деянови – като към днешна дата и двете дела са доникъде. Нашето обосновано предположение е, че и това ще се окажат скъпо платени кьорфишеци (т.е. КПКОНПИ ще загуби делата), като масрафа пак ще трябва да го плащаме ние, данъкоплатците. Т.е. няма да плащат нито Сотир, нито Тони Балкони (Антон Славчев), нито Дедо Йоцо (Пламен Йоцов). Както винаги. А колко точно „скъпа“ ни е КПКОНПИ, можете да си припомните в това наше разследване.

И още незаконно наложени мерки

Като казахме НАП, преди около месец друг състав на АССГ отмени ревизионен акт срещу друго дружество на Деянова, Интелинор ООД. Сумата, претендирана от НАП, този път е доста дребна – около 3 хиляди лева – но карай, няма значение, важното е тричането да върви.

И вече като черешка на тортата, наскоро братът на Лиляна Александър Деянов окончателно спечели делото срещу финансовата корекция, наложена на неговата компания Скилър ЕООД, също по проект финансиран с еврофондове. Няма да ви занимаваме в детайли с мотивите на съда, но ще споменем нещо любопитно – прокуратурата, в лицето на прок. Найденов, пледира в полза на Деянов. Да се чуди човек объркал ли се е върховният прокурор, или Иван е забравил да му спусне окръжно по темата. Както стана и по делото с ареста на Pi Ar Sevi Boyko. И така, като краен резултат корекцията за 400 хиляди лева е отменена, а на Скилър са присъдени общо разноски в размер на 16 хиляди лева. Няма да ги плати прокурор Кънев, нали така?! Нито пък Франтишек. Определено не. Ще ги платим пак ние – честито!!

Водеща снимка: Георги Палейков @Bulphoto

***

За да научавате преди всички за нови разследвания, инсталирайте си нашето мобилно приложение:

Щом сте стигнали дотук, вероятно вече си задавате въпроса как се финансира този журналистически проект.

От създаването си BIRD се финансираше от подаяния в нашето журналистическо чекмедже. Но на чекмеджето му мина времето. Даже прокуратурата затвори онова Чекмедже, знаете кое… Нашето финансиране влиза в крак с епохата. Фондонабиращата ни кампания вече се казва

#МятайСBIRD

Дарявай за BIRD и мятай павета в блатото с корумпирани политици и други тарикати.

Защо да мятам ли?

BIRD.bg е една от малкото специализирани разследващи медии у нас и осветява мащабни корупционни схеми, конфликти на интереси и злоупотреба с власт, в които участват ключови политици, магистрати, бизнесмени. В завладяна държава като България свободните медии имат изключително важна роля и за да останат независими и обективни, се нуждаят от подкрепата на гражданите.

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители, средната месечна сума на даренията и общата сума, която те са дарили за периода от старта на сайта през септември 2020 г. до днешна дата.

Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

Освен да “мятате”, можете и да “шамаросвате”. В момента срещу журналистите от BIRD се водят 10 дела SLAPP известни като “дела-шамари”. Помогнете ни за съдебните разходи, които никак не са малки. Всяко Ваше дарение за конкретно “дело-шамар” е “шамар” срещу шамаросващите, които разполагат с огромни пари срещу нашите скромни финансови възможности.

Дълбоко благодарни сме за всяка подкрепа!

Ние се издържаме само от малки дарения от граждани. Изчислили сме, че за да работим като устойчива медия, ни трябват около 240,000 лв. годишно или 20,000 лв. на месец. Тук виждате актуалния брой на нашите регулярни дарители и средната месечна сума на даренията. Регулярните месечни дарения в размер 10, 20, 50 лв. или друга сума по избор ни дават финансова сигурност и позволяват да планираме дейността си за месеци напред.

До момента нашите активни редовни дарители са 426 на брой и осигуряват 6132.51 € месечно. Нашата цел е дарителите да станат 1,000

 

Събери се с приятели и мятайте заедно с BIRD. Лесно е. 1. Регистрирай се 2. Създай отбор 3. Създай свой профил 4. Покани приятели Или се включи в някой съществуващ отбор:

 

BTC: bc1q8asgyunzwue3esm7p6nj8yv7umcppssktjv6e7

Lightning network: modularself83@walletofsatoshi.com

Менко Менков, адвокатът на Бойко Борисов, съди в Софийски градски съд Атанас Чобанов и Димитър Стоянов за статията "Досиетата Пандора: Адвокатът на Борисов и министрите му контролира сейшелска офшорка". Претенцията на Менко Менков е за 100 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 1761/2022 в СГС. Съдия по делото е Весела Офицерска.

 

Депутатът от ГЕРБ Лъчезар Иванов съди в Софийски градски съд Димитър Стоянов и Ангел Алексиев за статията Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата? Претенцията на Лъчезар Иванов е за 10 000 лв. за непозволено увреждане. Номерът на делото е 3857/2021 в СГС. Съдия по делото е Гергана Кирова.

Ванина Колева, съдия от Административен съд София - Град е образувала наказателно дело за клевета срещу целия екип на BIRD, заради статията ни "Всички пътища на „Eвpoлaб 2011“ водят към съдия Ванина Колева". Делото се гледа в Перник, тъй като софийските съдии си направиха отвод.

Размиг Чакърян - Ами е завел общо пет дела - три срещу Атанас Чобанов и две срещу Димитър Стоянов, заради статиите ни за "Златния паркинг", "Златната локва" и "Златната лаборатория" на Капитан Андреево. Всяко от делата е с претенция за 10,000 лв. Съдиите по делата от Районен съд - София са Красен Вълев 2379/2023, Светлозар Димитров 9982/2023, Иванина Пастракова 9981/2023, Лилия Митева 2381/2023 и Деница Урумова 9980/2023. 

Братът на зам.-председателя на парламента Росица Кирова е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Николов с материална претенция 26,000 лв. за статията ни "Таки и братът на зам.-председател на Парламента са разследвани за тероризъм". Гражданското дело с номер 606/2023 е образувано пред Софийски градски съд, а съдия е Екатерина Стоева.

Вътрешният министър Калин Стоянов е завел дело срещу Атанас Чобанов и Димитър Стоянов с претенция за общо 65 000 лв. за 13 публикации в сайта и във Facebook страницата на BIRD, които го свързват с Мартин Божанов - Нотариуса.

This post is also available in: English (Английски)

About the author

Гешо Иванов

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП

Свързани лица

Политически лица

Обществени поръчки

Агенти на ДС

Дългове към НАП